Ashburn, United States
+11°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Військовий обов’язок: відрижка совка чи необхідність?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Абсолютна більшість країн з потужними арміями не мають строкової служби взагалі
  • В Україні йде війна, чи морально відмовлятись від обов'язку
  • Служба також зробить із вас справжнього чоловіка та загартує характер
  • Далеко не всі хочу витрачати рік життя на те, що їх не цікавить
  • Контактна армія повністю дає ради в умовах теперішнього конфлікту

Де це?

  • Україна

Деталі:

Всі ми маємо бути вдячні українським військовим, котрі щодня захищають нас від “іхтамнєтів”, проте з різних причин далеко не кожен чоловік хоче йти до армії. Сьогодні ми представимо найголовніші аргументи “за” та “проти” в питанні військового обов’язку. Чи насправді чоловіками стають лише після річного носіння берців і чи насправді є якийсь борг, котрий треба віддати – про це у новому матеріалі на Nikomu.net

Про що говорить міжнародний досвід

Перед тим, як робити деякі висновки, варто поглянути, як питання військової повинності виглядає у розвинених країнах.

Сполучені Штати Америки

З 1970 року у Штатах військовий призов існує лише на папері: Пентагон регулярно затверджує “нульову” кількість необхідних призовників, проте всі чоловіки у віці 18-25 років мають зареєструватися у Системі служби відбору. У такий спосіб керівництво країни знатиме, скільки чоловіків призовного віку можуть бути задіяні у армії у випадку, коли виникне потреба. Варто нагадати, що чисельність армії США складає майже півмільйона осіб і вона вважається найсильнішою у світі.

Японія

Востаннє військовий призов у Японії мав місце в часах Другої світової, коли країною керували японські мілітаристи. З 1950х років у країні встановлена повністю добровольча армія, котра входить у десятку найсильніших у світі.

Ізраїль

В країні існує загальна військова повинність для чоловіків і жінок віком від 18 років, а служба у війську складає 2 роки та 8 місяців для чоловіків та 2 роки для жінок. Важливо, що від служби звільняються ультраортодоксальні юдаїсти та ізраїльські араби. Також, після проходження строкової служби громадяни зобов’язані до 40 років щороку проводити місяць на військових зборах. Ізраїльські збройні сили входять до двадцятки найсильніших у світі.

Немає конкретного поділу чи конкретного визначення, буцімто одні країни скасовують військову повинність і вони молодці, а інші – ні і тому вони нібито поганці. Згідно зі світовою мапою військової повинності, у більшості розвинених країн існує виключно контрактна армія, однак варто враховувати, що відсутність строкової служби – не відсутність армії. 

Адже куди там, наприклад, Білорусі з її “законом про відстрочки” до США, що повністю ґрунтується на контрактній армії. Функціонування в країні змішаного чи виключно контрактного виду служби може свідчити про впевненість країни у постійній військовій силі та здатності її самостійно боронити територіальну цілісність.

За: “строкова служба – запорука оборони країни”

“В країні війна, а тому боятися йти служити – сором”

Після початку війни з Росією питання військової служби стало ознакою патріотизму, відданості країні. Те, що чоловіки не воліють служити за контрактом – добре, їхнє право, однак якщо країна звертається до тебе та просить про допомогу, а ти її ігноруєш і переховуєшся від обов’язку – це сором. 

Тим не менш, тут таки варто зауважити, що Україна не є в стані повномасштабної війни, ба більше – з точки зору законодавства, Україна взагалі навіть не є у стані війни. Окрім цього, до військової служби в ООС залучаються виключно контрактники, а тому строкова служба – не означає безпосередній захист країни на війні. 

“Армія – це не згаяний час, а + ще одна навичка”

У країні, що фактично є у стані війни і за наявності неадекватного сусіда, кожен має вміти тримати зброю. З огляду на це, не варто думати, що служба є марною тратою часу, адже вона навчить швидко орієнтуватися у різних ситуаціях, швидко приймати рішення та вміти працювати у великій команді. У будь-якому випадку такі вміння будуть корисні навіть у діяльності, якою хочете займатися після служби. Отже, нічого страшного немає в тим, що ви візьмете річну перерву у діяльності, аби дізнатися більше та навчитися більше. Навчитися тому, що допоможе вам краще та швидше діяти вже у цивільному житті.

“Армія зробить з тебе справжнього чоловіка”

Відомо, що армія – це дисципліна, структура, субординація, стабільність. Людина вчиться відповідно контактувати з іншими людьми, вчиться виконувати накази, регулярно виконувати певні функції та працювати за штивним графіком. Так хлопчик, навчившись контролювати свою поведінку, стає чоловіком та може повертатися до життя у суспільстві. 

Проти: “моє життя – мій вибір”

“Це – суцільна радянщина”

Такий механізм примусу повертає нас до ідеалів виховання нації-солдата та мілітаризації суспільства, котре легко підкоряється наказам та робить те, що кажуть правителі. Прецінь ми не хочемо бути такими, як росіяни, котрі створили собі не тільки культ кривавих маразматиків, але і культ війни.

“Чи маєте ви зайвий рік у житті?”

Уявіть, що ви власне закінчили університет, вам вдалося влаштуватися на престижну роботу, почати рухатися кар’єрними сходами та робити в житті те, що дійсно хочеться, аж раптом.. До ваших рук трапляє один папірець, котрий уповноважений викинути вас на рік із звичного життя.

Доки ви щоранку вдягатимете берці, хтось у цей час розвиватиме свій бізнес, хтось очолить компанію, хтось – займе ваше робоче місце. Словом, весь світ рухатиметься вперед, доки ви чистимете картоплю та співати стройових пісень. 

В такому випадку людина може цілком нейтрально ставитися до служби взагалі, однак строкова служба для неї – це ніби в’язниця: тебе на довгий час засилають у незрозуміле місце, територію якого покидати заборонено, змушують виконувати певні функції та іноді випускають погуляти. Це – витратити цілий рік, ні на крок не наблизившись до реалізації власних бажань, бо так вирішили якісь дядьки, котрі, найімовірніше, жодного дня не провели в армії.

“Чи є сенс у службі без бажання?”

Якщо у нас країна дійсно вільних людей, то чому одні йдуть в армію, бо хочуть цього (принаймні йдуть з власної волі), а інші не хочуть, але змушені? Рекрутація строкових військових зазвичай не тішиться великою вмотивованістю цих солдатів до служби, а тому – немає жодного сенсу затягувати до збройних сил осіб, котрі мають інші плани на життя, адже наявність у ЗСУ таких бійців лише підриватиме довіру до структури та бойових дух всього підрозділу.

“Служити, але тільки не в Україні”

Давайте чесно: українські військові комісаріати досі використовують “совковські” методи “заохочення” парубків до служби: гоп-стопи людьми у цивільному посеред вулиць з обшуками та врученням повісток, заламування рук та затягування у військкомат силоміць – все це традиційні елементи призовних кампаній, на котрі як керівництво ЗСУ, так і керівництво держави, вирішують закривати очі.

Тим не менш, такі дії, схожі на викрадення, відбуваються ще до початку служби. Тим не менш у самій військовій частині досі може трапитися будь-що. Подекуди досі трапляється дідівщина, хабарництво, знущання, копання городів генералам і будування дач – те, чого не трапляється і про що навіть і мови немає у Західних арміях. Так, нерідко це звичайний страх. Проте витрачати цілий рік на те, що за мене можуть робити ті, хто цього хоче і до того ж отримувати нелюдське ставлення – воно того не варте. 

Строкова служба – це вже не актуально

Згідно з чинним законодавством, максимальна чисельність ЗСУ може складати 250 тисяч осіб, з котрих 204 можуть складати військовослужбовці. Станом на березень 2019 року в ЗСУ нараховувалося 118 тисяч військовослужбовців з рядового, сержантського та старшинського складу. Символічно, але станом на 2016 рік, коли війна мала подібний до актуального характер, контрактників, за даними ЗСУ було достатньо для проведення воєнних операцій, що, власне, і стало причиною скасування чергової хвилі мобілізації. 

Саме тому, цілком можливо, оптимальним варіантом, враховуючи постійну загрозу нової агресії з боку Росії, було б збереження військової повинності (бо вміти тримати зброю мають усі), однак скорочення її до трьох місяців із можливістю підписання контракту у разі бажання продовжити службу (бо служити довготривало чи постійно мають тільки ті, хто у цьому зацікавлений). 

Варто зазначити, що у будь-якому випадку має зберігатися призов до лав ЗСУ у випадку повномасштабної мобілізації, котру оголошують у випадку оголошення війни, адже у цьому випадку не йдеться про “хочу – не хочу служити”, а радше “хочу жити – не хочу жити”.  

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: