Ashburn, United States
+11°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Приватні та державні компанії: кого ми більше любимо?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Фактори успіху компаній
  • Чому державні підприємства зазвичай збиткові
  • Чому державні підприємства все ж мають існувати

Де це?

  • Україна
  • Польща

Деталі:

Серед 100 найбільших державних підприємств лише 5 прибуткові – саме таку оцінку державному бізнесу дав перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. Натомість, за статистикою, лише 40% великого приватного бізнесу можна вважати збитковим. Звідки береться такий розрив у успіхах та чи залежить це від ролі держави – саме цьому присвячений наш новий матеріал.

Відсутність мотивацій, як причина відсутності прибутку

Що ліпше обрати: POLREGIO(польський приватний перевізник) чи Укрзалізницю, Uber чи Sky Taxi? Таке протиставлення приватних та державних компаній досить символічне: варто лиш порівняти рейси POLREGIO Варшава-Краків та Укрзалізниці Київ-Одеса. Мабуть, кожен, хто пережив ніч у літньому плацкарті, вже не боїться пекла. Однак чомусь пасажири польських приватних потягів вкрай рідко зустрічаються з такими труднощами, які вони, до речі, і оплачують, купуючи квиток.

Так само і Uber – він буквально за кілька років вийшов у лідери навіть на українському ринку, бо дав людям те, у чому була потреба: швидкий та недорогий приватний транспорт. Однак сьогодні майже всі забули, що Sky Taxi колись існувало. За кілька років державне таксі встигло стати збитковим та навіть сумнозвісним

Отож, звідки та чому виникає така велика різниця між приватними та державними компаніями? Чому обслуговування в приватних компаніях зазвичай приємніше, ніж в державних установах? Чому похід в Mi Store кращий за послуги Укрпошти? 

На думку викладача Мангеттенського інституту Джареда Мейера, річ у тім, що держава не може втручатися у функціонування приватного бізнесу. Натомість державні компанії – це і є держава. 

Ця різниця виникає з принципів роботи ринку. Щоб бізнес існував та розвивався, він мусить боротися за своє місце, для цього треба задовольняти потреби своїх клієнтів, однак державні установи цього не потребують. Якщо приватний бізнес не заспокоює потреби людей, він втрачає гроші, стає банкрутом та зникає з ринку. Але державні компанії не дуже цього бояться, адже у випадку збитковості, вони завжди можуть отримати допомогу з бюджету. 

Наприклад, та сама Укрзалізниця трохи більше, ніж місяць тому вкотре звернулась до держави з проханням виділити понад 7 мільярдів гривень для підтримки діяльності підприємства. Для цікавості, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, державні підприємства завдають збитків на суму 87 млрд гривень, що складає майже половину усіх збитків країни.

Якщо прибуток, витрати та інвестування приватних компаній – це виключно їх турботи, то державний бізнес для цього використовує наші з вами гроші, і зазвичай робить це дуже неефективно.

Якою має бути роль держави у підприємництві?

За даними Центру економічної стратегії, в Україні державний бізнес є менш прибутковим за приватний на 2,9%. Насправді ж цілком можливо, що цей розрив набагато більший, адже нерідко приватні компанії приховують свій реальний прибуток з метою уникнення високих податків. Наприклад, в ЄС цей розрив складає 8-32% в залежності від галузі.

Щоб знайти причини збитковості українських держпідприємств, варто розуміти українські реалії. Вони говорять про те, що всюди, де є великі гроші, у нас з’являється корупція та банальний “розпил грошей”. Всі чули про справу “Оборонпрому” та кількість схем, котрі застосовували працівник компанії, щоб ціною поганого стану української армії вивести з компанії мільйони. Варто нагадати, що справа ця, попри суспільний розголос, так нічим і не закінчилася.

Дуже часто причиною збитковості державного бізнесу є монополія. Коли існує монополія, бізнес не має конкуренції, а тому – не має причин для інтенсивного розвитку. Щоб побачити, як діє конкуренція, варто поглянути на український авіаринок. З появою в українському небі міжнародних лоукостерів, почалася серйозна боротьба за українського пасажира. Призвело це до збільшення потоку пасажирів (майже вдвічі за рік!), адже кожна компанія намагається запропонувати щось нове, особливе, та – найважливіше – дешевше. 

Таким чином компанії розвиваються, шукають нові шляхи розвитку, виходять на нові ринки, а пасажири отримують те, чого очікують. Таким чином мають працювати і державні компанії, адже це залишається в інтересах обох сторін.

Однак окрім проблематично розвитку власних підприємств, держава заважає розвиватися приватному бізнесу. Незліченні перевірки, інспектори, котрі нерідко відкрито вимагають грошей та бюрократія – все це у вітчизняних підприємців, особливо малих, асоціюється тільки з державою та її бажанням контролювати все. 

На жаль, існує така проблема не тільки в Україні, а і у більш розвинених країнах, навіть у Штатах. Колишній старший співробітник Фонду Підзвітності Влади Джаред Мейер стверджує, що державний бізнес не має жаги до розвитку і зазвичай тільки заважає приватним компаніям розвиватися. “Єдине, що добре вміє робити уряд – контролювати все, що тільки можна контролювати,” – каже експерт. 

Для чого потрібні державні підприємства?

Безперечно, що найважливішою функцією державних підприємств є забезпечення суспільно важливих послуг, тому прибуток для них часто не вважається настільки важливим, як для приватних. Однак якщо не вважати прибутковість компанії однією з найголовніших цілей компанії, вона стає збитковою і починає поглинати гроші платників податків. 

У випадку зосередження держпідприємств на прибутку, звісно ж, існує загроза, що держава почне витісняти з ринку приватний бізнес – цього боялися, наприклад, з появою вже згадуваного Sky Taxi. Однак чомусь в цивілізованих країнах державні та приватні компанії вміють співіснувати на ринку на засадах конкуренції, і лише вона вирішує, хто залишається у грі, а хто вибуває. 

Натомість успішне підприємство, якщо стає прибутковим, починає не брати, а давати гроші до бюджету. За останнім рішенням Кабміну, державні компанії мають віддавати 90% до бюджету країни. Хіба в такому випадку цей бізнес не має мати на меті рухатися вперед на користь усім українцям?

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: