Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Податки в Україні та Європі: бідні платять більше?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

 • Українці платять у ПДФО 18% прибутку, а німці платять 30% - 40%
 • Український малий бізнес платить 10% прожиткового мінімуму, а німецький - до 18% прибутку
 • Обов'язкові страхування у Німеччині забирають 20% прибутку, українські - 22% від мінімальної зарплатні

Де це?

 • Україна
 • Федеративна Республіка Німеччина

Деталі:

Мабуть, усі чули про тарифний геноцид, що вбиває кожну родину і кожну бабусю, проте якщо в Україні тарифний геноцид, варто звернути увагу на європейські країни, де, проводячи аналогію, взагалі існує тарифний концтабір. Сьогодні ми порівняємо податки в Україні та Німеччині, та відповімо на питання: чи насправді ми платимо більше, ніж увесь світ?

Податок на доходи фізичних осіб

В Україні діє фіксована ставка у 18% на оподаткування доходів громадян – саме звідси та ще кількох податків і виникає поділ на брутто та нетто, адже те, що ви отримуєте “на руки” – це сума, що вже пройшла “фільтрацію” податками.

В Німеччині ж діє поділ на податкові групи, котрі сплачують різні суми в залежності від рівня доходів. Наприклад, якщо річний дохід не перевищує €9,169, фізична особа не платить податки, адже якщо розбити це на місячні зарплати, це складе всього 764 євро, що вдвічі менше за мінімальну заробітну плату в країні. 

Натомість ті, хто отримує мінімалку у €1557, мусять віддавати державі майже 30% своїх доходів і входять до групи, де стелею податкових зборів є позначка у 42%. В залежності від рівня доходів, відсоток, котрий треба віддати державі, може складати навіть 45%. До того ж, в Німеччині велику роль відіграє соціальний статус людини: наявність дітей чи шлюбу – це впливає на розмір податків, а у випадку ПДФО іноді дає можливість уникнути цього оподаткування. 

Податок на нерухомість

В Німеччині існує загальний податок на нерухомість, котрий має сплачуватися щорічно і залежить від розмірів ділянки та локації. Наприклад, якщо на околиці міста податок складає €70, то в центрі Берліна він може складати €250. Важливо, що цей податок сплачують усі, незалежно від прибутку та розмірів житла.

В Україні податок на нерухомість зобов’язує українців щороку платити за так звані “надлишкові квадратні метри”: квартири, що більші за 60 кв.м та будинки, більші за 120 кв.м – такі об’єкти, в залежності від розташування підлягають оподаткуванню у розмірах в середньому 0,5%-1,5% від мінімальної заробітної платні (20,86 грн – 62,60 грн) за кожен “понаднормовий” квадратний метр. Окрім цього, для власників великих маєтків (від 300 кв.м для квартир та від 500 кв.м для будинків) мають додатково сплачувати 25 тисяч гривень щороку.

Податки для бізнесу

Податок на дохід підприємства

Платники єдиного податку в Україні поділені на 4 групи, що платять різні ставки в залежності від річного прибутку. Якщо перша група, маючи прибуток у 300 тис. грн, має сплатити 192 грн (10% прожиткового мінімуму), то друга, отримуючи прибуток до 1,5 млн грн, сплачує 20% мінімальної заробітної платні, тобто 834,60 грн. 

Система оподаткування бізнесу в Німеччині є досить розбудованою, а ставка визначається на локальному рівні: наприклад, бізнес у центрі міста може мати ставку у 18% прибутку, у той час, як у передмісті податок складатиме всього 10%.

Дикість для українців: купа додаткових податків

Обов’язкові страхування

У Німеччині існує цілий спектр страхувань, котрі з одного боку надають безпеку у непередбачуваних випадках, а з іншого – мають досить немалі ставки, до того ж врахування усіх страхувань займає немало часу. 

Пенсійне страхування

Складає 9,3% від зарплати, котрі стягуються ще роботодавцем на етапі брутто. Сплачуючи такі внески протягом 5 років, платник отримує право отримувати німецьку пенсію. Важливо, що від розмірів вашого прибутку і залежатиме розмір вашої пенсії в Німеччині.

…і ще трохи страхувань

Медичне страхування у Німеччині є обов’язковим та складає 7,3% від зарплатні. Окрім цього, обов’язковим є страхування по безробіттю, що становить 1,5% зарплати. Проплативши його протягом 12 місяців, ви, якщо раптом втратите роботу, отримуєте право деякий час отримувати 60-70% нетто власного заробітку. Окрім цього, існує страхування на випадок, якщо ви втратите змогу працювати і вам буде потрібен догляд – це держава забезпечить за 1,2% вашої зарплати. 

Загалом, “соціальні” податки у Німеччині складають 20% – 21% вашої зарплати.

Єдиний соціальний внесок

В Україні подібні страхування також сплачуються, проте у дуже спрощеному вигляді – у вигляді Єдиного соціального внеску, котрий, як і в Німеччині, сплачує або ваш роботодавець, або ви, якщо займаєтесь бізнесом. Мінімальна сума відрахувань складає 22% від мінімальної з/п, тобто 918 грн. Важливо, що ми платимо 22% від мінімалки, котру отримує 7% українців, а німці – 21%, але від власної зарплатні.

Чим здивувати українців у Німеччині

Цікаво те, що у німців існують додаткові податки, котрі торкаються більшості громадян. Наприклад, якщо ви католик або протестант, як 50% німців, то для вас вигадали церковний податок, що становить 8% прибутків. Цей податок йде на утримування церковних громад Німеччини, а засновано його було ще у ХІХ столітті.

Окрім цього, живучи у Німеччині, ви будете змушені платити “податок солідарності”, котрий спрямовано на гармонійний розвиток Західної та Східної Німеччини і котрий складає 5% ваших прибутків. 

Отже, живучи у Німеччині, будьте готові працювати не на себе, а на добро усього суспільства. Лише за загальними підрахунками німці віддають у податкову 50% – 60% своїх прибутків, у той час, як українці мають віддавати 38% – 40%.

2 коментаря

 • Анонім

  А чому Ви не включили сюди ПДВ, який сплачуєть усі і з усього?

 • Анонім

  Ще +ПДВ 20% і буде теж саме

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: