Ashburn, United States
+17°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Зупинити комунізм кров’ю: як США програли у В’єтнамській війні

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • В'єтнамці протягом багатьох років воювали за свою незалежність з різними країнами
  • США вбачали загрозу у поширенні комунізму в Азії та, зокрема, у В'єтнамі
  • Американці були абсолютно не готові до в'єтнамського способу ведення війни
  • В'єтнамці перемогли за рахунок партизанської війни, специфіки місцевості та підтримки населення

Де це?

  • Соціалістична Республіка В'єтнам
  • Сполучені Штати Америки

Деталі:

За даними Pew Research Center, 95% в’єтнамців вважають, що навіть за умови нерівності, за капіталізму людям жилося б краще. Що цікаво, у Штатах цей показник складає 70%. Попри це, сьогодні В’єтнам є комуністичною державою, хоча саме США намагалися йому у цьому завадити. Яким чином американські війська опинилися у В’єтнамі та яким чином найсильніша армія світу могла програти?

Коли та чому американці з’явилися у В’єтнамі?

Перед тим, як розповісти про В’єтнамську війну, варто розповісти про те, як та внаслідок чого з’явився сам В’єтнам. З 19 століття і аж до початку Другої світової війни територія сучасного В’єтнаму та й взагалі усього Індокитаю була французькою колонією, проте під час війни Франція, котра була фактично знищена, втратила контроль над територіями і це відкрило шлях японським окупантам для територіальних претензій. 

В’єтнамці, котрі спочатку сприймали японців, як визволителів та вісників свободи, швидко зрозуміли, що ті не принесуть їм нічого, крім жорстокості та терору. Тоді країною почали поширюватися ідеї боротьби з колоніальною адміністрацією, захисту від японців та необхідності створення власної держави – В’єтнаму. Боротьбу очолила “В’єтнамська ліга боротьби за незалежність”, котру очолював Хо Ши Мін. Цікаво, що тоді американці підтримували в’єтнамців, адже ті боролися та ослаблювали японську армію. Французько-в’єтнамська війна тривала аж до 1954 року, коли на мапі виник комуністичний Північний В’єтнам та прозахідний Південний В’єтнам. Важливо, що найбільшу підтримку мали саме комуністи. 

З огляду на несумісність ідеологій та невирішеність конфлікту, вже за рік війна продовжилась між північчю та півднем. Спостерігаючи за тим, як поширюється комунізм у Азії, президент США Кеннеді був категорично проти введення американських військ до В’єтнаму, однак дуже скоро, у 1963, він був вбитий і цим питанням зайнявся віцепрезидент країни Джонсон. 

Джонсон, як прихильник “Теорії доміно” (теорія про те, що якщо комунізм закріплюється в одній країні, він швидко поширюється на іншу), бачив загрозу у можливому закріпленні комунізму в Азії. З огляду на це, вже у 1964 стався інцидент за участі американських військових кораблів, котрі були на боці Південного В’єтнаму. За заявою самих американців, кораблі були атаковані комуністичними силами Північного В’єтнаму. В результаті, вже у 1965 році Джонсон отримав дозвіл конгресу на початок військової операції у В’єтнамі і тисячі солдатів були відправлені на інший кінець світу. Що цікаво, багато хто пов’язує Джонсона з лобі промисловців, яким була вигідна війна.

Партизанство та джунглі стали вирішальними

Перш ніж говорити про те, чому американці програли, варто визначити кому вони програли, а саме – з ким їм довелося воювати. Отже, одразу було зрозуміло, що головним противником буде підтримуваний СРСР та Китаєм Північний В’єтнам, однак небезпека чекала на американців навіть у прозахідному Південному В’єтнамі: там активно діяла комуністична організація “В’єтконг” – підпільна партизанська армія, котру підтримував Північний Китай.

Варто зазначити, що в’єтнамці, маючи великий досвід ведення бойових дій (війна з французами та японцями), бути готові до зустрічі з новим ворогом. Перевіривши у попередніх війнах ефективність агресивної партизанської війни, вони застосовували її і у випадку з американцями, котрі виявилися абсолютно до цього не готовими. 

Перемога вимірюється кількістю тіл

З огляду на це, керівник американської армії у В’єтнамі Вільям Вестморленд прийняв рішення вести оборонну війну. Однак це аж ніяк не могло задовольнити Вашингтон, котрий вимірював перемогу статистикою та числами. Саме тому проводилась така велика кількість бомбардувань з боку американців. Здавалося, що за рахунок цього вони отримують перевагу, а насправді вбивства та жорстокість з боку американців лише схиляла людей на бік комуністичного В’єтнаму.

Як ми вже сказали, американців були не готові до в’єтнамського стилю ведення війни, тому намагалися вести “звичайну війну”, котру вони вели перед цим у Кореї. Було це, натомість, неможливо, адже в’єтнамці воювали без уніформи, постійно пересувалися, були дуже мобільними та уникали прямих зіткнень. В результаті, у цій війні практично відсутня була лінія фронту. 

Додатковою перевагою в’єтнамців було досконале знання місцевості: більшість зіткнень відбувалися у джунглях, де побачити засідку або пастку для американців було майже неможливо. Аби почати “бачити” противника, що ховався у густих зарослях, американці застосовували хімічну речовину під назвою “Агент Оранж”, котрий, теоретично, мав спричинювати випадіння листя у джунглях. Натомість, як виявилося, окрім цього він був певним типом хімічної зброї та викликав мутації в організмі людини. За це В’єтнам навіть намагався стягнути з США компенсацію, проте не мав успіху у цьому. Тим не менш, підписуючи мир у 1974 році, президент США Ніксон погодився виплатити репарації у розмірі 10 мільярдів доларів.

Важливою була допомога ззовні: в’єтнамці використовували китайські автомати Калашникова, котрі були дуже надійною зброєю і не ламалися навіть в несприятливих умовах джунглів. Американська зброя ж була досить вибагливою і часто давала збої, що часто коштувала життя солдатам. Окрім цього партизани В’єтконгу отримували постійну матеріальну допомогу з Північного Китаю. Що цікаво, вона надходила через територію нейтрального Лаосу, що забезпечувало спокійний та постійний транзит необхідних товарів.

Війни, котрі оцінюють за кількістю тіл

За офіційними підрахунками, у В’єтнамі загинуло 58,000 американських військовиків і щонайменше мільйон в’єтнамців. Протягом усієї війни американці, на відміну від в’єтнамців, були повністю деморалізовані та розчаровані, на що дуже сильно впливала інформаційна війна та протести у Штатах: всією країною ширилися антивоєнні мітинги, а мітинг у Вашингтоні зібрав 250 тисяч людей. Завершальним етапом війни став Тетський наступ: офензива, під час котрої 80 тисяч в’єтнамців атакували близько 800 населених пунктів,  а американські військовики стали спішно покидали залиту кров’ю чужу землю.

У 2013 році американський республіканець Луї Гомерт заявив: “В’єтнам перемагав, але люди у Вашингтоні вирішили, що ми не переможемо його”. Він додав, що “урок” В’єтнаму полягає у тому, щоб більше “не наражати американців та американок на небезпеку, якщо при цьому не дати їм те, що потрібно для перемоги.”

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: