Ashburn, United States
+17°
Субота, 23 жовтня 2021,

Світова епідемія дурості та “брєд” Зеленського - "Лапті пропаганди" на Nikomu

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Видання Страна.ua засудило слова Зеленського щодо вини СРСР у Другій світовій війні і у своїх критиці "підтасувало" факти
  • ТСН перебільшили із загрозою від коронавірусу, стверджуючи, що це світова вбивча епідемія, що не збігається з фактами ВООЗ

Де це?

  • Україна

Деталі:

У новому випуску “Лаптів пропаганди” ми вирішили відійти від концепції огляду російської єресі – сподіваємося, ви вже достатньо надивилися на це, щоб ніколи більше не сприймати навіть на слух такої дурні. Тепер же ми зосередимо увагу на українських медіа та тому, як вони іноді трохи, а іноді занадто нас дурять. Торкнемося ми шуму довкола коронавірусу та глупоти проросійських медіа.

СТРАНА.UA: нє трож “дідов”! 

Президент України нещодавно разом з президентом Польщі відвідали концтабір Аушвіц-Біркенау з нагоди 75-річчя його звільнення. На спільній прес-конференції Зеленський заявив, що до початку Другої світової призвела змова двох тоталітарних режимів, що дало нацистам можливість організувати Голокост.

І тут одразу спрацював найпростіший індикатор “ватності” і усі проросійські медіа, як один, підгоріли у стилі: “Што?! Дєди винуваті?! Ах ти фошизд!”, проте ми зупинимося на одному з них, на виданні “Страна.ua”

Скептично ставитися варто до усіх російськомовних медіа, проте тут до нашої уваги справжнє ватне асорті у вигляді блогу, що веде Олеся Мєдвєдєва, обличчя цього ресурсу. Ця пані на самому початку відео показує, як багато “лідерів думки” в Україні висловились негативно щодо заяви президента. На жаль, лідери ці – відверто проросійські Олена Лукаш, Андрій Портнов, депутат Бужанський та бізнесмен Корогодський, котрий підтримує Росію та вважає нас “одним народом”.

В принципі, на цьому можна було б ставити крапку, адже якщо видання посилається на таких персонажів, то зрозуміло, що то за видання і чого воно варте. Однак ми таки знайшли сили додивитися “це” до кінця. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “СИНЯ” ПРОПАГАНДА ТА БЕЗВИХІДЬ: ЯК СПОЮВАЛИ УКРАЇНЦІВ

“Брєдовий пасаж” про вину СРСР у Голокості

На думку Страна.ua, Зеленський не мав права “звинуватити СРСР”, бо його дід, як і мільйони українців, служили тоді у Червоній армії. “Зеленський, виходить, онук окупанта?” – питає пані Мєдвєдєва. А тепер розбираємося у тонкощах міжнародного права.

Станом на серпень 1939 року Західна Україна та Західна Білорусь були частинами Польщі. Вони були окуповані 17 вересня, коли радянська армія, згідно з домовленостями із Рейхом, перетнула кордон. Якщо армія однієї країни незаконно перетинає кордон іншої країни і залишається на цих територіях, вона стає окупантом та агресором. 

З цього і виникає, що СРСР, а значить і радянська армія, були для поляків окупантами, а Західна Україна – окупованими територіями; все правильно і тут, як і у словах Зеленського, немає нічого дивного.

Важливо, що, як і усі проросійські “медіа”, Страна.ua не змогли відмовити собі у маніпуляції фактами. Вони стверджують, що Зеленський звинувачує СРСР у Голокості (на чому і базується весь випуск), хоча насправді президент звинуватив Радянський Союз не у Голокості, а у змові з Рейхом і початку Другої світової війни, що в результаті дозволило нацистам (а не совітам) почати Голокост. Відчуваєте різницю? А Страна.ua ніт.

Так само ведуча постійно задавалась питанням, навіщо Зеленський про це сказав і став на бік Польщі у історичному протистоянні з Росією, адже, так він ще більше ускладнив і без того складний діалог з Кремлем. І дійсно – навіщо боротися проти Росії в питаннях історії? Будем собі малоросійським діалектом, ісконна рюською землею, адже саме про це і говорить російський історичний дискурс. 

Найважливіше у тому, що, діалог з РФ ускладнюють зовсім не заяви Зеленського, а орки та їхні танки в Криму та на Донбасі. Проте Страна.ua, як і більшість медіа з проросійського болота, цього не бачать і не розуміють.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: БУХИЙ “СС”, КРИМСЬКІ ГАСТРОЛЕРИ ТА ПОСТПРАВДА – “ЛАПТІ ПРОПАГАНДИ” НА NIKOMU

1+1 та ненав’язливі перебільшення

Китайський коронавірус

Вивчаючи ситуацію довкола Уханьського коронавірусу, ми помітили у сюжеті ТСН деякі прикметники, що характерні для сумнівних матеріалів. Отож, розберемо їх детальніше.

Заголовок матеріалу про коронавірус виглядає таким чином: “Посилений санітарний контроль на кордоні: чи готова Україна захиститись від світової епідемії”. Почнемо з того, що ніякої світової епідемії немає. Вірус було зафіксовано у менш ніж 20 країнах, що не свідчить про світові масштаби епідемії. З усіх 6000 хворих лише 100 знаходяться за межами КНР, тому те, що на всю Європу, США та Канаду є 20 хворих, не дає підстав вважати, що існує якась серйозна загроза світові. 

Так само ТСН згадують про “вбивчий коронавірус”, проте чи насправді він вбивчий? Наразі показник смертності від Уханьського коронавірусу складає 2% і є навіть нижчим, ніж на початку епідемії. Прикметник “вбивчий” у контексті хвороби говорить про те, що він цього вірусу люди мають мерти, як під час чуми. 

Натомість якщо застосовувати таке окреслення до усіх хвороб, що швидко та легко поширюються, вбивчим також є грип. Щороку, за даними ВООЗ, на нього хворіє 3-5 мільйонів осіб, а помирає 290-650 тисяч, що дає нам смертність 5,8% до 21,6%. Неочікувано, правда? Отож, ТСН трохи (не трохи) перегнули із емоційністю епітетів, що позбавляє весь матеріал тверезості погляду на актуальний стан речей.

Маніпуляція: “Нас на третину менше”

На минулому тижні уряд провів оцінку кількості населення України і встановив, що приблизно в Україні проживає трохи більше, ніж 37 мільйонів осіб. При цьому наголошено було, що оцінка ця не враховує кількості населення в ОРДЛО та в Криму. Натомість, навіть таке уточнення не вберегло ТСН від ствердження, що від часів проголошення незалежності “українців стало на третину менше”. Розбираємося тепер з деталями цієї “сенсації” та з’ясовуємо, чи так це. 

Станом на 1991 рік нас було 52 мільйони. Третина від цього числа – це 17,3 мільйона, саме стільки, станом на 1991 рік становила третина населення України. Отже, якщо нас дійсно стало на третину менше, то нас має бути 34 мільйони 700 тисяч (52 – 17,3 = 34,7), що суттєво менше за оцінку уряду, яку, зрештою, теж не можна трактувати, як державний перепис населення. 

Окрім цього, навіть оцінка у 37 мільйонів не дає права говорити, що “нас 37 мільйонів”, бо ці дані, про що постійно наголошується, не враховують тимчасово окуповані території. “Ми” – це ж не лише підконтрольні Україні території, а тому варто враховувати три мільйони мешканців ОРДЛО та приблизно два мільйони мешканців Криму, які проживали там до моменту окупації. Тому, навіть за розрахунками типу “плюс-мінус” населення аж ніяк не могло скоротитися на третину. 

Так раптово населення могло б скоротитися лише від “світової вбивчої епідемії”, але ми вже розібралися із цієї журналістською “необережністю”.

Виходить, що маніпуляція щодо кількості населення виникає або з журналістської гонитви за сенсацією та бажання показати велике привабливе число (ціла третина населення!), або з незнання підстав математики і поверхового аналізу даних. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧОМУ ВІЙНА З РОСІЄЮ НЕ ЗАКІНЧИТЬСЯ НА ДОНБАСІ

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: