Кінець світу чи світле майбутнє - що таке штучний інтелект?
Про те, як:
- Залучення штучного інтелекту робить наше життя та розвиток зручнішим
- ШІ цілком може вийти з контролю людини через "різницю інтересів"
- ШІ критикують ті, хто не має стосунку до галузі
- Штучний інтелект здатен повстати проти людей, якщо його на це запрограмують
Деталі:
У 2018 Google розірвав угоду з Пентагоном у сфері розвитку штучного інтелекту через масовий протест співробітників. Останні написали відкритого листа, у котрому стверджували, що штучний інтелект – зло. Водночас із цим, у підтримку ШІ активно виступає Марк Цукерберг. Тож які насправді перспективи та загрози розвитку мислездатних машин?
Як штучний мозок щодня допомагає нам?
За визначенням Стенфордського університету, штучний інтелект – це “діяльність, присвячена розробці розумних машин, і розум – це якість, котра дозволяє суб’єкту самостійно функціонувати належним чином та передбачувати події в їхньому середовищі”. Сьогодні штучний інтелект перемагає світових чемпіонів з покеру та шахів, пише вірші та вдосконалює наукові теорії.
ШІ активно використовується у промисловості, адже техніка нерідко набагато ефективніша за людей. Роботи здійснюють набагато менше помилок, ніж люди. Як виявилось, їхня робота є більш ефективною та якіснішою.
Відомо, що будь-яка система освіти має багато мінусів, адже не враховує індивідуальних особливостей і потреб кожного учня. За допомогою штучного інтелекту сьогодні можна створювати персональні програми навчання, котрі, як стверджує Офер Ґарнетт, засновник компанії YouAPPi Inc, стануть справжньою революцією у сфері освіти.
Окрім цього, ШІ починають залучати до сфери охорони здоров’я та медицини. Комп’ютерна візуалізація вже здатна замінити рентген та точно ставити діагноз. Окрім цього, програмне забезпечення обробляє “природну мову” та встановлює безпечність медичних препаратів. В такому випадку, залучення ШІ до медицини сприятиме, кращому і швидшому лікуванню, а відповідно – більшій кількості врятованих пацієнтів.
Штучний розум також заощаджує час, виконуючи функції набагато швидше за нас. Дуже показовим це є у сфері маркетингу. Раніше на створення якісної стратегії просування у соціальних мережах витрачалося понад 40 годин. Ця стратегія полягала у ручному аналізі та сортуванні статусів користувачів. Натомість Бретт Фарміло, засновник маркетингової компанії Markitors, запевняє, що штучний інтелект здатний зробити те саме за 4 хвилини.
Чи можливе повстання машин?
Однією з найбільших загроз, пов’язаних із ШІ є поява у машин самосвідомості. Враховуючи те, що такі машини можуть бути запрограмовані на постійне самовдосконалення, цілком логічно припустити, що дуже швидко вони стануть розумнішими за людей, а тому контролювати та передбачати їхні дії стане неможливо.
Інститут “Future of Life” стверджує, що ШІ не обов’язково буде запрограмований, щоб творити зло. Однак науковці впевнені, що на певній стадії розвитку його інтереси і цілі почнуть дуже відрізнятися від інтересів людини. Водночас із цим, інститут стверджує, що найбільшою загрозою будуть не роботи, а “не синхронізований з інтересами людини штучний інтелект”.
Загроза полягає у тому, що для його розвитку не потрібне тіло, а лиш підключення до інтернету. Глобальна мережа забезпечуватиме майбутній надрозум новими знаннями та можливостями впливу на людство. “Майбутнє життя” стверджує, що коштом того, що ШІ в рази перевершуватиме мозок людини, він цілком буде здатен підкорити людство шляхом маніпуляції на фінансовому ринку і, що найважливіше, шляхом контролю інформаційного простору людства.
Відомий філософ та викладач Оксфордського університету Нік Бостром вважає, що штучний інтелект – “один з найголовніших і найвідповідальніших викликів для людства”. Він вважає, що якщо людству не вдасться дослідити та опанувати ШІ, швидш за все, він знищить людство.
Окрім Бострома подібну позицію підтримує цілий ряд впливових людей. Керівник інвестиційної компанії Blackstone Group Стів Шварцман пожертвував близько 188 млн дол. на підтримку гуманності та етичності штучного інтелекту. Своє рішення бізнесмен аргументував наступним чином: “…Існує багато технологій, котрі мають проблеми у питанні безпеки. Наприклад, квантове обчислення здатне зламати будь-яке шифрування. Уявіть собі світ, у котрому хтось може зруйнувати вашу банківську систему і знищити електричну мережу і взяти під контроль ваші ядерні коди. Вся ця революція в галузі інформатики викликає багато питань.”
Інший відомий бізнесмен та винахідник Ілон Маск нерідко публічно висловлюється стосовно майбутніх загроз людству та появу глобальних катаклізмів на Землі. Однією з майбутніх причин цього він назвав штучний інтелект. У інтерв’ю Джо Рогану, Маск сказав, що загрозою з боку ШІ переймаються набагато менше, ніж треба.
“Це (штучний інтелект – ред.) не обов’язково щось погане. Просто це безумовно буде поза контролем людини. Складність полягатиме у тому, що буде дуже спокусливо використовувати штучний інтелект як зброю. По суті, це буде використовуватися як зброя… Я намагався переконати людей сповільнитися, сповільнити та контролювати ШІ, але це було марно. Я намагався протягом років – ніхто мене не слухав,” – сказав засновник Tesla та SpaceX.
Думку Маска, натомість, не поділяє один із найвідоміших розробників у цій сфері Родні Брукс. Він заявив, що всі відомі люди, котрі критикують штучний інтелект (у тому Стівен Гокінґ, Ілон Маск та Роял Мартін Різ), не мають прямого відношення до діяльності ШІ. Однак навіть він підтвердив тезу про те, що роботи в багатьох випадках замінять людей на виробництві, а це безумовно є загрозою для працевлаштування людини.
Подібні тези повторює і засновник Facebook Марк Цукерберг. Він заявив, що не розуміє зайвого песимізму, адже технології можуть бути використані як для хорошого, так і для поганого. “Я маю чітку позицію у цьому питанні. Насправді я налаштований оптимістично. Протягом наступних 5-10 років ШІ значно поліпшить наше життя. Наприклад, у сфері безпеки чи хоч медицини… Штучний інтелект вже допомагає нам у кращому встановленні діагнозів та підборі ліків у залежності від хвороб пацієнтів… ШІ допоможе всім людям краще лікуватися та отримати кращий доступ до медицини, ніж вони мали до цього,” – сказав Цукерберг протягом прямого ефіру у Facebook.
Все залежить від людини
Наукова панель Стенфордського університету прийшла до висновку, що спроби контролювати штучний інтелект закінчаться безрезультатно, адже на сьогодні немає чіткого поняття “штучний інтелект”. Пов’язано це з тим, що штучний інтелект поширений у різному ступені у різних сферах, що не дозволяє визначити межі його використання.
Насправді ж існує безліч міфів стосовно ШІ та втілення у реальність сценарію фільму “Термінатор”. Родні Брукс стверджує, що штучний інтелект працює зовсім не так, як людський мозок. Він сказав, що ШІ запрограмований розпізнавати об’єкти, але не знати про них все. Тобто, будучи дуже продуктивним, штучний інтелект не стає компетентним, а тому – кожна його дія буде наслідком команд, які встановлює людина.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: