Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

 • "Великий стрибок" у промиловості вбив 45 млн китайців
 • Розвитку китайської економіки сприяло залучення елементів капіталізму
 • Проєкт "Один пояс, один шлях" узалежнює світ від КНР
 • Китай інвестує мільйони доларів у українські проєкти

Де це?

 • Китайська Народна Республіка
 • Європа

Деталі:

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  – все це про “світовий завод” під назвою Китай. Країна продовжує виходити на світовий ринок на власних умовах і до 2025 має всі шанси стати найпотужнішою економікою світу. Як країні вдалося досягти таких висот та що це означатиме для інших держав, зокрема для України? 

Китай: історія могутності 

Історія китайського економічного дива почалась у 1949 році, коли Мао Цзедун проголосив створення Китайської Народної Республіки. У багатьох аспектах структура держави була уподібнена до радянської системи управління. За зразком свого північного товариша, а також за його активної підтримки, аграрний Китай поступово почав набирати образу індустріалізованого. 

Однак навіть за 10 років 90% економіки країни базувалося на аграрному секторі. Тож, Мао вирішив піти на радикальні кроки – за будь-яку ціну перейти від соціалізму до комунізму. Назвавши це “Великим стрибком”, керівництво країни повторило те, що зробив Радянський Союз у 20-30 роках: масштабну колективізацію, створення комун та повне зосередження на промисловості. За час “стрибка” всі сили були кинуті на вироблення сталі, навіть коштом сільського господарства, котре впало в глибоку депресію. У результаті такої політики будування комунізму понад 45 мільйонів людей загинуло, більшість – від голоду. 

Після цього влада пішла на деякі пом’якшення, адже “стрибок” тільки погіршив становище економіки. Влада оголосила часткову деколективізацію, повернення капіталістичних механізмів на ринок та управління. Такі дії та відхід від ідеалів ідеології підірвали авторитет комуністичної партії та самого Мао. Тому згодом було вирішено поставити комуністичні ідеали та мрію будування “комуністичного раю” понад усе.

Важко уявити собі ситуацію всередині суспільства, котрим керували наче лялькою: сьогодні ми граємося в комунізм, завтра у капіталізм, але загалом ми граємося вашим життям. Повернення ідеалів комунізму не дало жодних результатів, окрім чергових чисток, репресій та боротьби із вже не існуючою буржуазією. 

У 1970-х роках керівництво країни вирішило, що радикальні методи будування комунізму таки не приносять результатів і тільки шкодять економіці. У результаті країна відійшла від цінностей “спільної” власності і дозволила фермерам продавати товари не тільки державі, але і на місцевому та закордонному рівні.

Фактично всі ці перетворення були експериментами на живому тілі китайського народу. Майже навмання обираючи політичний вектор, комуністична партія дивилася, які реакції це викликає у суспільстві. Врешті, у 1980-х китайська економіка віднайшла стабільність, однак заплатили за це близько 100 млн постраждалих і 45 млн загиблих. 

Що сформувало економіку Китаю?

Після багаторічних пошуків ідеальної формули розвитку, у Китаї сформувалися необхідні умови для успішного будування економіки. По-перше, диктатура, котра панує у Китаї, дозволяє владі проводити будь-які зміни в політиці і не знаходити будь-якого спротиву. Показово, що останні насправді масові протести у Китаї відбулися у вже далекому 1989 році і закінчилися масовими вбивствами протестувальників.

Як показала історія, допомогти збудувати економіку Китаю допоміг не комунізм, а капіталістичні елементи Західного світу. Саме тому сучасна економіка Китаю суттєво відрізняється від нереальних комуністичних ідеалів Мао.

З метою всебічного розвитку китайської промисловості були сформовані зони економічного і технологічного розвитку. Це окремі райони у певних провінціях, котрі мають великий рівень державної підтримки та автономії. Зазвичай вони зосереджені на конкретному типі промисловості (IT, важка промисловість, сфера послуг і т.д.), коштом чого і отримують великі показники виробництва і прибутку. За рахунок цього на цих територіях зазначається дуже високий рівень міжнародних інвестицій. Створення за останні 30 років 49 зон розвитку в черговий раз свідчить про поширення капіталістичних елементів у китайській економіці. 

У свою чергу, створення подібних промислових зон фатально шкодить китайській екології – за даними УНІАН, щороку майже 2 мільйонам китайців діазностують рак. Водночас із цим, промислові зони є однією з найголовніших причин високого рівня бідності. Через активну урбанізацію та зосередженість держави на промисловості, за 40 років виник великий розрив у прибутках населення. Натомість держава активно сприяє піднесенню рівня життя людей, зосереджуючи увагу на найбільш проблематичних регіонах.

Ба більше, китайська сфера впливу також охоплює 60 млн китайців, що проживають за кордоном. Керівництво країни зуміло переконати емігрантів у ефективності інвестицій у свою Батьківщину. Як стверджує портал SuccessStory, саме коштом інвестицій емігрантів сьогодні процвітає Південний Китай.

Однією з найважливіших причин розвитку сучасного Китаю у сфері IT та інженерії є натиск на освіту та на навчання за кордоном. Щороку китайські виші випускають понад 6 млн нових працівників. Згідно з даними Європейської комісії, у період 2015-2017 у рамах програм мобільності типу Erasmus+, у Європі пройшли часткове навчання близько 2.5 млн студентів з Азії, і більшу частину з них склали китайці.

Отже, рецепт китайського економічного дива такий: 

 • жорстокий державний контроль усіх сфер життєдіяльності
 • формування капіталістичних змін у економіці
 • залучення міжнародних інвестицій
 • створення потужних осередків розвитку конкретних галузей
 • ґрунтовний розвиток освіти.

Чи існують загрози для Західного світу?

Цілковито відданим комунізму Китай залишається у своєму мілітаризмі. Подібно до Росії, за останні 70 років країна створила безліч конфліктів довкола своїх кордонів: агресія у Кореї, Тибеті, В’єтнамі, Індії. Безперечно, що це не є прямою загрозою для західних країн, однак це демонструє, як комуністична партія здатна вирішувати складні питання. 

Західний світ відкрито підтримує демократичну Китайську Республіку (Тайвань), котру КНР вважає частиною своєї території. Рік тому офіційний Пекін заявив, що готовий застосувати армію у разі спроби відокремлення Тайваню. У підтвердження серйозності можна лише додати, що  китайська армія входить у трійку найпотужніших у світі і не набагато відстає від російської. У 2018 військовий бюджет Китаю склав 175 млрд дол., що у 4 рази перевищує російський показник. Цікаво, що витрати на “оборонку” ростуть щороку на 7-8%.

Попри відсутність бойових дій із Західним світом, Китай має безліч економічних конфліктів та важелів впливу. Найбільшою загрозою у цьому плані вважається ініціатива “Один пояс, один шлях”. Це проєкт глобальної інтеграції європейських, азійських та африканських країн до співпраці з Китаєм у плані торгівлі та інвестицій. Задля цього китайські інвестори прокладають залізничні шляхи у Європі (розвиток логістики та інфраструктури), Азії, будують електростанції та заводи у Африці. 

Італія, наприклад, вже затвердила план розширення співпраці з КНР без попереднього узгодження рішення з ЄС чи НАТО. Подібне рішення прийняла і Російська Федерація, створивши “Територію випереджального розвитку” – зони Далекого Сходу та Сибіру, у котрих створені сприятливі умови для розвитку іноземної промисловості. У переважній більшості ці території використовуються у промислових цілях саме китайцями.

Розширюючи враз з економічними зв’язками сфери свого впливу, Китай забезпечує собі у майбутньому захист власних інтересів у геополітиці. Якщо європейські країни і надалі ковтатимуть “наживки” Китаю, їхня економіка, а тому і політика можуть стати залежними переважно від зовнішніх факторів. 

Таким чином, Європа, країни Азії та Африки можуть стати однією великою Білоруссю, дії котрої повністю залежні від “великого та годуючого” сусіда. З іншого боку, розглядати зовнішню політику Китаю, як “повільну експансію” теж було б не об’єктивно, адже економіка Китаю також вимагає цих дій. Китай почав відкриватися на світ та зовнішній ринок лише протягом останніх 40 років, тому для китайської економіки такі рішення є природними та необхідними.

Задля стримування впливу Китаю адміністрація Трампа заборонила використання пристроїв китайської компанії Huawei  через “загрозу національній безпеці”. За даними ЦРУ, компанія співпрацює та фінансується китайською розвідкою. Окрім цього, смартфони Huawei вийшли на 2 місце у Штатах після Samsung, що почало серйозно загрожувати розвитку американських компаній та їхніх впливів. Таке рішення було прийнято у рамах митної війни США та Китаю, метою котрої Трамп вважає захист національного виробника.

Вплив на український ринок 

За даними посольства України в Китайській Народній Республіці та в Монголії, імпорт китайських товарів до України за 9 місяців 2018 року зріс майже на 30%. А станом на 1 липня 2018, Китай інвестував в Україну 18,22 млн доларів, переважно це стосувалося лісового та сільського господарства. Натомість показник українських інвестицій в Китаї складає лише 0,6 млн доларів. 

З цього виникає, що розвиток українсько-китайських економічних стосунків здебільшого залежить від Піднебесно. Однак безглуздо було б стверджувати, що Китай намагатиметься впливати на українську політику та рішення, адже дотичних між країнами у геополітиці не так багато, як, наприклад, між Китаєм і США чи ЄС.

За усіма прогнозами, розміри китайських інвестицій продовжуватимуть зростати. Враховуючи те, що концепція китайської глобалізації на шляху до ЄС проходить через Україну, можна припустити, що китайські партнери будуть зацікавлені у покращенні логістики та інфраструктури в Україні. На сьогодні, за даними Укрінформ, за підтримки китайських компаній було прокладено дорогу М-22 Полтава-Олександрія, будується Подільський міст у Києві та запущено потужну сонячну електростанцію у Дніпропетровській області. 

Безперечно, що залежність від китайських інвестицій, котрі вимірюються мільйонами доларів, аж ніяк не зіграє на руку незалежності української економіки, однак у період виходу з економічної кризи говорити про економічну незалежність, мабуть, недоречно. Зрештою, це допоможе реалізувати безліч проєктів, котрі український бюджет не здатний втілити самостійно. 

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: