Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Перші кроки - якою була українська дипломатія за Кравчука?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Незалежне життя Україна почала з налагодження зв'язків із зовнішнім світом
  • З 1993 пріоритетними вважалися українсько-російські стосунки
  • За Кравчука росіяни робили перші інциденти в Криму
  • Кравчук під тиском США та Росії ініціював ядерне роззброєння України

Де це?

  • Київ, Україна

Деталі:

Перші кроки становлення відновленої української держави відіграли засадничу роль у формуванні наших майбутніх стосунків з сусідами, проблем та перемог. Сьогодні ми дізнаємося, з чого, яких пріоритетів та стосунків почала свою історію Україна на міжнародній арені.

1991 – 1994: відкриті для всіх

З відновлення української державності у 1991 українцям вперше за 70 років довелося будувати своє життя та зовнішні стосунки самостійно. Перед українськими дипломатами повстало завдання представити свою країну на міжнародній арені та показати, чого можна від нас очікувати. Було стверджено, що ми є демократичною країною, котра не має та не визнає територіальних претензій. 

Першою країною, що визнала Україну, як суб’єкт міжнародного права, була Польща, зробила вона це 2 грудня 1991 року. Згодом нас визнали і країни “Великої сімки”, що стало вагомим показником, що українська державність – процес незворотній. 

Згодом, за перші роки незалежності, Україну визнало понад 170 країн світу. Також активно створювалися українські представництва за кордоном: станом на 1994 в Україні перебували посли з 78 країн світу, у той час, як Україна мала 54 своїх закордонних представництв. Процес створення українських консульств проходив дуже важко, адже це вимагало великих коштів, котрі країна, перебуваючи у глибокій кризі, не мала. Натомість Україна успішно вступала до таких впливових світових організацій, як Світовий Банк, МВФ, ОБСЄ, Ради Північноатлантичного співробітництва, а також подала заявку на вступ до Ради Європи, куди була прийнята у 1995.

І на захід, і на схід, але радше на схід

У 1993 році було прийнято закон “Про Основні напрями зовнішньої політики України”, згідно з ним, Україна оголошувала, що вона відкрита на всебічний розвиток: партнерство з Західним світом, країнами СНД, а також міжнародними організаціями. Особливу увагу у цьому законі треба звернути на те, яку увагу було приділено стосункам з Російською Федерацією. Зазначалося, що саме від розвитку українсько-російських стосунків, котрі вважалися стосунками особливої важливості, залежить стабільність європейського світу, адже Україна мала бути “мостом” між Європою та Росією.

Тоді Україна не попрощалась із радянським минулим, бо, об’єктивно, не дуже цього і хотіла. В результаті було засновано Співдружність Незалежних Держав – міжнародну організацію, котра охоплювала терени колишнього СРСР і, за задумом Росії, мала стати його реінкарнацією. Натомість, навіть перебуваючи у СНД, Україна трималася осторонь російських неоімперіалістичних амбіцій, посилюючи двосторонню співпрацю з іншими членами організації. 

Цікаво, що вже тоді, у далекому 1992 з’явилися перші ознаки майбутнього конфлікту в Криму, бо повстало питання поділу Чорноморського флоту між Росією та Україною. Росія для себе визначила, що разом із флотом вона купує і територію, де базується морська інфраструктура. 

Вже тоді Росія, чия військова присутність тоді домінувала у Криму, створювала українським морякам неможливі умови існування: блокування проходу українського флоту, диверсії та провокації. Тоді у Криму почали видавати російські паспорти, а містян лякали “українськими націоналістами”, створюючи підґрунтя до “захисту російськомовних”. Не бажаючи підривати “братські” стосунки, Україна зазвичай ігнорувала закиди Москви, однак коли ставало зрозуміло, до чого все йде, Україна провела військові навчання в Одесі, відпрацьовуючи умовний захист південних кордонів країни. Окрім цього, найважливішу роль відіграли сили Національної гвардії та спецслужб, котрі знешкоджували місцевих прихильників “руського міра”, що готували диверсії проти української армії. У такий спосіб, враховуючи те, що внутрішня криза 1993 у РФ не давала їй можливості діяти повномасштабно, українці зупинили першу спробу окупації.

Перша миротворча діяльність

З 1992 Україна бере участь у миротворчих місіях ООН. Першу свою місію українські військовики провели у Югославії. Наступного року Україна провела свою першу самостійну спецоперацію з залученням авіації: тоді українські пілоти рятували грузинів від жаху абхазько-грузинської війни. Цікаво, що українські гвинтокрили піддавалися обстрілам з боку абхазьких та російських бойовиків, що власне утворювали такий собі ДНР. Тоді українці врятували понад 7600 людей, котрим загрожували етнічні чистки, а тому – смерть.

Процес ядерного роззброєння

Важливим кроком української дипломатії стало ядерне роззброєння країни. Після розпаду СРСР Україна стала третьою державою у світі за розмірами ядерного озброєння. Безперечно, що такий розклад сил категорично не влаштовував США та Росію, котрим не потрібен був “третій зайвий”. Штати вимагали знищення озброєння, а Росія – на передачу його на російське озброєння. Врешті-решт під подвійним тиском було досягнуто компромісу: зброя знищується, але займається цим РФ під контролем українських представників. 

Варто пам’ятати, що обслуговування та утримування такої зброї у належному стані є дуже дорогим задоволенням. Враховуючи розміри інфляції та знецінення гривні у той період, можна уявити собі, чи мали країна хоч якісь кошти на оплату ядерного потенціалу. В результаті Україна обміняла ракети на гарантії територіальної цілісності від США, РФ та Великої Британії, котрі були чітко прописані у Будапештському меморандумі, котрий, як виявилося, був наївним та усіма забутим папірцем. Цікаво, що тоді Україна була єдиною державою, що пішла на такий крок, тим більше, що деякі види ядерного озброєння могли зберігатися досить довго навіть без дорогого обслуговування.

Чи правильно ми йшли?

Отже, так Україна ставила свої перші кроки: бажала домовитися з усіма, інтегрувалась у міжнародну спільноту та знайомилась із Європою, але все ж тримаючись стосунків, котрі мали місце у покійному СРСР: прислухатися до Росії. До того ж, тоді не було зроблено важливої справи, що мала безпосередній вплив на сьогодення – не було досягнуто офіційної угоди з РФ щодо чітко визначених кордонів, що, здавалося б, стало чимось необхідним після інцидентів у Криму в 1993/94. У результаті громадяни продовжували жити у минулій реальності, не відчуваючи, що живуть вже не за комунізму. Парадокс, але самоусвідомлення українців почалося лише на 25 році незалежності, коли лікувати деформований скелет країни майже запізно.

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: