Ashburn, United States
+10°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Міграційна криза в ЄС - кому вигідна навала переселенців?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Війна у Сирії стала головним фактором початку міграції
  • Влада використовує бідних громадян, як "демографічну бомбу"
  • Росія грає на антимігрантських настроях у Європі, аби отримати підтримку правих популістів

Де це?

  • Європейський Союз
  • Близький Схід
  • Африка

Деталі:

У чому людство насправді досягло немалих успіхів, це створення чимраз більшої кількості різноманітних воєн: збройних, холодних, ринкових, газових. Однак “досягненням” останніх 20 років став винахід міграційної війни – коли людина, а точніше людська маса, стає механізмом впливу на інших суб’єктів міжнародної арени. 

Як це пов’язано з міграційною кризою, що охопила ЄС у 2015 році та хто використовує людське горе для власних цілей?

Мігрант – не біженець

Аби зрозуміти сучасне положення Європи, варто поглянути на джерела проблеми та на дані про походження шукачів кращої долі. Станом на 2016 рік кількість біженців складала 5 мільйонів осіб, а у 2017 кількість мігрантів склала 2,4 мільйона. В першу чергу, це громадяни країн, де проводяться або донедавна проводилися бойові дії: Сирія, Афганістан, Іран, Лівія, Сомалі. Найважливішим фактором, що вплинув на потік мігрантів, став початок війни у Сирії. Як інформує ВВС, саме з початку активних бойових дій у 2015 вимушеними переселенцями стало більш ніж 11 мільйонів осіб, і половина з них стали біженцями. Представництво ООН з питань біженців стверджує, якби не війна у Сирії, кількість нових мігрантів склала б 5%, тобто 500 тисяч осіб. 

Однак далеко не всі шукачі нової долі втікають від війни. Згідно з мапою Visual Capitalist, багато людей прибувають до Європи з найбідніших країн Африки, де не проводяться активні бойові дії: наприклад, Конго, ЦАР, Еритрея. У цих країнах рівень життя настільки нестерпний, що стабільне водопостачання вважається чином нереальним та розкішним. В такому разі війна у Сирії стала лише приводом для активізації різних шляхів міграції, котрими йшли сирійці, а за ними – мігранти.

Що таке “демографічна бомба” та як її використовують

Термін має назву “демографічна бомба” означає неконтрольований ріст кількості представників етнічних меншин у країні, що загрожує зміною її етнічної ідентичності, і зараз ви зрозумієте, як це стосується міграцій.

Зрозуміло, що причиною такого жахливого становища у африканських та східних країнах є багаторічне використання цих земель та їхніх ресурсів колонізаторами. Однак не лише бажання краще жити змушує людей мігрувати, бо влада не нехтує використовувати людей, як геополітичну зброю, якщо цього потребує політика. 

Лівія

У 2004 році режим Каддафі пережив перші масові невдоволення громадян, що у 2011 вилилося у Лівійське повстання. Європейські лідери спочатку підтримували повстанців і ввели санкції проти режиму Каддафі (десь ми це проходили). Як стверджує професор політології Келлі Грінхіл з університету Тафтс у статті The New York Times, у тому ж 2004 Каддафі звернувся до керівників об’єднаної Європи з ультиматумом: або вони припиняють підтримувати протестувальників, або Лівія припиняє міграційну співпрацю з ЄС. Небезпека полягала у тому, що Лівія була і є транзитною країною для мігрантів з африканських країн, тому будь-яке ускладнення у стосунках Лівії та ЄС призвело б до неконтрольованого потоку людей до Європи. Європейці, звісно ж, прийняли вимоги Каддафі, однак до того моменту на італійському узбережжі вже встигли висадитися 9000 мігрантів.

Таким чином, за допомогою демографічного фактора, Каддафі лишив опозицію без підтримки і зміг на кілька років придушити її. Подібні методи диктатор використовував у 2006 і 2008, коли для вирішення внутрішніх питань (у тому ж – міграційних) потребував коштів та обладнання і котре беззаперечно надавала Європа. У 2010 році ЄС надав Лівії 500 мільйонів стерлінгів, що тимчасово пригальмувало міграційний потік. За дослідженням політологині Келлі Грінхіл з університету Тафтс, у період з 1951-2006 у світі було скоєно 56 спроб масових міграцій у якості впливу на інші держави. У більшості випадків це використовували Куба, Східна Німеччина, Югославія, Гаїті та Уганда.

Туреччина

Подібною геополітичною грою для Туреччини є доля сирійців. У 2016 році у рамках угоди між ЄС та Туреччиною, було прийнято рішення, що Туреччина прийматиме біженців, котрі нелегально потрапили до Греції і утримуватиме їх коштом європейської фінансової допомоги, і віддає Європі всіх легальних біженців. В обмін на це Анкарі пообіцяли безвіз, приєднання Туреччини до Митного союзу ЄС та продовження перемовин щодо асоціації. 

Всього до Туреччини, за даними ООН, надійшло 3.6 мільйонів біженців. Згідно з угодою, на утримання біженці ЄС мав виплатити 6 мільярдів євро і частково виплачує ці гроші. Натомість Анкара вже другий рік поспіль продовжує тиснути на Брюссель і погрожувати припинити приймати сирійців через невдоволення співпрацею. ЄС хоче повністю контролювати розподіл коштів і тому надходять вони не безпосередньо до бюджету, а через спеціальні проєкти, до того ж більшість європейських обіцянок так ними і залишилися з огляду на розбіжності у стратегічних інтересах та міжнародне право (наприклад, турецька окупація Кіпру).

Таким чином, допомагаючи сирійцям, Туреччина отримала нагоду для посилення співпраці з ЄС, розбудови власної інфраструктури та створення важеля тиску на європейського сусіда.

“Загниваюча” Європа та проросійські сили

Взагалі, аби зрозуміти, хто отримує користь від міграційної кризи, спершу варто дивитися на учасників війни у Сирії: такими, окрім Туреччини, є США та РФ. На думку російського спеціаліста з Близького Сходу, Костянтина Стригунова, міграційна криза в ЄС є вигідною саме для США. Він вважає, що Штати прагнуть “до збереження економічного, політичного та військового контролю над Європою”, і завдяки мігрантам послаблюють міжнародний статус ЄС. Однак цікавіше було б поглянути на зацікавленість саме Росії у міграційній кризі. В першу чергу це демонструють російські медіа, а конкретно відверто пропагандистська програма “60 минут”, котра нарекла міграційну кризу кінцем Європи і розповідає про всіх мігрантів, як про “агресивних дикунів, що лякають місцеве населення”.

Однак фактор міграційної кризи використовується не тільки задля збудження негативних емоцій при слові “Європа” та контрасту, що “у нас, на щастя, такого нема”. 

Проти мігрантів та за “стійкі кордони” активно виступають крайні праві сили Європи, котрі, за збігом обставин, є проросійськими. Це ті самі сили, котрі повторюють російські тези про Крим, ЄС та санкції. За інформацією видання Der Spiegel, німецька партія “Альтернатива” має зв’язки тісні з РФ, а її член Маркус Фронмаєр зізнався, що отримував гроші від РФ за свої візити до Криму. 

Замішаний у подібному Маттео Сальвіні, міністр внутрішніх справ Італії і секретар правопопулістської партії “Ліга Півночі”, котра виступає за надання північним провінціям Італії незалежності. Як інформує “Радіо Свобода”, посилаючись на розслідування видання L’Espresso, “Ліга” отримала від угод з російськими олігархами 3 мільйони євро. Використовуючи праві погляди та підтримуючи діяльність євро-скептиків, РФ просуває свої інтереси і робить це досить успішно, що ми побачили на прикладі ПАРЄ та “свіжих” заяв європейських політиків

Отже, війна на Близькому Сході стала вирішальним фактором активізації нової хвилі міграції, однак навіть з такої ситуації міжнародні гравці отримують вигоду, поширюючи сфери свого впливу і створюючи відповідні механізми тиску на ЄС.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: