Ashburn, United States
-6°
Понеділок, 17 січня 2022,

Брексит вже тут - хто наступний?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Протистояння ЄС - Росія та міграційна криза стали причинами зростання праворадикальних настроїв
  • У Франції Марін Ле Пен активно виступає за проведення референдуму про вихід з ЄС
  • Прем'єр-міністр Угорщини має діаметрально протилежне бачення міграційної політики, аніж ЄС
  • Праворадикали перемогли в Італії

Де це?

  • Європейський Союз

Деталі:

Сім років тому Європа зустріла перший дзвіночок про те, що об’єднана Європа далеко не така об’єднана, як цього хотілося б керманичам.  Тоді Греція, що стояла на порозі повного економічного краху була готова оголосити Ґрексіт. Кількома роками пізніше на шлях виходу з ЄС стала Велика Британія і схоже, таки спробує довести справу до бажаного завершення. Однак що не так в європейській системі, що країни хочуть її покинути і хто може стати наступним – про це у новому матеріалі на Nikomu.

З чим пов’язаний зріст євроскептичних настроїв?

Найактивніше за антиєвропейську політику виступають ультраправі популісти, котрі прийшли до влади у багатьох країнах після 2015. Існує кілька причин, чому люди почали “розчаровуватися у лібералізмі” та рухатися у бік радикального консерватизму. По-перше, у зв’язку з російсько-українською війною, стосунки між ЄС та РФ стали досить напруженими, що вилилося у накладання санкцій, ембарго та часткову міжнародну ізоляцію агресора. У зв’язку з певним економічним спадом (котрий праві ЗМІ “роздували” до масштабів економічної катастрофи), праві почали активну критику європейської економічної політики, доводячи, що вона потребує радикальних змін.

Наступним потужним чинником стала міграційна криза. “Навала дикунів”, “чужинці”, “терористи” – як тільки не називали людей, що тікають від війни та голоду. Європейцям обіцяли повну ісламізацію та багатомільйонні потоки переселенців, а насправді усіх мігрантів, враховуючи нелегальних, у Європі приблизно 3 мільйони. Однак ультраправа преса акцентувала увагу саме на негативних аспектах перебування біженців у Європі, створюючи атмосферу загального хаосу та занепаду. У такий спосіб ультраправі мають значну підтримку в Італії, Франції та Угорщині. Як же виглядає ситуація та ставлення до ЄС у цих країнах?

Франція: “вихід не зупинити”

Опитування Pew Research Center, проведене у 2016, показало, що 61% французів негативно ставляться до ЄС, що відкрило нові можливості для антиєвропейської та антиглобалістської діяльності. Серйозний поділ у французькому суспільстві показав і перший тур президентських виборів 2017, на котрих у потилицю Макрону, що набрав 24%, дихала Марін Ле Пен із 21,3%. 

Партія Ле Пен “Національний Фронт” є одним із найяскравіших представників ультраправого руху. Ле Пен, як лідерка партії, неодноразово заявляла, що Франція може слідувати за Британією та також почати рух із ЄС. Сам же Брексит вона назвала рухом, “який не можна зупинити”.

У разі своєї перемоги на виборах Ле Пен обіцяла провести референдум щодо членства країни в ЄС. Подібні заяви, котрі ми ще побачимо нижче, звісно ж, можна вважати звичайним популізмом, котрий характерний для таких партій. Однак невідомо, як далеко готові зайти популісти у боротьбі за новими прихильниками та бажанням захисту “національних інтересів”. Прикладом такого фатального популізму є Україна. Саме популізм партій, що грають на почуттях виборців і призвів до того, що ринок землі в Україні заблокований майже 30 років.

Угорщина: беззаперечна підтримка націоналізму та ЄС

Згідно з опитуванням Pew Research Centre, 61% угорців підтримують перебування і діяльність у рамках ЄС, однак такі погляди далеко не завжди поділяє прем’єр-міністр країни Віктор Орбан. Орбан виступає категорично проти міграційної політики ЄС і критично ставиться до європейських економічних векторів, вважаючи їх “помилковими”. 

Враховуючи те, що партія “Фідес”, лідером котрої є Орбан, отримала беззаперечну більшість голосів на виборах у травні 2019, можна сподіватися, що ситуація не змінюватиметься, адже уряд Орбана проводить захист “національних інтересів” і при цьому не забуває про економічне зростання. Тим не менш, якщо політика ЄС в стосунку до біженців та Росії не зміниться, якщо ЄС надалі вимагатиме він своїх членів певних дій, цілком можливо, що Угорщина піде слід за Британією, позаяк саме нав’язування економічних та політичних пріоритетів стало причиною руху за Брексит. 

Італія: “ми наступні”

Італія була однією з перших країн, куди намагалися потрапити біженці, а тому антимігрантські настрої в країні були і є досить сильними. Питання перебування в ЄС вперше стало актуальним для Італії після вибору до парламенту євроскептичної та популістської партії “Рух 5 Зірок” та сепаратистської “Ліга Півночі”, що виступає за створення окремої держави на півночі Італії. 

Колишній міністр внутрішніх справ, а разом з тим і лідер “Ліги Півночі”, Маттео Сальвіні, висловлював підтримку Великій Британії у прагненні покинути ЄС та навіть заявляв, що “Італія буде наступною”. Після короткотривалої політичної кризи у серпні 2019, котра була спровокована антимігрантською політикою “Ліги Півночі”, прем’єр-міністр вирішив призначити нового міністра внутрішніх справ.

Проте, навіть покинувши посаду міністра, сили Сальвіні мають велику силу в парламенті, адже на виборах 2019 року “Ліги Півночі” самостійно набрала майже 35% та намагалась сформувати свій уряд, що складався переважно з представників “Ліги Півночі” та “Руху 5 Зірок”. Окрім того, Сальвіні неодноразово висловлювався у підтримку проведення Брекситу і навіть заявляв, що Італія “буде наступною”. Аби досягти таких цілей, Сальвіні жадав провести референдум про вихід з ЄС.

Окрім цього, членство у ЄС підтримує 49% італійців, що, приблизно, дає 19% за вихід з унії. Проте не варто вважати такий показник таким, що не викликає занепокоєння, адже подібний рівень підтримки ЄС зафіксовано і у Великій Британії. Ба більше, ще кілька років тому навіть видання The Guardian вважало  “Лігу Півночі” “жалюгідною партією”, а цього року вона перемогла на виборах. Якщо сили, що дуже незадоволені політикою ЄС у питанні мігрантів та співпраці з РФ і що мають аж таку підтримку населення, логічно припустити, що праворадикальні сили ще дадуть про себе знати.

Бажання виходу з ЄС – це нерозуміння наслідків 

На думку “Financial Times”, найкращим захистом від антиєвропейських настроїв є сам Брексит. Видання вважає, що складність процедури, економічний спад та ймовірність політичної кризи мають стати досвідом для інших країн, що, дивлячись на Британію, мали б зрозуміти, що вихід з ЄС – не вихід з проблеми.

Проте не варто забувати про силу та радикальність популізму. Переслідуючи власні бажання чи бажання партії, це може набувати рис нечуваної жорстокості, як було у випадку із Сальвіні, котрий пообіцяв виперти з Італії 500,000 нелегальних мігрантів.

Найцікавіше - Влада

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: