Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Деталі:

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція випустила біографічну художню стрічку з Одрі Тоту. І там, як і в богатьох сюжетах про неї розповідається про її стрімку кар’єру, злет, падіння та знову злет. Але там не йдеться про те, що визначна дизайнерка була шпигункою самого Гітлера. 

Мабуть, не вперше так трапляється з визначними та без перебільшення геніальними людьми, коли всесвітньої слави та визнання вони досягають після своєї смерті.

Своїм талантом та безумовно пробивним характером вона, будучи ще доволі молодою, стала на рівні із найвищим щаблем французької культури. Саме це і дало їй можливість спілкуватись з найвищим рангом європейської еліти. 

Ми знаємо про її зв’язки з представниками королівської родини, акторами, композиторами, письменниками, політиками, але дуже рідко в історичних книжках можна прочитати про ще одну одну її “дружбу”. 

Коко Шанель будувала та уторимувала на плаву свою імперію та й саму себе, прислуговуючи Третьому Рейху. Як шпигунка. 

Народження легенди

Коко Шанель була інноваційним дизайнером і вона зробила чимало внесків для світу моди і не лише там: популяризувала засмагу не як ознаку робочого класу, а як признак аристократичності, завершуючи століття корсетів, які приплющували жінкам та дівчатам усі нутрощі. 

Але початок її життя був доволі злиденним. 

Вона народилась у 1883 році в бідній сім’ї. Мати померла, коли їй було 12. Тоді батько віддав Габріелу (саме таке справжнє ім’я Шанель) до сиротинця при монастирі. Там вона навчилась шиттю. Потім, коли вона вийшла з монастиря, вона влаштувалась швеєю, а щоб заробити ще трохи грошей співала у кабаре (звідси її псевдонім — Коко). 

Що ж, Бог не обділив Габрі красою, то ж те, що вона доволі швидко знайшла собі багатого покровителя, зовсім не дивина. 

Етьєн Бальзан був дуже багатим чоловіком, cпадкоємцем найбільшої текстильної фабрики у Франції, яка між іншою діяльністю, обшивала вояків французької армії. 

Коли Шанель було 23, вона стала хазяйкою цієї фабрики і піднялась до найвищого соціального прошарку. 

Невдозі Коко почала крутити роман з другом Етьєна, англійським аристократом Артуром Кепелом. І два чоловіки як діти змагались за її увагу та виконували усі забаганки норовливої жінки. 

Однією з її найбільших мрій було відкриття бутіка у Парижі, і завдяки її коханцям це трапилось у 1910 році. Але як би там не було, Коко Шанель все ж була обдарованою чималими талантами, почуттям стилю, її смак був просто бездоганним, саме тому підкоряв серця тисяч жінок по всій Європі. 

А потім вона зробила ще один прорив —парфуми Шанель, це додало неабиякого успіху її бізнесу. Проте надалі з парфумами було не все так просто.

У 1921 році Шанель випустила свій славнозвісний аромат — Шанель №5 і до сих пір він є одним з найпопулярніших ароматів у світі. А дизайн бутлика з  парфумами дуже простий. 

Перешкоди на шляху великої

Але тут амбіції Шанель зіштовхнулись з конкретними перешкодами. Одяг та парфуми продавати у Франції було легко, а от в інших куточках Європи та Північної Америки не дуже.  

У світі з’явилось явище дистрибуції і грати треба було за належними правилами, тобто платити податки і займатись іншими нюансами продажу за кордоном. І навіть аристократичні впливові друзі Коко не змогли їй допомогти якось цього уникнути.

Проте вона подумала, що таки знайшла потрібну людину. Нею був П’єр Вертхаймер, власник міжнародного англомерату, який займався дистрибуцією парфумів та косметики. Це був саме той чоловік, який їй і був потрібен і разом вони запустили парфуми Шанель. Компанія могла зробити Коко Шанель однією з найбагатших жінок світу, при тому, що їй би припадало лише 10% акцій. 

Але тут було одне велике але: П’єр був євреєм, а Коко Шанель була однієї з найзавзятіших представниць антисемістського руху. Теж якось неочікувано. 

Спочатку Шанель якось спромоглась відкласти осторонь ті упередження, які у неї були заради свого особистого бізнесу та блага. Але все частіше вона почала сприймати його як п’явку, яка просто висмоктує її гроші та паразитує на її ідеї. 

Її вагання стосовно спільного з євреєм бізнесу збільшились у 1930-тих роках, а особливо у 1933 році, коли до влади прийшов Гітлер. 

Коко отримала шанс помститись П’єру протягом наступних 7 років. Адже, як відомо, у Європі в цей час євреям доводилось не легко. Як тільки розпочався німецький бліцкриг, Шанель отримала шанс розквитатись з П’єром.

14 червня 1940 року німецькі сили зайшли до Парижу і захопили місто. 

Коко закрила свої магазини і 4000 жінок залишилось просто без роботи і вона перемістилась жити до готелю Рітц, говорячи, що зараз не час для моди. Tак вона сказала офіційно, але насправді у неї були геть інші мотиви. 

Готель Рітц був штаб-квартирою для верхівки німецької влади в окупованій столиці Франції. 

Ймовірно, саме там Коко зустріла Ганс Гюнтер фон Дінклаге, якого називали “особливим аташе” Йозефа Геббельса. Іншими словами, він був німецьким шпигуном. 

Шанель та Дінклаге швидко закохались та залишались разом навіть кілька років після війни. 

Абвер —  орган армійської розвідки та контррозвідки Німеччини у 1928–1945 рр. З ним співпрацювала Габліела. 

У 1941 році вона офіційно приєдналась до німців, щоб допомагати їм у їхнії воєнних планах. Шанель перетворилась на агента F-7124 з кодовим ім’ям — “Вестмістер”, вигадане через її попередні стосунки з Дюком Вестмістером. 

У 1941 році Шанель переїхала до Мадриду, щоб вирішити справи стосовно бізнесу. 

Звичайно, що Шанель не допомагала нацистам по доброті душевній: Шанель сподівалась, що їй повністю відновлять власність над її парфумами. 

Але П’єр був не дурним і передав усі права на компанію своєму християнському другові, а сам втік до Америки. 

Протягом кількох років Коко намагалась повернути собі бізнес, збираючи інформацію для розвідки, проте їй цього так і не вдалось зробити. 

Але вже у 1944 році було зрозуміло, хто ж перемагає у війні. 

Вже на завершення Генріх Хімлер дав завдання Шанель підкрастись до антигітлерівської асоціації. Але тут на горизонті з’явилась відроджена Червона Армія Сталіна. І не вдалось. 

Місія Коко Шанель була остаточно провалена і так, як в Париж вона повертатись не могла, то поїхала разом з бароном Дінклаге до Швейцарії. 

І тут вже після звільнення Парижу, близько 10 000 парижан були обвинувачені у зраді. Але Шанель не була однією з них. Її просто опитали і відпустили через брак свідчень. 

Ходили навіть чутки, що начебто сам Вінстон Черчилль попросив, щоб дизайнерку випустили. Можна здогадатись чому: вона забагато знала про англійську інтелігенцію та високопосадовців. 

А після війни вона знову протистояла П’єру, намагаючись таки повернути повністю володіння над своєю компанією. 

Вони все ж домовились про те, що вона забирає свої 2% її і зливає фешн-бізнес з бізнесом парфумів. П’єр зобов’язався забезпечувати все її життя та допоміг повернутись у світ моди у 1954 році.

А вже у 1971 році компанія повністю перейшла у власність онуків П’єра. І тепер абсолютно зрозуміло, чому ж вони не хотіли акцентувати на минулому Коко Шанель, тому що це б зруйнувало їхніх бренд та не принесло б ніяких переваг.

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: