Ashburn, United States
-5°
Понеділок, 17 січня 2022,

5 “зелених” міфів, які лише шкодять планеті

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Ручне миття посуду є більш шкідливим за посудомийну машину
  • Молочні продукти нерідко шкодять екології більше за м'ясо
  • Електронні книжки набагато гірші за паперові
  • Паперові пакети потребують у чотири раза більше енергії, ніж пластикові, а єдина їх перевага - швидке розкладання
  • Від глобального потепління рятують лише дерева, висаджені у тропічному поясі

Де це?

  • планета Земля

Деталі:

Здавалося б, турбота про екологію – це дуже складно: сортування сміття, пошуки лише екологічних товарів, обмеження себе у продуктах та послугах, проте в усій цій гонитві за порятунком планети ховається немало брехні. Сьогодні ми розповімо про найвідоміші “факти” про “зелене” життя, котрі виявилися міфами і відмова від котрих зробить ваше життя набагато простішим, а планету – чистішою. 

МІФ №1: “Ручне миття посуду екологічніше за використання посудомийних машин”

Дослідження Каліфорнійського університет у Лос-Анджелесі від 2013 року показало, що і ручне миття посуду для екології діє так само, як і посудомийна машина. 

The Guardian натомість наводить дані, котрі підтверджують, що посудомийна машина не тільки не шкідливіша, але і набагато екологічніша за ручне миття. Миючи посуд руками, ви  використовуєте енергію, необхідну для нагрівання води, наприклад, бойлер, котрий живиться переважно газовою чи вугільною енергією. Враховуючи те, що люди досить рідко стежать за кількістю використаної води для миття посуду, посудомийні машини часто є навіть більш економними.

Цікаво якщо ви бажаєте, щоб ручне миття посуду не спричиняло викидів СО2, ви маєте мийте посуд у холодній воді, хоча найімовірніше, потім вам доведеться його перемивати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВЕЛИКІ ГРОШІ ЧИ ЕКОЛОГІЯ – ЩО ОБИРАЮТЬ БІЗНЕСМЕНИ?

 

МІФ №2: “В усьому винне м’ясо”

Спершу варто сказати, що рослинна їжа дійсно створює приблизно на 20% менше викидів вуглецю, ніж тваринна, проте, як відомо, диявол у деталях. Якщо ви вегетаріанець і відмовилися від м’яса, проте вживаєте молочні продукти, аби отримувати необхідну кількість калорій, ви перекреслюєте усі свої старання відмовитися від маминої котлетки. 

Річ у тім, що молочні продукти, особливо ті, що виробляються з великої кількості молока (наприклад, твердий сир), створюють набагато більше викидів СО2, ніж курятина. З огляду на це, раціональним було б невживання червоного м’яса та рух у бік веганства, наскільки він буде для вас можливим. Тим не менш, аби зробити харчову промисловість абсолютно екологічною, достатньо просто припинити їсти. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЩО ПРИХОВУЮТЬ СВІТОВІ ВИРОБНИКИ ПРО ПАРНИКОВІ ГАЗИ?

 

МІФ №3: “Необхідно відмовитися від паперових книжок”

За даними книжкової індустрії США від 2006 року, річне виробництво книг спричиняє знищення 30 мільйонів дерев та викиду 12,4 тонни СО2. З огляду на такі невтішні дані, багато хто віддає перевагу електронним книжкам. Дослідження Cleantech Group від 2009 року показало, що електронні книжки екологічніші і всього за рік компенсують викиди, спричинені виробництвом. Також стверджується, що за рік це збереже виготовлення 22,5 паперових книжки. Та чи є це раціональним?

Хоч електронні книжки і не призводять до вирубки лісів, для виготовлення одного приладу потрібно майже 300 літрів води, додавання отруйних речовин та, що важливо, 15 кілограмів мінералів, включно із залізною рудою та колтаном, котрі нерідко мають африканське походження, де за ці мінерали нерідко починались справжні війни

Натомість для виготовлення однієї паперової книжки потрібно у майже в 30 разів менше мінералів. Тобто щоб відшкодувати ресурси, витрачені на електронну книгу, ви маєте прочитати на ньому щонайменше 30 книжок, хоча немає гарантій, що за час їхнього читання, вам не доведеться купити новий пристрій або не виникне потреби купити паперову книжку. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧИ ДІЙСНО “ЗЕЛЕНА ЕНЕРГІЯ” ВИГІДНІША ЗА ГАЗ ТА ВУГІЛЛЯ?

З точки зору використання корисних копалин, паперова книжка є безумовно більш екологічною за електронну, до того ж, все більше книжок робляться з паперу, що використовується повторно. Однак це не змінює факту подальшої вирубки лісів. З одного боку вирубка дерев є величезною проблемою навіть у межах України, а з іншого – варто розуміти, що лише 35% усієї деревини використовується у паперовій промисловості, а тому не варто в усьому звинувачувати книжки. 

На щастя, існують бібліотеки та інші гаджети, адже якщо ви читаєте книги у смартфоні, планшеті чи ноутбуці, тобто у девайсах, які і без книжок потрібні вам, вам не потрібно купувати дорогу з точки зору ресурсів електронну книгу. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ГРЕТА ТУНБЕРГ: ЕКОАКТИВІСТКА, КОТРА МАНІПУЛЮЄ, ЯК ПОЛІТИКИНЯ

 

МІФ №4: Паперові пакети – екологічно чисті

Мусимо розчарувати тих, хто бігає від “Сільпо” до “Ашану”, шукаючи паперові чи біорозкладні пакети: ви дарма цим займаєтесь. Так, виробництво пластику безсумнівно є шкідливим, а ще гіршим є його кількість, проте не сприймаймо альтернативні варіанти за панацею. Біорозкладні пакети виробляють з того ж матеріалу, що і звичайні пакети, проте із додаванням до складу речовин, що пришвидшують розпад пакету на часточки мікропластику. Мікропластик, у свою чергу, поглинає токсини та без труднощів потрапляє до ґрунту, водойм, а звідти – всередину живих організмів.

Здавалося б, з паперовими пакетами все напевно має бути краще – та де там. Як інформує BBC із посиланням на дослідження Асамблеї Північної Ірландії, для продукування паперових пакетів необхідно в чотири рази більше енергії, ніж для пластикового відповідника. 

Так само, паперові пакети потребують набагато більше води і – найважливіше – вони робляться із деревини, котрій людство взагалі-то намагається зберегти життя. Єдиною перевагою цих пакетів є достатньо швидкий розклад у природних умовах, проте чи воно того варте? Ліпше за все використовувати багаторазову торбу з цупкої тканини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СМІТТЄВІ РІКИ: ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ БІЛЬШІСТЬ ПЛАСТИКОВОГО СМІТТЯ?

 

МІФ №5: “Посадка нових дерев врятує нас від глобального потепління”

І так, і ні, адже все залежить від того, де посаджено ці дерева. Річ у тім, що зниженню температури на Землі шляхом поглинання СО2, ми завдячуємо деревам, що ростуть у тропічному поясі довкола екватора, адже лише вони здатні не тільки поглинати СО2, але і сприяти формуванню конвективних хмар, котрі і охолоджують планету. Всі інші дерева, що знаходяться поза тропічним поясом, мають маленький вплив на зниження температури або ж взагалі його не мають. 

Натомість дослідження Ліверморської національної академії показало, що чим далі дерево посаджено від екватора, тим більша ймовірність, що воно не тільки не допомагатиме, але і сприятиме нагріванню планети через поглинання сонячного світла. Це зветься ефектом альбедо, проте нам немає чого боятися, адже нашкодити планеті можуть лише великі ліси, посаджені у високих широтах, тобто у Скандинавії, Канаді чи Сибіру.

Найцікавіше - Звичаї

Огляд пенсійної реформи в Україні: що мусить знати кожен

Якщо зараз сказати абстрактному айтішнику із непоганою зарплатою, що за якісь 30 років йому доведеться виживати на десяту (чи і...
Влада
Звичаї

Репортаж Nikomu: “Хочете рівності - отримуйте в писок” - як минув перший KharkivPride

Слова, процитовані у заголовку, наш кореспондент почув на харківській площі Свободи у суботу. 15 вересня там пройшов перший “ХарківПрайд”. Як...
Звичаї
Медіа
Україна

Російська лабораторія з небезпечним вірусом вибухнула

Дослідницький центр вірусів у Росії — один з двох місць у світі, який зберігає вірус віспи. І він — вибухнув. ...
Влада
Звичаї
Наука та Технології

10 цитат минулого, щоб зрозуміти, що відбувається у світі сьогодні

Історія циклічна. І щоб зрозуміти, що відбувається у буремному світі, сьогодні ми розглянемо 10 цитат великих людей, що докладно описують...
Влада
Звичаї
Медіа

Новосанжарський синдром: Україна евакуює громадян звідусіль, але де загальна паніка? - ІНФОГРАФІКА

Паніка, яка була створена довкола евакуації українців з Ухані, по-перше виглядала досить неприродно, а по-друге, була абсолютно зайвою і навіть...
Влада
Звичаї
Медіа

Вуличні перестрілки та вибух злочинності - що змінює право на носіння зброї?

Вже вкотре за місяць у США відбуваються вуличні стрілянини, від котрих страждають пересічні громадяни. Свідчить це, безперечно, про необхідність кращого...
Звичаї
Медіа
Україна

Два тижні надзвичайного стану: в Іспанії в рази зросла кількість випадків насилля над жінками

За два тижні надзвичайного стану на гарячу лінію для жертв гендерного насилля надійшло на 12% більше дзвінків, ніж за аналогічний...
Влада
Звичаї

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

У Нігерії масово вбивають християн, а світ мовчить

Згідно даниx, протягом перших 6 місяців у Нігерії мусульмани завдали 52 смертоносні атаки на християн. 

Влада
Звичаї
Медіа

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: