Ashburn, United States
-5°
Понеділок, 17 січня 2022,

Релігія схожа на “секс, наркотики та рок-н-рол”

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Вчені проводили дослідження, чи впливає релігія на почуття та здоров'я людини
  • Медитація та молитва працюють з різними частинами мозку
  • "Опіум для народу" працює над нашою психікою та тілом

Де це?

  • Світ

Деталі:

Існування божественних сил — це питання віри, про це сперечаються лише дурні. Але тим не менш нейрофізіологічні наслідки релігійних переконань — це річ, яку можна дослідити та навіть виміряти. Це науковий процес. 

Не важливо, хто ви: глибокий вірянин, стриманий агностик чи затятий атеїст. Ваш мозок рівносильно піддається впливу релігії. 

Релігійні переконання можуть збільшити продовжуванність життя та допомогти здолати недугу.

Вчені “нейротеології” здійснили кілька неймовірних відкриттів. Деякі вчені вважають, що релігійний досвід активізує ті ж самі долі мозку, що й секс та наркотики. 

В інших дослідженнях йдеться про те, що ураження певної ділянки мозку може супроводжуватись відчуттями, що в пустій кімнаті, окрім вас, є ще хтось. 

Ось так можна перевірити взаємозв’язок між здоров’ям та релігією. 

WOW-питання: 

Якщо релігійний досвід має нейробіологічну природу, то чи можна відтворити його штучно? Якщо божественний досвід визначений біологічно, то чи можна з допомогою правильних наукових даних створити ілюзію Бога? 

Поки в науковців немає точних відповідей на кожне з питань, проте фрагменти головоломки можна зібрати воєдино та відтворити підтверджену наукою теологічну картину світу, яка у багато чому відрізняється від того, що написане в священних книжках. 

Різні релігії — різні ефекти 

Доктор Ендрю Ньюберг, професор нейробіології та директор Інституту інтегративного здоров’я Інституту Маркуса при Університеті Томаса Джефферсона, пояснює,що релігійні практики по-різному впливають на мозок. 

Різні релігії активують різні частини мозку. 

Доктор Ньюберг, автор книги з нейротеології, демонструє численні дослідження, щоб показати, як медитації буддистських монахів та молитви католицьких монахинь збільшують активність лобових доль мозку. 

Ці області пов’язані з підвищеною зосередженістю і увагою, навиками планування, вмінням оцінювати ймовірність майбутніх подій і можливістю вибудовувати складну аргуметацію. 

І молитва і медитація пов’язані з пониженою активністю у лобкових зонах, які відповідають за орієнтацію у часі та просторі. 

У монахинь помічена активність в ділянці сублобкової кори. Ця зона відповідає за здійснення мовлення. Це пов’язано з тим, що в молитві використовуються слова, а не методи візуалізації, так як це працює під час медитації. 

Інші релігійні практики можуть справляти протилежну дію на одні і ті ж частини мозку людини. 

Наприклад, ревна ісламська молитва, в основі якої лежить фундаментальна концепція “підкорення себе Богу”, знижує активність в префронтальній корі і пов’язаних з нею лобних долях, а також активність у них. 

Вважається, що префронтальна зона відповідає за виконавчий контроль, або упереджену поведінку, а також за прийняття рішень. Тому вчені зробили висновок: було б логічно, якщо б практика направлена на відмову від контролю, приводила до зниження активності з цій ділянці мозку. 

Секс, наркотики, рок-н-рол

Юху, дослідження, опубліковані на сайті Medical News Today показало, що релігія активує одні і ті ж методи обробки інформації у мозку, що й секс, наркотики та розваги. 

В США, штат Юта, досліджували мозок 19 молодих мормонів з допомогою функціонального МРТ-сканера. 

У тих, хто стверджував, що переживають сильні релігіозні почуття, була виявлена підвищена активність в обох зонах дотичного ядра, а також у лобних долях та вентромедіальних префронтальних кортикальних областях. 

Ці області пов’язані з задоволенням та нагородою. Вони активні, коли ми займаємось сексом, слухаємо музику, граємо чи вживаємо наркотики. Учасники також за їхніми словами відчували тепло та умиротворення. 

Отже, духовна практика підвищує рівень ендорфінів та серотоніна. 

Ендорфіни — це молекули, які викликають ейфорію. Таким чином, нейрофізіологічні ефекти релігії додають абсолютно новий рівень значення вислову: “Релігія – це опіум для народу”. 

Позатілесний досвід спричинений тілом

Свіжі дослідження в ділянці нейровізуалізації показали, що наш мозок створює духовний або містичний досвід. Наш мозок може змусити нас думати, що ми потрапили в інший вимір. 

Дослідження мозку сягають семимильними кроками. 

Джеймс Джордано, професор з Медичного центру Джорджтаунського університету у Вашингтоні, Колумбія каже: 

“Цілком ймовірно, що ми зможемо зрозуміти, як людина входить у “стан екстазу” і виявити, які самі ділянки мозку задіяні в цьому процесі”. 

При зміні активності у префронтальній корі або верхній тім’яній ділянці,змінююється наше усвідомлення меж власного тіла. 

Дослідження ветеранів В’єтнаму показало, що солдати з пошкодженням префронтальної зони кори головного мозку частіше інших розповідали про свої містичні переживання. Ці люди можуть розповідати про досвід, як вони виходили з свого тіла і бачили себе збоку. Ну, як часто показують нам у фільмах. 

Чи можна викликати Бога? 

За допомогою найновіших досягнень нейрофізіології можна дуже точно відстежити неврологічну природу релігіозного досвіду. Але чи можна ніби як науково штучно викликати в людини такого роду почуття? 

І це не теорія. Таке вже зробили майже 30 років тому. Доктор Майкл Персингер розробив так званий “Шолом Бога”. 

Ця технічна штука, яка реально виглядає як Шолом, імітує релігіозні переживання, стимулює певні зони мозку за допомогою магнітних полів. 

Лише 1% людей ствердили, що справді відувають Бога. 80% відчули чиюсь присутність, але вони не захотіли називати це “Богом”. 

Доктор Ньюнберг вважає, що люди історично шукали способи викликати релігійні почуття. В якості таких методів використовували медитацію, молитву, певні речовини. Все це може викликати психоделічні переживання.

“І чим більше ми знаємо про те, які методи працюють і як вони впливають на мозок, тим краще ми розуміємо, як підсилити ці ефекти”. 

Майбутнє нейротеології та релігії

Користь: нейротеологія може вивчати, як релігія та духовність впливають на фізичне та психічне здоров’я з погляду переконань та практик. 

Окрім того, нейротеологія може “допомогти у розробці терапевтичних підходів при лікування людей з різними розладами, зокрема неврологічними та психічними”. 

“Я вважаю, релігія та духовність нікуди не дінеться, поки наш мозок не зазначає фундаментальних змін”, – доктор Ньюберг. 

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: