Війна за “чорне золото”: як наше життя залежить від ціни на нафту
Про те, як:
- Ціни на нафту залежать від попиту, пропозиції, геополітичних питань та природних катаклізмів
- Якщо зростає попит на нафту, зростає ціна, якщо зростає видобування і зменшується попит - ціна падає
- Зростання цін на нафту призводить до зростання прибутку, інвестицій і створення нових робочих місць
- Спад ціни на нафту спричинює зниження цін на опалення, транспорт і збільшує купівельну спроможність громадян
Деталі:
Чули, як на восьме березня гепнулись ціни на нафту і це сколихнуло курс російського рубля? Всього лиш чорна рідина, а впливає на економіку багатьох держав. Сьогодні ми розповімо, що впливає на цінові показники на ринку нафти чому вони змінюються, а також як ці показники впливають на наше життя.
Чому змінюється ціна на ринку нафти?
Попит та пропозиція
У цьому випадку діє основний економічний закон попиту та пропозиції. Коли зростає попит (або зменшується пропозиція), ціна має зростати, а коли попит зменшується (або зростає пропозиція), ціна падає.
Так сталося у 2014 році. Саудівська Аравія прийняла рішення, що не скорочуватиме видобування нафти, а продовжуватиме видобувати на рекордно високих рівнях. Водночас із цим, високий рівень видобутку зберігався в усьому світі.
Ціни на нафту різко впали, оскільки виробники перекачували більше нафти, ніж світ міг спожити. Вплинуло також на це зниження потреб у нафті з боку Європи та Китаю. ОПЕК (Організація країн-експортерів нафти) тоді звинувачувалась у падінні цін на нафту, оскільки відмовилась скорочувати видобуток. ОПЕК, однак, заявила, що винні американські сланцеві бурові установки, які добували забагато нафти, а тому саме вони повинні були першими скоротити видобуток.
Коли попит на сирі нафтопродукти високий, ціни коригуються, щоб підтримувати рівень пропозиції в майбутньому, враховуючи поточний рівень виробництва. Високі ціни також призводять до збільшення нафтових інвестицій, розвідки та розвитку бюджету, що призводить до відкриття нових родовищ та збільшення постачань, що з часом спричиняє зниження цін.
Війни та геополітика
На ціни нафти дуже впливають війни, тероризм або політична нестабільність. у регіонах. Особливо на ціни впливають конфлікти на Близькому Сході, де зосереджені великі поклади нафти. Наприклад, в 2003 році ціни на нафту зросли після вторгнення США в Ірак. Ця країна на Близькому Сході виробляє багато нафти, і через нестабільність у регіоні люди не були впевнені, чи постачанням проводитиметься без змін.
У липні 2008 року ціна бареля нафти досягла 136 доларів через хвилювання та побоювання споживачів щодо загострення війн в Афганістані та Іраку. Однак, роль грають не тільки актуальні війни, але і просто інформація про початок нових. Так у тому ж 2008 році Ізраїль заявив про те, що може атакувати Іран і всього лише такий комунікат сильно вплинув на ринок.
На зростання цін впливають також кризи у країнах-видобувачах нафти та протистояння між ними, адже це ставить під загрозу стабільність постачання речовини і може обмежити його.
Природні та техногенні катастрофи
Природні та техногенні катастрофи можуть призвести до зростання цін на нафту, якщо вони глобальні та серйозні. Ураган Катріна вплинув на ціни 19% усієї нафти в США, а його наступник, ураган Рита тільки погіршив становище. За часи цих двох катаклізмів було знищено 113 морських нафтових і газових платформ, а також пошкоджено 457 нафтогазопроводів.
У травні 2011 року повінь на річці Міссісіпі призвело до зростання цін на газ до $3,98 за галон. Ринок сколихнула загроза того, що затоплення може завдати шкоди нафтопереробним заводам.
Який вплив має ціна на “чорне золото”?
У випадку, якщо ціни на нафту зростають, зростає прибуток, кількість інвестицій, оскільки стає економічно вигідно використовувати дорожчі сланцеві родовища. Отож, якщо зростає кількість нових родовищ, зростає і кількість нових робочих місць. З іншого боку високі ціни на нафту вражають підприємства й споживачів з більшими витратами на транспортування та виробництво. Відповідно, якщо ціна падає, це діє у зворотній бік.
За даними Єврокомісії, якщо ціна на нафту падає, зменшується ціна на опалення, транспорт і більша купівельна спроможність громадян. Така тенденція, однак, може призвести до зменшення інвестицій у нафтову галузь, а також до зниження темпів зростання заробітних плат.
Відповідно, якщо країна є так званою “бензоколонкою” і живе лише за рахунок продажу ресурсів, її економіка є залежною від змін на ринку, які далеко не завжди можна передбачити. Як, наприклад, ніхто не передбачав раптове падіння цін на нафту марки Брент, що міцно вдарило по економіці РФ, скільки б вони не говорили про зворотнє.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: