Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Український середній клас - багатії чи біднота?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Що таке середній клас?
  • Скільки заробляє середній клас у різних країнах?
  • Чи єдині стандарти середнього класу для всіх країн?
  • Як зароджується середній клас?
  • Чи все залежить від людей?

Де це?

  • Україна

Деталі:

Середній клас з економічної та соціальної точки зору – гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас має складати 60% всього працездатного населення. Однак, положення українського середнього класу досить неоднозначне і далеко не відповідає міжнародним стандартам. Тож яким є середній клас в розвинених країнах, як збільшити його кількість та на що це вплине – дізнаємось у новому матеріалі Nikomu.net

Середній клас – міжнародні та українські реалії

Pew Research Center пояснює, що середнім класом вважається домогосподарство, котре після всіх оподаткувань має в своєму активі від двох третин до подвійного середнього в країні прибутку домогосподарства. Згідно з дослідженням U.S. Census Bureau, у Штатах станом на 2017 рік середній наявний річний дохід домогосподарства складає 60,336$, а прожитковий мінімум родини з 4 чоловік у США складає 48,540$. Що важливо, Pew Research Center дослідив, що кількість американців, котрих можна зарахувати до середнього класу, складає 52%.

 

Україні у багатьох випадках варто орієнтуватися на стандарти західноєвропейських країн, адже відомо, що принаймні зараз для нас саме ці країни є зразковою моделлю розвитку. За даними Pew Research Center, в усіх країнах західної Європи середній клас перевищує 60%, однак у період з 1991-2010 у багатьох країнах Старої Європи він знизився в середньому на 3%.

 

На позиції європейського середнього класу суттєво вплинула криза 2008 року. Тоді, за даними Eurofound, його відсоткове значення суттєво знизилося майже в усіх європейських країнах, особливо на периферії ЄС. У зв’язку з явищем світової кризи, вагомо зросла кількість представників нижчого класу. Водночас із цим, дослідницький центр стверджує, що в деяких країнах існує проблема великого розриву у доходах різних груп населення.

 

У тому ж досліджені Pew стверджує, що пов’язано це з кількістю громадян, котрі отримують середній дохід. Отож, чим більша частка середнього класу – людей, котрі мають середній прибуток – тим менший розрив між нижчим, середнім та вищим класами.

 

Натомість продовжує зростати середній клас у Великій Британії, Ірландії Франції та Нідерландах. У цих країнах рівень середнього класу складає майже 70% і часто навіть перевищує цей показник. Однак навіть в країнах Західної Європи з найнижчими показниками  середнього класу (напр. в Італії) середній прибуток домогосподарства складає понад 35,000$.

 

Отже, позиції західноєвропейського та американського середнього класів виглядають більш ніж прийнятно, адже це складає більшу частину їхнього населення. Цілком інакше ж виглядає становище Східної Європи. У Польщі, наприклад, за даними Business Insider, до середнього класу зараховують лиш мільйон осіб з усіх 38 мільйонів населення. Ця частка людей заробляє річно майже понад 22000$. Польські експерти вважають, що саме цей невеликий відсоток людей найбільше впливає на зміни в економіці та рухає її вперед.

 

Однак чи вдасться зарахувати цей мільйон поляків до середнього класу згідно з міжнародними стандартами? Середній чистий дохід поляків складає лише 66% аналогічного доходу в Єврозоні, як інформує Business Insider.

 

Маючи дані про ситуацію середнього класу в Західній Європі, США та Польщі, можна перейти до порівняння цих даних з українськими реаліями. Газета “Сьогодні” передає слова Андрія Забловського, керівника секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів України. Він вважає, що український середній клас – це ті, хто заробляє не менше тисячі доларів на місяць, має можливість оплачувати повноцінне харчування, лікування, відпочинок, власний будинок чи автомобіль.

 

Як видно чисел, вимоги до українського середнього класу майже вдвічі нижчі за польські (українські 12000$ проти польських 22000$). Однак, як передає портал Finance.ua з посиланням на дані швейцарської фінансової групи CreditSuisse, до середнього класу в Україні можна віднести 5% українців , тобто понад 2 мільйони населення. Отож, число у 2 мільйони – це кількість “українців-середнячків’’, котра максимально наближена до європейських критеріїв за українських умов.

 

Отже, польський середній клас заробляє майже вдвічі більше за український, однак його кількість більш ніж вдвічі менша. За іншими ж даними Finance.ua, котрі спираються переважно не на міжнародні стандарти, а на українські реалії, до середнього класу можна віднести тих, хто заробляє понад 10 тис. грн, тобто 17% населення.

Як зароджується середній клас?

Варто розглянути це питання на країні, де середній клас вже давно ґрунтовно сформувався – Сполучених Штатах. Американська активістка та президентка благодійної організації “Voto Latino” Марія Тереза Кумар вважає, що зростання американського середнього класу після Другої світової війни було результатом державної політики.

 

На формування великого прошарку середнього класу вплинула зосередженість уряду на інвестиціях у сферу інфраструктури та освіти. Однак вона додала, що “корінні американці, латиноамериканці, азіати та афроамериканці були виключені звідти (з цієї політики уряду – ред.)”. Але водночас вона зазначила, що “уряд це зробив, і це спрацювало”.

 

Всупереч загальному переконанню, далеко не завжди зростання статків громадян та формування середнього класу супроводжується зростанням податків. У США Трамп вже третій рік поспіль продовжує політику скорочення податків. Короткий опис актуальної податкової політики дав міністр праці США Алекс Акоста: “Ми отримали 1 мільйон нових робочих місць лише після зниження податків… Заробітна плата зростає. Кожен виграє у зниженні податків.” Як сказав сам Трамп, все це робиться задля середнього класу.

 

Отже, держава та її інтерес дійсно відіграють важливу роль у формуванні середнього класу. Однак той самий Трамп почав таку діяльність лише через те, що цього вимагали і потребували американці.

 

В розвинених країнах більша частина податків припадає саме на середній клас. У зв’язку з цим та податковою політикою США, згідно з даними Центру податкової політики, минулого року 65% американців видали на податки на 6% менше.

 

Отже, на будування середнього класу головним чином має впливати політика уряду та його зацікавленість у цьому. Теоретично, уряд мав би бути зацікавлений у зростанні українського “middle class”, адже чим більша його кількість, тим більш стабільні успіхи економіки та зростання загального рівня життя населення.

 

Однак помилкою буде перекладати всю відповідальність на уряд. Міжнародні та українські експерти впевнені, що середній клас – це не тільки прибуток, але і високий рівень соціальної, економічної та політичної активності.

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Порожні полички в аптеках та магазинах: коронавірус та психологія паніки

Джерело: BBC У межах світу коронавірус так і не став (принаймні поки що) смертельною епідемією, проте медійна популярність цього явища...
Влада
Гроші
Звичаї
Психологія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: