Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Війна за “чорне золото”: як наше життя залежить від ціни на нафту

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Ціни на нафту залежать від попиту, пропозиції, геополітичних питань та природних катаклізмів
  • Якщо зростає попит на нафту, зростає ціна, якщо зростає видобування і зменшується попит - ціна падає
  • Зростання цін на нафту призводить до зростання прибутку, інвестицій і створення нових робочих місць
  • Спад ціни на нафту спричинює зниження цін на опалення, транспорт і збільшує купівельну спроможність громадян

Де це?

  • Європейський Союз
  • Сполучені Штати Америки

Деталі:

Чули, як на восьме березня гепнулись ціни на нафту і це сколихнуло курс російського рубля? Всього лиш чорна рідина, а впливає на економіку багатьох держав. Сьогодні ми розповімо, що впливає на цінові показники на ринку нафти чому вони змінюються, а також як ці показники впливають на наше життя.

Чому змінюється ціна на ринку нафти?

Попит та пропозиція

У цьому випадку діє основний економічний закон попиту та пропозиції. Коли зростає попит (або зменшується пропозиція), ціна має зростати, а коли попит зменшується (або зростає пропозиція), ціна падає.

Так сталося у 2014 році. Саудівська Аравія прийняла рішення, що не скорочуватиме видобування нафти, а продовжуватиме видобувати на рекордно високих рівнях. Водночас із цим, високий рівень видобутку зберігався в усьому світі. 

Ціни на нафту різко впали, оскільки виробники перекачували більше нафти, ніж світ міг спожити. Вплинуло також на це зниження потреб у нафті з боку Європи та Китаю. ОПЕК (Організація країн-експортерів нафти) тоді звинувачувалась у падінні цін на нафту, оскільки відмовилась скорочувати видобуток. ОПЕК, однак, заявила, що винні американські сланцеві бурові установки, які добували забагато нафти, а тому саме вони повинні були першими скоротити видобуток. 

Коли попит на сирі нафтопродукти високий, ціни коригуються, щоб підтримувати рівень пропозиції в майбутньому, враховуючи поточний рівень виробництва. Високі ціни також призводять до збільшення нафтових інвестицій, розвідки та розвитку бюджету, що призводить до відкриття нових родовищ та збільшення постачань, що з часом спричиняє зниження цін.

Війни та геополітика

На ціни нафти дуже впливають війни, тероризм або політична нестабільність. у регіонах. Особливо на ціни впливають конфлікти на Близькому Сході, де зосереджені великі поклади нафти. Наприклад, в 2003 році ціни на нафту зросли після вторгнення США в Ірак. Ця країна на Близькому Сході виробляє багато нафти, і через нестабільність у регіоні люди не були впевнені, чи постачанням проводитиметься без змін. 

У липні 2008 року ціна бареля нафти досягла 136 доларів через хвилювання та побоювання споживачів щодо загострення війн в Афганістані та Іраку. Однак, роль грають не тільки актуальні війни, але і просто інформація про початок нових. Так у тому ж 2008 році Ізраїль заявив про те, що може атакувати Іран і всього лише такий комунікат сильно вплинув на ринок.

На зростання цін впливають також кризи у країнах-видобувачах нафти та протистояння між ними, адже це ставить під загрозу стабільність постачання речовини і може обмежити його.

Природні та техногенні катастрофи

Природні та техногенні катастрофи можуть призвести до зростання цін на нафту, якщо вони глобальні та серйозні. Ураган Катріна вплинув на ціни 19% усієї нафти в США, а його наступник, ураган Рита тільки погіршив становище. За часи цих двох катаклізмів було знищено 113 морських нафтових і газових платформ, а також пошкоджено 457 нафтогазопроводів.

У травні 2011 року повінь на річці Міссісіпі призвело до зростання цін на газ до $3,98 за галон. Ринок сколихнула загроза того, що затоплення може завдати шкоди нафтопереробним заводам.

Який вплив має ціна на “чорне золото”?

У випадку, якщо ціни на нафту зростають, зростає прибуток, кількість інвестицій, оскільки стає економічно вигідно використовувати дорожчі сланцеві родовища. Отож, якщо зростає кількість нових родовищ, зростає і кількість нових робочих місць. З іншого боку високі ціни на нафту вражають підприємства й споживачів з більшими витратами на транспортування та виробництво. Відповідно, якщо ціна падає, це діє у зворотній бік.

За даними Єврокомісії, якщо ціна на нафту падає, зменшується ціна на опалення, транспорт і більша купівельна спроможність громадян. Така тенденція, однак, може призвести до зменшення інвестицій у нафтову галузь, а також до зниження темпів зростання заробітних плат.

Відповідно, якщо країна є так званою “бензоколонкою” і живе лише за рахунок продажу ресурсів, її економіка є залежною від змін на ринку, які далеко не завжди можна передбачити. Як, наприклад, ніхто не передбачав раптове падіння цін на нафту марки Брент, що міцно вдарило по економіці РФ, скільки б вони не говорили про зворотнє.

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: