Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Жах та огида - чи так виглядає сучасне мистецтво?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Чим живе сучасне мистецтво
  • Чи мистецтво деградує
  • Що таке концептуалізм
  • Що таке стандарти якості в мистецтві і чи доцільні вони

Деталі:

Більшість знавців та критиків сучасного мистецтва приходять до спільного висновку, що метою сучасного мистецтва є не бажання створити довершену роботу чи донести певну ідею – головною метою є саме самовираження. Модерне мистецтво нерідко сприймається як великий бізнес і викликає лише незадоволення людей. Та чи насправді сучасне мистецтво знаходиться в такому поганому стані, як ми звикли про це говорити?

Сучасні мистецькі тенденції – як вони виглядають

Одна з причин несхвалення розвитку всього сучасного мистецтва – це насправді незадоволення окремими його течіями. Побачивши, куди і в яких напрямках рухається сучасне мистецтво, можна знайти відповіді на причини такої нищівної критики ззовні.

Основою сучасного мистецтва є абстракціонізм, який розвивається у напрямках експресіонізму та неоекспресіонізму. На новий рівень виходить також стріт-арт, який давно перерів розмальовані стіни та написи. Все частіше вуличних художників навмисне запрошують розмальовувати стіни та створювали стінописи.

У популярному мистецтві ж домінує концептуалізм. Його головною засадою є фокусування не на предметі мистецтва, а на його ідеї. Саме тому для концептуалістів мистецтвом може бути буквально будь-що – пісуар, стіл чи навіть порожня стіна. Головним для таких митців є створення нового сенсу та нової думки, тому естетикою концептуалісти зазвичай нехтують.

Саме це ставлення до візуального сприйняття нерідко і викликає негативну реакцію публіки. Бажання робити мистецтвом абсолютно все наводить публіку на думку, що надаючи сенс безглуздим речам, митці просто хочуть виглядати більш витонченими. У приклад критики концептуалізму наводять роботи художниці Міллі Браун, котрі вона малює власною блювотою.

Саме популярність та фінансова підтримка концептуалізму і формує враження про все сучасне мистецтво. Постмодерністські роботи, котрі скеровані на шокування публіки, привертають найбільшу увагу медіа, залишаючи у затінку набагато більший доробок представників інших течій.

Хто несе відповідальність за деградацію мистецтва?

Сьогодні мистецтво – це велика індустрія і сучасний її стан підтримується спільнотою культурних діячів. На думку художника Роберта Флорчака, саме директори музеїв, власники виставок та критики є “співвинуватцями занепаду високих стандартів мистецтва”, бо фінансують і заохочують до підтримування статусу кво.

Коли сформувалося концептуальне мистецтво?

Протягом 19 століття у Західному світі почали розвиватися тенденції та настрої, котрі вже не вважали класичне мистецтво за ідеал. На думку художника Роберта Флорчака, ідеали високого мистецтва замінило бажання створити ‘щось нове, незвичайне та огидне’. ‘Дурість, образи та відсутність сенсу – ось приклади сучасного мистецтва.’ – стверджує Флорчак.

Початок цей процес бере наприкінці 19 століття, коли у Франції почала діяти спілка імпресіоністів. Її члени активно виступали проти Французької академії витончених мистецтв та підтримуваних нею класичних стандартів.

Аналогом класицизму для імпресіоністів був естетичний релятивізм. Найважливішим постулатом цієї течії є вислів ‘краса – в очах того, хто дивиться’. Таким чином на зміну “високим” класичним стандартам та ідеалам прийшло самовираження.

Чи доцільні в мистецтві стандарти якості?

Художник Роберт Флорчак вважає також, що разом зі зміною напрямку змінився також предмет і мета творчості. Класичні приклади високого мистецтва, вважає він, зазвичай були тісно пов’язані з історією, релігією чи міфологією і мають на меті розповідь чи пояснення певних явищ. Модерн натомість зазвичай фокусується на маніфестуванні чогось, нерідко з метою пробудження емоцій у аудиторії.

Однак відома письменниця та викладачка мистецтв Джейн Діт стверджує, що саме на цих відчуттях і базується сучасне мистецтво. “Проблема сучасного мистецтва у тому,” – говорить вона, – що ми… вважаємо, що воно мусить мати візуальний досвід. Але насправді воно має набагато більше спільного зі слуханням.” На її думку, мистецтво, котре викликає незадоволення чи обурення, скероване на те, щоб знайти у собі джерело цих негативних емоцій, зрозуміти, що ми відчуваємо та чому.

Чи все сучасне мистецтво погане?

Відомий британський критик Едвард Люсі-Сміт вважає, що у сучасних умовах “не існує такого поняття, як «погане мистецтво»”. Так само було б великою помилкою вважати, що сучасне мистецтво – це лише концептуалізм та пов’язаний із ним великий бізнес. Зазвичай під поняття “хороше мистецтво” для більшості людей підпадають картини епохи Відродження та навіть античні скульптури.

Проблема полягає у тому, що історія мистецтв, з котрою ми знайомі, складається з відібраних найкращих прикладів певних течій та стилів. Таким чином, ми не бачимо абсолютно всі твори, котрі були створені за всю історію мистецтва, а лише найкращі з них. Так само історія вчиняє і з сучасним мистецтвом – фільтрує творчість і вкладає до своєї скриньки лише найкращі витвори.

У противагу критиці успішно розвивається високе сучасне мистецтво, котре зазвичай оцінюється не дешевше за доробки концептуалістів. Як ми зазначали раніше, мистецтво існує навіть на вулицях, і нерідко справжньої краси там не менше, ніж у дорогих галереях. Наприклад, роботи ROA, Бена Айна чи знаменитого Бенксі – їхні малюнки прикрашають стіни багатьох міст, зокрема багато їхніх доробків у Лондоні. Деякі люди все ще ставлять під сумнів, чи є стріт-арт насправді мистецтвом, однак щоб зникли усі питання, це варто побачити.

джерело: Reuters

Реакцію на розвиток концептуалізму став неоекспресіонізм, течія, що поставила собі за мету повернути на порядок денний образ, фігуру та відверті емоції. Яскравими майстрами цього жанру стали Девід Лінч, Айдін Агдашлу та Джуліан Шнабель. Ще однією течією контемпорального мистецтва став фотореалізм або ж гіперреалізм – цей стиль базується на фотографії, її механічній та електромеханічній обробці. На увагу заслуговують Чак Клоуз, Одрі Флек чи Джефрі Смарт.

Контемпоральне мистецтво – історія повторюється?

Отже, історія сучасного мистецтва нічим не відрізняється від історії попередніх поколінь: багато низькоякісних робіт, скерованих на шокування та прибуток, але серед усього так само багато вартісних шедеврів, котрі назавжди залишаться в пам’яті майбутніх поколінь та на сторінках підручників з мистецтва.

Статистика стверджує, що в середньому в галереї люди проводять біля сучасної картини не більше 5 секунд. Цього надзвичайно мало, щоб зрозуміти автора та зрозуміти своє ставлення. Отож, щоб знайти вартісну та цінну роботу, варто вміти уважно дивитися та слухати.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: