Ashburn, United States
+18°
Субота, 23 жовтня 2021,

Чисте повітря чи голодна смерть - дилема глобального потепління

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Бідність є однією з головних причин змін клімату
  • Альтернативна енергетика утримує рівень СО2 на рівні, що повільно знижується
  • Покращення рівня життя людей є одним із ключів до покращення ситуації

Де це?

  • планета Земля

Деталі:

Чи насправді турбота про екологію та перехід на відновлювані джерела енергії рятують планету від нагрівання та забруднення повітря? Прецінь існує безліч популістичних тверджень, котрі за рахунок загальновизнаної проблеми просувають власні інтереси. Аби з’ясувати це, роль політизації та можливість виходу з проблеми, ми проаналізуємо точку зору особи, котра протягом багатьох років на професійній основі досліджує це питання.

Відомий канадський психолог Джордан Петерсон є одним з головних представників тези про те, що глобальне потепління не може бути вирішене за допомогою відновлювальної енергії чи зменшення викидів СО2. До такої думки він прийшов, вивчаючи це питання протягом двох років у групі високого рівня Генерального секретаря ООН з питань сталого розвитку. 

Політизація кліматичних проблем – або “в усьому винен капіталізм”

Боротьба з капіталізмом на користь соціалізму набуває нових масштабів у Європі. У боротьбі за владу та впливи політики та активісти не нехтують спрямовувати звинувачення у бідах планети в адресу капіталізму. Буцімто, саме ринкова економіка та свобода підприємництва стали причиною глобального потепління. Однак зазвичай йдеться не про це, а про величезні шкідливі заводи, котрі ототожнюють з капіталізмом, котрі, натомість, із навіть більшим успіхом існують при соціалістичному ладі.  

У підтвердження цієї думки висловився і канадський психолог: “Проблема полягає зовсім не у глобальному потеплінні, а у тому, що мені важко відрізнити змістовні заяви стосовно довкілля від заяв, котрі є “другим фронтом проти капіталізму”, тобто це дуже політизовано.”

Бідність – найважливіша перепона до порятунку планети

Дивлячись глобально, головною причиною глобального потепління є високий рівень споживання ресурсів. Очевидно, що використовувати треба не стільки, скільки хочеться, а стільки, скільки необхідно, однак навіть обмеження у використанні ресурсів не вирішить проблеми клімату, адже зростає кількість населення, збільшуються потреби. 

На думку Петерсона, в питанні майбутньої екологічної катастрофи людство досі не знає, що робити: “По-перше, дуже важко відділити науку від політики, по-друге, навіть якщо найбільш радикальні заяви правдиві, ми і гадки не маємо, що із цим вдіяти. Тож, що нам робити? Припинити користуватися опаленням? Електроенергією? Припинити водити автомобілі?… Припинити використовувати Айфони? Ви не робитимете цього і це не дивно,” – вважає психолог.

Цікавим є те, що люди, котрі живуть у бідності, не дуже турбуються про викиди СО2 – про це Пітерсон говорить у своїй книзі “12 правил життя. Як перемогти хаос”. Цю тезу підтверджує і відома піраміда потреб Абрагама Маслоу, котра говорить про те, що спочатку людина мусить мати постійні житло, їжу та безпеку і лише потім вона матиме можливість турбуватися про інших та про довкілля. Зрештою, ніхто не думає про планету, коли не має, що їсти. 

Дослідження ООН показало, що мешканці бідних та найбідніших країн турбуються про довкілля найменше. Водночас із цим, дослідження Pew Research Center має дещо інший результат: мешканці найбідніших країн схвильовані глобальним потеплінням, але стурбованістю все і завершується, адже проблема виживання та годування родини стає найважливішою.

Спираючись на це, Пітерсон вважає, що одним із важливих пунктів у боротьбі з кліматичними змінами є якнайшвидше піднесення рівня життя людей та витягування їх з бідності. “Люди починають турбуватися про чисте повітря, коли вони стають багатшими, – говорить Петерсон, – це те, що показали дослідження. Як тільки показник ВВП на душу населення перетинає позначку у $5000, що люди починають турбуватися про проблеми довкілля.”

Альтернативна енергія є шкідливою?

Говорячи про можливі виходи з критичного положення планети, часто згадується про “зелену” енергетику та про піонерів цієї сфери. “Energiewende” (з нім. енергетична революція) – це економічний курс Німеччини, котрий полягає на зменшенні викидів діоксиду вуглецю в атмосферу шляхом поступового переходу на відновлювані джерела енергії. Програма поступово запускалась з початку ХХІ століття, а найголовніші досягнення планується отримати вже у 2022. Довкола цієї економічної системи існує багато міфів та критичних відгуків. Сам Петерсон не вважає альтернативні джерела енергії чимось корисним та заявив, що в результаті такої економічної політики Німеччина отримала навіть більше парникових газів, ніж мала до цього.

Цей міф, натомість, розвіюють Конрад Кунце та Пол Леман, науковці із Центру Дослідження Довкілля ім. Гельмгольца. Вони стверджують, що рівень викидів СО2 зріс не через “Енергетичну революцію”, а всупереч їй. Вони вважають, що рівень викидів у атмосферу був би набагато вищим, якби Німеччина продовжила використовувати атомну енергетику. Якщо поглянути на статистику, то за часів панування в Німеччині атомної енергії, рівень викидів діоксид вуглецю постійно зростав, однак після впровадження нового курсу він повільно і поступово знижується. Відбувається це за постійного зниження використання атомної та вугільної енергетики.

Тим не менш, такий перехід для Німеччини є дуже дорогим: мільярди витрачаються на бюрократію, проєктування та впровадження змін. Окрім цього, ціни на електроенергію стали одними з найвищих у Європі, що також створює перепони для подолання бідності: у 2015 уряд заявив, що майже 7 мільйонів домогосподарств перебувають у енергетичній бідності.

Тож, якщо Пітерсон правий і людство насправді не має відповіді на питання кліматичних змін (адже навіть зелена енергія поліпшує ситуацію занадто повільно), що в такому випадку можна вдіяти? У цьому він схиляється до думки данського економіста і скептичного інвайронменталіста Бйорна Ломборга. 

Ломборг дослідив, що найбільш ефективним та корисним у боротьбі з глобальним потеплінням є не податок на СО2 та не припинення використання палива на його основі, а інвестиції у ранній догляд за немовлятами в усьому світі, особливо у країнах, що розвиваються. За рахунок цього покращуватимуться умови життя, у котрих зростають діти, створюватимуться кращі умови для розвитку та гідного життя.

Слушною ця теза виглядає на фоні опитування майже 10 мільйонів людей з усіх країн, котре провела ООН. Щоб перемогти бідність та врятувати планету, людям потрібна якісна освіта так вважає майже 6.5 мільйонів опитаних. Лише 1.7 мільйона вважають, що цьому сприятиме захист лісів, річок та океанів. Отже, подолати екологічний колапс можна шляхом подолання бідності та лише згодом впровадження зеленої енергетики, адже зелена енергія, котра зараз є дорожчою, тільки погіршить положення бідних у світі.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: