Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

5 психічних недуг, які трапляються найчастіше

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

 • У світі зростає кількість психічних недуг
 • Симптоми найчастіших захворювань вивчені науковцями та можуть лікуватись медикаментами або психотерапією
 • Один і той же синдром, як от гіпоманія, можуть викликати крайні позитивний та негативний стани

Де це?

 • Світ

Деталі:

На жаль, кількість різновидів виявлених психічних захворювань по всьому світу зростає. Насправді їхні прояви бувають дуже індивідуальними. Є випадки, коли за наявним спектром симптомів неможливо визначити захворювання однозначно.  Проте людство найчастіше хворіє на вже давно досліджені види психічних розладів. 

Важливо про це говорити і показувати, що так само як нормальною є простуда, не можна засуджувати людей за проблеми з психічним здоров’ям.

Депресія

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, цією психічною недугою хворіють 300 мільйонів людей повсюди. Це найбільш поширене захворювання і частіше воно більше вражає жінок, аніж чоловіків. Хоч можливо, що чоловіків просто не діагностують через виховані суспільством стандарти маскулінності.

Люди втрачають інтерес до життя, будь-що, що може приносити чи приносило їм раніше задоволення, вже не допомагає позбавитись їм від внутрішнього негативу. Здається, що сенсу в житті немає. А немає сенсу — немає радості.

Депресія завжди навіює смуток, відчай, апатію, злість, особливо на себе самого. Складно спілкуватись з близькими, друзями, важко зрозуміти значення та потрібність щоденних турбот. Хворий повністю заглиблений в себе.

Постійне фізичне виснаження, зниження рівня концентрації, зміна харчових звичок, душевний біль, причину якого не завжди можна віднайти.

Побутує думка, що причиною депресії є “занадто велика” або “занадто мала” кількість певних хімічних елементів у мозку людини, особливо серотоніну. Але тут, радше, домінуючу роль відіграють такі складові, як: генетика, життєві події, медичні проблеми та спосіб їхнього лікування.

Депресія може бути різною: довготривалою чи повторюваною.

Найсумніше те, що вона часто є причиною самогубств. Цікаво, що жінки частіше намагається вбити себе, а чоловіки частіше доводять діло до кінця.

Навіщо страждати та чекати епогею насправді небезпечної недуги. Головне — це не знецінювати згубного вливу, який завдає вашому життю та здоров’ю депресія. Потрібно обов’язково звернутись до психотерапевта, який спочатку допоможе зрозуміти, що з вами коїться, а потім буде досліджувати те, що призвело до такого стану.

Серед допоміжних інструментів: когнітивно-поведінкова терапія, психотерапія, антидепресанти.

Тривожність

Людям, які страждають депресією, дуже добре відомий симптом тривожності. Він може проявлятись у будь-який час доби: вранці, під час дня, посеред ночі.

Багато хто з нас відчуває тривогу. Але тут слід одразу розмежувати ті випадки, коли людина є тривожною та просто відчуває ситуативну тривогу.

Одна справа, коли перед вами стоїть серйозний життєвий вибір і ви й гадки не маєте, що буде в найближчому мабутньому. А інша — коли реальних зовнішніх причин хвилюватись немає, а ви все одно тривожні.

Це недуга, яка вражає 40 мільйонів підлітків у США або 18,1% населення кожен рік.

Зигмунд Фрейд виділив три види тривожності:
1. Реальний страх, тривожність, пов’язана з небезпекою у зовнішньому світі.
2. Невротична тривожність — тривожність, пов’язана з невідомою та невизначеною небезпекою.
3. Моральна тривога — так звана «тривожність совісті», пов’язана з небезпекою, що йде від Супер-Его.

Причиною тривожних розладів є різні фактори, включаючи генетику, хімічні структури мозку, ті ж самі життєві події.

Незважаючи на те, що це захворювання лікується, лише 36,9 відсотків тих, хто день у день живе з тривогою, звертаються за професійною допомогою. Психотерапія та медикаменти відіграють важливу роль в допомозі контролювання і керування симптомами тривожності.

Буває, що в самому прояві тривоги вже є розгадка, ключ до її вирішення.

От, наприклад, ви відчуваєте тривогу вранці, ще лежачи у ліжку, коли в кімнаті роздається телефонний дзвінок. Зважаючи на конкретні обставини, можна зробити висновок, що колись ваша підсвідомість міцно вхопилась за схожу ситуацію, яка тоді й справді несла певну загрозу.

Часто буває, що організм залишає собі “на згадку” захисні реакції та емоції, які відповідали реальним потребам в минулому, тому слід усвідомити, що такі, на перший погляд зовсім безпідставні стани, точно мають реальну причину, просто вона захована у підсвідомості.

Біполярний афективний розлад

Це психічна недуга, під час якої епізодично маніакальні стани змінюються на депресивні. Іноді симптоми проявляються сповна, іноді моментами. У період між гострими вираженнями хвороби людина може відчувати нормальний стабілізований настрій.

Це захворювання вражає приблизно 60 мільйонів людей по всьому світу.

Маніакальні симптоми можуть характеризуватись підвищеним або дратівливим настроєм, завищеною самооцінкою, безсонням.

Гіпоманія — це легша форма маніакального синдрому. Цікаво є те, що цей симптом проявляється в кожної людини абсолютно індивідуально.

В того ж самого хворого гіпоманія може викликати різні емоції та стани:

“Мені подобається бути в гіпоманії, тому що я відчуваю себе на вершині світу і я можу і буду робитиму все, що захочу. Але я також ненавиджу, коли я в гіпоманії, тому що відчуваю себе від’єднаним від всіх інших”. 

Стани та емоції, навіть риси характеру під час переживання гіпоманії переходять з однієї крайності в іншу.

Емоції                                                                                                                                 Дії

 • щасливий, в ейфорії та з відчуттям сенсу в житті
 • повний енергії
 • соціально активний
 • креативний, повен ідей та планів
 • відчуття, що можеш робити справи краще, швидше, ніж зазвичай
 • впевнений, з високою самооцінкою
 • привабливий, здатний до флірту
 • неспокійний, незданий розслабитись
 • посилене сприйняття кольорів та звуків
 • нетерплячий, дратівливий та злий
 • активіший, ніж зазвичай
 • іде на ризик
 • дуже дружній
 • дуже комунікабельний
 • мало спить
 • бере участь в різній діяльності
 • бере на себе велику відповідальність
 • одягається в яскравий/екстравагантний одяг
 • багато жартує
 • йому складно зупинитись

Хоча точну причину біполярного розладу виявити неможливо, генетика, нейрохімічні та навколишні чинники відіграють загальну роль у прогресуванні хвороби. Її можна і потрібно лікувати за допомогою медикаментів та психосоціальної підтримки.

Шизофренія та інші психози

Психози, включаючи шизофренію, є важкою ментальною хворобою, яка вражає приблизно 23 мільйони людей по всьому світу.

Це складний та небезпечний недуг, який характеризується спотворенням мислення, сприйняття, емоційності, відчуттям себе. Поведінка хворого вкрай непербачувана та може бути небезпечною для оточуючих.

У людини з’являються галюцинації та марення, вона може спілкуватись із неіснуючими об’єктами. Саме ці симпотоми починають проявлятись у пізньому підлітковому або ранньому зрілому віці. Через них людям складно працювати, навчатись, взаємодіяти з соціумом.

Близько 70% людей з шизофренією засвідчують галюцинації. Вони існують у різних проявах.

Люди можуть чути голос або багато голосів в своїй голові, це також може бути шепіт або бурмотіння. Ці голоси можуть бути злими та вимагати якихось дій від хворого.

Інколи люди бачать своїх померлих рідних чи коханих, людей, з якими були тісно пов’язані.

Також проявляються і смакові галюцинації. Людина може бути впевненою, що під час споживання їжі її отруїли. Тоді це сильно б’є по її нервовій системі.

Звичайно, наявність галюцинацій — це не обов’язково шизофренія, проте якщо вони повторюються періодично, то слід перевірити таку вірогідність.

Через клеймо та дискримінацію багато тих, хто переживає це психічне захворювання, не вдаються до адекватного лікування та соціальної підтримки. А це справді може підлікувати психіку, вражену шизофренією.

Деменція

Деменція в основному є хронічним або прогресуючим захворюванням. Це серйозна недуга, яка спричиняє порушення когнітивних функцій. 50 мільйонів людей в усьому світі хворіють різними формами деменції.

Деменція — не специфічна недуга, це опис групи симптомів, які асоціюються погіршенням пам’яті чи інших мисленнєвих навиків. Через неї звичні щоденні справи стають для людини виснажливими перешкодами.

Когнітивні функції  це психічні процеси, які працюють у нас автоматично та існують для того, щоб допомогати у наших справах.

Серед різновидів таких функцій:

 • орієнтація
 • пізнання
 • увага
 • організація
 • моторна діяльность
 • мовлення
 • пам’ять
 • соціальна активність
 • візуально-просторові навички

Деменція є причиною різної кількості порушень, які впливають на мозок. На сьогодні немає ліків, які б позбавили людей цього захворювання. Проте практикують паліативне лікування для полегшення життя хворим та їхнім рідним.

Хвороба Альцгеймера — найпоширеніший тип дименції. Їй характерні серйозні порушення пам’яті, і відповідно, й поведінки. Трапляється від 60 до 80% людей, яких вражає деменція.

 

Психічні захворювання — це глобальна проблема, яка торкається своїм чином кожного з нас. І тут наведені лише найпоширеніші захворювання. Так як кожна ситуація є унікальною, то індивідуальне лікування та догляд допомагають досягнути покращення та підтримку.

Вчасне розпізнання ваших симптомів і компетентний діагноз можуть допомогти якнайкраще визначити найбільш сприятливе лікування: чи фармацептичне чи психотерапію з ліцензованим терапевтом.

Основне — визнавати в першу чергу перед собою, а потім і перед іншими, що у вас є ті чи інші ментальні проблеми. Попри те, що психотерапія в Україні поки не найпопулярніший вид допомоги, варто звертатитись до фахівців, які можуть витягнути вас із тих проблем, які в кінцевому результаті призводять до серйозних порушень.

Будьмо здоровою нацією!

 

Найцікавіше - Дайджест

Дайджест новин України за 9 липня

Відбулась нарада РНБО щодо інформаційної безпеки України. Секретар, Олександр Данилюк прокоментував, що державні органи, зокрема СБУ та Національна поліція, отримали...
Дайджест

Не дайте себе ошукати: дайджест актуальних новин не про коронавірус

Безперечно, коронавірус зараз є найбільш нагальною справою, адже вона є єдиною для усього світу, проте не єдиною. Ми вже розповідали...
Дайджест

Головне за день неділі 11 серпня: Путін в Криму катає на мотоциклі Аксьонова, до України їде прем'єр-міністр Ізраїля Беньямін Нетаньягу, а Сєнцов вболіє за російських протестувальників 

В офісі президента ще не погодили план проведення "Маршу захисників" та інших заходів, які відбуватимуться 24 серпня. Раніше оргкомітет ветеранів...
Дайджест

Кава з різних країн світу: 10 рецептів

Пропонуємо 10 дивовижних рецептів кавових напоїв, які вас здивують. Оберіть свій!

Дайджест
Звичаї

Головне за середу 21 серпня: справу нацгвардійця Марківа не залишуть, "Група семи" говоритиме про конфлікт на Донбасі, Анкара відсвяткує 24 серпня з Україною

Суд Москви залишив під вартою 13 українських моряків до 26 жовтня. Раніше повідомлялось, що до кінця серпня Росія і Україна можуть...
Дайджест

Дайджест новин в Україні за 10 липня

Нове призначення президента - голова Київської облдержадміністрації. Ним став економіст-міжнародник Михайло Бно-Айріян. Чоловік навчався на одному курсі з головою партії...
Дайджест

Головне за день понеділка 12 серпня: бійці батальйону "Донбас-Україна" повернулись додому, Труба допитуватиме Порошенка з поліграфом, а Чорнобиль стає все популярнішим

У Лозову, що на Харківщині, додому, повернулись військовослужбовці 46-го окремого батальйону спеціального призначення "Донбас-Україна". Армійці пройшлись колоною центром міста та...
Дайджест

Головне за суботу 17 серпня: Джо Байден думає про Україну, Одеса оговтується після пожежі, а чиказькі вчені шукають таблетку від самотності

Демократ Джо Байден, який буде суперником Дональда Трампа на президентських виборах-2019 в Америці озвучив основні тези своєї програми. Україна займає...
Дайджест

Як виглядали монстри ІТ-індустрії до того, як стали мільярдерами

Однак вони не завжди ходили в дорогих костюмах, їздили на розкішних машинах…

Дайджест
Детокс

No photo: 10 популярних туристичних місць, де заборонено робити фото

Є дуже популярні серед туристів місця, де категорично забороняється знімати. Пропонуємо дізнатися про них перед тим, як мандрувати.

Дайджест
Детокс

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: