Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Греція: муза історії, яка зазнала краху

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Квітуча колись Греція зазнала колапсу
  • Гори перешкоджають розвитку економіки
  • Країна ніяк не приведе до ладу інфраструктуру
  • Як Греція намагається отямитись після кризи

Де це?

  • Греція

Деталі:

Декілька століть тому такі нації, як Португалія, Ірак, Сирія, Іспанія, Монголія, Туреччина, Італія, Єгипет та Греція були найбільш могутніми та прогресивними цивілізаціями. Та станом на сьогодні, ці країни пасуть задніх.

Країна Оддісея вже не та

Яскравий приклад занепаду після процвітання та слави — Греція. Декілька тисяч років тому люди, які жили на півострові, переселились із Західних територій, щоб жити і працювати тут, у самодостатній частині Європи.

Греки — одна з найславетніших націй в історії. Вони винайшли демократію як політичну систему, яку сьогодні використовують наймогутніші нації світу. Можливо через це у світовій історії Греції надають надмірну кількість уваги як такій малії нації.

За іронією, чимало тих факторів, які дозволили Греції розвинутись в минулому, сьогодні її зупиняють.

За глобальними мірками Греція далеко не бідна країна, але як європейська держава, що розміщена в багатому районі, вона доволі слабка.

Як зводились давні поселення

Греція винятково гірська країна, якщо порівнювати з іншими європейськими державами. Проте, скажімо, у Швейцарії теж є могутні гори з розкішними дикими протяжними долинами між ними. Гори у Греції нижчі, ніж Альпи. Середня висота грецьких гір сягає 487,7 метрів у порівнянні з 1341 метром швейцарських. Але грецькі — більш неоднорідні. Це означає, що є на них є багато рівнин.

Для поселень потрібно достатньо землі довкола, щоб виростити собі їжу. Агрокультура краще розвивається на відносно рівній землі.
Так як у Стародавній Грецій не було способів транспортування їжі з інших країн, кожне поселення максимально використовувало родючість землі для життєвих потреб.

Розміри стародавніх грецьких поселень залежали від кількості рівнинної землі. У тодішніх власників міст було завдання віднайти найродючішу ділянку, щоб поселити туди якомога більше людей.

Колись грецький півострів не був таким, як сьогодні. Тут були сотні маленьких міст-держав з однаковою мовою та релігією. Наймогутнішими містами-державами очевидно були ті, які мали найбільше землі.

Територія, яка оточувала Спарту, була однією з найбільших історичних міст-держав. Тут було відносно багато рівнинної території для того, аби вирощувати їжу.

Афіни теж було одним з найсильніших міст-держав, що було розлоге завдяки тому, що поблизу немає великих населених пунктів.

Гори, які зупиняють економіку

Такий опис півострова був актуальним сотні років тому, сьогодні все змінилось.

Вихід в океан — можливість Греції бути наймогутнішою морською країною. Експозиції давньої Греції розповідають про усю велич духу та космополітизм, який поширювали грецькі філософи.

Раніше своєрідне географічне розташування захищало внутрішні території від вторгнень зовні. Гори стояли могутнім щитом від Західних країн. Але зараз гори — це проблема для повноцінного використання природних ресурсів.

З розвитком світу розвинулась і торгівля, яка стала глобальною. Сьогодні для будь-якої країни зовнішня торгівля є необхідністю. Грецькі гори дозволяють транспортувати продукти лише через Балкани. А це означає, що інфраструктура торгівлі із Західною Європою тут обмежена.

78% території — це гори, 2 місце у Європейському Союзі. Для Греції цей фактор спрацьовує не на користь. Так наразі Греція одна з найбідніших країн Європейського Союзу. Можемо простежити зв’язок площі гір у країні та показником ВВП на душу населення у межах ЄС.

Співвідношення:
35% гір — $30 000 на душу населення
25% — $54 000 на душу населення

Виходить, що є пряма залежність між добробутом держави та особливостями її рельєфу.

Але варто згадати про Швецію, теж гірську країну. Вона, на відміну від Греції найбагатша країна ЄС. Інший приклад Латвія: тут гір немає, а рівень економіки далеко не прогресивний.

Тобто взаємозв’язок гір і добробуту в країні, це не надто об’єктивний показник каузації.

Все ж частково саме гори є причиною, яка вносять певні країни на останні щаблини рейтингів.

І так не тільки в Європі. 5 найбільш гірських країн світу: Бутан, Таджикистан, Киргизстан, Лесото, Чорногорія. У цих країнах ВВП на душу населення нижче, ніж середній.

У справу втрутився клімат

Що стосується Європи, то такі заможні гірські країни, як Норвегія, Швеція, Швейцарія, Фінляндія розташовані в холодних кліматах, тоді, як так само гірські країни, Болгарія, Іспанія, Італія, Португалія, Греція у жарких.

Отже, клімат теж відіграє роль. Кожен додатковий градус на шкалі Цельсія у звичній річній температурі знижує ВВП на душу населення в середньому на 1,670 доларів на рік.

Насправді питання залежності достатку країни від її клімату складне та контраверсійне. Але Греції не пощастило бути і гірською і жаркою країною.

30 найуспішніших країн світу є або гірськими, або жаркими, але ніколи не те і інше. Поєднання цих двох факторів разом — це просто вибуховий коктейль для економіки держави.

Греція перестала бути однію з найсильніших цивілізацій. Географія, яка розділила півострів на малі міста-держави, зараз є проблемою для центрального уряду, адже ефективно керувати роз’єднаними територіями складно.

Інфраструктура занепаду

Країни, які сформувались з різних націй або держав часто мають проблеми з управлінням, але велика доля невдачі Греції у поганій інфраструктурі. Країною банально складно пересуватись.

Грецію утворюють декілька тисяч острівків. Зрозуміло, що ніхто не буде зводити дороги через Егейське море, але в країні досі бракує інфраструктури навіть на основній наземній території.

Причина у тому, що грекам бракує власних грошей та дуже дорого будувати інфраструктуру у горах. Такі географічні незручності та відсутність інфраструктури роблять прості функції уряду, наприклад оподаткування, складним процесом.

Греція отримує на 28% менше податків, ніж мала би мала отримувати, а причина всьому — ухил від сплати, чому сприяє інфраструктура та географічне розташування. Прогалини в зборі податків і спричинили економічну кризу, наслідки якої тривають до сьогодні.

Міжнародні зв’язки через море

10 останніх років країна занепадає. І географічне розташування теж відіграє свою роль.

Більшість економічного активу Греції знаходиться в районі Егейського моря. Тут є найбільш популярні туристичні точки: Санторіні, Міконос, Крит. Але найважливіший актив — стратегічний.

На півночі Греції є Чорне море, яке витікає в Середземне через турецьку протоку та Егейське море. Щільність грецьких островів і наявність потужного морського військового флоту означає, що якщо б греки захотіли, то могли б просто заблокувати Чорне море.
Тобто Греція має морський ключ до Болгарії, Румунії, України та Грузії.

Може, більш важливо, що Греція також контролює морський шлях з і до найбільш важливих портів Росії. Оскільки Росія північна країна, взимку її береги покриті льодом, а це ускладнює рух суден.

Греція постійно відвойовує право на свої морські володіння в Туреччини. Питання суверенності десятками років було суб’єктом суперечок між країнами. Суперечки точаться навколо власності острівців навколо Туреччини, вод Егейського моря та простору над ним.

Незважаючи на те, що дві країни є офіційними членами НАТО, суперечки досягали військових протистоянь. Греція постійно охороняє Егейське море та простір довкола. Країна має світового класу військово-морський флот та Повітряні сили.

Країна витрачає 2,5% свого ВВП на військову оборону. Це більший відсоток, ніж у будь-якого іншого члена НАТО, включаючи США.

“Велика депресія” у Греції

Великі урядові витрати, включаючи забезпечення війська, спричинили те, що уряд взяти позику, яку не спромігся виплатити після Великої кризи 2008 року.

Економічна та соціальна криза вплинула і на найбільший сегмент економіки — туризм. Четвертина робіт в Греції пов язана з туризмом, 20% ВВП приносили туристи, туризм зазнав краху — країна на межі колапсу.

Як тільки про насильницькі демонстрації у центрі Афін дізналось міжнародне суспільство, чимало поїздок сюди було відхилено.

Роками країна мала низьке ВВП і кількість безробітних зросла до 30%. Але після заходів економії та міжнародної допомоги межа безробіття знизилась і зараз усе потроху стабілізується.

Поглянути у вічі правди

Жаркий клімат, жахлива інфраструктура, подекуди її повна відсутність, гори, з якими греки не можуть впоратись. Це все ускладнює розвиток різних економічних напрямів.

Та незважаючи ні на що, географічні особливості описані в захоплюючій історії Греції, її гостинність та люди приваблюють туристів. До такої міри, що іноді їх кількість виходила з-під контролю.

У той час, коли греки відновлюються, важливо, як вони будуть форматувати та вдосконалювати важливі напрямки своєю економіки, як от туризм.

Дивлячись на сучасну історію цієї країни, дивує не те, що Греція втратила свої позиції, а те, що вона взагалі стояла на них. Адже країна виявилась не такою гостинною та ідеалістичною, як оспівується у давніх легендах.

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: