Ashburn, United States
+9°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Сміттєві ріки: звідки береться більшість пластикового сміття?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Країни Азії створюють найбільше пластикових відходів
  • Західні країни 25 років продавали сміття до Азії на спалювання
  • Азія більше не купує сміття, а Захід мусить вчитися з ним боротися

Де це?

  • Сполучені Штати Америки
  • Європа
  • Азія

Деталі:

Ви напевно чули про те, що вже скоро пластику в океані, за вагою, буде більше, ніж риби, але чи знаєте ви, звідки береться стільки цього лиха? Сьогодні Nikomu розповість вам про найбільших продуцентів (країн та індустрій) пластикового сміття та як ми дійшли до крайньої точки, коли людство стало головним паразитом планети.

Які країни продукують найбільше пластикового сміття?

Щохвилини до океану скидають вантажівку пластику. Щороку в океан скидають близько 500 мільйонів тонн пластикового сміття, 80% цих відходів виробляють всього 20 країн. Щоб мати певну уяву, скільки це – 500 мільйонів тонн, дамо вам порівняння: це приблизно 500 тисяч Ейфелевих веж. Our World Data інформує, що у період з 1950-2015 щорічне виробництво пластику зросло з 2 до 380 мільйонів тонн. Яким чином воно потрапляє до Світового океану? Все досить примітивно – сміття просто скидається до річок, котрі і виносять непотріб у вільні води. 

Наприклад, найбруднішою річкою у світі є найбільша річка Індонезії, Чітарум, котра вкрита товстим шаром сміття. У ній небезпечно не тільки ловити рибу, але навіть занурювати ноги, адже через сміття річка переповнена інфекціями. Влада певним чином намагається боротися зі сміттям, однак це не зупиняє людей, що без жодного докору сумління жбурляють пляшки до купи сміття, що колись було річкою. У свою чергу, через Яванське море сміття вільно подорожує до Тихого океану – так проблеми і набувають світових масштабів. 

Як інформує Greenpeace, найбільшими виробниками сміття є Coca-Cola, PepsiCo, Nestle, Danone та Mondelez International. А не те, використовуємо ми пластикові трубочки з напоями. 

Знайомі компанії, правда? До речі, у Китаї кілька років тому почав діяти 45-й пакувальний завод Coca-Cola, котрих у світі нараховується 900 – це саме ті заводи, котрі безпосередньо займаються пластиком та його виробництвом у таких масштабах. Окрім цього, за даними World Atlas, найбільшими виробниками пластикових відходів є Китай, Індонезія, Філіппіни, В’єтнам, Шрі-Ланка, Тайланд, Єгипет та Малайзія. Отже, майже все сучасне світове пластикове сміття походять з Азії та Африки.

111 мільйонів тонн сміття: винен Захід?

Однак не поспішайте звинувачувати в усьому Китай, котрий у боротьбі за економічну першість ігнорує загрози для життя своїх громадян та екологічної системи. Шукати джерела того, що саме Азія є головним виконавцем “сміттєвого злочину” слід у великих грошах та маніпуляції цінностями. Річ у тім, що, за інформацією Business Insider, вже понад 25 років розвинені країни, такі як США, Канада, Велика Британія та Німеччина, проводять політику “глобальної торгівлі відходами”, згідно з котрою більша частина сміття, котре виробляють ці країни, відправляється до Азії для захоронення чи утилізації. Економічними лідерами обиралися, в першу чергу, бідні країни Південної Азії, серед котрих вирізняються Малайзія, Китай та Філіппіни. Екологічне законодавство у цих країнах не є таким жорстким у цих країнах, а тому надсилати туди можна практично будь-що, що ми споживаємо на щодень. 

А тепер знову пригадаймо, що стало європейською екологічним трендом останнього року: активна боротьба з пластиковими соломинками. Чи є вона яскравим показником європейської стурбованості екологією, якщо поза очі Захід продовжує відправляти океаном мільйони тонн сміття і ігнорувати те, що це вбиває азіатів, котрі мусять дихати цими токсинами?  

Сміттєвий бізнес працює дуже просто, хоча його механізми дуже важко відстежити: країни-виробники пропонують мільйони тонн сміття в обмін на великі гроші, їхні бідні партнери підписують контракт, тим самим відкриваючи скриньку Пандори. Річ у тому, що нерідко ініціатори угоди надсилають зовсім інший тип сміття, на приймання котрого країна могла б взагалі не погодитися: наприклад, замість пластмаси багаті країни можуть надіслати використані підгузки.

Це та неготовність країн-приймачів сумлінно виконувати свої обов’язки перед природою спричинює цілий ряд фатальних наслідків. Наприклад, до 2017 року Китай був найбільшим світовим “сміттєзвалищем” та приймав більшу частину всього сміття, іноді це складало 600 тисяч тонн на місяць. Що можна вдіяти з такою кількістю брухту? Recycling? Сортування? Ні-ні-ні, все набагато простіше: спалювання. Наскільки такі методи швидкої утилізації руйнівні для світу ми бачимо на прикладі появи гострих респіраторних хвороб, забруднення повітря та загибелі сільськогосподарських культур у навколишніх регіонах та країнах – про це повідомляє Greenpeace.

Що чекає на сміття далі?

Однак згодом, комуністична партія вирішила, що їм поки що “годі”, тому 31 грудня 2017 КНР заборонила транспортувати сміття на свою територію. Наївно було б вважати, що робилося це з однієї тільки турботи про громадян. Даніель Гоорнвег, доцент кафедри енергетичних систем та ядерної науки з Інституту технологій університету Онтаріо у інтерв’ю The Verge прокоментував це рішення наступним чином: “Ви можете зіпсувати багато чого у світовій системі торгівлі, просто зупинивши кілька речей і переміщення сміття – одна з них”. Безперечно, що це можна вважати одним з елементів впливу Китаю у боротьбі за світову першість. 

В першу чергу це вдарило по інтересах США, адже раптово для американців нагальним стало питання: куди дівати сміття? За приблизними підрахунками, до 2030 року у світі з’явиться 111 мільйонів тонн сміття, котре поки що не має притулку. Саме з цієї причини і почалася боротьба з соломинками та одноразовим посудом. Захід готується самостійно поратися зі сміттям, адже Азія більше не в змозі переробляти це сміття. Спалювати та відправляти сміття на звалища вже не вийде, тож, завдяки майже тридцятилітньому відкладанню проблеми, у людства лишилося лише два шляхи: або згубити себе, або навчитися давати ради з наслідками своєї ж діяльності.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: