Ashburn, United States
+15°
Субота, 23 жовтня 2021,

Як зробити аеропорти прибутковими - на прикладі Heathrow

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

 • Хітроу один з небагатьох британських аеропортів, що знаходиться повністю у приватній власності
 • Утримувати таке летовище коштує сотні мільйонів доларів
 • Проте плата від перевізників та інші шляхи монетизації більше ніж компенсують затрати
 • Як працює маркетинг аеропорту і що робить його прибутковим

Де це?

 • Британія
 • США

Деталі:

Аеропортний бізнес складна діяльність із численними викликами. Проте основна його ціль та сама заробити. Україна останнім часом активізувала зусилля з перезапуску аеропортів у обласних центрах. Проте, як часто буває, хороші ідеї загрузають у політиці і не тільки не приносять грошей до бюджету, а і призводять до величезних втрат.

То як інші країни вирішують подібні проблеми?

По всьому світі, багато аеропортів у власності держави і вони отримують свій основний дохід не завдяки комерційним авіакомпаніям. Різні аеропорти мають різні джерела заробітку. Лондонський Heathrow спеціалізується на пасажирських перевезеннях. 

Варто зазначити, що транспортування вантажу можливе в тому числі завдяки тим самим пасажирським літакам.  І хоч кожного дня в Heathrow здійснюють 650 польотів, з них вантажні складають мізерну частку. 

Heathrow один з найзайнятіших аеропортів світу. Кожного року свої кошти в аеропорті залишають близько 78 мільйонів пасажирів. І навідміну від більшості, він знаходиться у цілком приватній власності – уряд Британії своєї частки у ньому не має. І це той випадок, коли аеропорт виконує свою економічну функцію приносить гроші. 

1 485 650 000 доларів складають різнофункціональні витрати на існування аеропорту протягом року, включно із заробітньою платнею 6500 працівникам, а це 494 мільйони. 

76 000 кількість людей, які обслуговують аеропорт. Але місцевими працівниками є лише 6 500. Компанія, яка обслуговує аеропорт, Heatrow Airport Holding, відповідальна за нагляд та адміністрування аеропорту. Але окрім цієї компанії, тут працюють і сотні інших комерційних контор. 

70 000 тисяч людей працює безпосередньо на авіалініях:

 • компанії, які перевозять багаж
 • компанія, яка контролює небесний простір
 • бусики та інше

Аеропорт витрачає щороку 232 мільйони доларів на інші послуги, серед них 113 мільйонів доларів іде на сплату рахунків за воду, електрику, газ, інтернет. Загалом і виходить майже 1,5 мільярди.  

З чого аеропорт отримує прибуток?

Первинні витрати на кожного пасажира, який користується послугами аеропорту Heathrow $19. Логічно, що цю ж суму пасажири мають повернути. 

Та не усе уніфіковано: є менш і більш прибуткові клієнти. 

Пасажири, які прибувають до аеропорту, зазвичай відразу, зійшовши з літака, ідуть на вихід, а от пасажири, які відравляються з аеропорту, або мають тут пересадку, є якраз тими, хто і може зіграти основну роль у покращенні економічного стану аеропорта. У таких пасажирів більше часу на покупки в крамницях у межах летовища. 

Роздрібна торгівля є дуже важливим сегментом прибутковості будь-якого аеропорту. Керівництво зацікавлене у тому, щоб пасажири якомога швидше пройшли реєстрацію на рейс та перевірку, і могли безтурботно поринути у шопінг.  

Heathrow отримує частку на роздрібній торгівлі від кожного магазинчика. В середньому частка аеропортів з кожного відвідувача становить:

 • від ресторанів 95 центів 
 • роздрібна торгівля $5,15 
 • паркування $2,03 
 • оренда авто та VIP-зали $3,04
 • експрес-потяг, який з аеропорта прямує до залізничної станції Паддінгтон $2,15

Скільки грошей вираховує аеропорт з квитка? 

Аеропорт заробляє $13,32 з вартості кожного актуального квитка. Це не означає, що пасажири додатково оплачують цей збір. Аеропорти відраховують цю частку з авіакомпаній. Згадайте, що витрати на пасажира сягають $19. Але попри те, ця сума квиткового збору все одно є однією з найбільших у світі. 

Аеропорт Даллеса в Вашингтоні стягує $5,68 з квитка, новозеландський аеропорт  Auckland — $7,71, Аеропорт Шарля де Голля в Парижі $10,92. 

Як примусити пасажирів залишили побільше грошей 

Власники Heatrow є експертами  комерційного маркетингу. Вони використовують різні трюки та техніки, щоб пасажири витрачали побільше. 

Наприклад, на 3 Терміналі, щоб дістатись від охорони до входу на посадку, всі пасажири проходять крізь дюті фрі, оскільки власники крамниць економлять на податку за імпорт, то й ціни тут дещо нижчі. І це приваблює мандрівників. 

Heatrow відображає на екрані відповідні координати рейсу не раніше, ніж за 45 хвилин до відправлення. Довгий час очікування означає, що пасажири крутитимуться у центральному проході, який переповнений крамничками та ресторанами. 

Аеропорт Heatrow є одним з кількох аеропортів, який пропонує цілодобові послуги пасажирам із 6 континентів. А ще він дбає про комфорт для тих,  кому доводиться довго чекати на свій рейс. 

У той час, коли в середньому до аеропортів пасажири  прибувають за 2 години 17 хвилин перед вильотом, то сюди за 2 години 51 хвилину. Знову ж таки, більше часу на покупки. 

Авіаоператори платять збори

Аеропорт на одного пасажира витрачає $19, повертає $13,32. Решту прибутку Heatrow отримує за надання авіакомпаніям місце на злітній смузі.  А решта прибутку від самої зльотної смуги. 

Кожен літак, який приземляється в Heatrow, платить в середньому 9500$. Звичайно, все залежить від розмірів літака. Наприклад 76-місний FlyBe Dash 8 не платить однакову суму із 345-місним літаком British Airways 747. 

Ця сума оплачує простір на території злітної смуги, перевірку на місці, присвоєння часу на злітно-посадковій смузі. 

Коли літак іде на зліт, то знову оплачує час свого рейсу за кожного пасажира. За кожного пасажира, який летить за межі Європи, збір з авіаперевізника сягає 58$. Чим ближчий пункт призначення, тим менший збір. 

Наприклад, повністю заповнений FlyBe Dash 8, який летить до Единбургу, заплатить 2,400$ за все, включаючи прибуття та відправлення. Тоді, коли літак компанії British Airways 747, який прямує аж до Нью-Йорка, заплатить 31,700 $. 

Проте це не фіксовані суми. Насправді багато авіаперевізників мають домовленість про знижку за послуги аеропорта Heatrow. 

Підрахувавши це все разом, виходить, що летовище отримує в середньому 29$ за кожного пасажира. Це означає, що аеропорт заробляє в півтори рази більше, ніж витрачає. 

Після того, як компанія вирахує витрачені кошти та погасить усі заборгованості, чистий прибуток із кожного пасажира в середньому 8,20$.

Далекопрямуючі літаки вигідніші 

Протягом дня аеропорт може здійснити максимум 657 рейсів, та зазвичай здійснює 650. 

Логічно, найприбутковішими є великі літаки далекого спрямування. 

Наприклад той самий 76-місний FlyBe Dash 8 приносить значно менше, ніж 345-місний British Airways 747. Саме тому, Heatrow не пропонує великої кількості рейсів у межах самої Британії. 

Аеропорт співпрацює лише з 8 аеропортами в Англії, із стількома ж і у Китаї. 

Аеропорт у Амстердамі має 25 вильотів до Англії. Тож більшості англійців, які не живують у Лондоні, простіше дістатись до того ж самого аеропорту в Амстердамі, бо там є більше напрямків по Британії.

Heatrow це комерційна компанія. Тому незважаючи на те, що громадяни Британії мають більші запити на напрямки всередині країни, для Heatrow значно вигідніше літати на довгі відстані. І не лише Heatrow не вигідно літати по території Британії, але й британцям дорожче пересуватись країною з цим аеропортом, на відміну від менших. 

Не всі аеропорти є комерційними. Але, якщо говорити саме про приватний Heatrow, то з нього значно частіше здійснюють польоти на довші відстані, у літаках, де є багато посадкових місць. Адже мито від таких літаків — більше. 

Приватні VS державні летовища

Близько ⅔ аеропортів у світі втрачають гроші. Дуже часто це аеропорти державного підпорядкування, які не орієнтуються лише на дохід. 

США не притаманна приватизація аеропортів, як у Британії. Тут є лише один приватний аеропорт, які здійснює комерційні польоти – Branson Airport на Півдні штату Міссурі. На відміну від Heatrow, який є прибутковим, цей аеропорт втрачає свої гроші і декілька років боровся за своє існування.

У США англійська транспортна компанія National Express, яка знаходиться у 60 милях від аеропорту Ньюбурга та в 2000 від Нью-Йорка, зазнала невдачі та знову повернулись у власність держави. 

У Британії 10 з 15 успішних аеропортів є приватними. На противагу, лише 4 з 15 найнеприбутковіших приватизовані. 

Малі аеропорти, під державним керівництвом, отримують різні непрямі дотації для свого функціонування та забезпечення. Такі аеропорти збирають з авіаоператорів менше зборів і це приваблює. 

Місто, країна чи уряд дають субсидії, тому що вбачають у повітряному сервісі стимул для розвитку економіки. 

Переваги приватних та державних аеропортів питання суперечливе. Ті, хто за державні, наголошують що такі аеропорти важлива частина інфраструктури країни, а на підтримку приватних говорять про те, що вони забезпечують меншу вартість та кращий сервіс. 

У будь-якому випадку утримувати приватний чи державний аеропорт не просто. Але те, що в аеропорті Heatrow протягом дня літає 6,5 сотні літаків, приносить мільярдні прибутки, які дають змогу бути одним із найуспішніших аеропортів світу.  

 

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: