Ashburn, United States
-5°
Понеділок, 17 січня 2022,

Найбільші медіа істерики та як вони знищують суспільство

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Новина про пожежу у Нотр-Дам де Парі стала дуже популярною і заполонила увесь інформаційний простір
  • Подія не була аж настільки масштабною та важливою для українців, що стала найголовнішою у наших медіа
  • Промова Грети Тунберг в ООН принесла їй світову популярність завдяки сотням статей у медіа, зокрема українських
  • Китайський коронавірус став бомбою сповільненої дії для українців
  • Спочатку медіа "хайпували" на цьому та лякали вірусом українців, а у момент евакуації з Ухані лише погіршили ситуацію

Де це?

  • Нові Санжари, Україна
  • Париж, Франція
  • Нью-Йорк, США

Деталі:

Вашою увагою постійно намагаються зманіпулювати і це робить нас сліпими та дурними. Зосереджуючи увагу виключно одній події, медіа відвертають увагу від усього іншого. Золотий приклад – російська пропаганда. Отож, ми зібрали події, котрі отримали величезну увагу медіа, а однак не мали аж такої суспільної ваги та глобально не мали аж такого великого впливу.

Для початку варто повідомити, що спершу ми намагалися відібрати ці події за популярністю в українcьких медіа, однак не знайшли там нічого окрім сексу, вбивств, скандалів. Отож, довелося звернутися до спостережень редакції та моніторингу інформаційного простору видань з усього світу.

Пожежа у Нотр-Дам де Парі 

“Історична трагедія”, “Трагедія”, “Палає серце Франції” – такі відверто маніпулятивні та клікабельні заголовки використовували найбільші українські медіа. Українські більші і менші ЗМІ вели стріми, погодинно (а іноді і похвилинно) заливали нові матеріали про те, що відбувається на місці пожежі. 

Ми продивилися видання різного типу Радіо Свобода, Громадське, УНІАН, Укрінформ, Апостроф. На кожному з цих ресурсів було опубліковано понад 10 матеріалів щодо перебігу пожежі. Впав шпиль, заява Макрона, реакція соцмереж, регулярні оновлення фото та відео. Велика кількість інформацій і деталей спричинило те, що подію сприйняли як резонансну та шалено важливу. Для прикладу на одному з таких ресурсів, постів про теракт на Шрі-Ланці, що відбувся за тиждень після пожежі у Парижі, було у чотири рази менше.

Багато новин за 15-16 квітня подавалися таким чином, ніби Собор уже згорів і “всьо пропало” і ніби насправді сталась тотальна катастрофа. Так, споруді було завдано великих збитків. Таким чином це розігналося до хештегів типу “#jesuisnotredame” та тисяч постів у соціальних мережах, зокрема в їхньому українському сегменті. 

Подивимось на ситуацію у комплексі: горить будівля. О’кей, горить прекрасна історична будівля. Безперечно, це важлива подія для парижан, для французів, адже це їхній біль, їхня історія. Але для українців? Звісно, будь-яка подібна подія стосується усіх, а не тільки громадян тієї країни й про такі випадки варто і треба інформувати.

Однак якщо такий інформацій стає забагато, вони починають затуляти собою картину усіх актуальних подій. Так, зрештою, сталося і ця пожежа перекрила усі інші події того часу. До речі, Меджибізька фортеця, котрій 500 років, невпинно руйнується, але у медійному просторі важко знайти, а це взагалі-то важливий пункт в історії козацьких визвольних воєн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПРОТИСТОЯННЯ З МОСКВОЮ: ЧИ ДІЙСНО ЄВРОПА “ПРОГНУЛАСЬ”?

Екоактивізм в одній особі

Ми вже багато разів говорили про те, як маніпулює Грета Тунберг та чому вірити її емоційним проповідям не слід. Зупинимось, однак, на моменті, коли вона отримала світову славу. Сталося це 24 вересня 2019 року на кліматичному саміті ООН. 

Популярні медіа, котрі ми продивилися (а це ТСН, Букви, УНІАН та 24 канал) всього за добу після виступу Тунберг опублікували мінімум по 4 матеріали про те, який “рознос” вона усім влаштувала. У результаті – тисячі репостів у мережі, масова та беззаперечна підтримка її слів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ГРЕТА ТУНБЕРГ: ЕКОАКТИВІСТКА, КОТРА МАНІПУЛЮЄ, ЯК ПОЛІТИКИНЯ

Китайський коронавірус

На щастя, ми вже більш-менш пережили інформаційну атаку щодо коронавірусу, від якого ми всі, теоретично, мали померти, але чомусь не померли. Свого часу, коли уся ця хвиля тільки підіймалась, ми зробили простий та цікавий матеріал про те, чому не варто панікувати через коронавірус.

Все це сталося 20 лютого і медіа відстежували кожен крок: приземлення літака в Ухані, посадка, дезінфекція, політ, кружляння над Україною, посадка у Києві, посадка у Харкові, висадка, вибір місця поселення, протестні рухи і ще багато чого. Для чого така детальність – невідомо. Більшість медіа (ми вже навіть їх не перераховуватимемо) підхопили цю звістку 

Весь цей легенький хайп почався ще місяць тому, коли з’явилися перші інформації про появу вірусу. Майже місяць тому в огляді маніпуляцій “Лапті пропаганди” ми вже розповідали, як ТСН почали сіяти страшилки про вбивчий коронавірус. Тоді все це вважалося чимось далеким, що ніяк нас не стосується, а тому – можна похайпувати та у результаті полякати людей. А тепер уявіть: це “жахіття”, котрим понад місяць лякали українців, стає реальним та близьким. 

Ніхто на державному рівні не проводив пояснювальної просвітницької роботи, більшість медіа тільки і сіяли паніку, адже це притягує увагу аудиторії та збільшує її. Отож, отримали те, що мали і те, на що заслужили.

В усьому цьому вирі паніки та істерії про смертоносний вірус, що невпинно поширюється, українці забули про інші події, що сталися цього дня. По-перше, це День Героїв Небесної Сотні, котрий “непередбачувано” “загубився” на фоні “протестів” у Нових Санжарах. 

По-друге, цього дня голова ДБР Венедіктова заявила, що у День Героїв Небесної Сотні ми мусимо пам’ятати також і про правоохоронців (тобто силовиків), що “виконували наказ”. Себто силовики, котрі розстрілювали та калічили людей на Майдані позиціюються, як заручники ситуації, як жертви. Пройшло це, на жаль, непоміченим, хоча спроби поставити під сумнів вину силовиків – це досить серйозна заява.

Чому медійний хайп на межі істерики небезпечний?

Зосередження уваги виключно на одній темі, її детальне відстежування автоматично надає цій події важливості та серйозності. Водночас, якщо це відбувається на багатьох ресурсах, це змушує читачів нервувати та дійсно сприймати подію за мегаважливу, адже “про це стільки пишуть”. Що важливо, зосередження суспільної уваги на одному об’єкті змушує маси не помічати інші події, котрі через меншу увагу виглядають не так яскраво, а тому – не так важливо. Не дайте себе ошукати, не дайте собою зманіпулювати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СВІТОВА ЕПІДЕМІЯ ДУРОСТІ ТА “БРЄД” ЗЕЛЕНСЬКОГО – “ЛАПТІ ПРОПАГАНДИ” НА NIKOMU

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: