Власна валюта Facebook та Telegram: у чому сенс?
Про те, як:
- Гіганти медіаіндустрії, Facebook та Telegram, створили власні криптовалюти та що збираються з ними робити
- Facebook вчергове застерігають не використовувати особисту інформацію користувачів
- Telegram Open Networks — платформа не лише для фінансових операцій, а новий безпечний інтернет
- Євросоюз та США занепокоєні створенням Libra, а в Ірані офіційно заборонили запуск криптовалютної системи
Деталі:
Найбільша у світі соціальна мережа Facebook офіційно заявила, що вже на початку 2020 року її користувачі зможуть розраховуватись новою криптовалютою Libra. Такі операції будуть можливі при використанні онлайн-гаманця Calibra.
Telegram, відомий більшості виключно як месенджер, ще раніше анонсував свій проект Telegram Open Network (TON) — великої мережі, заснованої на блокчейні. Вона теж проводитиме транзакції з власною криптовалютою Gram (GRM). Її мають запустити у світ до 31 жовтня 2019.
Facebook та Libra
Після заяви компанії Марка Цукерберга, до ініціативи приєднались 27 компаній, серед яких: Mastercard, Visa, PayPal, інтернет-магазин eBay, музичний сервіс Spotify, криптовалютна біржа Coinbase, сервіси замовлення таксі Lyft і Uber, некомерційні та наукові організації, у тому числі Womenʼs World Bank. Потенційним партнерам потрібно внести мінімум 10 мільйонів доларів.
Одна з ідей на сайті Libra звучить так: «Створити гроші заново. Змінити світову економіку. Щоб люди повсюди жили краще”. Звучить утопічно-маркетингово.
Кількість транзакцій за секунду дорівнюватиме 1000. Це швидше, ніж фінансові процеси у криптовалют Ethereum або Bitcoin.
Інструкція використання
Гаманцем Calibra можна буде користуватись, як за допомогою окремого додатку, так і через Facebook Messenger або WhatsApp.
Готівку потрібної вам валюти обмінюєте на лібру, витрачаєте її, як і будь-яку іншу, знову обмінюєте на готівку, коли це необхідно.
Розробники запевняють, що:
- встановлення системи на девайс буде максимально спрощеним
- оплатити можна буде великий спектр послуг
- розрахунок відбуватиметься швидше, ніж звичайною валютою чи іншими онлайн-додатками
- збір буде меншим, або його не буде взагалі
- якщо кошти користувача не зареєстровані в банку — це теж не проблема
“Людина, яка працює за кордоном, зможе відправити гроші своїм рідним швидко та просто, студенти оплачуватимуть навчання простіше, ніж каву”, — зазначено у документації Libra.
Цікаво те, що гаманець Calibra буде керувати вашими паролями та кодами доступу, їх запам‘ятовувати не потрібно.
Виникає питання, чи зможуть вони таким чином витягнути інформацію та використати її, попри свої обіцянки?
Урядові організації не зовсім за
Євросоюз та США занепокоєні заявою соціальної мережі, тому Сенат назначив слухання. Уряд цікавиться питанням конфіденційності при зборі особистих даних майбутніх користувачів криптовалюти. Адже є побоювання, що ця особиста інформація буде використовуватись компанією у своїх маркетологічних цілях та для реклами. Як уже не раз бувало з дітищем Цукерберга.
Проте, звичайно, компанія обіцяє, що соціальна мережа не буде користуватись інформацією, здобутою, до прикладу у PayPal.
Facebook буде лише одним з членів криптовалютних облігацій. Кожна компанія, яка внесла необхідні кошти, отримає право голосу.
Не дивлячись на запевнення, вже є ймовірність, що уряд Індії не визнає лібру. Там це аргументують тим, що компанія Facebook нечиста на руку.
Як зазначає аналітик Танві Ратна у матеріалі Сoindesk, якщо уряд допустив те, що, Facebook вчиняє злочини проти своїх користувачів, то з питанням криптовалюти все може повторитись.
Індійський уряд стверджує, що криптовалюти дозволяють ухилятися від сплати податків, відмивати гроші і займатись шахрайством. Вони навіть ухвалили законопроект — «Заборона криптовалют і регулювання офіційного цифрового валютного законопроекту 2019 року».
Які країни матимуть доступ до сервісу невідомо, але розробники наголошують на глобальності свого винаходу, пише Techcruch. Libra буде опиратись на власний резерв та зберігатись у банках різних країн в надійній валюті. Вартість лібри коливатиметься близько ціни долара чи євро.
Telegram і TON
Павло Дуров ще в 2017 році анонсував створення Telegram Open Networks. І на відміну від Facebook, мета платформи не лише привести у світ власну криптовалюту. В ідеалі розробники хочуть створити безпечний та конфіденційний інтернет.
Платіжна система TON Payments із криптовалютою Gram оброблятиме до десяти мільйонів транзакцій в секунду.
Валюта Gram поділяється на нанограми до гігаграми. Планують випустити лише 5 гігаграмів. Якщо проект вдасться, то їхня вартість ростиме, а кількість залишиться тією ж. Приблизна ціна на сьогодні в середньому становить $1.33.
Оскільки криптовалюта є лише частиною об ємного проекту TON, чимало інших процесів утворюють проект, який має за мету створити так званий екологічний та толерантний інтернет-простір.
- TON Blockchain TON Blockchain — гнучка багатоблокова платформа, яка обробляє мільйони транзакцій за секунду
- TON Network — одноформатна мережа
- TON Storage — файлова система, яка зберігає потокові дані
- TON Proxy відповідає за конфіденційність, приховувує ідентифікаційні дані, IP-адреси
- TON Services — платформа з формалізованими інтерфейсами для здійснення бізнес-операцій декількома користувачами
- TON DHT — таблиця, яка використовується як «торрент-трекер» для TON Storage, як «вхідний тунельний локатор» для TON Proxy і як сервіс-локатор для TON Services
- TON DNS — опція, яка присвоює імена обліковим записам
- TON Payments — платформа для мікроплатежів і мережі мікроплатежів, послуг, що надаються TON Services.
Про них детальніше читайте на Cryptorated.
Переваги у використанні
Новоспечений платіжний канал зможуть між собою використовувати два суб‘єкти. Наприклад, центральне відділення банку та філіал або двоє бізнес-партнерів, наголошує Na Chasi. Транзакції відбуватимуться на рівні автоматичного контролю, знову ж таки при замовчування від соцмережі особистих даних користувачів.
Онлайн оплати, особливо для бізнесу, суттєво спрощуєть фінансові операції.
Як повідомляє Cointelegraph більйонер Роман Абрамович можливо інвестував у проект. А поки лише два підприємці, співвласник платіжного сервісу Qiwi Сергій Солонін та співвласник бренду продуктів харчування Wimm-Bill-Dann Девід Якобашвілі, публічно підтримали розробку братів Дурових.
Для свого проекту розробники створили для інвесторів своєрідний посібник під назвою white paper, у ній йдеться про те, що криптовалюта Gram має намір дорости до можливості конкурувати з такими фінансовими гігантами, як Visa та Mastercard.
Які країни уже відмовились від послуг TON
У багатьох юрисдикціях світу крипто-лексеми не визначенні до кінця, відповідно їхнє використання теж під загрозою.
Минулого року уряд Ірану заявив, що запуск криптовалютної системи на території їхньої держави буде вважатись актом порушення національної безпеки і місцевої економіки.
Адже як бути з тим, що держава не матиме змоги ідентифікувати транзакції користувача (TON шифруватиме IP-адресу та технічні параметри приладу).
Небезпеки для криптовалют
2018 рік виділився тим, що тоді було здійснено декілька найбільших хакерських атак на криптобіржі. На жаль, успішних. Про це повідомила у своєму звіті компанія CipherTrace.
- Криптогаманець Coincheck, що функціонував на Японській біржі, пограбували більше, ніж на $530 млн. в криптовалюті NEM
- Невдовзі з італійської біржі BitGrail у монетах Nano “винесли” $195 млн.
- Південнокорейська біржа Coinrail повідомила про зникнення з її рахунків $40 млн. у різних криптовалютах
Що стосується технічних недоліків криптовалют, то у Bitcoin і Ethereum їхня вартість не була забезпечена від контрастних та непередбачуваних коливань на кіберринку.
Чи зайде Libra та Gram до індивідуальному користувачу та великим компаніям — не відомо.
Що Facebook, що Telegram у випадку цих валютних новацій просто відображають сучасні розрахункові тренди. Це свідчить про ненадійність та непостійність всієї фінансової екосистеми.
Залишається відкритим питанням, чи залишиться у повноцінному користуванні звичайна валюта, як її інтегруватимуть у ці модерні додатки? І що стосовно нас, українців, до яких ще PayPal масово не дійшов?
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: