Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Зруйновані міста та ріки крові - як повстала Ісламська Держава?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Праобраз ІД був створений Абу Мусабом аз-Заркаві ще у 1999 році в Йорданії
  • Поширенню ІДІЛ сприяла незаконна інтервенція США та Великої Британії та утиски сунітів владою Іраку
  • Сьогодні ІДІЛ контролює менше за 1% території, захопленої в 2015

Де це?

  • Сирія
  • Королівство Ірак

Деталі:

Вежі-близнюки, захоплення літаків та нещодавній теракт на Шрі-Ланці – події, котрі можна вважати одними з найкривавіших терактів, що були скоєні не під час війни, поєднує одна спільна риса: все це було скоєно т.зв. ісламськими терористами. Звідки виникла концепція будування світового халіфату та безмежної жорстокості навіть до мусульман, і хто винен у цьому – про це сьогодні на Nikomu.

Як виникла ІДІЛ: історія глобального тероризму

По-перше, варто зазначити, що назву “ІДІЛ” (Ісламська Держава Іраку та Леванту) терористична організація отримала лише у 2013 році, коли здійснила раптовий і успішний наступ у Сирії. Проте подібні до актуальних цілей простежуються ще з 1999-го, коли йорданський радикальний ісламіст Абу Мусаб аз-Заркаві повернувся з радянсько-афганської війни, де, за даними The Atlantic, займався дрібним бандитизмом, до Йорданії, де, вже маючи досвід бойових дій, сформував “Організацію Монотеїзму і Джихаду”.

Першочергово, організація мала діяти в Йорданії, бо мала на меті повалення чинної королівської влади й будування “ісламської держави” – країни, де на суспільному, державному та законодавчому рівні основою та абсолютом вважається іслам. Згодом, у подібний спосіб організація мала вчинити в усіх державах Леванту, тобто Середземномор’я, де розташовані Сирія, Ірак, Ізраїль, Єгипет, Туреччина Греція, Кіпр. Задля цього Заркаві активно розвивав контакти в інших країнах, створюючи комірки-філії.

Цікаво, що на той момент терористична організація мала досить мало спільного з “Аль-Каїдою”, на базі котрої вона згодом і переформатувалась в ІДІЛ: Заркаві вважав дії бен Ладена не достатньо радикальними та релігійними. Проте всього за кілька років організація отримала широку підтримку з боку іноземних бойовиків та, в першу чергу, іракців.

2003 рік – тероризм на багнетах хаосу

У 2003 році США та Велика Британія, не отримавши згоди ООН, почали масштабний наступ на Ірак з метою повалення диктатури Саддама Гусейна. Залишивши країну у руїнах та “подарувавши людям свободу і демократію”, вісники “свободи” залишили країну без будь-якого управління, що дуже приваблювало іноземних бойовиків та екстремістів, серед котрих були і загони вже відомого нам йорданського терориста. Завдяки активній діяльності, Заркаві привернув увагу “Аль-Каїди”, котра на той момент вже була найпотужнішою терористичною організацією. Присягнувши їй на вірність у 2004 році, Заркаві перетворює свої загони в іракську комірку “Аль-Каїди” та отримує доступ до матеріальних ресурсів та нових бойовиків.

Заручившись величезною підтримкою, йорданський бойовик організовує нечувані навіть для “Аль-Каїди” теракти: підриви мечетей, вбивства мирних мусульман-шиїтів. Важливо, але така жорстокість приваблювала мусульман-сунітів, котрі за влади Гусейна піддавались утискам і тепер, за допомогою релігійної війни, могли відігратися. Не звертаючи уваги на заклики “Аль-Каїди” щодо менш жорстких дій, Заркаві почав захоплювати “сунітські території” в Іраку.

Проте саме завдяки сунітам вдалося фактично знищити “Аль-Каїду” в Іраку. Об’єднавши значну частину сунітських племен та отримуючи американське фінансування бойових загонів, сунітські шейхи, почали боротьбу проти “Аль-Каїди”, назвавши її “Пробудження”.

Коли у 2006 році засновник іракської “Аль-Каїди” був вбитий, вона була перейменована на “Ісламську Державу Іраку” (ІДІ). Тим не менш, до 2009 року терористична організація практично у повному складі була або за ґратами, або серед мертвих; лише у 2007 році було вбито приблизно 2,400 терористів, а заарештовано 8,800.

Як воскресла Ісламська Держава

Коли здавалося, що ісламський тероризм в Іраку переможено і була відновлена певна стабільність, уряд почав скоювати помилки, котрі і призвели до такої довготривалої війни: відсутність політичного процесу, репресії, розстріли протестувальників та – що найважливіше – релігійний поділ шиїтів та сунітів із привілеями для перших. Завдяки цьому суніти почали повертатися до прихильності до ісламістів, адже у часи війни у багатьох регіонах саме вони були збоченою формою спротиву. 

Враховуючи те, що лідером ІДІ став Абу Бакр аль-Багдаді, котрий коштом якісної релігійної освіти зумів залучити у свої лави військовиків часів Гусейна та сунітів, що піддавалися утискам, Багдаді розгорнув повномасштабну терористичну діяльність, скоюючи в Іраку десятки терактів щомісяця.

2014: новий наступ ІДІЛ

Задля проведення активної діяльності, організації бракувало живої сили. У зв’язку з цим, у 2012-2013 було здійснено чимало нападів на іракські в’язниці, де перебували тисячі терористів. Цікаво зазначити, що до 2010 року іракськими в’язницями опікувались служби Сполучених Штатів, адже у багатьох випадках саме у результаті їхньої діяльності було заарештовано багато терористів.

Апогеєм діяльності ісламістів став початок війни в Сирії, до котрої вони вирішили приєднатися у 2013 році. Враз із цим, назва терористичної організації була змінена на “Ісламська Держава Іраку та Леванту”, адже тепер підконтрольні їй були деякі території сирійських курдів та сирійської опозиційної армії.

Проте вже у 2014, враз із захопленням Північного Іраку, терористичну організацію було перейменовано на “Ісламську Державу”, котра оголошувала себе всесвітнім халіфатом і, відповідно, заявляла про територіальні претензії до всього світу. Тоді, за рахунок роздробленості сил в Іраку та в Сирії, та їхньої неспроможності чинити гідний опір, ІД значно поширилась у цих країнах, встановлюючи свій контроль та перетворюючи цілі міста у режим “сірої зони”. На цій території не діють жодні закони, людей вбивають сотнями, а міста рівняють з землею.

Ісламська Держава ще далека від своєї поразки

За даними Інституту Близького Сходу, в 2015, у період свого “розквіту”, ІДІЛ контролювала територію, котра складала 88 тис. км і приблизно дорівнювала розмірам штату Південна Кароліна. Проте завдяки активним діям іракської армії, іракських курдів та міжнародної інтервенції на чолі з США, терористів вдалося повністю вибити з Іраку і тепер ІД контролює менше ніж 1% тієї території, котру захопила у 2015. У 2017 лідер ісламістів Абу Бакр аль-Багдади визнав поразку всесвітнього халіфату.

Сьогодні “Ісламська Держава” повернулась до підпілля та міжнародного тероризму – того, що вона робила до 2014 року. Що буде після ІД – невідомо, адже навіть із падінням всесвітнього халіфату терористична організація не припинила своє існування, що і підтверджують нещодавні теракти на Шрі-Ланці та в Кабулі, котрі забрали понад 400 життів. ІД активно ангажується до віртуального світу, вербуючи нових джихадистів з усього світу, цілком можливо, що зараз організація збирає нові сили, аби вибухнути в іншій країні Леванту, адже мережа їхніх філій дуже потужна і, за даними BBC, навіть зараз налічує не менше 15,000 бойовиків.

Проте не варто забувати, що саме стало причиною підтримки ІД з боку людей та її раптовий перехід з маргіналів до очільників “визвольного руху сунітів”: відсутність стабільної влади, ледь не кастовий поділ людей за релігійною ознакою (і перевага у правах шиїтів над сунітами) та незаконна інтервенція з боку США та Великої Британії.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: