Ashburn, United States
+11°
Вівторок, 19 жовтня 2021,

Беззубі та стурбовані: як ООН наслідує Лігу Націй

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Ліга Націй, як і ООН, була ефективна у вирішенні конфліктів між зацікавленими сторонами
  • Обидві організації не мали впливу на грубу силу агресорів і мілітаристів
  • Діяльність обох спричинює загравання з агресорами та розпалювання великих конфліктів

Де це?

  • Женева, Швейцарія
  • Нью-Йорк, США

Деталі:

Міжнародне право має бути законом для всіх країн, на практиці ж трапляється зовсім інакше. Аби змушувати всіх грати за одними правилами та поважати одне одного, були створені міжнародні організації, котрі охоплюють весь світ. Однак чому всі вони припускаються подібних помилок та якими є ці помилки? 

Як створювалась перша світова організація

Перша світова війна, до вибуху Другої, була найбільшим та найкривавішим конфліктом, із котрим коли-небудь стикався світ. Величезна кількість жертв, наслідки та масштаби змусили світових лідерів, зокрема президента США Вудро Вільсона, замислитися над створенням запобіжного заходу – міжнародної організації, котра охоплюватиме весь світ і вирішуватиме конфлікти ще на стадії їх зародження. Так, за ініціативною американського президента, у 1920 була створена Ліга Націй. У момент розквіту до її складу входили майже всі держави та колонії світу. 

Отже, структура та цілі організації дуже схожі на сьогоднішню ООН. Якою ж була Ліга у дії? 

Перемоги Ліги Націй

Аландські острови

Свою дієвість організація показала вже у 1921, коли з новою силою розгорілися суперечки між Швецією та Фінляндією за Аландські острови. Тоді мешканці островів, котрі стали громадянами новоутвореної Фінляндії, бажали від’єднатися від країни на користь Швеції, адже на архіпелазі домінувала шведська культура та мова, а тому – етнічна належність. Сама Швеція була зацікавлена у цьому, адже цей архіпелаг – стратегічно важлива точка у Балтійському морі у військовому плані і шведи дуже переймалися питанням безпеки у цьому регіоні. 

Аби вирішити конфлікт, втрутилась Ліга Націй і постановила, що Аландські острови лишаються у складі Фінляндії (вигода для Фінляндії), але на правах широкою культурної та адміністративної автономії (вигода для аландців). До того ж, зона архіпелагу мала бути (і є) демілітаризованою – те, що було важливо для шведів – отримати гарантії безпеки у регіоні. Очевидно, що всі сторони були задоволені умовами конвенції, а тому погодилися на них.  

Болгарія

У 1925 в результаті конфронтації на грецько-болгарському кордоні дійшло до вибуху нового конфлікту між країнами, що  супроводжувався захопленням болгарських територій та вбивствами. На прохання Болгарії у суперечку втрутилась Ліга Націй та, засуджуючи грецьку інвазію, постановила вивести грецькі війська з Болгарії. В свою чергу болгари, як ініціатори конфлікту, мали сплатити грошову компенсацію. У такий спосіб і було досягнуто компромісу, котрий, можливо, і не задовольняв цілковито обидві сторони, але зупинив ще більше кровопролиття. 

Окрім цього, організація успішно боролася з наркотиками, прийнявши конвенцію про боротьбу з ринком наркотиків; до речі, ця конвенція діє і донині. Також, Ліга прийняла Конвенцію про рабство, котрою звільнила 200 тисяч осіб і скасувала работоргівлю. Так само організація допомагала турецьким біженцям та підтримувала австрійську економіку у період банкрутства. Виходить, організація мала силу там, де у цьому були зацікавлені обидві сторони (як, наприклад, Фінляндія та Швеція). 

Організація, котра не мала впливу на грубу силу

Натомість далеко не завжди діяльність Ліги Націй була успішною, або взагалі була. Важко визначити, чи більше було успіхів чи поразок, проте наслідки цих поразок стали фатальними. Розгляньмо тепер найбільші провали Ліги Націй.

Польща

Апетити польських імперіалістів завжди були широкими: і Вільнюс, і Львів, і Гродно, і навіть Київ, на їхню думку, мають належати Польщі. У 1920 році польський генерал Желіговський вирішив за допомогою армії самостійно виправити польський “комплекс неповноцінності” і окупував центральну Литву разом зі столицею. Ліга Націй “рішуче засудила” такі дії, однак результатів це не дало. Аби зафіксувати статус-кво та за його допомогою зняти міжнародну напругу, Ліга Націй вже у 1923 визнала належність Віленського краю до Польщі. Таке рішення, в першу чергу, було вмотивовано тим, що організація не мала жодних важелів впливу на своїх членів. Радимо провести паралель із Кримом, адже подібна доля чекатиме і на нас, якщо не покладатимемось тільки на себе.  

Німеччина та Італія

Найбільшим провалом Ліги Націй, безсумнівно, є те, що вона дала вибухнути Другій світовій війні, двері до котрої відкрилися з мілітаризації Італії та Німеччини. 

Муссоліні, котрий марив ідеєю відродження Римської імперії, вирішив продемонструвати світові свою міць на прикладі напівдикої Ефіопії. Реакцією Ліги Націй були формальні санкції та засудження. Той факт, що санкції були формальними, підтверджує те, що вони не торкалися нафтової промисловості та торгових шляхів – найболючіших точках Італії, на котрих, зрештою, заробляли і самі європейці. Врешті-решт, Муссоліні застосовував собі у Африці хімічну зброю, вбивав племена і, виходить, саме за це за кілька років санкції було знято.

Коли Гітлер порушував домовленості та починав власні перегони озброєнь – всі мовчали, вважаючи це внутрішньою справою країни. Коли Гітлер, порушуючи повоєнні угоди, ввів війська у Рейнську область, Ліга Націй лише констатувала факт скоєного. Коли Гітлер анексував Австрію, європейські лідери відкрито говорили, що Ліга Націй тут безсила, а згодом і взагалі ніби забули про існування цієї організації. Отже, Ліга Націй не мала, або не хотіла мати – як це було у випадку з Італією – механізмів впливу на агресорів, що могли б стримати їхні антигуманні дії. 

Як це схоже на ООН? 

У одному з матеріалів ми вже розповідали вам про перемоги та поразки ООН, як прямої спадкоємиці Ліги Націй. Організація є дуже ефективною у гуманітарній діяльності та модеруванні внутрішніх суперечок, коли сторони дійсно були зацікавлені у мирі. Натомість коли причиною агресії є звичайна геополітика та інтерес однієї сторони, ООН не має впливу. Так було, наприклад, у випадку російської агресії в Грузії та Україні

На засіданні Ради Безпеки ООН щодо російсько-грузинського конфлікту, представник Індонезії заявив, що Рада має висловити “глибоку стурбованість” – це, на його думку, є вкрай важливим. На цьому всю діяльність можна вважати завершеною, не рахуючи чисельних заяв та спроб “поговорити”. 

Так само було і у випадку з Кримом – невизнання анексії, засудження, санкції (котрі далекі від міжнародної ізоляції) деяких країн членів та – знову – відсутність механізмів впливу. Теоретично, такі механізми є – повна міжнародна ізоляція РФ у економічній та дипломатичній сфері. Однак, об’єктивно, хто хоче втрачати гроші через якусь Україну чи Грузію? ООН, на жаль, успішно продовжує помилки Ліги Націй, забуваючи, що одного разу маленькі поступки вже спричинили велику війну.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Міжнародна конференція скасована через необґрунтовані звинувачення у сексизмі

За якими критеріями ви відбирали б спікерів на наукову чи технологічну конференцію? Логічна відповідь - компетенція, знаменитість у потрібних колах...
Влада
Детокс
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: