Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Лідери суспільної думки: між пропагандою та свободою слова

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Хто такі лідери суспільної думки
  • Яка роль авторитетів у суспільстві
  • Чи в усьому компетентні знаменитості
  • Чи можна довіряти лідерам думки

Деталі:

Сучасний медіа-формат розрахований на безпосередній та моментальний вплив на отримувача та на формування “правильної” точки зору будь-якими можливими способами. Великого розмаху в досягненні цієї мети сягло використання тих, кого ми для себе вважаємо авторитетами, живими ідеалами. Наскільки сьогодні є вплив лідерів думки та чи переоцінюють вони свій вплив у суспільстві? А головне, чи є їх думка такою, до якої варто дослухатись?

Хто такі лідери думки?

Опініон лідер (англ. opinion leader, лідер ставлень) – це людина, котра закликає вас щось придбати зі свого акаунту в інстаграмі напряму, просить вас підтримати якийсь суспільний рух чи намагається нативно нав’язати вам свого спонсора. Це люди, котрі з огляду на свою популярність та доступ до широкої аудиторії, можуть впливати на хід наших думок та ставлення до певних речей.

Після того, як акторка Анджеліна Джолі опублікувала статтю в New York Times про власне обстеження на рак та закликала жінок зробити те саме, протягом наступних 15 днів кількість обстежень на рак молочної залози 1 і 2 стадії зросла на 64%. Цей яскравий приклад впливу авторитету на прихильників навіть отримав назву – “ефект Анджеліни Джолі”. І це один з небагатьох позитивних прикладів.

В епоху поступового зникнення відмінностей між журналістикою та відкритою пропагандою, т.зв. селебрітіз все частіше використовуються в цілях пропаганди політичних поглядів та реклами суспільних рухів на підтримку тієї чи іншої точки зору.

Наприклад, у Польщі вже котрий рік тривають дебати на тему заборони абортів. Цією болючою для суспільства темою не цураються маніпулювати політики як керівної партії, так і опозиції. Окрім цього, постійно з’являються нові заяви публічних осіб на рахунок цього.

У 2016 році розголосу набула заява відомої польської співачки Наталії Пшибиш, котра в одному з інтерв’ю розповіла про те, чому і як вона вирішила зробити аборт. Тоді цю тему одразу підхопили медіа, особливо їх праві та християнські представники. Окрім цього фундація “Стоп абортам” (Stop aborcji) регулярно протягом кількох років використовує публічних осіб та різного роду маніпуляції, щоб здобути більшу підтримку в суспільстві.

Натомість знаменитості фігурують не виключно в контроверсійних та негативних справах. Згадати лишень рух “No to racism”, заснований УЄФА та широко агітований в медіа й спорті. На підтримку боротьби з расизмом в рамах цього проекту виступали такі всесвітньовідомі спортсмени як Кріштіану Роналду, Франк Рібері чи Ліонель Мессі.

Отже, відомі особи можуть впливати на нашу думку як в позитивному, так і в негативному напрямку. Однак у випадку політичної чи комерційної агітації їх зазвичай обходять не можливі суспільні наслідки, а виключно інтереси певних сторін.

Проблематика авторитетів в сучасному суспільстві

До сучасної ролі лідерів думки в першу чергу призвела демократизація культури – зменшення дистанції між представниками різних суспільних груп, котрі мають різний суспільний авторитет. В результаті цього, в питаннях політики нарівні з політологами-експертами можуть бути актори та співаки, чия точка зору нерідко вважається важливішою. Відомий філософ П’єр Бурдьє окреслив цих людей назвою “символічна еліта” – люди, котрі не є спеціалістами в певній сфері, але приміряють на себе цю роль.

Нерідко “публічні особи” вважають свою точку зору аж надто важливою в житті громадськості і висловлюються стосовно речей, котрі не тільки поза їхньою компетенцією, але й взагалі нібито їх не стосуються. Наприклад, в маркетингу існує тенденція до пропаганди життя без глютену – відмови від молочних продуктів, злакових та всього, що містить борошно.

Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун ствердила, що безглютенова дієта потрібна лише тим, хто страждає на алергію на борошно, тобто 1% населення планети, у котрого цей білок не засвоюється.

Однак знаменитості продовжують брати на себе ролі лікарів та голів МОЗ. Наприклад, співачка Майлі Сайрус у соцмережах регулярно закликає людей відмовлятися від глютену. В одному з таких дописів вона заявила: “…це не через здоров’я чи алергію. Глютен – це в будь-якому випадку л*йно!” Таким чином багато людей сприйняло цю думку за експертну та долучилося до подібного способу життя, не знаючи, чи страждають вони на непереносність глютену.

Вплив лідерів опіній в українському суспільстві

В цьому питанні Україна йде в ногу з часом і нерідко навіть перевершує американців чи європейців. Апогею це досягло під час цьогорічних президентських виборів. Відомі публічні особи не нехтували буквально щодня заявляти про підтримку певних кандидатів та те, чому варто голосувати саме за них.

Співачка та новоспечений політик від “Батьківщини” Анастасія Приходько багаторазово закликала виборців голосувати за Юлію Тимошенко і виступала на її підтримку. Компетенцію Приходько в питаннях політики показало відоме інтерв’ю, котре вона дала Яніні Соколовій в ефірі програми “Рандеву”, під час котрого Приходько найчастіше вживала вирази подібні до “я не знаю”.

Побідну славу участі у президентській кампанії отримав журналіст Дмитро Гордон. У своїй програмі та на каналі на YouTube він систематично агітував за Ігоря Смешка. Що цікаво, якщо поглянути на статті на інтернет-сторінці gordon.ua, за останні півроку (з початку виборчої кампанії Смешка) було опубліковано 186 матеріалів, котрі так чи інакше пов’язані з прізвищем Смешка. Тобто, практично щодня на порталі Гордона публікувалися приховано агітаційні матеріали.

Таким чином, кандидати в президенти знаходять нових виборців двома шляхами: лідери думки – як ще один рупор у медіа та їхні прихильники – як потенційні прихильники політиків, котрих підтримують ці знаменитості. За рахунок того, що прихильники поділяють думку цих відомих осіб, вони часто автоматично ототожнюються з точками зору політиків.

Окрім цього виникає дисонанс у питаннях довіри та підтримки політиків цими особами. Чи варто голосувати, спираючись на слова інших? Чи підриває агітація довіру до цих людей? Американська консервативна активістка Кендейс Овенс так описала подібні випадки: ‘Коли я мушу обирати: підтримувати мені Емінема чи президента США, я не знаю, сміятися мені, чи плакати.’

Кому вірити і чи вірити взагалі?

Не можна перекладати всю провину на лідерів думки, адже це саме ми, маючи вільний доступ до інформації та можливостей пошуку об’єктивності, свідомо чи ні прислухаємося до публічних осіб або ж просто сліпо віримо їм.

Саме тому варто пам’ятати, що лідери думки – такі ж люди, як і ми, котрі також не експерти у багатьох питаннях та мають власні інтереси. Будь-яка симпатична дівчина без освіти може стати опініон лідером просто завдяки напів голим фотографіям в Інстаграмі. Можна потішитись за неї, що вона знайшла спосіб монетизувати свою зовнішність. Та чи можна довіряти її думці з приводу будь-чого? Чи має вона експертизу хоч у чомусь крім обробки власних селфі? Піддаючись на впливи сторонніх осіб, суспільство автоматично піддається масштабним маніпуляціям та позбавляє себе найважливішого – власної думки.

Безперечно, що набагато простіше пристати до думки сформованої за тебе, але варто пам’ятати, що у такому випадку людина втрачає здатність мислити критично. Це, в свою чергу, може призвести до фатальних наслідків, одним із котрих, як показала історія, став нацизм та його беззастережна підтримка масами. Саме тому ніколи не варто вірити словам навіть тих знаменитостей, котрих ви підтримуєте, а довіряти лише фактам, на основі котрих і треба формувати власне бачення.

Найцікавіше - Медіа

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Грета Тунберг: екоактивістка, котра маніпулює, як політикиня

Чи можете ви дозволити собі кинути роботу й усі обов’язки, взяти відпустку та рушити у двотижневу подорож на яхті через...
Медіа
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

“Старі нацики та іхтамнєти” - “Лапті пропаганди” на Nikomu

Чи можна вважати маніпуляцією те, що робиться відкрито та, якщо чесно, тупо? Так, але до маніпуляції цьому ще далеко, бо...
Медіа
Україна

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Єврокомісія погрожує інтернет-гігантам через поширення fake news

У вівторок, 29 жовтня, Єврокомісія заявила, що Facebook, Google та Twitter повинні зробити більше для подолання фальшивих новин - про...
Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: