Ashburn, United States
+10°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Українці "втомилися від війни": хто ці люди

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Соціологічні опитування показують, що лише невелика доля українців адекватно сприймає реалії російсько-української війни
  • Найактивніша та свідома частина суспільства є меншістю
  • Більшість не сприймає об'єктивної реальності, схиляючись до популярних рішень та не маючи нічого спільного з війною

Де це?

  • Україна

Деталі:

Чи можна втомитися від війни, ніколи не чувши її пострілів? Виявляється, можна. Сьогодні ми розповімо, що це за синдром “втоми від війни”, звідки він взявся, чому є небезпечним та скільки в Україні може бути таких “втомлених”.

Варто зазначити, що лічби, котрі ми представлятимемо, ніяк не пов’язані з уявними поділами на кшталт 25/73 або з поняттям так званої “войовничої меншості”. Ми навіть не стверджуватимемо, що якась кількість українців – молодці, а якась – ні, позаяк лише запрезентуємо наявні зібрані дані та спробуємо їх поєднати, формуючи логічні та конструктивні висновки.

Про що говорить соціологія

Розуміння війни

Перш за все нам варто зрозуміти, скільки українців “розуміють” війну на Сході та називають речі своїми іменами – йдеться про людей, котрі не вірять у заборону російської мови, у “народ Дамбаса”, бойових шахтерів, про людей, котрі чітко – за 6 років війни – визначили для себе ворога та, можливо, читають наші “Лапті пропаганди”. 

Отож, ми перевірили результати останніх соціологічних досліджень, зокрема Фонду “Демократичні ініціативи” та соціологічної служби Центру Разумкова за жовтень-листопад і вони показали, що лише 40% – 45% українців вважають Росію країною, котра веде із нами війну. 

Тобто на сьогодні це менш, ніж половина українців – і це показали два незалежні опитування, що охопили 4000 осіб та проводилися з інтервалом у місяць на всій підконтрольній Україні території. Тим не менш опитування Фонду “Демократичні ініціативи” та Центру Разумкова річної давнини показало, що агресором Росію вважають 72% українців.

Із цього можна зробити висновок, що вагома частина населення населення не розуміє або не хоче розуміти того, що насправді відбувається. 

Спосіб припинення війни

Із вказаного вище опитування також виникає, що майже 70% опитаних вважають, що Україна має йти на поступки та шукати компромісу у війні з РФ, у той час як силовий метод завершення війни підтримують лише 17% опитаних. 

Інше ж дослідження, котре провели Український інституту соціальних досліджень ім. Яременка і “Соціальний моніторинг”, показало, що більшість українців (60,7%) вважають, що Україна має йти на поступки заради миру на Донбасі. Ба більше – 54% громадян готові йти на переговори з окупаційними адміністраціями, що мають назви із трьох літер. 

Себто різні опитування цього року показують, що засаднича більшість готова йти на поступки, шукати компромісів. 

З одного боку така позиція більшості має сенс, адже весь цивілізований світ вирішує конфлікти словами, а не силою, з іншого ж – варто пам’ятати із ким ми маємо справу і неможливо домовитися, якщо одна сторона конфлікту аж ніяк цього не бажає, що показав Мінськ-1, Мінськ-2, Іловайськ та багаторазові “режими тиші”. Однак це все треба вміти розуміти, а з розумінням величини проблеми – та що там, навіть із розумінням того, з ким триває війна – у нас великі складнощі. 

Кількість активних українців

Перш ніж говорити про те, хто в Україні втомився від війни, варто визначити, хто не втомився.

Опитування Фонду “Демократичні ініціативи” та КМІС за 2014 рік, коли тривала гаряча фаза російсько-української війни, показало, що тоді понад 55% українців долучилися до безпосередньої допомоги армії. 

Подібні дані наводить Фонд “Демократичні Ініціативи” та Центр Разумкова: 47% українців у 2015 році (коли війна вже була не настільки активною) займалися волонтерством. Важливо зазначити, що останнє опитування стосується не тільки допомоги армії, але волонтерської діяльності взагалі, хоча очевидно, що більшість українських волонтерів допомагають саме армії.

Натомість опитування за 2017 рік від Corestone Group та GfK Ukraine показало, що армії вважають за необхідне допомагати 35% опитаних. Так чи інакше, 9% українців протягом року жертвували кошти на армію. Важливо, на армію українці жертвували найбільше коштів. У 2018 ж році, за даними “Радіо Свобода” загальної кількість волонтерів в Україні було вже всього 18%

Тобто, з цього виникає судження, що приблизно 10% українців активно вмикаються у допомогу армії, отож вони апріорі не можуть “втомитися”, бо перебувають у активній діяльності. 

Як можна втомитися від війни

В українському контексті поняття “втомитися від війни” зазвичай означає, що комусь просто набридла війна. 

Втома від війни пов’язана з тим, що ми щодня чуєм новини про загиблих, поранених, а також із тим, що вже багато років ситуація є стабільною та новини з фронту дуже схожі. Смерть кожного військового перетворюється на статистику, на сухі цифри, кожен обстріл стає чимось закономірним та далеким – так люди звикають, що війна стає елементом щоденного життя, чимось буденним та закономірним. Буденним, проте чимось таким, що постійно дає про себе знати, ніби постійний гуркіт битого посуду, до котрого вухо ніби звикає, але він все одно зводить з глузду.  

Що цікаво, зараз такі репліки про народ, що “втомився від війни” лукають як з уст новопризначених радників РНБО, так і з уст російських пропагандистів, що є дуже небезпечним. Чому? Тому що під виглядом благодійного наміру “домовитися та припинити війну за будь-яку ціну заради людей” Росія просуває свої інтереси та ставить свої умови “миру”, аж доки Україна не погодиться на все, подібно до європейців у 1938 році у Мюнхені.

Немалою є теж провина держави у тому, що багатьом українцям “остогидла” війна за Україну. За шість років війни керівництво держави так і не спромоглося навчитися називати речі своїми іменами, використовуючи лагідні терміни “агресор” (замість ворог) чи конфлікт на Сході (замість російсько-українська війна). 

Час від часу, звісно, “правильні” слова таки лунають з вуст керівників країни, проте вони варті нуля, якщо не мають юридичної сили, а законодавчо у нас немає жодної війни, не визначено, що ворог та нападник – Російська Федерація. Так само влада ігнорувала вже давно прописані інструкції, які мали бути виконані у випадку агресії, наприклад, введення воєнного стану. 

Страх держави називати речі своїми іменами призводить до того, що люди насправді не помічають війни, ставляться до неї неоднозначно, адже відсутність чіткої інформаційної політики у стані війни призводить до ширення думок, що “нє всьо так однозначно”. Радше такі дії держави нагадують підлітка, котрий голосно заявляє батькам про те, який він незалежний та самостійний, проте продовжує жити разом із ними та за їхній рахунок.

Про що все це говорить?

Підбиваючи невеликий підсумок зібраних даних та загального аналізу ситуації, можна припустити, що левова доля українців взагалі не тямить, що насправді відбувається в країні, багато хто готовий приймати неузасаднені та небезпечні рішення, аби тільки війна пішла з порядку денного. Серед таких і варто шукати тих, хто “втомився від війни”, адже втомилися, з огляду на соціологію, у нас переважно ті, хто жодного стосунку до війни не має і чує про неї лише з новин.

Так чи інакше, соціологія показує, що принаймні 10% українців докладають зусиль, аби Україна вийшла переможцем у цій війні, а тому – ми маємо принаймні 10% тих, хто вже точно не втомився.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: