Ashburn, United States
+3°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Фейки на щодень: ідіотичні, брехливі та просто тупі речі, які за минулий тиждень наговорили росзмі

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Пропагандистські ресурси намагаються приховати докази атаки на MH17
  • Федеральні канали продовжують маніпулювати інформацією та грати на емоціях
  • Росіян переконують у тому, що українці - бидло, біднота та навіть не народ (можливо компенсуючи їх вікові комплекси походження від Київської Русі)

Де це?

  • Російська Федерація

Деталі:

Війна триває вже 5 років. В таких умовах недостатньо пам’ятати про те, що РФ – агресор та великий пропагандист, а варто мати докази, вміти їх знаходити та спростовувати. Саме тому Nikomu.net відкриває свою позицію на інформаційному фронті. Сьогодні ми починаємо вчити та вчитись викривати маніпуляції та елементи пропаганди на ворожих ресурсах та правильно шукати інформацію. Отож, ви готові побачити апогеї “руського міра” за минулий тиждень?   

5 річниця катастрофи Boeing 777

Пропонуємо спочатку розглянути одну прекрасну публікацію ресурсу з сумнівною назвою “Украина.ру”. Можна стверджувати, що це відверто пропагандистський портал і одразу ж ставити на цьому крапку. Натомість нашою метою є не тільки ідентифікація ресурсів небезпечних для здорового глузду, але і спростовування їхньої брехні. Отже, “Украина.ру”. Конкретна публікація з минулого тижня присвячена річниці збиття росіянами та сепаратистами пасажирського Боїнга, внаслідок чого загинуло майже 300 людей. Такими були головні тези статті:

  • “Україна винна у катастрофі MH17”

Повернімося у часі у ще не такий далекий липень 2014: гаряча фаза війни, звільнення багатьох українських міст. На думку автора матеріалу, першою причиною катастрофи стало те, що колишній президент України Петро Порошенко вирішив скасувати тимчасове перемир’я та відновити АТО. Буцімто, кровожерливим українцям замало і вони ще не напилися кров’ю трирічних хлопчиків з Донбасу. Однак чи було це перемир’я і чи мало воно сенс? За даними ТСН, за час припинення вогню, у результаті понад 100 атак з боку бойовиків, загинуло 27 українських захисників.

Окрім цього, наголошується, що у небі над територією бойових дій активно проводились бойові дії. Наприклад, стверджується, що 15 липня українці бомбили місто Сніжне, а вже 16 липня бойовики збили український Су-25. За всіма даними, в першу чергу за даними групи “Інформаційний Опір”, українська авіація не здійснювала вильотів 15 липня, тим більше що напередодні бойовиками було збито літак ВСУ Ан-26. 

Виходячи з того, що скеровувати літаки до міста – майже неминуча загроза їхнього знищення та з того, що відсутність тотальної пропаганди в Україні не дозволяє використовувати таку “трагедію” у якості морального засудження та збудження ненависті (як це робить російська пропаганда), вірогідність того, що українські літаки могли бомбити українське ж місто спадає до нуля. 

До того ж, Су-25, про котрий йдеться у публікації, було лише пошкоджено, а аналогічні ресурси квазіреспублік у підтвердження своїх слів також не наводять жодних доказів.

  • “Обидві сторони конфлікту заперечують свою провину”

Ну це вже, як мінімум, некоректна заява. А як же відомий допис московського апологета “руського міра” Ігоря Гіркіна, у котрому той інформує про те, що “пташка впала за терикон”? Зв’язок з МН17 було втрачено приблизно о 16 годині, а пост Гіркіна з’явився у “Вконтакті” о 16:50 за Києвом. Жодних інших літаків у той час збито не могло бути, бо їх там просто не було. За таких умов це, звісно ж, це не є визнанням своєї провини (котру бойовики не визнаватимуть навіть після рішення суду), однак це є вихвалянням скоєним. Логічно, якщо одна сторона тішиться зі скоєння злочину і відкрито заявляє про його скоєння, це є беззаперечним доказом провини.

  • “Розслідування не бере до уваги аргументи і докази РФ”

По-перше, Спільна слідча група, котра займається розслідуванням, заявляла, що ще у 2014 році скеровувала запит до РФ із проханням надати всі наявні матеріали, котрі можуть допомогти у встановленні істини. По-друге, на якій підставі Росія має бути включена до складу ССГ? Літак було збито не на її території, загиблих громадян РФ на борту не було. Окрім цього, російська сторона розглядається як потенційно причетна до злочину. Чи доцільно було б залучати до розслідування обставин теракту ІДІЛ, котра підозрюється у його скоєнні? Звісно ж, ні. До того ж, в обох випадках йдеться про міжнародний тероризм. 

Всі матеріали, котрі РФ надала до справи – це байка про український винищувач, котрий збив Боїнг. Голова ССГ заявив, що це була одна з найбільш нереальних версій: тут вам і фотошоп з винищувачем, котрий більший за Боїнг, і фактична відсутність будь-якого винищувача у регіоні, і фіктивні дані з радарів. Чи варто після таких інформацій, котрі РФ довгий час презентувала як єдину можливу версію, взагалі сприймати серйозно матеріали сторони, котра, судячи з усього, відверто зацікавлена у однобокому висвітленні подій? 

Отже, розглянувши кілька аспектів даного матеріалу, котрий насичений не стільки фактами, скільки емоціями, на що, власне, і спирається більшість подібних публікацій (згадати лише розіп’ятого хлопчика зі Слов’янська у футболочці та трусиках), ствердити можна лише те, що Росія і досі намагається перекласти провину на Україну. Нам же, натомість, залишається лише методично продовжувати збирати докази для Гааги. 

Єдине, що має певний сенс у цій публікації, це те, що Україна дійсно не закрила повітряний простір над Донбасом. Хоча навіть це подається у зманіпульованому вигляді: Україна напередодні трагедії (після збиття Ан-26) закрила повітряний простір для літаків, чия “стеля” складає 9000 метрів, що мало забезпечити безпеку для можливих польотів над територією. Тобто, згідно з логікою журналістів, винний у трагедії не той, хто привіз на Донбас “Бук” і вбив 300 людей, а той, хто не передбачив, що такі криваві вчинки з боку РФ взагалі можливі. Виходить, винен не вбивця, а той, хто не закрив на ніч двері.

Порушення “нового” перемир’я на Донбасі

Про “обстріли карателів” російський ящик говорить щодня. Тут ми обрали новину з федерального телеканалу “Первый канал”. Як відомо, нещодавно тристороння контактна група у Мінську домовилася про безтермінове перемир’я на лінії розмежування і сторони зобов’язалися дотримуватися цього. Однак вже наступного ранку, 22 липня, російські медіа “інформують” про те, що ВСУ порушили режим тиші, і не просто порушили, а обстріляли житлові квартали міста Первомайськ. У цьому випадку програма “Вести.ru” навіть посилається на звіт Моніторингової місії ОБСЄ, котра, за словами журналістки, заявила, що саме українські військовики вели вогонь по Первомайську. 

Тепер же, наслухавшись історій про кровожерливих українських карателів, пропонуємо вам ознайомитися з тим самим звітом ОБСЄ. Далі цитуємо: “Місія зафіксувала в загальній складності 75 порушень режиму припинення вогню (3 вибухи, 21 снаряд під і 51 постріл важкої та стрілецької зброї). Майже всі ці порушення режиму припинення вогню (74, в тому числі два вибухи) були зафіксовані в період між 00:01 і 8:00 в Луганській області, в районах на схід від Попасної (під контролем уряду, 69 км на захід від Луганська) і поблизу Золотого (під контролем уряду, 60 км на захід від Луганська). З 8:01 до 12:00 спеціальна моніторингова місія зафіксувала один вибух у Донецькій області, біля Авдіївки.” Тобто, ОБСЄ не надає інформації про те, що вогонь відкрили українські військовики, а лиш констатує факт того, що бойові дії були відновлені. 

Натомість в сюжеті одного з телеканалів квазіреспублік йдеться взагалі про те, що ВСУ вели вогонь, скеровуючи снаряди через зону розміщення ОБСЄ, аби підставити їх під удар. Наскільки далеко зайдуть казки та котра з них буде безглуздішою – можна тільки гадати. Певним натомість можна бути одного, просто дивлячись на факти: у однієї і тієї ж новини з’являються все нові й нові обурюючі деталі. Все це за наявності однакових (досить сумнівних) джерел типу так званих інституцій так званих ЛДНР. Ці обурюючі деталі, в залежності від ресурсу, почергово або ігноруються, або замінюються іншими. Наприклад, один ресурс сказав про загиблих та поранену дитину, а інший – акцентував увагу на ОБСЄ, котрих “підставили під удар”. Все це свідчить або про фіктивність цих матеріалів, відверту маніпуляцію та казковість, або про те, що проросійські медіа навмисне приховують деякі “злочини українських неонацистських карателів”.

Про Україну вустами російських експертів

Насамкінець ми вирішили залишити для вас одну зі священних корів усіх пропагандистів – програму “Вечір з Володимиром Соловйовим” та її випуск за 19.07.2019. Сказано було багато, зроблено багато гучних заяв і все це під активні оплески аудиторії за тисячу рублів. До вашої уваги цікаві тези одного з постійних “експертів” програми: 

  • “На Всеукраїнському референдумі 1991 року українці були вкрай розгублені і голосували за незалежність тільки тому, що на кожній сторінці бюлетеня було написано, що незалежність – єдиний шлях до об’єднання з Росією.”

Ці слова належать депутату Держдуми РФ та директору Інституту країн СНД Костянтину Затуліну. Цю людину, до речі, тричі оголошували персоною нон грата в Україні за українофобські заяви та заклики до окупації Криму. Російський телевізор та сам Соловйов, як відомо, ніколи не брешуть (ні, вони тільки те й роблять, що брешуть). Однак варто таки перевірити інформацію і все ж поглянути на зразок історичного бюлетеня:

Що ми бачимо? Ствердження багатовікової боротьби за незалежність, падіння СРСР і жодної інформації про “братній” народ. Тож, ніхто український народ не обманював, незалежність – не випадковість і не наслідок маніпуляцій, а результат довготривалої боротьби, активна фаза якої почалася сто років тому.

  • “Росія впевнено встає з колін та розвивається, а в Україні розвивається хіба що деградація”

Аби не марнувати багато часу, скористаємося зі статистики та показників ВВП, котрі і свідчать про економічний розвиток країни та те, хто насправді рухається вперед. Отже, 2017 рік: рік ВВП РФ склав 1.5%, у той час як український показник був на відсоток вищий. 2018 рік: ріст ВВП РФ склав 2.3%, а України – 3.3%. Аргументами російських експертів було те, що, буцімто, українці не продукують нових ракет та літаків. Що ж, якщо показником розвитку країни є мілітаризація та “культ війни”, котрий розвивається в РФ, то ми, безперечно, лишаємося позаду. 

  • “Україна вперше отримала незалежність у 1991 році, тому в українців немає політичної культури.”

Тут все навіть простіше: хоч РФ і вважає себе слов’янським народом (народом?) та прямою спадкоємицею Київської Русі, з Руссю-Україною її поєднує хіба що вкрадена назва, котру Московія отримала у 18 столітті. Київська Русь, Галицько-Волинське князівство, Військо Запорозьке, врешті-решт, Українська Народна Республіка – хіба цих прикладів та їхнього визнання іншими країнами замало, щоб вважати Акт 1991 року не проголошенням незалежності, а її відновленням? 

Ба більше, як можливою може бути відсутність політичної культури в країні, де відбувається живий політичний процес, де разом з українською нацією активно формується громадянське суспільство, котре отримало друге життя після Революції Гідності? До того ж, дивно чути заяви про політичну культуру від представників країни, де взагалі політичний процес та його розвиток тримаються на рівні передінфарктного стану.

Отже, щоб спростувати тезу про раптову появу України на політичній мапі та української нації, не варто глибоко копати – варто лише трохи знати історію ХХ століття. Те саме стосується і самих українців: нам варто знати свою історію, щоб не тільки бути собою, але і взагалі бути. 

Найцікавіше - Медіа

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Грета Тунберг: екоактивістка, котра маніпулює, як політикиня

Чи можете ви дозволити собі кинути роботу й усі обов’язки, взяти відпустку та рушити у двотижневу подорож на яхті через...
Медіа
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

“Старі нацики та іхтамнєти” - “Лапті пропаганди” на Nikomu

Чи можна вважати маніпуляцією те, що робиться відкрито та, якщо чесно, тупо? Так, але до маніпуляції цьому ще далеко, бо...
Медіа
Україна

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Безхатьки жили у гуртожитку харківського вишу та влаштували там пожежу

7 лютого у сміттєзбірнику гуртожитку Харківського національного університету радіоелектроніки сталась пожежа, у результаті якої загинуло двоє безхатьків, які там незаконно...
Влада
Медіа
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Єврокомісія погрожує інтернет-гігантам через поширення fake news

У вівторок, 29 жовтня, Єврокомісія заявила, що Facebook, Google та Twitter повинні зробити більше для подолання фальшивих новин - про...
Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: