Ashburn, United States
+10°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Чи полетимо ми з Маском на Марс?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Як Маск заробив перші великі гроші
  • Ілон оптимізує витрати при виробництві
  • Скільки коштує запустити ракету в космос
  • SpaceX працює на ідею

Де це?

  • США

Деталі:

Машина —за $2 000, лептоп — за $100, IPhone — за $70. Уявіть собі, що будь-який технологічний продукт став дешевшим у 10 разів.

Світовий ринок зазнав би змін. Попит на ці товари зріс би миттєво. Ми про це поки лише мріємо, а Ілон Маск намагається втілити в життя за допомогою Tesla та SpaceX.

Геніальний початок 

Ілон Маск, окрім того, що є інженером-винахідником, і підприємницькі здібності геніально використовує. Усі його проекти базувались на основних принципах економіки: ринкове ціноутворення, обмежене втручання держави у діяльність тощо. Але визначальний принцип проектів Ілона Маска: не створити щось нове, а створити щось якісне, яке буде у попиті. 

Вперше доля всміхнулась Ілону, коли він вклав свій капітал в електронну платіжну систему PayPal. 

У 1999 році він заснував компанію X.com, яку невдовзі купила IT-компанія Confinity, яка є засновницею PayPal. У 2002 році PayPal купила інтернет-компанію продажів та аукціонів eBay. Тоді Маск 11,7% своїх акцій в компанії перевів у $165 мільйонів. 

SpaceX хобі великого розробника 

Відома пристрасть Ілона Маска, окрім жінок, звичайно, у космічних дослідженнях. Так трапилось, що суспільний та державний інтерес до освоєння космосу зник після аварії на кораблі Аполлон. 

Маск роздумує про те, що добре було б запустити на Марс ракету, яка б доставила туди маленьку теплицю. І на поверхні червоної планети можна б було вирощувати рослини. 

Ілон готовий витрачати свої статки на те, щоб освоєння космосу здійснювалось семимильними кроками. Але, як би там не було, таке задоволення коштує не просто великих, а захмарних вкладень.

Щоб якось зменшити вартість початкових кроків у своєму космічному проекті, Ілон Маск вирішив придбати в Росії міжконтинентальну балістичну ракету. І 2001 року він і справді відправився до Москви. Але через комерційні непорозуміння від цієї ідеї чоловік таки відмовився. Спочатку росіяни погоджувались продати 3 ракети за $21 мільйон, а потім передумали та встановили таку суму за одну лише одиницю. 

Так і почалось створення проекту SpaceX. Перед початком запуску свого зоряного дітища Маск зробив детальний аналіз космічної індустрії. І зрозумів, що у ній все далеко не ідеально. Ринок був зайнятий іншими вже доволі відомими компаніями, серед яких United Launch Alliance — це спільне підприємство підрозділів Lockheed Martin Space System та Boeing Defense. 

Ідея X: здешевити ракети 

Щоб створити власну ракету SpaceX, купували двигуни, керівні системи, чимало інших деталей із інших компаній. Тобто по суті віддавали свої гроші багатьом іншим субєктам на ринку, які спеціалізувались на виготовленні деталей, і це було недешево. До того ж на збір самих компонентів ішло дуже багато часу. 

Окрім того, компанія мала заплатити людям, які складуть ці всі деталі разом так, щоб ракета могла виконувати свою функцію. 

Після такої матеріально затратної практики виробництва, SpaceX вирішило змінити стандартну схему створення ракет. Сьогодні 85% компонентів вони виготовляють самостійно. Логічно, що їм це обходиться дешевше. 

Якщо б компанія SpaceX купувала космічні радіо деінде, вартість становила б десь $50 000 $100 000. Виготовляючи радіо на власному підприємстві, вони витрачають 5 000$. Різниця цін вражає. 

Ідея Y: здешевити авто 

Економічна стратегія Tesla є точно такою ж, як і SpaceX. Tesla виробляє 80% з 5 300 запчастин своїх авто. 

Але й досі є те, що вони купують. Наприклад, батарейки. Процес виробництва літійних батарейок складно здешевити, адже дуже мало компаній пропонують цей товар. Є три найбільші виробники: Panasonic, BYD, LG Chem. Ці бренди створюють 63% всіх батарейок у світі. 

Уже традиційно Tesla купує батарейки Panasonic, їхня ціна $200/KWh. Це означає, що найменший пакет теслівських батарейок коштує (50 KWh) коштує $10 000.

Якщо ти хочеш продавати електромашини за $35 000 і бути в плюсі, ти повинен подумати, як можна знизити вартість на виготовлення батарейок. Tesla намагається знизити вартість батарейок на 30%, будуючи власний батарейковий завод у співпраці із Panasonic. Їхня ціль зменшити вартість до $100 за KWh. Тобто за $10 000  можна буде придбати 100, а не 50 KWh. 

Ускладнення процесів виробництва 

Така різностороння інтеграція Tesla та SpaceX у процес виготовлення їхніх основних продуктів не є простою до реалізації. Компанії повинні засвоїти та вдосконалити усі процеси нових операцій. І, якщо хоча б одна ланка виробництва не буде працювати справно, довершену машину чи ракету створити не вдасться. 

Tesla Model 3 це бюджетна версія електромашини, тут замість алюмінію використовують сталь. У звязку з цим перелаштуванням, лінія виробництва почала працювати значно повільніше.

Чому SpaceX і Tesla розміщені в Штатах

Майже всі американські компанії переносять свої виробництва у дешевші країни, до Азії чи Африки. Але Маск весь час залишається в Америці, при тому, що тут ринок робочої сили один з найдорожчих у світі. 

Піар та патріотизм тут ні до чого. Це має сенс для обох компаній Маска. Виробництва Tesla та SpaceX є незмінно налаштовані та оптимізовані до інших американських компанії, які виготовляють їм деталі. Тому вони розташовані поряд. 

В той час, коли Китай міг би будувати машини Tesla за тією ж ціною, але з дешевшою робочою силою, Ілон залишається в Америці. 

Річ у тім, що фабрика Tesla розміщена за кілька миль до своєї штаб-квартири у каліфорнійському Пало-Альто. Тож зміни під час виробничих етапів набагато легше інтегрувати у саме виробництво на заводі. Зі SpаceX пішли ще далі. Тут офіси та завод під одним дахом. 

Фабрика Tesla складно автоматизована, а у Штатах є чимало висококваліфікованих працівників з бездоганними навичками в автоматизації виробничої лінії. 

Кому держава дає гроші на запуски ракет

United Launch Alliance у грудні 2013 року підписала контракт із урядом США на обслуговування 28 запусків ракет за $11 млрд. У вересні 2014 був підписаний ще один контракт на $938 млн щодо додаткового обслуговування ракетних запусків.

У жовтні 2018 фірма заявила про намір зменшити вартість запуску в половину. Причина вигідніші ціни від конкурента SpaceX.

Коли за виготовлення та запуск одного військового сателіту United Launch Alliance встановила суму $400 мільйонів, Space X $80 мільйонів, а згодом і $50 мільйонів. Ілон Маск планує, щоб зрештою ціна становила $10 мільйонів.

Причиною такої різниці є й те, що ракети SpaceX виготовляють для багаторазового використання. Зараз розробляється дизайн ракети, яка б благополучно поверталась до землі і підлягала сервісу, щоб ще 9 разів полетіти до космосу. 

Компанія за час свого існування зробила чималий внесок в освоєння космосу. Тому, якщо ця галузь справді буде фінансово доступнішою, космічний туризм стане реальністю. Не лише астронавти зможуть бачити планетні простори, але звичайні люди теж. 

Поки у  SpaceX є проблеми у тому, що уряд підписує контракти не з ними. А звичайні люди не будуть купувати ракет. Це не ринок індивідуального покупця, навіть враховуючи неймовірно низьку ціну, як для ракети. Чого не скажеш про Tesla. Знижки на машини тут приводять до великого зростання продажів. 

Зробити польоти на Марс буденністю

Мрія Ілона Маска відправити людей на Марс. Це в прямому розумінні золоте задоволення.

SpaceX хоче діджиталізувати космос. Планують, що в майбутньому їхні сателіти постачатимуть швидкісний інтернет у будь-якому космічному закутку. А зараз вони вдосконалюють космічні приймачі.

Тисячі маленьких ракет будуть відправлені на ближчу земляну орбіту і кожен зможе впіймати космічний інтернет, використовуючи для цього спеціальні пристрої на Землі. Коштуватиме це недорого. 

Якщо з 7 мільярдів людей, яким запропонують користуватись космічним інтернетом, 50 мільйонів погодиться, то компанія заробить на цьому $30 мільярдів на рік. 

SpaceX це не публічна компанія, як Tesla. Ілон Маск створив її не для заробляння грошей. Він не акцентує на акціях та прибутковості проекту, він мріє освоїти Марс. 

Маск заявив, що компанія SpaceX не буде публічною доти, поки вони не налагодять регулярні польоти до Марсу і назад. Ілон талановитий розробник з вдалим підприємницьким мисленням, тому швидше за все його мрія не надто далека від реальності. 

Найцікавіше - Наука та Технології

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Грета Тунберг: екоактивістка, котра маніпулює, як політикиня

Чи можете ви дозволити собі кинути роботу й усі обов’язки, взяти відпустку та рушити у двотижневу подорож на яхті через...
Медіа
Наука та Технології

Фрейя Манготра – 10-річна дівчинка, у якої IQ вище, ніж у Ейнштейна і Хокінга

У 10 років дівчинка отримала 162 бали у тесті IQ. Вона обігнала Альберта Ейнштейна і Стівена Хокінга на 2 бали. Дитину офіційно визнали генієм

Детокс
Наука та Технології

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

15 неймовірних фото з минулого, які здаються нам безглуздими

Раніше модні фотосесії були дійсно гучними, наприклад, як вам фото на тлі ядерних вибухів

Детокс
Звичаї
Наука та Технології

Росія приховала від світу радіаційний вибух у 2017

На таємницю дворічної давності пролили світло німецькі та італійські науковці. Виявляється, Росія приховала витік відходів на заводі Маяк у 2017...
Влада
Детокс
Наука та Технології

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Ілон Маск каже, що ми живемо у симуляції і ось чому це хороші новини

За останні роки Ілон Маск став іконою технологічного прогресу чи не більшою ніж у свій час був Стів Джобс. Його...
Детокс
Наука та Технології

Усі наші карти неправильні: перше правдиве зображення світу

Вчені розробили реальне зображення світу. Багато країн, у тому числі Росія та Канада, не настільки великі, як ми думаємо

Детокс
Наука та Технології

Річард Столлман постраждав через непопулярну позицію у справі Епштейна

Річарда Столлмена послали у відставку з Массачусетського технологічного інституту через його позицію у справі Епштейна.  Епштейн, відомий американський фінансист, філантроп...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: