Низькі податки для бізнесу - дешевий популізм чи реальність?
Про те, як:
- Як кількість податків впливає на економіку
- Зниження податків - популізм чи покращення
- Скільки платить малий бізнес в Україні
- Як діє податкова система в Україні
Деталі:
Згідно з дослідженням Європейської Бізнес Асоціації, 72% українських підприємців незадоволені положенням вітчизняного бізнесу та вважають, що виною цьому є завелике податкове навантаження. Якою має бути податкова ставка в Україні та як її зміни вплинуть на розвиток бізнесу – у новому матеріалі Nikomu.net
Чим більше податків, тим краще для бюджету?
Найбільш авторитетним аналізом ролі розміру податків є праця найвідомішого американського економіста, викладача Чиказького університету Артура Лаффера. Результатом його стало діяльності створення ‘кривої Лаффера’. Ця крива показує дві величини: розмір податків (у відсотках) та за якої податкової ставки починається спад прибутку держави від податків.
джерело: Intelligent Economist
Встановлюючи мінімальний рівень оподаткування (1%-5%), країна починає отримувати надходження в державний бюджет. Таким чином, збільшуючи податкову ставку, влада збільшує прибуток держави, але тільки за умови, що ця ставка невелика.
Однак будь-який графік має початок і кінець, зріст та спадок. Якщо при мінімальних податках грошові резерви ростуть, то при податках у 100%, прибуток держави спаде до нуля, адже ніхто не працюватиме, якщо всі свої гроші треба віддавати державі.
Історичні приклади експериментів з розмірами податків
Згідно з цим графіком, при постійному збільшенні податків доходи від податкових зборів починають спадати. Прикладом цього парадоксу була ситуація, котра склалася в США в часи Великої депресії. Тоді, як спосіб виходу з кризи, конгресом було прийнято рішення прийняти закон Гоулі-Сміта, котрий полягав на підвищенні торгового мита на імпортні товари. Результатом стало зниження надходжень до бюджету.
Протилежним прикладом стало зниження податків для багатих в США, ухвалене конгресом і президентом Рейганом. Передбачувано, прибутки, отримувані державою з багатих людей, почали зростати. Економісти всіх політичних визнань погоджуються у слушності теорії Лаффера. Однак дискусія розгортається на тему того, в якому місці, на якому рівні оподаткування починається спад прибутку від виплат громадян. В середині 80-их вважалося, що ця позначка знаходиться в районі 70%.
Який максимально припустимий розмір податків?
Останні ж дослідження дають зрозуміти, що позначка ця знаходиться в межах 33%. До таких висновків прийшло подружжя науковців Крістіни та Девіда Ромерів. Обидва з них викладають в Каліфорнійському університеті, а Крістіна Ромер була навіть головою економічної ради за уряду Барака Обами.
Скільки сплачує малий бізнес в Україні?
З 2019 року українські підприємці сплачують 18% від чистого прибутку. Цей рівень вважається цілком прийнятним і майже вдвічі меншим від максимального припустимого рівня оподаткування. Для прикладу, у Польщі аналогічний податок складає також 18%, однак в господарстві становить 19%, а якщо прибуток не перевищує 600 тис. грн – податок складає 32%. У США лишень податок на прибуток може сягати 40% в залежності від конкретних умов діяльності підприємства.
Однак у випадку української податкової системи, це далеко не всі надходження до бюджету з кишені ФОПів. До цього варто додати єдиний податок (розміри котрого залежать від групи підприємства), військовий збір та єдиний соціальний внесок. Таким чином, окрім прибуткового податку, бізнесмени мають щомісячно сплачувати суму у розмірі 918 – 1752 грн.
До чого призведе зниження податків для малого бізнесу?
Протягом кожної виборчої кампанії кандидати влаштовують перегони в тому, хто у скільки разів пообіцяє знизити податки та ціни для різних верств населення. Наприклад, протягом президентської кампанії Юлія Тимошенко обіцяла знизити ціну на газ удвічі, а Сергій Каплін – взагалі в 4 рази. Однак наскільки реалістичні сьогодні для України ці нерідко популістичні обіцянки зниження цін, а конкретно – зниження рівня оподаткування?
Заступник міністра фінансів України та новий голова ДПС Сергій Верланов у інтерв’ю “Радіо Свобода” заявив, що середній світовий показник податкового навантаження складає 30-32%. За його словами, в Україні загальна кількість податків складає 27,7% від прибутку підприємства, тобто є навіть меншою за середній загальносвітовий рівень. Однак навіть цифра у 27% не завжди є справедливою, адже вітчизняна система оподаткування влаштована таким чином, що бізнесмени, котрі заробляють менше, нерідко платять більші податки, ніж ті, хто заробляє більше.
На думку пана Верланова, можливим виходом з ситуації було б розширення загальної бази оподаткування, тобто кількості платників і за рахунок цього зниження податку з доходу фізичних осіб.
Отже, безперечне та одностороннє зниження податків в умовах сучасної України не виглядає реалістично. Однак реструктуризація цих податків та їх справедливий розподіл між усіма гравцями бізнесу підтримали б менших підприємців.
Проблеми податкової системи України
Безперечно, що в першу чергу зависокі податки знижують продуктивність праці підприємців та робітників, позбавляє їх мотивації розвиватися, виходити на нові ринки і розширювати сферу своїх послуг. Лише згодом це знижує загальний рівень надходжень до бюджету і робить економіку неефективною.
Водночас із цим, за словами бізнес-лідеру сервісу Liga:REPORT Ольги Таранової, економіка продовжує зростати, а разом із нею – кількість підприємств. Однак податкова система надалі залишається найбільшою перепоною на шляху до успіху бізнесу. На думку пані Таранової, однією з найголовніших проблем податкової системи залишається її тиск на малий бізнес.
Система штрафів та ретельність інспекторів у пошуку “порушень” навіть там де їх немає, не тільки позбавляють бажання працювати, але і призводять до появи ще однієї проблеми – корупції. Що важливо, виникненню цього явища нерідко сприяють самі інспектори. Минулого року такі перевірки принесли державі понад 2,6 млрд грн надходжень. Однак таким чином бюджет поповнюється лише у короткостроковій перспективі, у майбутньому ж це знижує результативність бізнесу та бажання його розвитку. Таким чином, економіка може задихнутися під тиском податків, а підприємництво просто швидше іде в тіньову економіку.
Зниження податків – не сьогодні, Україно
Отже, із міжнародних прикладів можна зрозуміти, що експерименти зі зниженням податків можуть мати успіх виключно в розвинених країнах, таких як Китай чи США. Там бізнес вже має певну опору та розвинену капіталістичну мотивацію до розвитку. Що важливо, ці підприємства дуже часто скеровані саме на зовнішні ринки, котрі відкривають набагато більше можливостей.
Натомість українською альтернативою може бути створення можливостей для міжнародного розвитку бізнесу та зменшення до мінімуму тиску з боку фіскальних служб й інспекцій. Зниження рівня корумпованості системи та гарантування державою можливості вільного розвитку безперечно могли б підтримати бізнес не гірше, ніж незначне зниження податків, котре сьогодні теоретично є можливим, але лише коштом збитковості інших сфер.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: