Ashburn, United States
+16°
Субота, 23 жовтня 2021,

Хто фінансує міжнародний тероризм Ісламської Держави?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • У 2015 році Ісламська Держава накопичила майже 6 мільярдів доларів
  • ІД отримує гроші із незаконного продажу нафти, грабунків та викрадень заможних людей
  • У торговельній співправці з ІД підозрюють Туреччину та Сирію
  • Перемогти Ісламську Державу можна лише економічною блокадою, санкціями та замороженням активів її компаній

Де це?

  • Близький Схід

Деталі:

За даними Глобальної бази даних тероризму, у 2016 році за 70% жертв терору у світі відповідали таліби, Аль-Каїда та Ісламська Держава. Водночас із цим, ці організації виявились найбагатшими та отримували мільйони чи навіть мільярди доларів. Проте звідки терористи беруть такі кошти, якщо проти них воює весь світ?

У нашому матеріали ми зосередимо увагу на фінансовій діяльності саме Ісламської Держави – найбагатшої, найпомітнішої та найжорстокішої терористичної організації. Під час апогею свого територіального контролю у 2015 році Ісламська держава накопичила майже 6 мільярдів доларів, що зробило її на сьогодні найбагатшою терористичною мережею в історії. Як взагалі могло статися, що терористична організація має бюджет, котрий дорівнює ВВП Чорногорії чи Ліхтенштейну? Аби досягати таких результатів, ІД має кілька джерел постійно-змінного фінансування: 

  • нафта, газ, котрі у 2015 році принесли організації $500 млн;
  • власна система оподаткування та вимагання, що принесло $360 млн у 2015;
  • грабунки міст та людей (пограбування Мосула та банківських рахунків у 2014 році принесло організації $500 млн).

Окрім цього, не варто виключати торгівлю наркотиками, зброєю, тютюном чи людьми (а також викрадення і “продаж” заручників державам). Цікавою є система “оподаткування”, котру ІД поширила серед своїх прихильників, здебільшого сунітів: на окупованих територіях терористи позиціювали себе, як опозицію та єдиний захист для людей, а тому – збирали гроші, аби мати змогу забезпечувати цей самий “захист”.

Нафта

Ісламська Держава, котра у 2015 контролювала величезні території у Сирії та Іраку, отримувала велику долю прибутку від незаконного контролю нафтовими покладами. Переважно, терористи займалися внутрішньою торгівлею.

У інтерв’ю виданню The Atlantic Говард Шац, економіст аналітичного центру “RAND Corporation”? посилаючись на слова іракського колеги, заявив, що на фінансову діяльність ІД часто закриває очі Туреччина. За його даними, організація тримає у Туреччині мільйони доларів у готівці та золоті. Окрім цього, вони незаконно продавали нафту турецьким покупцям. Цікаво, що турецькі політики раніше вже були піймані на співпраці з Аль-Каїдою у 2009 році.  

Постійні клієнти

Катарська телевізійна компанія Al Jazeera стверджує, що як тільки нафтові конвої покидають територію ІД, їх стає дуже важко відстежувати, тому дуже важко офіційно висувати звинувачення конкретним державам. 

Тим не менш, у інтерв’ю Kurdistan 24 Раджек Радек Максимо, колишній старший командир ІД, котрого сирійські курди утримують у в’язниці, заявив, що Ісламська Держава продавала нафту та газ Сирії та Туреччині, і тривало це доки бойовики правили над великими територіями в Сирії та Іраку, тобто протягом 2015-2017. Він, як бойовик, що був відповідальний за кілька пропускних пунктів на територіях ІД, ствердив, що до Туреччини нафта трапляла через Вільну сирійську армію.Також він сказав, що угоди між Ісламською державою, режимом Асада та Туреччиною були складними, проте між сторонами таки була комунікація. 

Викрадення та грабунок

За даними Говарда Шаца, терористи мають свої методи впливу на людей: “Якщо ви жили на території ISIS, – говорить він, – вони знають, де ви живете, вони знають як багато ви заробляєте і вони знають, чим займається ваш бізнес… Вони можуть піти до бізнесмена і сказати:” Ви повинні дуже пишатися своїм сином. Шкода було б, якби з ним щось сталося.”

Біткоїн та “законні інвестиції”

Окрім цього, терористи, накопичивши за роки війни величезні активи, вкладають гроші у цілком законний бізнес. Так, завдяки обшукам підприємств, пов’язаних з ІД, було припущено, що організація вкладає гроші у нерухомість та навіть автосалони. Цими підприємствами часто керують посередники, які співпрацюють з групою не через ідеологію, а з метою отримання прибутку; згодом вони передають прибуток ІД, коли цього вимагають. 

У 2017 році Wall Street Journal повідомив, що ФБР викрило міжнародну мережу, керовану ІД, яка використовувала підроблені рахунки eBay та PayPal для переказу коштів працівникам з США. Пошукові системи та відеохостинги (Google та YouTube) вже давно використовуються терористами для поширення пропагандистських роликів, котрі, завдяки своїй популярності, зробити терористів бажаними партнерами для рекламодавців. 

Також, ІД використовує криптовалюти, такі як біткойн, щоб уникнути традиційних банківських переказів та пов’язаних із цим ризиків. На думку доктора наук Університету прибережної Кароліни та експерта з питань розвідки та національної безпеки, Джозефа Фіцанакіса, за допомогою криптовалют та Darknet’у терористи займаються масштабним продажем підроблених та піратських товарів, котрі зазвичай оплачуються криптовалютами через високу ціну.

Ісламську Державу не перемогти кулями

На сьогодні Ісламська Держава втратила 98% території, котру вона захопила у 2015, у період свого “розквіту”. Проте вже найближчим часом організація може вкотре воскреснути у Сирії та Іраку і виною цьому буде не тільки дискримінаційна політика урядів у стосунку до сунітів, але і відновлення фінансових можливостей терористів.

З огляду на те, що бойовики після втрати контролю над територіями та ресурсами повернулися до підпільної діяльності та регулярних терактів, їх не вдасться перемогти зброєю, адже мережа тероризму є дійсно глобальною та поширеною майже в усіх точках світу. Враховуючи це, на думку The Atlantic, перемогти тероризм можна лише економічною блокадою, санкціями та замороженням активів міжнародних компаній, котрі контролює ІД та через котрі вона “тихо співпрацює з урядами в усьому світі”.

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: