Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

 • Закон про пенсійну реформу впровадив автоматичне підвищення пенсій щороку для всіх груп пенсіонерів (підвищення регулярне, але смішне)
 • З 2020 року умовою отримання пенсії в 60 років є сплачування страхових внесків протягом 27 років
 • Вчителі та медики отримали можливість виходити на пенсію "за вислугу років" у будь-якому віці за умови наявності потрібної кількості стажу
 • Пенсійна реформа не допомогла розв'язати проблему величезного дефіциту Пенсійного фонду

Де це?

 • Україна

Деталі:

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і меншу) частину цієї зарплати, цілком можливо, що він вже зараз почне збирати на “чорний день” консервацію та пакет з пакетами. 

І можливо був би правий, бо аби мати гідну пенсію, варто про неї дбати до настання самої пенсії. З огляду на це, ми підготували для вас огляд найважливіших аспектів пенсійної реформи, що стартувала в 2017 році, а також того, як взагалі працює ця система.

Що змінив Закон про пенсійну реформу

Закон про пенсійну реформу, а точніше Закон №1058-IV про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, було прийнято 3 жовтня 2017 року урядом Гройсмана, а останні поправки до нього було внесено 1 січня 2019 року.

По-перше, закон впроваджує повну автоматизацію індексації пенсій з 2021 року та закріплює щорічний перегляд пенсій на основі актуального показника зростання середньої зарплати. Цікаво, що минуле осучаснення пенсій, що проводилося у 2012 році, проводилося на підставі середньої зарплатні за 2007 рік

До початку реформування пенсійної системи в Україні нараховувався мільйон осіб, котрі отримували пенсію у 949 гривень, тобто нижчу за прожитковий мінімум. Пенсійна реформа також впроваджує постанову, що підвищення пенсій полягатиме на збільшенні виплат для всіх, а не для обраних категорій пенсіонерів, тому відтепер не буде тих, кому не підвищать пенсію. 

Згідно з реформою, перерахунок пенсій стосується лише громадян, що мешкають на підконтрольній Україні території і не стосується тимчасово окупованих територій. Ба більше, якщо з’ясується, що особа мешкає на тимчасово окупованій території більше за два місяці, їй припинять виплачувати пенсію.

Також реформа пішла на зустріч працюючим пенсіонерам і скасувала для них ПДФО та військовий збір (в сумі майже 20% прибутку), якщо їхній прибуток перевищував 10 прожиткових мінімумів, тобто 16240 грн.

Окрім цього, з 2017 року зросла кількість необхідних років, протягом яких особа має сплачувати страхові (пенсійні) внески, аби отримувати пенсію за віком. Якщо до 2017 достатньо було протягом 15 років сумлінно оплачувати страхування, то з 2018 лічба років зросла до 25 і щороку зростатиме на одну позначку, тобто на рік.

Дожити до 60 – недостатньо

На сьогодні пенсійний вік в Україні складає 60 років. Важливо, що з 2021 року настає кінець ери сексизму і жінки виходитимуть на пенсію у 60 років, як і чоловіки. 

Говорячи про умови виходу на пенсію, варто враховувати поняття страхового стажу, адже просто дожити до 60 недостатньо. Якщо коротко, страховим стажем називається кількість років, протягом котрих застрахована особа сплачувала пенсійні внески. 

Аби в 2020 році вийти на пенсію у 60 років, треба сплачувати внески протягом 27 років. Якщо ви не приватний підприємець, пенсійні внески сплачує за вас працедавець, однак вираховуються вони із вашої зарплатні у вигляді Єдиного соціального внеску. Мінімальний розмір ЄСВ складає 918,06 грн незалежно від розміру зарплати. 

Найцікавіше те, що з кожним роком страховий стаж зростає і в 2021 році для отримання пенсії треба сплачувати внески вже протягом 28 років.

Що робити, якщо бракує страхового стажу

З огляду на те, що багато осіб працює неофіційно, за кордоном чи просто впродовж довгого часу не мала робити, майбутнім пенсіонерам іноді може бракувати страхового стажу, необхідного для отримання пенсії у 60 років. 

З огляду на це існує можливість виходу на пенсію у 63 років, якщо страховий стаж складає 17-27 років та у 65 років за наявності страхового стажу від 15 років. Важливо, що тут діє така ж система щорічного зростання необхідного страхового стажу, як і для 60-річних, тому вже з першого січня 2021 року для 63-річних мінімальний страховий стаж складатиме 18 років.

В іншому ж випадку, якщо чекати три-п’ять років не хочеться, існує можливість докупити страховий стаж у вигляді добровільної сплати Єдиного соціального внеску, котрий складає 22% від мінімальної зарплати. Аби сплачувати страховий стаж, треба звернутися до Державної фіскальної служби, аби визначити кількість місяців, необхідних до сплати. 

Достроковий вихід на пенсію: умови 

Для жінок 1961 року народження надалі зберігається можливість дострокового виходу на пенсію у віці 59,5 років. Однак це – не єдина можливість передчасного виходу на пенсію. 

В пенсійній системі існує поняття “вихід на пенсію за вислугу років” – це можливість дострокового виходу на пенсію, якщо умови праці негативно впливають на здоров’я та потенційно призводять до професійної непридатності до настання пенсійного віку (до 60 років).

Право на достроковий вихід на пенсію за вислугу років мають такі групи працівників:

 1. військовослужбовці та працівники органів внутрішніх справ
 2. працівники авіації (пілоти)
 3. держслужбовці, судді, працівники митниці та прокуратури
 4. окремі групи працівників: водії на шахтах і рудниках, заслужені майстри спорту та артисти, робітники лісозаготівлі, працівники річкового та морського флоту, а також флоту рибної промисловості.

Умови виходу на пенсію військових та пілотів визначають наявністю певної кількості років на службі/роботі та особливих обставин. Держслужбовці з третьої та четвертої вказаних груп зазвичай мають право виходу на пенсію у 55 років (для чоловіків) та 50 років (для жінок). Умовами отримання пенсії за вислугу років є, очевидно, вік та наявність стажу у 25 (для чоловіків) та 20 років (для жінок). 

Вихід на пенсію за вислугу років медпрацівникам та вчителям

Окремим підпунктом варто виділити одну з найважливіших частин держпрацівників, працівників сфери освіти, соціального забезпечення та охорони здоров’я. 

Влітку 2019 року Конституційний суд скасував “віковий” обов’язок для виходу на пенсію для цієї категорії, а отже – аби вийти на пенсію за вислугу років, медикам чи вчителям потрібно лише мати спеціальний стаж у розмірі від 25 до 30 років. Варто зазначити, що розміри пенсії за вислугою років залежать від заробітної плати, стажу та від віку особи. Деякі види робіт характеризуються тим, що пільги торкаються і терміну вислуги. У таких випадках, наприклад, один місяць роботи на посаді може пільгово зараховуватися за кілька місяців. 

Розміри пенсії в Україні

Перерахунок пенсій 2020 року

На сьогодні мінімальна пенсія в Україні складає 1624 грн. Цікаво, що за весь 2019 рік вона зросла на понад 8%. Натомість з першого січня 2020 року мінімальна пенсія складатиме 1638 грн. Тобто плюс 14 гривень!

Окрім цього, з першого січня буде проведено перерахунок пенсій для осіб, що не працюють, віком від 65 років, а також для тих, хто має робочий стаж у 35 (для чоловіків) та 30 років (для жінок). Пенсія цією групи осіб прив’язана до мінімальної зарплати в країні та має складати 40% від неї. Враховуючи те, що з першого січня мінімальна заробітна плата зростає до 4723 грн, мінімальна пенсія для саме цієї категорії громадян автоматично зростає до 1889,20 грн. Згідно з законом про Державний бюджет, станом на 1 грудня 2020 мінімальна пенсія складатиме вже 1769 грн.

Хто отримує мінімальну пенсію? 

Понад 40% усіх пенсіонерів входять до групи “1500 грн – 2000 грн” та надалі отримують щомісячні виплати, близькі до мінімальних. Для статистики, за даними сайту Кабінету міністрів України, приблизно 68% пенсіонерів отримували “мінімалку” до старту реформи у 2017 році.

Не злипнеться: хто отримує максимальну пенсію

Виходити варто з того, що максимальна пенсія в Україні теж прив’язана до мінімального прожиткового мінімуму і складає 10 таких показників, тобто 16380 грн. Так чи інакше, найвищі пенсії в Україні (понад 10 тис. грн) отримують зазвичай колишні судді, прокурори та народні депутати, котрі складають 1,2% українських пенсіонерів. 

У абсолютній більшості випадків українці сплачують мінімальний розмір страхових внесків, котрий, як ми вже повідомляли, складає 918,06 грн. Проте акурат від розміру внесків напряму і залежить розмір вашої пенсії, а тому, якщо ви бажаєте отримувати більшу пенсію, платіть більші внески – такі правила для простих смертних.

Шок: існує податок на пенсії

У випадку, якщо пенсія непрацюючого пенсіонера перевищує три прожиткові мінімуми громадян (4872 грн), вона оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. 

Інші види пенсій

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника

Згідно з Законом №1058, цю пенсію можуть отримувати непрацездатні члени родини у випадку смерті годувальника, що утримував її. Непрацездатними вважаються неповнолітні, особи з інвалідністю та пенсіонери, що сплачували страхові внески.

Умовою отримання родиною пенсії є наявність у померлого страхового стажу, котрий дозволив би йому отримати пенсію по III групі інвалідності (детальніше – у таблиці Пенсійного фонду України). У випадку смерті годувальника, дітям ця пенсія надається у будь-якому випадку. 

Пенсія по інвалідності

Згідно з законом, ця пенсія надається особі враз із встановленням інвалідності. Нею можуть користуватися непрацездатні та особи з обмеженою працездатністю. Важливо, що військові, котрі отримали інвалідність під час проходження строкової служби мають право на таку пенсію навіть без страхового стажу. Таке ж правило поширюється і на учасників Революції Гідності, котрі отримали каліцтва та котрим була надана медична допомога у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року. Мінімальний розмір цієї пенсії дорівнює мінімальному прожитковому мінімуму, тобто 1638 грн.

“Військова” пенсія

Право на цю пенсію мають колишні працівники ЗСУ, МВС, Нацполіції та інших силових державних структур. Як ми зазначали раніше, зазвичай така особа отримує пенсію за вислугу років. Умовою її отримання є досягнення 45-річного віку та 25 років страхового стажу (25 років сплачування пенсійного податку). Окрім цього, 12,5 років цього терміну вони мають провести на службі у даній структурі. 

Також, цю пенсію можуть отримувати члени родини у разі смерті годувальника. Розміри такої пенсії залежать від посади, звання та надбавки за вислугу років отримувача. Пенсійна реформа дозволила з 2018 року почати збільшувати розміри пенсій військовослужбовців і завершитися цей процес має 1 січня 2020 року. В результаті, військові пенсії, станом на 1 січня 2020 року, зростуть в середньому на 62%.

Пенсії для працюючих пенсіонерів

Реформована пенсійна система передбачає автоматичне осучаснення пенсії працюючим пенсіонерам кожні два роки, враховуючи їхній додатковий страховий стаж. В такому випадку, за кожен додатковий рік на роботі після пенсії основна пенсія збільшується на 1%. Таким чином за 10 років роботи на пенсії ви отримаєте трохи більше за 100 гривень до основної суми. Також виплати для працюючого пенсіонера зростатимуть, якщо зростатиме його заробітна платня.

Заслужити пенсію кров’ю

Як непоганий варіант підробити, можна використати знання законодавства. В українському праві існує пункт, котрий дозволяє людям зі статусом “Почесний донор України” та “Почесний донор СРСР” отримувати надбавку до пенсії у розмірі 10% від прожиткового мінімуму, тобто 163 грн. Можливо, це чудова нагода почати допомагати людям та здавати кров, отримуючи за це еквівалент приблизно восьми кілограмів гречки.

Як відбувається вихід на пенсію

Якщо ви не маєте особливих прав, про котрі ми зазначили вище, ви маєте право звернутися до Пенсійного фонду за місяць до набуття пенсійного віку. Оформити пенсію може також довірена особа, котра, однак, має бути уповноважена для цього відповідним документом, довіреністю.

Такий список документів на оформлення пенсії подає Пенсійний фонд України

 • заява про призначення пенсії
 • паспорт і довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
 • документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання);
 • документи про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 (на бажання особи або обов’язково, якщо страховий стаж після 01.07.2000 становить менш як 60 місяців);
 • документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, учасника ліквідації на ЧАЕС, донора тощо);
 • фото для виготовлення пенсійного посвідчення

В залежності від категорії вам можуть знадобитися додаткові документи:

 • для осіб з інвалідністю: виписка з акту огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК)
 • для військових строкової служби, які набули інвалідність: копія свідоцтва про хворобу, видана і завірена військовим комісаріатом за місцем зняття з військового обліку або довідка військово-лікарської комісії
 • для пенсії за вислугою років: документ, що підтверджує стаж роботи
 • для пенсії за втратою годувальника: повний список документів – за посиланням

Отже, після початку пенсійної реформи пенсії нарешті почали регулярно зростати, спираючись на міжнародний досвід: більше платите – більші пенсії. Так чи інакше уряд Гройсмана, котрий почав цю реформу, так і не виконав свою найголовнішу обіцянку – подолати дефіцит Пенсійного фонду, бо у 2020 році він буде на 3% більшим, ніж у 2019. Державний бюджет покриває понад 160 мільярдів гривень дефіциту Пенсійного фонду. 

У вересні міністр соціальної політики Рева у інтерв’ю “Слово і Діло” пояснював, що дефіцит у Пенсійному фонді з’являється на підставі того, що фонд отримує лише 80% усіх сплачених Єдиних соціальних внесків – решта надходить до інших фондів, а отриманих Пенсійним фондом коштів банально не вистачає на покриття витрат на пенсії. 

Так само, нова система далека від досконалості, адже багато пенсіонерів, зокрема у сфері медицини, попри десятки років стажу, отримують підвищення на кількадесят гривень.

Найцікавіше - Влада

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Єврокомісія погрожує інтернет-гігантам через поширення fake news

У вівторок, 29 жовтня, Єврокомісія заявила, що Facebook, Google та Twitter повинні зробити більше для подолання фальшивих новин - про...
Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: