Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

За що та чому воюють на Близькому Сході?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Як почалася війна на Близькому Сході
  • Хто винний у початку війни
  • Як закінчити війну на Близькому Сході
  • Як виглядають сучасні ізраїльсько-палестинські стосунки

Де це?

  • Ізраїль
  • Палестина

Деталі:

Питання конфлікту на Близькому Сході між Ізраїлем та арабськими країнами багатьом здається важким для пояснення через заплутаність та неоднозначність ситуації. Тому ми просто звично знизуємо плечима – вони завжди воювали і воюватимуть доскону. Насправді ж щоб зрозуміти суть проблеми, причини та можливі шляхи розв’язання, варто детально розглянути хронологію конфлікту.

Між ким та чому відбувається протистояння?

Головними сторонами конфлікту є Ізраїль та частково визнана держава Палестина. Ізраїль офіційно заявляв, що визнає право палестинців мати власну країну і “заради миру готовий на це погодитися”. Чи так це насправді є – дізнаємось трохи згодом. В свою чергу, палестинці спочатку категорично заперечували право Ізраїля на існування, однак протягом конфлікту погодилися на можливість довготривалого припинення війни. Що цікаво, рух ХАМАС – політично-військова організація, котра очолює боротьбу палестинців – офіційно заявляє, що його головною метою є знищення держави Ізраїль.

Актуальним питання Близького Сходу стало в 1947 році, коли рішенням ООН територія історичної Палестини була розділена на єврейську та арабську держави. Ізраїльська сторона прийняла рішення ООН, однак цього не зробила арабська спільнота. Реакцією на такий план ООН була війна. Коли 15 травня 1948 року Ізраїль повністю вийшов з-під контролю та юрисдикції Великобританії, він був атакований усіма своїми сусідами: Єгиптом, Ліваном, Сирією, Іраком, а також Йорданією.

Попри складнощі, тоді єврейська держава перемогла. Однак ситуація повторилась у 1967 році, коли стосунки між країнами знов загострилися. Тоді єгипетський диктатор Гамаль Абдель Нассер заявив, що бажає “знищити Ізраїль”. Він, а також країни-сусіди Ізраїлю, зосередили військові сили на кордоні з єврейською державою.

Однак Ізраїль зіграв на випередження і першим атакував Єгипет і Сирію. Не бажаючи нового конфлікту з Йорданією, керівництво Ізраїля закликало сусідню країну не брати участь у війні. Однак йорданський король вирішив інакше. В результаті йорданської участі у війні, Ізраїль окупував ‘Західний берег’ річки Йордан.

Таким чином Ізраїль окупував території Йорданії, Єгипту (Синайський півострів), Сирії (Голанські висоти) та Палестини (Сектор Гази). З того часу на території палестинської Смуги Гази Ізраїль суттєво обмежує можливості пересування, а взаємні авіаудари з боку Ізраїлю та ХАМАСу продовжуються. Тоді, у 1967 році, Рада Безпеки ООН закликала Ізраїль покинути окуповані території.

З моменту окупації Ізраїль почав “засвоєння нових земель”, будуючи на них поселення євреїв, однак у 2005 році ці поселення були перенесені з Сектору Гази.

У період з 1967-2005 року відбулося 2 масштабних палестинських повстання, котрі називалися “інтифадами”. В їх результаті чимраз виразнішим ставало формування Палестини, як держави: була створена Палестинська національна адміністрація, а також були підписані компромісні угоди в Осло. Однак протягом усіх повстань ХАМАС активно використовував терористів-смертників та організовував теракти, жертвами котрих зазвичай було цивільне населення. Що важливо, у багатьох країнах ХАМАС (або тільки його військове крило) визнано терористичною організацією.

Невдалі спроби вирішення конфлікту

У 2005 році сторонам вдалося досягти певних домовленостей, тому Ізраїль погодився вивести війська з території Смуги Гази і зруйнувати створені єврейські поселення в регіоні. Однак неочікувано для уряду Ізраїля, на виборах у Смузі Гази переміг ісламістський рух ХАМАС, офіційною метою котрого, пригадаймо, було знищення Ізраїлю.

Тоді ж почалась збройна боротьба ХАМАСу з політичними опонентами, котрі перемогли на виборах на території Західного берегу. У результаті таких подій загострилися також стосунки з Ізраїлем, для котрого діяльність ХАМАСу була, звісно ж, небезпечною. В результаті цього, у 2007 році Ізраїль та Єгипет почали повномасштабну блокаду Сектору Гази. Гуманітарна ситуація в Палестині і дотепер залишається важкою. Показовим є дослідження UNICEF, згідно з котрим близько півмільйона палестинських дітей потребують гуманітарної допомоги навіть для отримання освіти.

Сучасний стан ізраїльсько-палестинських відносин

Зараз сторони час від часу погоджуються на прийняття мирних домовленостей, однак це не заважає спалахувати новим актам насильства з використанням важкого озброєння. Палестинський опір заявляє, що боротьба триватиме до зняття блокади та виводу ізраїльських військ з Сектору Гази. ХАМАС продовжує наносити авіаудари в Ізраїлі, котрий у відповідь проводить наземні військові операції.

Однак далеко не завжди ці операції спрямовані проти бойовиків. Як стверджує організація Amnesty International, ізраїльські сили “незаконно вбивали палестинських цивільних осіб, включно з дітьми, і незаконно затримували в Ізраїлі тисячі палестинців з окупованих територій”. Водночас із цим представництво Ізраїля заявляло, що Палестина має бути демілітаризована, бо цього потребує безпека єврейської держави.

Як стверджує консервативний діяч Деніс Прейґер, протягом усього конфлікту палестинські ЗМІ прославляють терористів та поливають брудом євреїв, не втомлюючись повторювати, що Ізраїль має зникнути з політичної мапи світу. Він також заявив, що подібні заяви постійно лунають навіть у школах. Чи так це насправді – не доведено, однак Айя Алі, голова клубу “Студенти за справедливість в Палестині” (Нью-Йоркський університет) публічно закликала “ненавидіти євреїв”.

Міжнародні правозахисні організації, такі як Human Rights Watch, відкрито критикують політику, котру проводить Ізраїль на окупованих територіях. Окрім того, керівництво Ізраїля неодноразово намагалося завадити цим організаціям проводити їхні дослідження на тему прав палестинців та євреїв.

Способи вирішення конфлікту

Під час форуму в Нью-Йорку відомий єврейський вчений та письменник Ілан Жорно ствердив, що для досягнення миру у ізраїльсько-палестинському конфлікті потрібне знищення “корумпованого” палестинського руху. “Організація визволення Палестини та “ХАМАС” мають довгу історію підбурювання тероризму та атак смертників, і вони більше зацікавлені у знищенні Ізраїля, ніж у перемозі справедливості та у процвітання палестинців,” – говорить Журно.

Натомість його опонент Дені Сьюрсен ствердив, що задля вирішення конфлікту Ізраїль мусить ставитися до керівництва Палестини як до потенційних партнерів. “Більшість палестинських організацій, у тому числі ХАМАС, – говорить він, – готові як ніколи домогтися компромісу заради миру, прийняти вирішення, котре закладає створення двох держав і… мовчки визнати право Ізраїля на існування.”

Що далі чекає на Палестину та Ізраїль?  

Міжнародна спільнота, зокрема ООН, не має впливу на вирішення конфлікту (згадати б лише численні резолюції та ігноровані плани вирішення проблеми, які навіть на прикладі конфлікту на Донбасі виявились просто деклараціями), отже питання миру залишатиметься виключно поміж двома сторонами конфлікту.

Багато речей провокують сторони до продовження бойових дій: активна медійна та ідеологічна війна, а також періодичні бойові дії, котрі вражають в першу чергу мирне населення. В додаток до цього – заперечення права Ізраїля на існування та будування єврейських поселень на палестинській землі – все це наштовхує на думку, що конфлікт надалі залишатиметься на порядку денному обох країн.

Якщо сторони і вирішать закінчити довготривалий конфлікт, почати його можна було б з повного зняття блокади Сектору Гази. Це поклало б початок розвитку внутрішньої та міжнародної торгівлі, адже актуально окупаційний режим в Секторі Гази обмежує пересування не тільки людей, але і товарів. Окрім цього, Палестина має вийти з-під економічного контролю Ізраїля. Зараз же усі податки, мито, імпорт та експорт контролюються Ізраїлем.

У 2002 році Ліга Арабських Держав у рамках “Арабської мирної ініціативи” запропонувала Ізраїлю мирну угоду. Згідно з нею, Ізраїль мав звільнити окуповані у 1967 році території, визнати існування держави Палестина у Смузі Гази та на Західному березі річки Йордан, а також столицею Палестини Східний Єрусалим. Зі свого боку арабські держави зобов’язувалися припинити бойові дії, встановити мирні стосунки з Ізраїлем і відкидати бажання палестинців, якщо вони виходитимуть за межі умови.

Ліві та центристські ізраїльські сили ініціативу підтримали, критично натомість до неї поставилися панівні праві сили. Представник Ізраїля в ООН та колишній міністр оборони Дані Данон оцінив цей проект наступним чином: “Ви повинні багатьом пожертвувати і, з іншого боку, насправді ви не отримаєте мир. Я не думаю, що ми повинні навіть розглядати цю пропозицію.” Юваль Штайніц, міністр енергетики Ізраїля, також висловився неоднозначно: “Кожна мирна ініціатива вітається, але жодна не може замінити двосторонні перемовини між нами та Палестиною.” До сьогодні офіційної відповіді Ізраїля на пропозицію не було надано.

Ці цитати – приклад перекладання відповідальності. Водночас, це певна аналогія того, що зараз ззовні нав’язується Україні у питанні окупованих територій. РФ стабільно ігнорує питання обміну військовополоненими, відмовляється від проведення безпосередніх перемовин, наголошуючи, що в Україні “громадянська війна” і переговори вести треба з представниками незаконних збройних формувань.

Зараз неможливо визначити, хто винен в арабо-ізраїльському конфлікті і що призвело до його більш ніж 70-річної історії. Однак певним можна бути у тому, що якщо країна хоче відстоювати власні інтереси та диктувати власну політику, вона має спиратися не стільки на міжнародну спільноту, скільки на власні сили, що успішно і робить Ізраїль.

Найцікавіше - Медіа

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Грета Тунберг: екоактивістка, котра маніпулює, як політикиня

Чи можете ви дозволити собі кинути роботу й усі обов’язки, взяти відпустку та рушити у двотижневу подорож на яхті через...
Медіа
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

“Старі нацики та іхтамнєти” - “Лапті пропаганди” на Nikomu

Чи можна вважати маніпуляцією те, що робиться відкрито та, якщо чесно, тупо? Так, але до маніпуляції цьому ще далеко, бо...
Медіа
Україна

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Єврокомісія погрожує інтернет-гігантам через поширення fake news

У вівторок, 29 жовтня, Єврокомісія заявила, що Facebook, Google та Twitter повинні зробити більше для подолання фальшивих новин - про...
Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: