Ashburn, United States
+15°
Субота, 23 жовтня 2021,

Скажи йому, що він мудак!

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Чому нам так важко бути тим, хто може виступити проти всіх
  • Психологічні бар'єри та больовий поріг: чому важко подбати про ці моменти
  • Будені приклади, в яких ви побачите себе

Де це?

  • Всесвіт

Деталі:

Професорка філософії Белла ДеПауло з Гарварду – одиначка, це звучить англійською як сінглізм. Вона себе так позиціонує і багато пише про можливість бути однією та бути щасливою. У своєму матеріалі вона розповідає про те, як часто буває складно постояти за свої життєві принципи і сказати людині, яка нас образила, все, що ми про неї думаємо. 

Попри те, що у нас можуть бути по-справжньому хороші наміри стосовно людини, як тільки вона скаже щось критичне в нашу сторону, то відразу постає велика жирна стіна. Свідомо ми не збираємось назбирувати собі ворогів, ми не хочемо цього. Але зіштовхнувшись з кимось, хто наприклад, сказав в нашу сторону якийсь сексистський жарт, – все. Нас несе. Нас несе по повній, а ми мовчимо. Ми не вміємо відстояти свої межі, від того й страждаємо. І ця наша особливість може нас озлобити. 

Ми просто часто не маємо сміливості, нам простіше постраждати, або плисти за течією, ніж сказати щось гостре, але справедливе.

Під час відповідних досліджень більшість жінок сказали, що вони можуть з легкістю стати об’єктами сексистських жартиків. Але коли на співбесіді чоловік задає їй сексистське запитання, вона просто починає ігнорує цей момент. Часто навіть дуже мило усміхаючись при цьому. 

Чому ж люди не говорять про секстистську поведінку, коли насправді її відчувають на собі? Наприклад, коли ти людина в пошуках роботи, важливо проявити силу, потужність. Ви просто не хочете робити зауваження тим, хто потенційно може дати вам роботу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 ПСИХІЧНИХ НЕДУГ, ЯКІ ТРАПЛЯЮТЬСЯ НАЙЧАСТІШЕ

От, наприклад, історія про масштабний скандал в Голлівуді з відомим кінопродюсером Харві Вейнштейном про сексуальні домагання. Жінки-актриси хотіли не просто попрацювати над конкретним фільмом, але й залишитись в індустрії. Це достатня мотивація, щоб продовжувати з ним роботу. 

Але як стосовно інших ситуацій, коли людина не має над тобою влади, а ти все одно боїшся зробити їй зауваженя? Наприклад, в супермаркеті (приклад авторки): 

“Жінка сканує мою бакалію і починає говорити про іншу продавчиню: “У неї немає чоловіка, немає дітей. У неї немає нічого! А от я маю чоловіка та двійко дітей”. 

І я хочу знайти що їй сказати, але не можу, бо я не знаю, що саме в цей момент я хочу сказати. Я забираю свої продукти і йду своїм шляхом”. 

“Ця жінка була новенькою у супермаркеті. Був шанс, що я більше ніколи її не побачу. І я все одно вагалась. Це було б складніше, якби вона працювала там регулярно. Якщо б я відповіла їй, що мені не сподобалось у її словах, я б знову і знову бачила її обличчя, коли йшла в магазин. І можливо я б була занепокоєна нашими зустрічами і вона б теж нервувала”. 

А ще складаніша ситуація, коли є поряд інші люди. От уявіть: ви є в колективі, соціальному місці, при груповій розмові і тут хтось озвучує сексистський жартик. Якщо ви почнете відстоювати себе та свою позицію, то ризикуєте нарватись на ворожість інших людей у компанії. Думаєте, звичайно ви, можливо і не свідомо. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВА ТЕРАПІЯ: ХОЛОДНІ ПРИНЦИПИ ДЛЯ ГАРЯЧИХ ГОЛІВ

Якщо ти “викличеш когось на дуель” через його фанатизм в певних соціальних речах, ви насправді можете поручити спокійну атмосферу в колективі. Тоді ми затикаємось, ковтаємо все, що хотіли сказати, навіть, коли відчуваємо свою правоту на всі сто.

Але ж бувають також випадки, коли інші навпаки дякуватимуть за те, що от ти сказав те, що не могли сказати інші

Проте якщо забрати всі ці труднощі: чи побачимо ми цю людину ще раз, чи будуть поряд інші люди, чи це буде якась дуже інтимна тема, чи інші люди матимуть над вами владу, – люди все одно будуть соромитись зробити зауваження на якійсь дешеві ремарочки.

Ми маємо в своїй голові зафіксований шаблон звичної для нас розмови на щодень, ми носимо це все всередині себе. Кожного дня ми притримуємось цього шаблону. Навіщо? Навіщо ми йдемо на повідку наших друзів-веганів і в їхній присутності ніколи не дозволяємо собі поїсти м’яса, чому ми на питання, як ми ставимось до гомосексуалізму, відповідаємо те, що буде комфортним почути людині, яка задає нам це питання.

Врешті-решт, як ми відповідаємо на співбесіді, коли нас питають, чи ми стресостійкі? Чому більшість людей, якщо не 95% говорить: так, я дуже стресостійкий! А якщо ти не стресостійкий, якщо ти чутливий і можеш різко і грубо відповісти, коли образять твою релігію чи орієнтацію?

Світ не завалиться, якщо ми крикнемо на людину, слова якої нам не сподобались, світ не зникне, якщо не скажемо, що підтримуємо усіх геїв та лесбіянок на цій планеті. Повірте. І ніколи не навпаки. 

Ми просто боїмось комусь не сподобатись. І як казав один чувак у серіалі:

“Ми не боїмось диктаторів, ми боїмось бути іншими, аніж наші сусіди”. 

Знаєте, це як у шоу про кримінальні справи: коли потенційний свідок каже, що “все трапилось надто швидко”. І коли хтось щось говорить не те, ми не одразу це підхоплюємо. Іноді потрібно кілька хвилин, щоб ми усвідомили, що хтось сказав щось не так. Це про наші межі та про наш больовий поріг.

Дехто з дитинства звик бути неважливим, не помітним, а ще гірше – дуже правильний і тільки таким. І через це ми навіть не розуміємо, що нас образили. Ніхто у цьому світі не стане щасливішим, якщо ми говоритимемо рівно те, що думаємо, не більше і не менше. Щасливими зробити ми можемо лише себе. Але чи хочемо ми цього? 

Найцікавіше - Психологія

Порожні полички в аптеках та магазинах: коронавірус та психологія паніки

Джерело: BBC У межах світу коронавірус так і не став (принаймні поки що) смертельною епідемією, проте медійна популярність цього явища...
Влада
Гроші
Звичаї
Психологія

Бути злим не можна бути щасливим

Ми нормальні, коли почуваємо злість, агресію та заздрість. Як розповідає практичний психолог Марат Хачатрян, ми не народились з цими почуттями....
Звичаї
Психологія

Релігія схожа на “секс, наркотики та рок-н-рол”

Існування божественних сил — це питання віри, про це сперечаються лише дурні. Але тим не менш нейрофізіологічні наслідки релігійних переконань —...
Звичаї
Наука та Технології
Психологія

Танцювальна епідемія: 500 років тому

Надворі 1518 рік, Стразбург. Самотня жінка вибігла зі свого будинку та кинулась у танець. Спека тоді була несамовита. До дивачки...
Звичаї
Наука та Технології
Психологія

Інформаційна бульбашка: протестуй та вилікуйся!

Одного дня американець Бенджамін Натансон зрозумів, що всі новини про свою країну та світ він отримує з ліберальних пабліків. І...
Влада
Гроші
Психологія

ТОП-10 батьківських лайфхаків

Хороший батько при зіткненні з будь-якими труднощами повинен підключати фантазію

Детокс
Психологія

Чотири ефективних способи бути уважним

Сучасні цифрові технології поглинають не лише наш час, але й нашу свідомість та й зрештою нас самих. Під час одного...
Наука та Технології
Психологія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: