Ashburn, United States
-5°
Понеділок, 17 січня 2022,

ООН та ПАРЄ - ефективність, бездіяльність чи турбота про інтереси?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • ПАРЄ не має механізмів впливу на своїх членів, адже займається тільки резолюціями і пропозиціями
  • У рамках миротворчих місій ООН займалася роззброєнням сторін, контролем за встановленням законної влади та дотриманням прав громадян
  • В залежності від геополітичного розкладу сил у світі та інтересів сторін конфлікту, ООН може ігнорувати навіть мільйонні вбивства

Де це?

  • Африка
  • Європа

Деталі:

Деякі типи суспільно-політичних процесів, так як війна чи революція не обходяться без реакції зовнішнього оточення – міжнародної спільноти. Вона може як допомогти завершити конфлікт, так і його загострити. Сьогодні ми встановимо, наскільки великою є роль впливових міжнародних організацій та чи трактують ці організації всіх однаково?

Що таке ПАРЄ та чим вона займається?

Як вже багаторазово зазначалося після повернення РФ до ПАРЄ, досить сказати, що діяльність цієї організації базується лише на пропозиціях, рекомендаціях та резолюціях. Тобто це той самий орган, котрий більшою мірою відповідає за “глибоку стурбованість” європейських країн. Отож, діяльність організації – це слова та папери, котрі можуть закликати, але не змушувати. З часів окупації Криму ПАРЄ опублікувало 7 резолюцій, котрі засуджували анексію української території, однак на цьому та на словесних вимогах все і закінчилося. На офіційній сторінці ПАРЄ ми знайшли список найголовніших досягнень Асамблеї. Серед них фігурують допомога посткомуністичним країнам на шляху до демократії, сприяння гендерній рівності, надихання на прийняття національних законів та створення форуму для дискусій на тему контроверсійних соціально-політичних явищ. 

Перемоги ООН

Організація Об’єднаних Націй була заснована 1945 року з метою підтримки  міжнародної безпеки та миру та усунення загрози миру. На сьогодні ООН здійснила 57 миротворчих місій у Африці, Європі, Азії, Америці та на Близькому Сході. Актуально тривають 15 місій. Тож, якими були успіхи організації за ці понад 70 років?

1999 – Сьєрра-Леоне

У 1997 році у країні “Левових гір” відбувся державний переворот, котрий характеризувався скасуванням конституційних прав та забороною діяльності політичних партій. В результаті почалася громадянська війна, котру Об’єднані революційні сили вели проти влади. У 1999 році у країні почалася миротворча місія ООН, котра тривала до 2005 року. Результатом було роззброєння 75000 бойовиків та припинення бойових дій. У 2007 році івуарійці провели президентські вибори, котрі спостерігачі визнали справедливими. На жаль, країна досі залишається однією з найбідніших у світі. Окрім цього, під час миротворчої місії у Сьєрра-Леоне загинуло 6 українських військовиків.

2017 – Кот-д’Івуар 

У 2004 році у країні почалася громадянська війна котра буквально розділила країну на 2 частини. Через очевидну відсутність державного авторитету ООН вирішила інтегрувати свої війська до країни. Таким чином, у тому ж 2004 у країні почали діяти 6000 миротворців, чия кількість потім була збільшена майже удвічі. За час тривання миротворчої місії було роззброєно 70000 бойовиків, проведено легітимні вибори (2011) та референдум (2016), до Кот-д’Івуару повернулися також 250000 біженців. 

Внутрішні конфлікти були вирішені також за рахунок понад 1000 реалізованих проєктів, котрі призвели до спаду кількості суспільних конфліктів на 80%. Окрім цього Національна комісія з питань Прав людини прозвітувала, що у 2016 році в країні було скоєно 88 грубих порушень прав людини. Що цікаво, у 2011 таких було 1726. 

2018 – Ліберія

У період 1989-2003 у країні відбулося 2 громадянські війни – за цей час загинуло 250 тисяч осіб, а майже мільйон людей стали біженцями. Протистояння відбувалися між урядом президента, якого Інтерпол переслідував за злочини проти людства, та повстанцями – Демократичним рухом Ліберії. За ці роки половина населення була насильно виселена зі своїх домів. Окрім цього, протягом такого типу депортації дві третини жінок піддавалися сексуальному насиллю.

Для дотримання прав людини та припинення бойових дій у 2003 році ООН ввела свої сили на територію країни. Програма врегулювання конфлікту завершилась 30 березня 2018 року. Підстави для таких висновків стали наступні факти: понад 100 тисяч роззброєних бойовиків, проведення трьох легітимних виборів, відновлення 90% ВВП та відновлення сил безпеки країни та боротьба за права жінок. 

Поразки ООН 

1991 – Камбоджа

Протягом 1975-1979 “червоні кхмери” під керівництвом Пола Пота знищили понад 2.5 мільйони осіб (третина населення) за релігійними, етнічними та “класовими” ознаками. Криваві злочини проти людства були зупинені силами в’єтнамської армії за підтримки повстанців, адже армія кхмерів здійснювала геноцид в’єтнамців у Камбоджі і постійно атакувала прикордонні території.

Що дивно, вперше ООН розглянула питання Камбоджі саме у 1979, але до жодних висновків не прийшла через відсутність єдиної точки зору (у багатьох випадках це було пов’язано з нещодавньою боротьбою між В’єтнамом та США). У листопаді того ж року Генеральна Асамблея закликала до виведення іноземних сил (в’єтнамських) з Камбоджі та надання громадянам право самовизначення. Тобто, якщо врахувати невизнання в’єтнамської окупації, ООН протягом довгих років визнавала “червоних кхмерів” єдиною легітимною владою. 

Що цікаво, подібні постійні “заяви”, “глибока стурбованість” та “засудження” постійно лунають з уст ПАРЄ та ООН у питанні російсько-української війни. Важливо, що лідери “червоних кхмерів”, Нуон Чеа та Кхіеу Сампхан, до 1998 року проживали у Камбоджі на свободі, а засуджені вони були тільки 2014 року. Абсурд, але тільки у 2014 міжнародний суд вперше визнав діяльність “червоних кхмерів” геноцидом. Через майже 40 років після злочину. Отже, з огляду на геополітичні інтереси членів ООН та учасників конфлікту, вся діяльність організації обмежилась словами та арештом 90-річних злочинців.

1992 – Сомалі

У 1991 країна потерпала від олігархічної та кланової боротьби представників влади. Ці конфлікти постійно виливалися у військові протистояння. Такі дії, а також велика посуха, призвели до поширення голоду та загрози гибелі 4.5 мільйонів сомалійців. За даними ООН, за час громадянської війни загинуло 300 тисяч осіб, а 2 мільйони мусили покинути країну. 

Щоб врятувати людей, у 1992 ООН почала програму гуманітарної допомоги. У свою чергу, конвої з допомогою охороняли 500 військовиків. Однак озброєні формування були незадоволені величиною ролі ООН на “їхній території”. Таким чином почалися обстріли конвоїв, викрадення, обстріли кораблів з гуманітарними товарами. З часом у країні було розміщено майже 40 тисяч військовиків – це була наймасштабніша миротворча місія з мандатом ООН.

Окрім цього ООН боролася за повне припинення бойових дій між політичними фракціями, роззброєння бойових формувань та відновлення роботи державних інституцій. Однак через практичну відсутність влади в країні та масштабний супротив політично-військових сил, місію було достроково припинено у березні 1995. Отже, миротворча та гуманітарна діяльність ООН виявилась неможлива в сомалійських умовах спротиву та агресії.

1995 – Боснія і Герцеговина

Боснійська війна 1992-1995 була першим випадком масових вбивств у Європі після ІІ Світової війни. Різню у Сребрениці (11.07.1995) можна вважати найбільшим провалом діяльності ООН. Тоді, під час Боснійської війни відбувалися масштабні протистояння між боснійськими сербами та боснійськими мусульманами. У 1993 ООН визначило територію містечка Сребрениця, у котрому проживали переважно боснійські мусульмани, “зоною безпеки”, у котрій немає бойових дій. Ввжливо, що місто було під захистом 600 миротворців з Нідерландів. 

9 липня війська сербів у рамках спланованої операції атакували Сребреницю. Війська ООН намагалися “залякати” нападників пострілами у повітря та попередженнями, однак після погроз сербів вони припинили будь-який спротив. Після цього сербські війська зайшли у місто та вбили понад 8 тисяч мирного населення. Тобто, місія ООН не змогла виконати свої обов’язки і просто спостерігала за вбивством боснійських мусульман.

Які висновки

Колишній посол Великої Британії у США та Німеччині, Крістофер Мейер, у виданні “The Telegraph”, ствердив, що коли йдеться про війну і мир, “від ООН немає жодної користі”. 

Зрештою, як показав наш аналіз поразок та перемог організації, вона має вплив у вирішенні внутрішніх конфліктів, однак тільки якщо влада країни сприяє цьому. Натомість якщо ситуація у країнах суперечить інтересам головних учасниць ООН, вони можуть обмежуватися словами підтримки і формальними діями. У свою чергу, в Україні ООН надає гуманітарну допомогу постраждалим війни на Сході. Якою б корисною не була ця діяльність ООН, вона ніяк не сприяє завершенню конфлікту і не стримує російську агресію, адже далеко не всі члени організації у цьому зацікавлені.

Найцікавіше - Медіа

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Грета Тунберг: екоактивістка, котра маніпулює, як політикиня

Чи можете ви дозволити собі кинути роботу й усі обов’язки, взяти відпустку та рушити у двотижневу подорож на яхті через...
Медіа
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

“Старі нацики та іхтамнєти” - “Лапті пропаганди” на Nikomu

Чи можна вважати маніпуляцією те, що робиться відкрито та, якщо чесно, тупо? Так, але до маніпуляції цьому ще далеко, бо...
Медіа
Україна

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Єврокомісія погрожує інтернет-гігантам через поширення fake news

У вівторок, 29 жовтня, Єврокомісія заявила, що Facebook, Google та Twitter повинні зробити більше для подолання фальшивих новин - про...
Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: