Ashburn, United States
+10°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Когнітивно-поведінкова терапія: холодні принципи для гарячих голів

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

 • Когнітивно-поведінкова терапія дає клієнтам принципи, які змінюють їхнє життя назавжди
 • Завдяки КПТ можна позбутись тривоги, панічних атак, синдрому хронічної втоми тощо
 • У цій терапії будуються рівні стосунки між клієнтом та терапевтом

Де це?

 • Світ

Деталі:

У нашому сучасному світі лікування ментальних недуг вже не є дикістю. Є річні методи психотерапії і копання у собі не обов’язово триває рік, або й більше. Своєю ефективністю та компактністю вражає когнітивно-поведінкова терапія. Чому її головна мета —  це не неймовірні внутрішні відкриття, а звичайні практичні завдання, стосунки терапевта та клієнта на рівні та кому варто серйозно зацікавитись цим напрямом —  читайте у матеріалі. 

Когнітивно-поведінкова терапія — це короткотермінова, орієнтована на конкретну мету психотерапія, яка вирішує проблеми практично. Ціль —  змінити шаблон мислення чи поведінки, який спричиняє труднощі у житті людини, переінакшити спосіб сприйняття світу.

Цей терапевтичний напрям допомагає вилікувати широкий спектр проблем. Основна родзинка КПТ: зміна сприйняття свого життя людиною через  зміну думок, образів, віруваннь, ставлення до людей. 

Важливою ознакою КПТ є те, що зазвичай ця терапія коротка: від 5 до 10 місяців для значніших емоційних проблем. Клієнт відвідує одну сесію протягом тижня, кожна сесія триває приблизно 50 хвилин. 

Протягом цього часу клієнт та терапевт працюють разом над тим, щоб зрозуміти, які є конкретні проблеми, і як розвинути нові стратегії для того, аби їх позбутись. Пацієнти здобувають інформацію про нові життєві принципи, які вони можуть використовувати, коли вони будуть вважати за потрібне. Тобто у них є допоміжні техніки, щоб жити після терапії. 

Когнітивно-поведінкова терапія може бути комбінацією психотерапії та поведінкової психотерапії. Психотерапія наголошує на важливості формування певних шаблонів у дитинстві. Поведінкова терапія дає можливість прогледіти стосунок між нашими проблемами, нашою поведінкою та думками.

Більшість психотерапевтів, які практикують КПТ, персоналізують та підлаштовують терапію до специфічних потреб особистості кожного пацієнта. 

Історія КПТ

Творцем та натхненником КПТ є Аарон Бек. Напрям він відкрив у 1960 році.

Він помітив, що під час аналітичних сеансів, пацієнти мають схильність до безкінечних внутрішніх діалогів в своїй голові, так ніби вони просто говорять самі з собою. Але йому вони розповідали лише частину того, що думали. 

Наприклад, на терапії клієнт міг подумати до себе:

“Він (терапевт) не говорить багато сьогодні. Цікаво, чи я йому набрид?”.

Ці думки призводять клієнта до тривоги та люті. Він чи вона могли б просто відповісти на ці думки іншим припущенням:

“Він можливо втомлений, або може я просто не говорю про достатньо важливі речі”.

Відповідно й емоції в клієнта теж будуть іншими.  

Бек виявив, що зв’язок між думками та почуттями є дуже важливий. Він відкрив такий термін, який називається “автоматичні думки” —  просто все, що спливає собі в голові хаотичним потічком. Бек зрозумів, що люди не завжди повністю усвідомлюють свої думки, але вони могли б навчитись ідентифікувати та повідомляти про них. 

Коли людина почувається засмученою, думки зазвичай негативні та менш реалістичні, ніж помічні. Бек зрозумів, що ідентифікування цих думок є ключем до розуміння і усвідомлення клієнтом своїх труднощів. 

Бек назвав терапію когнітивною через важливість самого мислення. А зараз з’явився додаток “поведінкова” через дослідження професіоналами поведінкових технік. 

Баланс між когнітивною та поведінковими елементами варюється між різними терапіями цього типу, але кожен з видів є під загальною назвавою когнітивно-поведінкова терапія. 

Важливість негативних думок 

Негативні думки у КПТ це не лише те, що нас засмучує, це також те, що дає нас можливість розпізнати такі дефекти. Якщо наші думки є занадто негативними, це може сформувати у нашій свідомості чітку афірмацію, що все дуже погано. Ми ідемо на повідку цих думок і продовжуємо підтримувати той самий шаблон мислення, втрачаючи можливість повчитись чомусь новому. 

Наприклад, жінка, яка переживає депресію, може подумати: “Я не можу сьогодні працювати. Усе йде не так. Я почуваю себе жахливо”. 

Поводячись таким чином, у неї немає шансу усвідомити, що її міркування є хибними.

Як працює КПТ: потрібно знайти кілька речей, які вона могла б зробити і кілька речей, які вона вже зробила добре.

Як працює наша хвора писхіка: вона залишається вдома, задумується про свої невдачі і в кінці кінців приходить до висновку: “Я усіх засмучую. Вони зляться. Чому я не можу робити те, що роблять інші? Я невдаха і некорисна”.

Ймовірно, що цій жінці ставатиме все гірше і завтра вона теж не зможе вийти на роботу. Мислення, поведінка і почуття можуть увійти в звичний циклічний сценарій. Це порочне коло може призводити до багатьох проблем в житті. 

Бек міркує, що ці мисленнєві шаблони утворились в дитинстві і стали автоматичними та відносно фіксованими.

Діти, які не відчувають  достатньо уваги від своїх батьків, але отримують високу похвалу в школі, можуть думати: “Я завжди повинен робити все добре. Якщо мені не вдасться, люди відкинуть мене”.

Але насправді ж не все так однобічно та негативно. Проте скажіть це своїй хворій підсвідомості.

Звичайно, мати мотивацію для праці над собою, для довершення  це дуже позитивно. Але коли стається щось не так, такі люди втрачають свій контроль і відчувають, що сенсу в житті немає. Ось тоді ці дисфункційні думки стають тригерами депресивних станів. 

Людина може почати автоматично думати: “Я повний невдаха. Я нікому не сподобаюсь. Мене ніхто не сприймає позитивно”. 

КПТ дозволяє людині зрозуміти, що взагалі відбувається, допомагає їй вийти назовні своїх автоматичних думок та поглянути на них зі сторони. 

Тоді, у світлі більш реалістичних перспектив, вона в змозі переглянути, що ж думають інші про неї насправді, відкидаючи уже заготовлені відповіді у своїй голові. 

Негативні речі можуть траплятись і трапляються. Але коли у нас порушений душевний стан, ми можемо концентрувати наші передбачення та інтерпретації у нашому звичному негативному сприйнятті. Таким чином з проблеми можна роздути трагедію. 

КПТ допомагає людям знищувати неправильну інтерпретацію подій. 

Як виглядає лікування методом КПТ? 

КПТ різниться від інших типів психотерапії, тому що тут сеанси мають структуру. Людина не приходить і говорить все, що приходить їй на ум. 

На першій зустрчі клієнт зустрічається з терапевтом і описує специфічні проблеми. Спільно формують ціль, для якої вони працюватимуть. Проблеми можуть супроводжуватись такими симптомами, як поганий сон, неможливість соціалізації та віднайдення друзів, важкість сконцентрування на читанні чи роботі. 

Це також можуть бути життєві проблеми, наприклад людина почуває себе нещасливою на роботі, не справляється з дитиною-підлітком, чи у неї невдалий шлюб.

Ці проблеми та цілі потім стають основою для планування контенту сесій і обговорення, як з цим всім справитись. Зазвичай на початку сесії клієнт та терапевт спільно обговорюють основні теми, над якими вони будуть працювати цього тижня. 

Вони також мають виділений час на обговорення висновків попередньої сесії, спостерігають прогрес, який зробив клієнт завдяки домашньому завданню. І в кінці сесії вони планують інші завдання.

Домашнє завдання 

Виконання домашнього завдання між сесіями — це важлива частина процесу. І кожного разу д/з має різну мету та значення. Наприклад, на початку терапії, терапевт може попросити клієнта писати щоденник тих випадків, які провокують депресію чи відчуття тривоги. Тоді вони можуть дослідити думки, які оточують ці події. 

Пізніше клієнтові пропонуються конкретні вправи для того, щоб справитись з проблемною ситуацією. 

Важливість структури

Причина такої чіткої структури у тому, що вона допомагає використовувати терапевтичний час якнайефективніше. Це також дозволяє переконатись, що важлива інформація не буде пропущена (наприклад, результат домашньої роботи). 

Терапевт бере активну роль у початку сесії. Щось досягнути прогресу, клієнт повинен усвідомити принципи, які є помічнимидля нього. Тож в кінці-кінців клієнт відчуває здатність працювати самостійно надалі.  

Групові сесії

КПТ  це зазвичай індивідуальні сесії. Але їх можна проводити у групах, сім’ях частково на початку терапії. 

Багатьом людям приносить велику користь ділення своїми труднощами з іншими, з тими, хто має ті ж самі проблеми, навіть коли спочатку це просто здається чимось страшенно неприємним. Група може також бути ресурсом особливо цінної підтримки і порад.

Наскільки КПТ відрізняється від інших терапій

КПТ відрізняється від інших терапій через взаємовідносини клієнта та терапевта, які фахівець намагається встановити. Деякі терапії спонукають клієнтів бути залежними від терапевта, так як це є частиною одужання. Тоді терапевт в очах клієнта є всемогутнім. 

Стосунки у КПТ є більш рівними, вони дещо нагадують бізнесові, фокусування на проблемі та практичність для її вирішення. Терапевт також частково запитує клієнта про фітбек і про його бачення того, що відбувається у терапії. 

Бек увів такий термін як “колабораційний емпірицизм”. Він наголошує на важливості того, що клієнт та терапевт працюють разом для перевірки, які ідеї КПТ можуть бути підлаштовані під індивідуальні ситуації та проблеми людини. 

Кому потрібна КПТ?

КПТ підходить людям, які мають часткові проблеми, тому що це та терапія, яка працює для специфічного фокусу та конктерної цілі. Проте це може бути не так дієво для людей, які почувають себе “розмито” нещасливими та неповноцінними, але не мають конкретних симптомів чи часткових аспектів життя, над якими вони б хотіли попрацювати. 

Люди, які надають увагу КПТ готові не так до інсайтів, як до придбання собі корисних практичних звичок.

КПТ може бути ефективним методом лікування для таких проблем:

 • керування люттю
 • тривога та панічні атаки
 • синдром хронічної втоми
 • хронічний біль 
 • депресія
 • нарко чи алко проблеми 
 • розлади харчової поведінки 
 • загальні проблеми зі здоров’ям
 • скачки настрою
 • обсесивно-компульсивний розлад 
 • фобії 
 • посттравматичний синдром 
 • сексуальні та стосункові проблеми 
 • проблеми зі сном 

Зараз є новий сплеск інтересу до використання КПТ (разом з медичними препаратами) для людей, які страждають від галюцинацій і для тих, у кого спостерігаються проблеми у стосунках з іншими. 

Більш серйозні проблеми не вирішиш короткотерміновою терапією. Але люди можуть часто засвоювати принципи, які покращують якість їхнього життя та збільшують їхні шанси на досягнення прогресу, а відтак стають щасливішими. 

Найцікавіше - Наука та Технології

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Грета Тунберг: екоактивістка, котра маніпулює, як політикиня

Чи можете ви дозволити собі кинути роботу й усі обов’язки, взяти відпустку та рушити у двотижневу подорож на яхті через...
Медіа
Наука та Технології

Фрейя Манготра – 10-річна дівчинка, у якої IQ вище, ніж у Ейнштейна і Хокінга

У 10 років дівчинка отримала 162 бали у тесті IQ. Вона обігнала Альберта Ейнштейна і Стівена Хокінга на 2 бали. Дитину офіційно визнали генієм

Детокс
Наука та Технології

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

15 неймовірних фото з минулого, які здаються нам безглуздими

Раніше модні фотосесії були дійсно гучними, наприклад, як вам фото на тлі ядерних вибухів

Детокс
Звичаї
Наука та Технології

Росія приховала від світу радіаційний вибух у 2017

На таємницю дворічної давності пролили світло німецькі та італійські науковці. Виявляється, Росія приховала витік відходів на заводі Маяк у 2017...
Влада
Детокс
Наука та Технології

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Ілон Маск каже, що ми живемо у симуляції і ось чому це хороші новини

За останні роки Ілон Маск став іконою технологічного прогресу чи не більшою ніж у свій час був Стів Джобс. Його...
Детокс
Наука та Технології

Усі наші карти неправильні: перше правдиве зображення світу

Вчені розробили реальне зображення світу. Багато країн, у тому числі Росія та Канада, не настільки великі, як ми думаємо

Детокс
Наука та Технології

Річард Столлман постраждав через непопулярну позицію у справі Епштейна

Річарда Столлмена послали у відставку з Массачусетського технологічного інституту через його позицію у справі Епштейна.  Епштейн, відомий американський фінансист, філантроп...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: