"Фотографія – момент, вирваний з життя" - Ігор Гайдай
Про те, як:
- Ігор Гайдай - видатний український фотограф, автор трьох фотокниг та численних відомих проєктів
- Перший масштабний проєкт Гайдая "Українці. Початок ІІІ тисячоліття" висвітлює образи звичайних українців у натуральному стані
- Наймасштабніший проєкт Гайдая - "Razom.UA", для котрого було зроблено 70 світлин великих груп людей у незвичайних, але характерних для українців локаціях
- Фотографії Гайдая вирізняються максимальною реалістичністю та мінімальною художністю
Деталі:
У рамках нової серії статей про мистецтво, ми будемо знайомити вас із найцікавішими українськими та закордонними фотографами чи художниками. У кожному матеріалі до вашої увагу представлені найцікавіші проєкти та роботи автора, а також їхній опис із домішком влучних цитат. Сьогодні ми знайомимо вас із одним з найвідоміших українських фотографів, Ігорем Гайдаєм.
За багато років діяльності Гайдай встиг стати ініціатором створення Спілки фотохужодників України заснувати власну фотостудію та галерею “КАМЕРА”. У плані кар’єри Гайдай деякий час працював викладачем у рідному інституті ім. І. Карпенка-Карого та на кіностудії ім. Довженка. Понад 15 років він працював незалежним фотографом у рекламному бізнесі, аж доки на початку “нульових” не вирішив зосередитися на реалізації власних фотопроєктів.
З презентацією своїх проєктів Гайдай об’їздив всю Європу і на сьогодні його виставки дуже часто присвячені одразу кільком проєктам. Стилістика фотографа вирізняється мінімальною художністю та фіксацією дійсності, як документу.
Всі проєкти, натомість, Гайдай створював не сам, а з дружиною, Ніною, відомою музиканткою, фотографинею, котра стала співзасновницею студії “ГАЙДАЙ” та головною редакторкою усіх проєктів. Ніна Гайдай пішла з життя у 2017 році після тривалої боротьби з онкологією.
Українці. Початок третього тисячоліття
Найголовніші проєкти творчого тандему були втілені у фотокниги, про деякі з котрих ми вам розповімо. Найпершим головним фотопроєктом стала фотосерія під назвою “Українці. Початок третього тисячоліття”, матеріал для якої Ігор Гайдай збирав понад сім років. У цьому проєкті фотограф зібрав чорно-білі світлини відомих та не дуже українців, колоритних та “звичайних”, містян та селян.
Як стверджує сам фотограф, на ідею створення проєкту його наштовхнула відсутність будь-яких знань про Україну у європейських колег, котрі тоді, у далекому 1995 році, надалі сприймали українців за щось “дуже схоже на росіян”. Цей проєкт, серію світлин пересічних українців, він розглядав, як можливість зафіксувати стан суспільства у тому часі та місті.
“Мені ж здається, що життя кожної людини – це творчість, бо сама людина впливає на те, що в ньому відбувається,” – сказав колись фотограф
Аби знайти якомога більше різних людей, зберігаючи при цьому їхню справжність та автентичність, Гайдай мав винести фотографію за межі студії та перенести її на місце проживання цих людей. Як стверджує сам фотограф, якби проєкт проводився виключно у київській студії, було б втрачено багато автентичних персонажів.
“…для справжнього фотографа оточуюче середовище є первинним. Ти приймаєш світ таким, яким він є, усвідомлюючи, що може бути краще або гірше. А твій особистий погляд на світ – хоча і важливий, але, все ж таки, вторинний,” – приводить цитату Гайдая “Українська Правда”
РАЗОМ.UA
Мабуть наймасштабнішим проєктом Гайдая стала фотокнига “РАЗОМ.UA”. Проєкт, за словами автора, полягав на пошуку “колективної енергії”. Як її описує сам автор, це “дивовижний настрій, особливе піднесення та сила єднання” індивідуальних енергій, котра вивільняється протягом суспільно-важливих чи просто масових подій. Так, протягом семи років повстало 70 і відібрано 50 унікальних фотознімків у вельми незвичних та цікавих локаціях, а обов’язковим елементом кожної світлини стало перебування понад сотні людей у кадрі.
“Люди навчаються все своє життя, вивчають світ, яким він є. І фотографія допомагає нам у цьому, тому що вона дозволяє порівняти свій інтерпретований погляд на світ з, хай навіть умовним, відбитком дійсності без інтерпретації,” – говорить Гайдай.
У рамках цього проєкту фотограф проводив зйомки у Чорнобилі, Карпатах, на концерні “Антонов” та навіть на традиційному українському весіллі. Важливо, що проєкт цей надалі триває, але тепер фотограф збирається фотографувати лише ті групи, які його дійсно цікавитимуть. Так, наприклад, у інтерв’ю “Platforma” Гайдай сказав, що дуже хотів зробити сільськогосподарський сюжет, світлину великої групи людей у полі.
Плоди Землі
Роботи Гайдая вирізняються тим, що попри те, що на них нерідко зображені прості та буденні речі, вони передають особливості кожного моменту, кожної деталі. Сам він зізнався, що його вражає той факт, що повсякденні речі здатні дивувати та захоплювати. Власне так і народився фотопроєкт “Плоди Землі. Фотокопії”, у якому в ролі об’єктів фото виступають звичайні овочі та фрукти.
Ідею фотографувати овочі та фрукти – “елементи Всесвіту”, за Гайдаєм – фотограф пояснив тим, що через короткозорість йому доводиться роздивлятися предмети зблизька. Саме так автор помічав унікальні та натуральні деталі цих простих предметів та, як він сам каже, це змушувало відчувати присутність вищого розуму, який і створив ці об’єкти. Світлини ці Гайдай називає документальним свідоцтвом.
“Якою б жахливою не була фотографія, люди їй вірять,” – наводить слова Гайдая ArtUkraine
Людська праця
Найновішим проєктом Гайдая є серія світлин “Людська праця“, присвячена металевим речам, котрі лишилися після спалювання дерев’яних виробів. Кожну річ (цвях, молоток, пружину) фотограф розглядав, як елемент людської праці, як окрему історію. Окрім цього, серія фото присвячена проблемі забруднення планети в результаті споживання та людської праці.
Познайомитися ще ближче із творчістю та діяльністю Ігоря та Ніни Гайдай, а також придбати їхні роботи ви можете на їхній сторінці: photogaidai.com
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: