Ashburn, United States
-1°
П’ятниця, 28 січня 2022,

На межі диктатури: як виглядає демократія у європейських країнах?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Нове німецьке законодавство бере під контроль "мову ненависті" (чим обмежує свободу слова)
  • Штрафи можна отримати за сатиру, а видалятися у соцмережах можуть навіть цілком законні дописи
  • Панівна польська партія "Право і Справедливість" просуває законодавство, що зробить суди країни залежними
  • Новий законопроєкт суперечить законам ЄС і забороняє суддям ставити під сумнів законність обрання інших суддів

Де це?

  • Німеччина
  • Польща

Деталі:

Важко сказати, у яких сферах українська держава забезпечує громадянам демократію та свободу: суди далеко не завжди є справедливими, права громадян часто не відстоюються навіть поліцією, а безперечна свобода журналістської діяльності є формальним поняттям. Проте чи є кращою ситуація в країнах омріяної та “ситої” Європи? Сьогодні ми розглянемо два приклади країн, що мають проблеми зі свободою слова та незалежністю судів.

Свобода слова по-німецьки

У 2017 році в Німеччині було прийнято законодавство, що забороняє так звану “мову ненависті”. Закон про “Правозастосування у мережі” (німецькою “Netzwerkdurchsetzungsgesetz”, прости Господи) зобов’язує великі соціальні мережі видаляти пости користувачів із “нахабною мовою ненависті” протягом 24 годин. 

Facebook та Instagram, як більш законослухняні, мають на розгляд такий повідомлень 7 днів і тоді ж мають постановити, видаляти їх, чи ні. За порушення цих термінів компанії матимуть заплатити до 50 мільйонів євро. Критики стверджують, що тиск таких коротких термінів та розмірів штрафів змушує медійні концерни видаляти навіть ті пости, котрі є цілком законними і вже постфактум вирішувати, чи були вони незаконними.

Це законодавство передбачає видалення очевидних випадків “мови ненависті”, таких, як заперечення Голокосту, проте має теж цілу низку абстрактних понять на кшталт “наклепу на релігію, релігійні чи ідеологічні об’єднання”. За заперечення Голокосту та розпалювання ненависті до меншин людині може загрожувати тюремний вирок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПОЛІТКОРЕКТНІСТЬ: МІЖ ЗДОРОВИМ ГЛУЗДОМ ТА ЦЕНЗУРОЮ

Сатира на “мову ненависті” – теж мова ненависті

У 2018 році німецький сатиричний журнал “Titanic” було заблоковано за серію сатиричних твітів-пародій на німецьку політикиню-популістку, Беатрікс фон Шторх. У цих твітах видання пародіювало твіти самої фон Шторх, котра часто висловлювалась щодо “німецьких традицій” та постила анти-мусульманські заяви. Натомість сатиру на ідіотичні слова та “мову ненависті” також було визнано “мовою ненависті”. На щастя, за кілька днів ресурс таки розблокували.

Подібним чином у Твіттері було на дев’ять годин заблоковано допис німецької гумористки Софі Пассман, котра через сатиру висміювала побоювання німецьких ультраправих щодо того, що сотні тисяч мігрантів, що прибули до Німеччини в останні роки, загрожують німецькій культурі. 

Платити доведеться вам

Тим не менш, у деяких випадках за необережність платити доведеться не тільки Фейсбуку, але і простим людям. За публічне вираження бажання забити когось камінням, повернути газові камери чи за вживання виразу “жалюгідна сволота”, вам доведеться заплатити від 1380 до 5000 євро.

Безперечно, що вислови на кшталт “жид”, “чорномазий”, “хохол” і до них подібні не мають трапляти до публічного простору, а за подібні образи цілих суспільних груп людина має нести відповідальність. Проте німецька законодавча ініціатива охопила набагато-набагато ширше коло ситуацій і виразів, а тому достеменно невідомо, у якому випадку ви можете отримати штраф.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НАСКІЛЬКИ ВЕЛИКОЮ МАЄ БУТИ ВЛАДА В РУКАХ УРЯДУ?

Справедливі польські суди

Небезпечною є ситуація у Польщі зі справедливістю та незалежністю судів, зокрема Верховного суду. Панівна польська партія “Право і Справедливість” (ПіС) вже кілька років намагається втручатися у роботу судів та підпорядковувати їх собі – наразі польський парламент вже має право самостійно призначати суддів. 

У грудні парламентарі від ПіСу подали на розгляд законопроєкт, що забороняє суддям розглядати законність перебування на посаді інших суддів, призначених президентом країни чи відповідним органом. Президент країни, до речі, матиме можливість призначати навіть голову Верховного суду. 

Згідно з проєктом устави, дозволяється звільнення з посади цих суддів, котрі “піддають сумніву” легальність роботи колег. Законопроєкт забороняє також судовим колегіям та суддівському самоврядуванню займатися політичними справами.

Так само устава дозволить дисциплінарному речникові суддів загальних судів самостійно обирати своїх заступників, а також порушувати справи проти інших суддів, котрі піддають сумніву незалежність правової системи. 

Якщо устава набере чинності, Верховний суд Речі Посполитої не матиме права брати під сумнів діяльність конституційних органів влади, судів, трибуналів та органів державної служби безпеки. Коментуючи такі прагнення ПіСу, голова Верховного суду, Малгожата Герсдорф, заявила, що це є кроком до “ліквідації системи судочинства”.

Нове законодавство – загроза виходу з ЄС

Проєкт цієї постанови, за свідченнями юристів та незалежних суддів, повністю суперечить європейському законодавству, що може призвести до виходу Польщі з ЄС.

За словами речника Верховного Суду Польщі, такий тиск з боку ПіСу призведе до домінування виконавчої влади над судовою, а також до зникнення межі поміж трьома гілками влади.

Верховний суд Польщі, аналізуючи законопроєкт, ствердив, що постанова змушуватиме суддів ігнорувати законодавство ЄС, а можливою його метою є майбутнє займання посади голови Верховного суду чинним президентом Польщі, якщо він програє вибори у 2020 році. 

“Виконання функції першого президента (Верховного суду – ред.) потрібною людиною дозволило б щонайменше “образно” контролювати Верховний суд і, що важливіше, реально контролювати Державний трибунал,” – йдеться у заяві Верховного суду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: УКРАЇНСЬКИЙ ТРИЗУБ – СИМВОЛ ЕКСТРЕМІЗМУ ДЛЯ БРИТАНЦІВ

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: