Гендерна різниця в оплаті праці
Про те, як:
- Чи правдиве твердження про те, що жінкам платять менше просто через їх стать
- Що кажуть дослідження про причини різниці розмірів оплати праці між статями
- Чому розмір оплати праці це питання вибору, а не статі
Деталі:
Існує популярне твердження про те, що чоловіки в середньому отримують на 23% більше ніж жінки за однакову роботу. Сьогодні ми хотіли б заглибитись у цю тему і визначити, наскільки це відповідає дійсності.
Почнемо з логічного запитання:
Якщо за однакову роботу працівників однакового рівня кваліфікації жінки отримують 77 гривень там, де чоловіки отримують 100, то чому компанії не наймають лише жінок? Невже вони не хочуть зекономити? Чи може, не вміють рахувати? Адже очевидно, що жінки не чим не гірші у плані когнітивних та аналітичних якостей.
Справа у тому, що ці підрахунки різниці оплати відображають не стільки гендерну несправедливість, скільки різницю між статями та вибори, які жінки та чоловіки роблять у своїй кар’єрі. Адже ця статистика не враховує сферу діяльності, посаду, освіту чи кількість робочого часу.
Далі ми цитуємо кілька досліджень і вони здебільшого американські, оскільки в Україні ця тема ще не набула такого розголосу, як на заході. Та живучи у глобальному світі, наша країна не відрізняється аж так сильно від міжнародних трендів.
Феміністична організація, Американська асоціація жінок у вищій освіті, дослідила, що зараз різниця у зарплатні зменшується до 6.6 центів зі 100. А причина різниці — у виборі чоловіків і жінок. Ключове слово — вибір. Невелика різниця у доході чоловіків та жінок не означає, що жінкам платять менше. Облишмо цей сексизм. Причина всьому — індивідуальний кар‘єрний вибір.
У 2009 році Міністерство праці США оприлюднило документ, який на основі більше 50-ти досліджень підрахував, що 23% різниці у платні “трапляється лише через індивідуальний вибір жінок та чоловіків”.
Джорджтаунський університет склав список 5 найвисокооплачуваних спеціальностей і порахував кількість жінок та чоловіків, які там навчаються. Для Америки це:
- Інженери нафтової промисловості: 87% чоловіків
- Фармацептологічні науки: 48% чоловіків
- Математика та комп‘ютерні науки: 67% чоловіків
- Аерокосмічна інженерія: 88% чоловіків
- Хімічна інженерія: 72% чоловіків
Всюди, окрім однієї спеціальності, переважають чоловіки.
Тепер аналогічних список гендерного співвідношення спеціальностей, що оплачуються гірше.
- Консультанти та психологи: 74% жінок
- Початкова освіта: 97% жінок
- Теологія та релігійні практики: 66% чоловіки
- Соціальні сервіси та комунальні організації: 81% жінок
- Соціальна робота: 88% жінок
Лише в одній спеціальності переважають чоловіки.
Ось приклад різниці у виборі:
Медбрати заробляють в цілому на 18% більше, ніж медсестри. Але не працюючи так само на тій самій позиції. Чоловіки цієї професії частіше обирають краще оплачувану спеціалізацаі, вони працюють більше годин і готові переїхати у інше місто, де можлива вища зарплатня.
Лінда Ейкен, професорка Пенсільванського університету, пояснює: “Вибір роботи та різниця в освіті пояснюють багато, якщо не все, у різниці медсестер та медбратів”.
Міністерство праці США підрахувало, що така різниця у зарплатах всіх професій сягає від 4,8 до 7 відсотків. Американська асоціація жінок у вищій освіті нарахувала 6,6 відсотків.
Деякі дослідження демонструють, що можна заробляти більше на небезпечних підприємствах, як от нафтова бурова установка. А там працюють практично одні чоловіки. Також чоловіки більш схильні працювати поза робочим часом.
Згідно з Гарвардською економісткою, Клавдією Голдін: “Навіть якщо два працівники мають однакову освіту, спеціальність та робочий час, компанія все одно платитиме більше тому, хто готовий працювати в позаробочий час та з‘являється в офісі на перший же дзвінок керівництва”. І це не сексизм, а здоровий глузд. Ця різниця зараз тане.
Звичайно, сексизм у різних його проявах існує. І расизм, і багато інших форм шовінизму. Але якщо ми озирнемось навкруги і оцінимо шлях, який вже пройдено і напрям в якому суспільство рухається, стане зрозуміло, що навіть зараз уже майже винищено інституціональні утиски за статевим признаком.
Завжди є куди покращувати суспільство. Але не через акцентування на вигаданих чи давно подоланих проблемах.
Так і те, що компанії несправедливо платять жінкам менше, ніж чоловікам, – неправдиве трактування реальності. Просто всі люди різні. І, дякувати Богу, ми маємо свободу вибору робити те, що хочемо, стільки і так, як хочемо.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: