Ashburn, United States
+18°
Субота, 23 жовтня 2021,

Як місто здійснило переворот цивілізації 

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Постійне зростання важливості ролі міста
  • Як урбанізм покращує життя суспільства
  • Розподіл міст за спеціалізацією
  • Як бізнеси кучкуються у містах

Де це?

  • Світ

Деталі:

Найбагатша країна світу за ВВП на душу населення – Катар, за ним у рейтингу Люксембург та Сінгапур. Об’єднює ці три країни те, що міське населення тут складає більше 90%.

Люди обирають місто  

Три найбідніші країни: Центральноафриканська республіка, Демократична республіка Конго та Бурунді мають менше 50% міських жителів. Якщо порівнювати рівень ВВП цих африканських країн та кількість міських жителів помітна пряма закономірність. 

Міста не забезпечують країнам автоматичного процвітання, але те, що добробут будь-якої країни залежить від рівня урбанізації – це факт. 

З одного боку можна поставити під сумнів користь міст: жити тут дорого, повітря забруднене, менше простору довкола, вищий рівень злочинності і швидше поширюються всілякі захворювання. 

Якщо б населення всього світу розселити рівномірно, на кожного б припало трохи більше 2 гектарів землі для існування. Але байдуже, люди все одно обирають життя у місті. Сьогодні 54% людей всієї планети Земля живе у містах і цифра ця зростає. 55 років тому міське населення сягало 34%. 

Урбанізація, яка змінила хід історії

Первісні люди були мисливцями. Вони полювали за своєю їжею та часто не жили в одному і тому ж самому місті. Постійно кочували туди, де було більше тварин.

Приблизно 10 000 років зявились ферми. Культивація рослин сприяла тому, що люди вкорінились на одному місці, яке можна було назвати домом у сучасному розумінні. Але давні ферми були зовсім не такими, як зараз. Людям бракувало технологій та знань. 

Археологи, які займаються дослідженням давніх поселень та ферм, вказують, що вони утворились не раніше, ніж 3 тисячі років тому. Саме тоді й почали одомашнювати тварин як знаряддя праці. 

Давні фермерства сприяли урбанізації 

Коли люди почали створювати свої фермерські плантації, урожаю з них вистачало на одного. Але з часом, коли виникла прогресивна техніка та інші методи догляду за землею, одна ферма могла нагодувати вже значно більше, ніж одного. Сучасні ферми можуть забезпечувати продукцією сотні людей. 

Коли один фермер міг забезпечувати їжею ще певну кількість людей, у цих інших зявилась нагода не працювати на землі, а займатись іншими справами: вивчати мови, літературу, науки. Ця зміна фокусу призвела до усіх технологічних звершень, які і створили наш сучасний світ. Подумати тільки, якщо б давні фермерства не вдосконалились, ми б усі були змушені дбати про свій добробут, кожного дня обробляючи власну городину. 

Великі міста успішні міста

Cередовище проживання людей змінилось природньо. І сьогодні більшість із нас може обирати, де жити: у великому багатофункціональному місті чи у тихому селі з чистим повітрям. 

Цікаво те, що чимало міст залишаються на своїх заслужених позиціях і досі. 

У XIX столітті найбільшим містом у Європі був Лондон. Сьогодні британська столиця не відійшла від цього статусу. У цьому ж столітті другим найбільшим містом Європи був Париж тут він і досі.

Те, що було великим в минулому, залишається ним і досі, зміни можуть бути спричинені хіба що зовнішніми чинниками.

Cтатус мешканців Гонконга змінився, коли той перестав залежати від Британії. Рівень життя у Сан-Франциско почав підніматись, відколи там почали добувати природні ресурси, зокрема і золото. Коли Вашингтон почав створювати нові індустрії, американський уряд став одним із найуспішніших в світі. 

Згідно з Бюро перепису населення США, найбільше місто Америки Нью-Йорк. Тут проживає 8,5 мільйони міських жителів. 

2 Лос Анджелес 4 мільйони

3 Чикаго 2,7 мільйона

4 Хьюстон 2,3 мільйона

5 Фінікс 1,6 мільйона

Рейтинг успішності вещезгаданих міст залежить від їхніх розмірів та кількості жителів. І так не лише в Штатах. 

У найбільшому місті Німеччини, Берліні, проживає 3,5 мільйони жителів, у Гамбургу 1,8, в Мюнхені 1,4, в Кельні трохи більше мільйона, у Франкфурті 700 000 тисяч. 

Різні компанії в одному місті

В давніші часи, коли люди були привязані до місця вирощування своєї їжі, переваг в урбанізації було значно менше, ніж недоліків.  У селі можна було створити ферму, а до міста не було чим дістатись, хіба що ногами. 

Сьогодні все навпаки, тому й кількість міських жителів переважає над сільськими. 

Велика перевага міст можливість різних бізнесів розташовуватись поряд. Люди переїздять до міст, щоб знайти собі гідну роботу, тому що усі великі компанії тут. 

Зараз міста зазвичай мають певну цільову спеціалізацію, розподіл. І це абсолютно природне явище. Людська діяльність, час, який на неї витрачається формують індивідуальну специфіку міста. 

Наприклад, Лос-Анджелес це точка розваг, Бостон центр медичних досліджень, Дюссельдорф спеціалізується в телекомунікаціях, Сінгапур кращий у фінансовій індустрії. Різносторонні компанії розташовуються поряд, бо хочуть бути ближчими один до одного. 

Телекомунікаційні компанії, такі як: Vodaphone британська телекомпанія, Deutsche Telekom, AT&T американська телекомунікаційна компанія, з’явились як прямі представники у Дюссельдорфі. На місці їм простіше комунікувати з іншими місцевими компаніями. Так само у Дюссельдорфі такі компанії, як Nokia, Google, LG, що виготовляють телефони можуть напряму співпрацювати із провайдери мобільних сервісів, щоб ті продавали їхню техніку у своїх крамницях. 

Своєрідна синергія в економіці сприяє покращенню кожної окремої компанії у великій бізнесовій групі. 

Поділ і спеціалізація робіт є вирішальними для розвитку всього світу. Уявіть, що ви виготовляєте все, чим користуєтесь. Вирощуєте їжу для себе, здобуваєте і фільтруєте воду, будуєте машини. Подумати, скільки часу займе створити машину з нуля. Принаймні 10 років. А от в Британії люди в середньому можуть купити машину, відкладаючи 6 місяців. 

Є люди, які роблять машини краще, ніж їх робив би ти. Хтось займається виключно видобутком заліза, інші роблять скло, тисячі людей працюють, щоб  створити твою автівку. 

Ефективність та логічний розподіл праці завжди приносить бажані плоди. Ось чому торгівля, яка розвинена у містах, приносить користь кожному. Саме міста через логістичні та економічні особливості роблять торгівлю доступною та ефективною. Це і є здобуток урбанізації. 

Звичайно, села будуть існувати і вони теж потрібні, але все ж таки для оперування комерційними операціями чи суспільними змінами потрібно жити в місті. 

Бізнес який не для міста

Певним виробництвах вигідніше працювати не в місті, а за містом.  Ви не знайдете у центрі Манхеттена автомобільного заводу. 

Попри те, що в містах зібрані різні спеціалізовані компанії, менша вартість транспортування до ринків збуту, створення машин у місті має більше недоліків, аніж переваг. Якщо Tesla захоче перемістити свою фабрику в місто, за саму лише територію заплатить 200 мільйонів доларів.

Переваги міста не компенсують витрат на функціонування в ньому. Це й було причиною занепаду заводу Tesla в Детройті. Детройт колись великий центр автомобільного виробництва, але зрештою виробники зрозуміли, що вони зможуть знизити свої витрати, вийшовши із міського середовища. 

Міська логістика великих компаній 

Уявіть, що є 10 людей, які хочуть купити один продукт. Якщо б ці люди рівномірно розмістились на певній території, то логічно було б, щоб виробництво працювало десь у центрі. Хтось живе трішки ближче, хтось трішки далі, але продукт має однакову можливість потрапити до кожного. 

А тепер, скажімо, 8 з цих 10 живуть у малому містечку разом. Логічно, що це виробництво було б розташоване ближче до цього міста. Відправлення товарів до решти двох людей буде довшим, проте для більшості відправлення буде простим. 

Amazon, який має свої склади в Британії, розмножився Англією, щоб бути поблизу місць, де живе найбільша кількість людей для зменшення дистанції транспортування. 

Зародження міст було вигідним і в торгівлі 200 років тому. Звичайно, і тоді існувало транспортування товарів, але не на машинах. Люди просто ходили пішки. За годину ми можемо проїхати більше 112 кілометрів, а раніше люди могли за годину пройти лише 6. Що ж, логічно, що вони хотіли жити біля ринків, щоб легко продавати та купувати товари. А великі ринки були саме в містах.

Субурбанізація, процес розвитку приміських зон, є новою концепцією, але досі більше людей обирає для життя місто.  Міста ефективні, вони продукують робочі місця, створюють добробут. А творять міста його жителі. 

Україна у сценарії глобальної модернізації

Україна, раніше сільська країна, теж не опинилась за бортом урбанізації. Але попри особливе географічне розташування, села тут все ж залишаться вигідними і не лише з погляду економіки, але й з погляду культури та туризму. 

Взяти хоча б Закарпаття. Села там то ціла енциклопедія етнічності нашого народу. Там вишивають наше національне вбрання, тчуть вовняні килими, які продають далеко за межами України, займаються сироварінням. 

Але, звичайно, роль та значення міста для усіх українців зростає. За даними останнього перепису населення в містах проживає понад 67% українців. Різні частини України мають своєрідну спеціалізацію. На заводах Західної України, до прикладу в Калуші, видобувають калійну сіль, Кривий Ріг батьківщина вітчизняної металургії. На південь зїжджаються відпочивальники з усієї країни. 

Звичайно, інфраструктура у наших містах ще далека від європейських, чи тим більше сінгапурських стандартів. Але шлях подолає той, що йде.  

Розвиток міста зрештою залежить від кожного: чи вкладати свої знання у розвиток українських компаній чи їхати за кордон. Позитивним чинником є те, що ринок українських спеціалістів, які роблять успішні стартапи в межах міста і для нього, неухильно зростає.

І йдеться не про нові скляні мости, які тріскають після першого ж дня експлуатації , а про реально круті проекти, які змінюють життя нашої країни і не лише в сфері економіки, а й у сфері маркетингу. Вони рекламують нашу країну в світі. Наприклад, Banda Agency, яка змінює звичне сприйняття українських памяток та приносять світові інше уявлення про нове українське місто. 

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: