Ashburn, United States
П’ятниця, 28 січня 2022,

“Синя” пропаганда та безвихідь: як споювали українців

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Україна - одна із лідерок зі вживання алкоголю у світі
  • Ворожа пропаганда поширювала міф про "вічність" алкоголізму серед українців
  • Пропінація (змушування купувати алкоголь та монополія на нього) - одна із причин алкоголізму
  • Радянська політика "робочого народу" робила усе можливе, аби народ пив та поповнював бюджет

Де це?

  • Україна

Деталі:

Увесь світ знає про те, як міцно вкорінений алкоголь у свідомість росіян, проте, сміючись над “запорєбріком”, варто поглянути на власні проблеми. Сьогодні ми розповімо, як, коли та чому алкоголізм з’явився в Україні.

Сучасний стан справ

Відомо, що 57% українців вживають алкоголь, і майже стільки ж вперше скуштували міцних напоїв у віці 16-18 років. 25%, тобто мільйон українців, не вживають алкогольних напоїв. Якщо вірити українцям та їхній тверезості, то виходить, що кількість українців-тверезників навіть більша за середній показник у ЄС та і у багатьох європейських країнах загалом. Так чи інакше, Україна – шоста в світі за споживанням алкоголю.

Станом на 2018 рік, 82% підлітків у віці 15-17 років зізналися, що хоча б раз у житті пили алкоголь, 45% молодих українців (15-19 років) зізналися, що іноді вживають алкоголь, і 26% школярів (!) роблять це на регулярній основі. Із такими, воістину, “чемпіонськими” показниками не варто дивуватися, що Україна – світовий лідер за рівнем дитячого алкоголізму за версією ВООЗ.

Отже, якщо відверто, то в Україні немає проблем з алкоголем, але є проблема з алкоголізмом. Проте звідки вона походить, є вона чимось набутим, чи чимось, що вдасться виправдати фразою “так вже склалося історично”? 

Чи завжди ми пиячили

У міжнародному середовищі існує кілька стереотипів щодо українців. По-перше, те, що українці – це росіяни, а тому і стереотип, що культурні цінності у нас подібні. Звідси виникає наступне: ми, як і РФ – ті ще п’янички. Дійсність натомість виглядає так, що немає ніякої історичної обумовленості в сучасному алкоголізмі в Україні.

Образ про “історичну обумовленість” українців-п’яничок сформували стереотипи зацікавлених у цьому сторін. Наприклад, поляк Генрик Сенкевич, Нобелівський лауреат та автор легендарного роману “Вогнем і мечем”, наприкінці ХІХ століття показав козаків, як справжніх демонів, неконтрольованих дикунів, котрі, поміж іншим, ніколи не нехтували “хильнути”; цю тенденцію продовжив і знятий у 1999 році фільм, де козаки були ще тими “синяками”, лише погляньте на одну з таких сцен

З протилежного ж боку, зі сходу, росіянами будувався той самий стереотип, котрий ідеально поєднується із стереотипами про “сільську мову” та дурних х*хлів. Ними ж, до речі, у контексті козацтва, будувався стереотип про правильних (донських) та неправильних (запорозьких) козаків. Важливо, що подібні спроби компрометування чекали на всіх українських героїв: козаків, петлюрівців, холодноярців, упівців чи кіборгів.

Іван Богданов. Новачок. 1893. Джерело: kulturologia.ru

Виходить, алкоголізм в Україні має неприродне походження, адже ні русини, ні козаки, ні закріпачені селяни, ні вже потім мешканці міст не тяготіли до чарки та завжди залишалися працьовитими. Де ж коріння проблеми?

Історія тренду на “посиніння”

Пропінація: заплати за свою смерть

Враховуючи те, що до ХХ століття життя українців було зосереджено у селі, акурат там і відбувалися перші спроби масового споювання. Починаючи з кінця XV століття на теренах Західної України поширювалося таке явище, як пропінація. Пропінацією називали монополію польської шляхти на виробництво та продаж алкоголю. 

“Ми скасовуємо в назавжди зловживання, тобто змушування підданих купляти до своїх домівок та таверн пиво з королівських міст, заявляючи, що володарі сіл та їхні піддані зберігають цю свободу, щоб кожен міг брати пиво та інші напої з будь-якого місця, та варити їх у селах, та казати варити та вживати без будь-якого остраху заборони, арешту чи покарання з нашого боку.” – йдеться в одній з постанов Пйотрковського статуту від 1496 року

Теоретично, на той момент селяни теж могли ще мати власну корчму, однак крайня бідність, великі об’єми панської роботи та конкуренція лишали їх такої можливості, а отже – давали шляхті монополію на виробництво та продаж алкоголю. Згодом пропінація стала не тільки монополією, але і обов’язком селян-кріпаків купувати певну норму спритних напоїв, при чому робити це лише у одного “постачальника”. 

Наскільки безвихідним було положення селян можна зрозуміти із факту, що за відмову купувати алкоголь пани карати кріпаків: бити батогами, замикати у підвалах, стригти волосся. Завершення пропінації припадає на кінець ХІХ століття. Тобто понад 400 років споювання. У Польщі взагалі пропінацію визнають однією з найважливіших причин тотального алкоголізму серед польського селянства, адже обов’язки “випивати” поширювалися не тільки на українців.

Йозеф Хайєер. Ченці в погребі. 1873. Джерело: tojuzbylo.pl

Проте у цьому випадку виникає логічне питання: як за таких умов українці не спилися та не перетворилися на так зване бидло? Не перетворилися, бо за жодних обставин із цим не мирилися, підіймаючи в черговий раз повстання. Зокрема пропінація стала однією з важливих причин, що призвели до вибуху Коліївщини, як кульмінації гайдамацького руху. 

Радянська стратегія “робочої людини” 

Радянська система методично вбивала у людях будь-яку унікальність, здатність критично мислити та мати у собі хоча б щось, що не нагадує про сірий колір. Докладно така ідея “пролетаріату” і просувалась владою: бути звичайним, не виділятися, бути “простим роботягою”, пахати, жити в умовах “як у всіх”, тобто нестерпних. Власне умови постійного пасивного стресу та виснаженості й призвели до того, що саме пролетарі випивали найбільше. 

Очереди за алкоголем в СССР

Джерело: fishki.net

Алкоголізм в СРСР розвивався поступово: у період 1914 – 1921 у імперії, а згодом і у радянській Росії, діяв так званий “сухий закон”, котрий поступово почали скасовували більшовики. Спочатку у 1922 “наливати” почали шахтарям вже Радянського Союзу, сподіваючись таким чином мотивувати працівників; згодом було дозволено продаж напоїв, що мали вміст 20% спирту. З кожним роком алкогольний ринок розширювався і всього за чотири роки (1924-1928) споживання алкоголю в радянській Україні зросло у 60 разів. Тоді алкогольна промисловість приносила 14% усіх доходів країни. 

Здавалося б, навіщо державі п’яна нація? З одного боку, відомо, що п’яним народом легко керувати, що комуністам йшло лише на руку; з іншого боку, держава мала монополію на алкогольну продукцію та отримувала величезні надходження до бюджету.

З початку 1952 у СРСР почалося активне будування лікеро-горілчаних заводів, а також пропаганда пияцтва: алкоголь фігурував у абсолютній більшості фільмів, його пили веселі та добрі персонажі, а люди, що менш ніж за 40 років перетворилися на стадо, смиренно (а іноді агресивно) чекали у чергах вже за кілька годин до відкриття магазинів. Такими методами алкоголізм у СРСР всього за 30 років вийшов у світову першість та набрав рис епідемії. 

Джерело: znak.com

Україна: шрами від катів та старі граблі

Отже, сьогоднішня Україна – це наслідок багатовікового нав’язування “культури пиття”, чужих “традицій”, примусу до вживання. Безперечно, найбільший вклад у цю справу здійснив СРСР, котрий майже зламав хребет нації, проте “совку” вже немає майже 30 років, а тому причини алкоголізму в незалежній Україні варто шукати не тільки в історії, але і у суспільстві. Повернімося до підлітків, із котрих ми і почали статтю: багато хто з них визнає, що вживає алкоголь, щоб бути на одній хвилі з однолітками, щось довести та виглядати дорослішим. 

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: