Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Справді глибока стурбованість чи байдужість? Як війну в Україні бачать на Заході

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Як бачать російсько-українську війну на Заході
  • Чи висвітлюють її об'єктивно
  • Чи визнає Захід міжнародні злочини РФ
  • Питання України поступово зникає з міжнародного порядку денного

Де це?

  • Донбас, Україна

Деталі:

Війна з Росією триває вже шостий рік. Здавалося б, за цей час українці мали б сформувати чітке бачення того, чим для них є Росія і що відбувається на Донбасі. Однак, живучи за сотні кілометрів від лінії зіткнення і не чуючи щоденних вибухів, люди забувають про те, що в країні досі триває війна.

Насправді ж таким людям простіше жити у власній інформаційній бульбашці. Логічно, що якщо не всі українці цікавляться війною у власній країні, даремно очікувати, що міжнародна спільнота виявлятиме більший інтерес. Тому ми вирішили провести дослідження та дізнатися, як висвітлюють агресію Росії західні медіа. Щоб це з’ясувати, ми розглянемо реакцію на важливі моменти війни на Сході  авторитетних американських та європейських ресурсів.

Збиття бойовиками MH17

Міжнародна експертна комісія неодноразово підтверджувала причетність російської армії до збиття Boeing 777 у небі над Донеччиною та покладала провину саме на російську сторону. Натомість висновки Міжнародної спільної слідчої групи стабільно заперечуються представництвом РФ навіть попри черговий звіт комісії у 2018 році.

Американський консервативний ресурс “Western Journal” посилається на думку незалежних експертів комісії. Інтернет-портал словами нідерландських та австралійських представництв підтверджує провину, котра лежить на РФ: “Нідерланди та Австралія заявили… що Росія несе юридичну відповідальність за постачання ракети, котра збила MH17 у небі над Східною Україною. …Міжнародне розслідування… показало вичерпні докази того, що ракетний комплекс “Бук”, котрий збив авіалайнер, було привезено з території російської військової частини.”

Окрім цього, в іншій статті ресурс представив протилежну точку зору – думку найбільшого в РФ військового концерну “Алмаз-Антей”. Корпорація стверджує, що винною у катастрофі є саме українська сторона. Її головними доказами була, начебто, невідповідність пошкоджень, отриманих Боїнгом та властивостей ракети, котра використовується для ЗРК “Бук”.

У свою чергу телеканал “Fox News”, подібно до “WJ”, інформує про вину РФ у трагедії: “Раніше об’єднана слідча група визначила, що ракета комплексу “Бук”, котра знищила Боїнг 777-200, була запущена з території, контрольованої бойовиками, котрих підтримує Росія, однак станом на 24.05.2018 слідство не стверджувало, що саме Росія поставила цю ракетну систему.”

“Fox News” також, цитуючи Британський Центр Кібербезпеки, інформує, що російське ГРУ стояло за кібератаками, метою котрих було завадити розслідуванню катастрофи малайзійського Боїнга. “Голова розвідки Великої Британії сказав, що російське ГРУ займалося “нерозбірливими та безрозсудними” кібератаками, ціллю котрих були “політичні інституції, бізнес, медіа та спорт,” – повідомляє “Fox News”.

Ба більше, канал наводить слова міністра оборони Нідерландів Анк Байлевельд про те, що “керівництво держави уважно пильнує за інтересом російських спецслужб у просуванні розслідування катастрофи.”

Подібний характер мали навіть публікації CNN, котре посилалося на ідентичні джерела та дійшло подібних висновків. Поза тим, канал зацитував родичів загиблих, котрими було написано листа “до російського народу”. Лист цей, поміж іншим, висловлював критику російських ЗМІ через проведення ними “мерзенної та брехливої кампанії” у стосунку до трагедії та “дезінформації, метою котрої було заплутати, відволікти та створити альтернативне бачення ситуації.”

З аналізу повідомлень трьох авторитетних ресурсів очевидною є не тільки солідарність ЗМІ з висновками експертів, але і визнання російського впливу та присутності на українських тимчасово окупованих територіях.

Керченська криза – її перебіг та наслідки

Нещодавно рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права Росію було зобов’язано звільнити українських моряків, котрих РФ затримала у нейтральних водах поблизу Керченської протоки. Таке рішення є безпосереднім доказом того, що правосуддя на українському боці, однак як на російську провокацію відреагували міжнародні медіа?

Впливова польська газета “Wyborcza” підтвердила тезу про провокації з боку ВМС РФ: “Росіяни обстріляли, а згодом захопили 3 українські військові кораблі, котрі виходили з Керченської протоки. …Це порушення наступних домовленостей. Анексувавши Крим, росіяни змінили кордони Європи, і тепер вони роблять те ж саме у випадку морських басейнів,” – інформує газета.

Видавництво також озвучило досить цікаву думку: “Якщо припустити, що Україна і Росія не воюють між собою, як про це говорить Москва, то судна, котрі рухалися з одного українського порту до іншого, мали право без перепон пройти крізь Керченську протоку. Якщо ж визнати, що дійшло до військового конфлікту, затримані моряки мають отримати статус військовополонених.”

Подібної точки зору щодо послідовності подій тримається вже згадуваний “Western Journal”: “25 листопада російська берегова охорона відкрила вогонь, захопила три українських військово-морські судна та 24 моряків, коли ті намагалися проплисти з Чорного моря до Азовського.”

Інтернет-портал інформує, що у підтвердження слушності своїх слів, Україна керувалася нормами міжнародного права, в той час як Росія запевняла, що українці мали отримати спеціальний дозвіл на прохід у Керченській протоці.

Натомість американське інтернет-видання “Defense News” відверто заявило, що “дії РФ незаконні, і це не залежить від того, чия версія правдива.” У розмові з ресурсом американські юридичні експерти заявили: “Навіть якщо ви приймете все, що сказав Кремль стосовно цього інциденту, дії Росії надалі залишатимуться порушенням Конвенції ООН про морське право – договору, котрий ратифікувала і Росія, і Україна.”

“Якщо все дійсно так, як говорить Україна і як це заперечує Росія, – пояснює експерт у розмові з “Defense News”, – і кораблі дійсно здійснювали звичайний прохід, то РФ не мала жодного права втручатися в нього.”

Отже, із порівняння трьох різних за специфікою та поглядами закордонних ресурсів, зрозуміло, що Захід, як і у випадку з MH17, схиляється до об’єктивної реальності. Дещо жвавішою, звісно ж, була реакція польського ЗМІ, однак, швидш за все через те, що поляки вже давно зрозуміли, на що здатна РФ у  питанні ведення гібридної війни. Варто теж згадати, що того ж дня, коли відбувся інцидент у протоці, Польщею прокотилися акції солідарності з Україною, котрі нерідко були організовані самими поляками.

Видача російських паспортів на окупованих територіях

Підписання президентом РФ указу про спрощену і прискорену форму отримання російського громадянства для мешканців окупованих територій Донецької та Луганської областей викликало більш ніж просто суспільне занепокоєння. Це питання підіймалося навіть на Раді Безпеки ООН, зібрання котрої і було присвячене цій новині.

Польська газета “Rzeczpospolita” (“Річ Посполита”) обмежилася цитуванням та посиланням на більш авторитетні джерела, такі як Державний департамент США чи заяви офіційного Києва.

Газета інформує: “Указ значно спрощує отримання російського громадянства для мешканців самопроголошених Донецької й Луганської республік. Проросійські сепаратисти вважають, що на їхній території мешкає близько 3,7 млн осіб. Київська влада визнала такий крок Путіна як “продовження російської агресії та порушення територіальної цілісності України.”

Посилаючись на слова американських та київських представництв, “Rzeczpospolita” повідомила, що такі дії порушують “Мінські угоди”, котрі підтримала Рада Безпеки ООН.

Натомість американський канал CNN заявив, що такими діями Путін “розлючує Київ”. Ресурс посилається теж на слова тоді ще президента України Петра Порошенка: “…це було жорстоким порушенням суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, а також повним топтанням зобов’язань РФ у рамках “Мінських угод.”

Однак найцікавішу та найважливішу інформацію ресурс зашилив насамкінець, отже лиш зацитуймо цей фрагмент: “В додаток до підтримування сепаратистів на Сході України, Росія анексувала Кримський півострів у 2014 році. …Війна, підбурювання Росією, вже забрала життя 13000 мешканців сходу країни, де проживає більша частина російської етнічної меншини.”

Таким чином, телеканал не тільки об’єктивно висвітлив питання видачі російських паспортів, але і зробив дещо важливіше: визнав російську присутність на Донбасі, в Криму та її причетність до вбивства 13000 українських громадян.

Повернення РФ до ПАРЄ

Спершу варто зауважити, що між перерахованими подіями та поверненням Росії до ПАРЄ минуло щонайменше 2 місяці і за цей час розклад сил у Європі дещо змінився. Тепер питання України старанно відсувається на другий план. Європейські лідери визначили: “якщо ми не можемо вплинути на Росію своїм словом та санкціями і продовжувати це робити немає сенсу, то варто просто зробити вигляд, шо нічого не сталося і зафіксувати існуючий статус-кво в питанні України.” Україна-Україною, а гроші від санкцій втрачаються. Винесення Європою питання України за дужки у стосунках з РФ не могло не вплинути на медійність справи. Ось РФ повертають до ПАРЄ без виконання будь-яких вимог Асамблеї. І що ми бачимо? Такі ресурси, як CNN, BBC (Британія), Reason, National Interest не опублікували жодної інформації на тему ПАРЄ. Відреагували, натомість Reuters (що не дивно) та France24.

Reuters, як і належить потужному інформаційному агенству, висвітлили подію з неупередженого боку. У матеріалі йдеться, що рішення було підтримано Францією та Німеччиною, а однією з причин повернення РФ до ПАРЄ став фінансовий аспект: російські внески складають 90 мільйонів євро, що складає 7% усіх внесків. Водночас, за даними Reuters, Захід продовжує звинувачувати РФ у “операціях, скерованих на підрив демократії”.

Більш емоційним, а радше не наскільки безстороннім, як Reuters, був телеканал France24. У першому ж рядку читаємо про те, що повернення є “нетактовним” або “не дипломатичним”. У матеріалі французьких колег в першому ж абзаці згадується те, що інституція перебуває у “делікатному фінансовому становищі”, що є однією з причин повернення делегації: за даними France24, РФ входить у п’ятірку найбільших платників внесків і її доля в бюджеті організації складає 90 млн євро. Також канал інформує про те, що у зв’язку з тяжкою фінансовою ситуацією, котра змусила прийняти рішення про скорочення бюджет організації та персоналу Ради Європи на 10%.

Не забув ресурс нагадати про причини позбавлення РФ голосу (окупація Криму) та те, що російську делегацію повернули без виконання жодної з вимог ПАРЄ. Також активно була представлена точка зору країн, котрі потенційно знаходяться під російською загрозою: Балтійських країн, Польщі та України.

Підбиваючи підсумок аналізу представлених точок зору, можна ствердити, що українське питання висвітлюється здебільшого об’єктивно, незалежно від ідеології чи політики редакції. Одначе іноді закордонні медіа відкрито підтримують українські аргументи щодо злочинів РФ на Донбасі та в Криму, як це є у випадку з CNN. Натомість варто визнати європейську тенденцію останніх місяців та взагалі західних медіа: питання України перестає бути актуальним для світу. Можливо, це не так і війна на Сході досі хоч трохи турбує європейців, однак ми спираємося на факти: повернення РФ до ПАРЄ – подія, котра стосується усієї Європи, а новин та інформацій, що висвітлюють це, стало в рази менше, навіть порівняно з видачею російських паспортів на Донбасі, котра безпосередньо не стосується Європи. 

Зі свого боку команда Nikomu.net продовжуватиме вивчення міжнародних точок зору на тему російсько-української війни і в нових матеріалах висвітлюватиме ще більше закордонних позицій в питанні бойових дій на Донбасі.

Найцікавіше - Україна

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

“Старі нацики та іхтамнєти” - “Лапті пропаганди” на Nikomu

Чи можна вважати маніпуляцією те, що робиться відкрито та, якщо чесно, тупо? Так, але до маніпуляції цьому ще далеко, бо...
Медіа
Україна

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Чому війна з Росією не закінчиться на Донбасі

В Україні ще довго не буде миру, подобається вам це чи ні. І справа не у Зеленському, не у Порошенко...
Влада
Звичаї
Медіа
Україна

“Синя” пропаганда та безвихідь: як споювали українців

Увесь світ знає про те, як міцно вкорінений алкоголь у свідомість росіян, проте, сміючись над “запорєбріком”, варто поглянути на власні...
Звичаї
Медіа
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Найбільші медіа істерики та як вони знищують суспільство

Вашою увагою постійно намагаються зманіпулювати і це робить нас сліпими та дурними. Зосереджуючи увагу виключно одній події, медіа відвертають увагу...
Влада
Звичаї
Медіа
Україна

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: