Ashburn, United States
+3°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Україна: за крок від цензури. Закон про дезінформацію та його загрози

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Правки до закону дозволяють вважати журналістом усіх блогерів чи активних у мережі осіб
  • Широкі трактування понять дезінформації та недостовірної інформації дозволяють вважати такими широке коло тем
  • Бородянський пропонує створити асоціацію журналістів, хоча її аналоги вже успішно існують в Україні
  • Уповноважений з питань медіа матиме величезні повноваження і право визнавати матеріали фейками
  • Міністр Бородянський або дійсно хоче впровадити в Україні цензуру, або (ймовірніше) імітує бурхливу діяльність

Де це?

  • Київ, Україна

Деталі:

Відійшовши після вивчення закону “Про медіа”, ми зайнялися подарунком від Мінкульту у вигляді закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації” або, як його ще окреслили, закону про дезінформацію. Ми розповімо про санкції, абстрактність, відповідальність та про те, чому все це схоже на цензуру.

Журналісти – усі ми?

Згідно з правками Бородянського, журналіст – це особа, яка збирає, створює, поширює та редагує масову інформацію. Тобто таке абстрактне поняття дозволяє зараховувати до журналістів усіх нас, що з одного боку правильно, адже технології та Інтернет дозволяють усім робити свій вклад у медіа, просто ведучи блог чи роблячи пости. З іншого ж боку санкції, про котрі ми поговоримо пізніше, відкривають широкий простір для притягнення до відповідальності УСІХ за ВСЕ.

Так само закон визначає, що медіа – це засіб поширення масової інформації у будь-якій формі, зокрема через Інтернет. Згідно з цим твердженням, це може бути блог, канал на YouTube чи наприклад Telegram канал.

За що каратимуть?

Правки до закону головним чином передбачають відповідальність за поширення дезінформації. Диявол у деталях та абстрактних поняттях.

Дезінформація – це недостовірна інформація з питань, що становлять суспільний інтерес, зокрема тих, що стосуються територіальної цілісності України та суверенітету. 

Тим не менш, під це визначення підпадають також питання стану довкілля та здоров’я громадян. Виходить, за ствердження, що в Україні серйозні екологічні проблеми, або що Україна є екологічно чистою країною можна дістати на горіхи. Однак, яке з цих двох стверджень визнають брехливим, ще невідомо.

Недостовірною інформацією, натомість, визначаються неправдиві відомості про осіб, факти, події, явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них неповні або перекручені. Яким чином встановлюватиметься правдивість інформації – невідомо. Виходить, тепер інформація про те, що якийсь політик замовляє політичну рекламу може вважатися перекрученою.

Різниця між дезінформацією та недостовірною інформацією полягає у тому, що перша стосується важливих тем, що стосуються усієї країни.

Не карайте – я жартую

Тлумачиться, що дезінформацією не є оціночне судження та критика, якщо вона має мінімальну фактологічну основу. Як виміряти розміри цієї основи, на жаль, не пояснюється, що дає можливість за умови “відсутності фактологічної основи” вважати деякі відверто оціночні судження фейками. Сатира та пародія також не має сприйматися, як дезінформація. Важливе уточнення у законі: має бути заявлено, що щось є сатирою чи пародією. Тобто, якщо такої заяви не буде, за логікою, сатиру можна вважати дезінформацією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ІНФОРМАЦІЙНА БУЛЬБАШКА: ПРОТЕСТУЙ ТА ВИЛІКУЙСЯ!

Справжній/несправжній журналіст

Вище ми вже згадували про те, кого Бородянський планує вважати журналістом, однак ним вводиться також поняття професійного журналіста. Вирізняє його те, що він займається цією діяльністю професійно (а це як?) та є членом Асоціації професійних журналістів України (АПЖУ). Асоціація має захищати права журналістів, пильнувати дотримання кодексу журналістів та вносити зміни до нього.

Навіщо створюється ця асоціація, коли вже успішно існують Національна Спілка Журналістів чи Незалежна Медіа Профспілка, котрі виконують ті самі завдання, невідомо. До того ж, вступити у цю АПЖУ зможуть лише ті, хто має понад 3 роки досвіду офіційної роботи у медіа. Що робити молодим журналістам, котрі банально не встигли набити ці три роки – невідомо.

Професійний журналіст має більше прав: він може працювати у місцях катастроф, аварій, бойових дій, масових заворушень, а також може раніше вийти на пенсію.

Інформаційний “смотрящій”

Слідкувати за тим, щоб український Інтернет не мав дезінформації, буде Уповноважений з цих питань. Саме цей Уповноважений займатиметься трактуванням фактів та подій, описуваних у матеріалах. Що це означає для свободи слова у медіа – розглянемо на прикладі.

Уявімо, ви регіональний журналіст (або блогер, або просто людина з телефоном) і висвітлюєте події регіону, та вирішили зробити матеріал про плюси й мінуси життя у вашому уявному Козятині. Прочитавши вашу статтю про те, як погано жити в уявному Козятині, Уповноважений може сказати, що це – фейк, бо він сам з Козятина і його там усе влаштовує. Тобто точку зору суб’єкта Бородянський пропонує вважати об’єктивною для усієї держави.

Найцікавіше, що якщо Уповноважений дійсно скаже, що стаття про життя у Козятині фейк, журналіст зобов’язаний “добровільно” опублікувати або відповідь Уповноваженого, або спростування. Якщо він цього не зробить добровільно, він це зробить за рішенням суду.  Після того, як дезінформацію спростували, доступ до неї обмежується, а поширення забороняється. 

Пардон, пане Бородянський, але це відверта цензура.

Так само цей “смотрящій” визначатиме, які медіа є хорошими, а які ніт, видаючи першим Індекси довіри, спеціальні знаки, що свідчать про те, що конкретне медіа дотримується журналістської етики та не бреше. Цікаво, що критерії, за якими такі медіа можуть бути обрані, визначає цей же Уповноважений.

Зазначається, що особа має право відмовитися виконувати рішення Уповноваженого, якщо надасть підтвердження опублікованої інформації. Тут, на жаль, спокійно може діяти правило “ваші докази – не докази”, адже розглядати ці докази буде той самий Уповноважений. Залишається таємницею, як одна особа (!) збирається контролювати весь український Інтернет та якого дідька саме її точка зору вважатиметься правильною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “ВИ МАЙЖЕ НЕ ВІДРІЗНЯЄТЕСЬ ВІД РОСІЯН” – ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ СТЕРЕОТИПИ ПРО УКРАЇНУ 

На скільки можна сісти

За поширення дезінформації журналісти або медіа мають заплатити майже 5 мільйонів гривень (1000 мінімальних зарплат) або вдвічі більше, якщо вони не опублікували спростування. 100 тисяч гривень доведеться заплатити, якщо медіа не опублікувало відповідь Уповноваженого, про яку ми говорили вище.

Говорячи про кримінальну відповідальність, то вона стосується тих, хто систематично публікує дезінформацію: вони або платять 5-10 мільйонів гривень штрафу (5-10 тисяч НПДГ), або отримують 1-2 роки виправних робіт.

Сісти за ґрати на 2-5 років доведеться тим, хто використовував ботів чи ботоферми, а на 3-5 тим, хто це фінансував. Найбільше (5-7 років в’язниці) дістанеться тим, що це зробив повторно чи організованою групою, що призвело до тяжких наслідків чи великої матеріальної шкоди.

Що це все означає

Підбиваючи підсумок, можемо лише припустити: або Мінкульт дійсно хоче впровадити в Україні цензора та контролювати медіапростір, або він просто імітує бурхливу діяльність, створюючи непотрібні законопроєкти на сотні сторінок, які мають викликати суспільний резонанс та навіть теоретично не можуть бути втілені в життя без порушення Конституційних прав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: АБСТРАКТНІСТЬ ТА СУЦІЛЬНІ ЗАБОРОНИ – ЖИТТЯ ПІСЛЯ ЗАКОНУ “ПРО МЕДІА”

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: