Ashburn, United States
+10°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Приречені на соціалізм - як сьогодні живе Венесуела

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Як венесуельці "вляпалися" в соціалізм
  • Хто оплачував соціалістичні подарунки
  • Чому соціалізм ніколи не закінчується добре

Де це?

  • Венесуела

Деталі:

Соціалізм – це радісні плакати, “добрих і мудрих” вождів та стабільний дефіцит найнеобхідніших товарів. 20 років тому до сумної компанії країн-жертв цієї ідеології приєдналась Венесуела. Чому так сталося та як на прикладі Венесуели зрозуміти, що таке соціалізм – у новому матеріалі Nikomu.net. 

Як венесуельці потрапили до “соціалістичного раю”

Трохи більше, ніж 20 років тому, Венесуела мала великий потенціал для того, щоб стати передовою країною Латинської Америки. Зміна цього курсу почалась у 1999 році, коли кандидат в президенти Уго Чавес пообіцяв народу “соціалістичний рай”. Він заявляв, що колись багату Венесуелу обікрали “капіталісти та гігантські корпорації”. Під слоганом “Надія та зміни” він обіцяв виправити це, як тільки стане президентом. Чавес у багатьох речах наслідував Фіделя Кастро: любив довготривалі промови та навіть мав своє телешоу.

Згідно з соціалістичними принципами центрального планування, Чавес почав масштабну націоналізацію підприємств. Вважалося, що якщо бізнесом керує держава, зароблятимуть на цьому всі люди. За даними Investopedia, у Венесуелі нафта складає 95% експорту та 25% ВВП на душу населення. BBC, в свою чергу, інформує, що прибуток від нафти складає понад 50% всього бюджету країни. З огляду на це, в першу чергу Чавес зосередився на нафтовій промисловості. 

Таким чином держава отримала переважну кількість акцій у найбільших нафтових компаніях країни. Доступ до нафтових родовищ та великого джерела прибутку дозволив Чавесу почати те, за що всі люблять соціалізм – безкоштовні послуги. Безкоштовне навчання, щомісячні виплати домогосподарствам, соціальне страхування, соціальні виплати, а згодом – безкоштовні коробки з продуктами. В перші роки в країни все ще були гроші на ці величезні витрати. Але хто оплачував ці задоволення? 

Кожна соціалістична країна має свої методи вирішення цього питання. Наприклад, у Радянському Союзі “безкоштовне життя” забезпечували мільйони в’язнів ГУЛАГів, котрі безкоштовно реалізовували всі найнереальніші будівництва заводів, залізниць та електростанцій. У Венесуелі натомість прибуток отримували з нафти та націоналізованих підприємств. Насправді ж це було відбиранням грошей та підприємств у вже колишніх бізнесменів. Однак одного дня такі гроші мають властивість закінчуватися.

Тоді Чавес почав ставити власні умови транзиту чорного золота міжнародним партнерам. Це призвело до того, що більшість міжнародних компаній розірвали контракти з Венесуелою та покинули її ринок. 

Окрім цього багато компаній мали арбітражні претензії до такої політики уряду. Зазвичай ці претензії були обґрунтованими, тому арбітражний суд зобов’язував Венесуелу виплачувати величезні компенсації: 908 мільйонів доларів країна виплатила американській компанії, мільярд – французькій, і це тільки найбільші цифри. 

Всі ці гроші бралися, звісно ж, з бюджету, але і за таких умов Чавес намагався отримувати прибуток і диктувати свої умови. У 2008 він ввів податок у 50% для компаній, котрі встановлюють ціну у 70 доларів за барель. Закінчилося це тим, що країна виплатила 420 мільйонів доларів компенсації американській компанії. 

Отже, венесуельський соціалізм діяв тільки деякий час, доки у країні були капіталістичні гроші. Доки вони були, він здавався прекрасною системою, однак думка людей змінилась, коли гроші і бізнес, конфісковані державою, закінчилися. У той самий час люди почали масово виводити збереження на рахунки у інших країнах. За підрахунками деяких соціологів, в часи панування Чавеса з країни емігрувало близько 2 мільйонів осіб. Таким чином, з країни виїхали ті, хто робив цю країну багатою – приватні підприємці. 

Що цікаво, Чавес обіцяв, що покине пост президента протягом перших 2 років, якщо люди не будуть ним задоволені. Очевидно, що люди були більш ніж незадоволені, однак Чавес і тут наслідував Кастро. Він покинув свій пост тільки у 2013 році, коли помер. Тоді його посаду перейняв віце-президент Ніколас Мадуро. Відома венесуельська активістка Деббі де Суза пояснила: ‘Мадуро – той самий Чавес, тільки без харизми та голосу.

Чим закінчився соціалістичний рай?

Згідно з даними Reuters, 90% венесуельців живуть у бідності, а за 2017 рік вони схудли в середньому на майже 9 кілограмів. Такий голод та дефіцит продуктів іронічно називають ‘дієтою Мадуро’.

Сьогодні Венесуелу охоплюють полум’я революцій на фоні великої економічної кризи та узурпації влади. Мадуро бачить вихід із неї у друкуванні нових грошей. Завдяки такій політиці швидкими темпами почали зростати інфляція та ціни. Люди заробляють 5$, коли для самого тільки харчування потребують 50$. Сьогодні Венесуела – світовий лідер за рівнем інфляції. Як і попередник, Ніколас Мадуро всіма силами тримається за своє крісло. З цією метою сьогодні за наказом влади військовики технікою чавлять протестувальників та стріляють на ураження, вбиваючи сотні людей, хоча, теоретично, повинні були б їх захищати. 

У рамах узурпації влади, проводяться масові арешти, репресії та переслідування журналістів – все в найкращих традиціях соціалістичного табору. Зрештою, все це провокує масову імміграцію до сусідніх країн. Зараз біженців та мігрантів з Венесуели нараховують вже понад 3 мільйони з тридцятидвох. Разом зі звичайними людьми тікають також і військові, котрі відмовилися застосовувати силу до громадян і виступали на їх боці. 

Мабуть, найважливіша проблема соціалізму у тому, що він змушує людей мислити егоїстично. Коли влада просто так дає гроші, послуги, товари пересічному громадянинові, не дуже хочеться замислюватися, звідки все це і хто його оплачує. Внаслідок цього влада дає миттєві задоволення коштом гарантії майбутньої катастрофи. 

Іронічно, але платою за дармову пляшку молока та рулон туалетного паперу стає крах усієї економіки, голод та, звісно ж, ностальгія за часами, коли “було краще”, тобто коли ще були чужі гроші. На жаль, це все, що може запропонувати соціалізм. Він, власне, показав це вже безліч разів, однак навіть у Європі чи США деякі політики не втомлюються закликати до будування соціалістичного ладу. Залишається сподіватися, що приклад Венесуели зможе запобігти розвитку цих настроїв. 

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: