Ashburn, United States
+19°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Модифікація генів людини: для чи проти природи

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Науковці знайшли ген відповідальний за рак
  • Заборона патентування людського гену
  • Модифікації рослин та тварин
  • Як трансформація генів людини може вплинути на людство

Де це?

  • США

Деталі:

Уяви собі, що хтось запатентував яблуко. Фірма Nabisco виготовляє печиво Oreo, Ferrero постачає світ улюбленою багатьма горіховою пастою з какао Nutella. І лише одна країна у світі має права на врожаї яблук. Звучить, як нісенітниця, чи не так?

А тепер уяви запатентовану послідовність людських генів, що десь собі розміщена єдина компанія,  яка має ліцензію на частинку кожного з нас.  

У 90-тих роках визначна американська генетик Мері-Клер Кінг зробила відкриття, яке шокувало світ. Разом із дослідницькою командою вона зясувала, що в ділянці 17-ої хромосоми є ген, який відповідає за розвиток раку грудей. Вона не знала, де саме в цій ділянці розміщений цей ген, як він функціонує та яким саме чином повязаний з раком. Для розпізнавання його назвали “грудно-раковий ген” (BRCA1). 

Коледжі, компанії та уряд присвятили величезну кількість досліджень, щоб ідентифікувати та дослідити ген у 17-ій хромосомі. Це відкриття могло б врятувати життя людям у зоні ризику. За допомогою тесту можна було б визначити, чи є в організмі схильність до раку молочної залози. Профілактична мастектомія, видалення молочних залоз, шанс жінок зберегтись від наслідків тяжкої недуги. 

Myriad Genetics запатентували людські гени

У 1994 році команда науковців університету Юти заявила: вони виявили та дослідили той самий ген BRCA1. Невдовзі поряд з цим геном вчені знайшли  інший, з ідентичними властивостями, BRCA2. У жінок відбувається мутація в одному з цих генів, яка і призводить до раку. За допомогою звичайного генетичного тестування жінки отримують 80%-ий шанс попередити рак.

Українська статистика раку молочної залози плачевна: “показники захворюваності на рак молочної залози на 45% вищі, порівняно з іншими країнами світу. У 2016 році внаслідок раку молочної залози в Україні померла 5851 жінка. Водночас на сьогодні ця хвороба є абсолютно виліковною, якщо її виявляють на ранніх стадіях.”, зазначає Ольга Донцова, представниця Центру громадського здоров’я МОЗ України. 

Вищезгадані дослідники університету Юти університету зрозуміли, що можуть непогано заробити на цьому відкритті. Вони заснували компанію Myriad Genetics, яка пізніше запатентувала цих два гени. У їхньому патенті записана вся послідовність гену BRCA1 21,328 характеристик гена. Це означає, що частинку кожного з нас запатентували так, як можуть патентувати яблука. Але ми ж не яблука.

Так як Myriad Genetics були абсолютним монополістом обох генів, вони могли робити всеможливі дослідження цих структур людського тіла. 

Якщо хочеш перевірити, як у твоєму організмі себе поводить ген  BRCA1, то єдине місце, де ти зможеш це зробити це Myriad Genetics. Але врахуй, що це не дешево $4000. 

Американська спілка захисту громадянських свобод доводила, що це несправедливо. Організація із групою позивачів подала на компанію до суду за порушення прав стосовно частин тіла людини. 

Так  само, як ми не можемо запатентувати яблуко, бо його створила природа, так і американська спілка стверджувала, що компанія не може запатентувати те, що створене не людиною. Але проблема не лише у Myriad Genetics. 21% людських генів були запатентовані ще до того. 

Суд штату закрив справу на користь позивачів. Потім Myriad Genetics передали справу до Федерального апеляційного суду і виграли. Активісти не зупинились та подали петицію до Вищого Суду. 

15 квітня 2013 року “генетична справа” проти Myriad Genetics вирішувалась у Вашингтоні. 9 суддів Вищого суду стали на сторону захисної організації і справа належності людських генів завершилась. 

Дивлячись на цю обставину, Myriad Genetics виступила у ролі лиходія. Але на цю історію можна поглянути і з іншої сторони. 

Дослідники декілька років займались детальним дослідженням “ракового” гену, витратили чимало часу та спроб, перш ніж отримати приголомшливий результат. Хіба вони не заслуговують нагороди?

З одного боку, патенти дозволяють зацікавленим комерційним компаніям фінансувати роботу дослідників, у других зявляється можливість робити різні наукові маніпуляції, які є не безкоштовними. Але з іншого боку, патентування винаходу та його монополія спричиняє те, що результати дослідження не завжди є відкриті та доступні тим, хто критично їх потребує.

Заборона патенту і те, що він вже не приносить відповідних прибутків компаніям, які давали гроші на дослідження, спричиняють зменшення їхньої зацікавленості у таких дослідженнях. 

Що ж тоді можна патентувати, а що ні? 

Є багато прикладів, коли патентування генетичного матеріалу приносить користь. У XXI столітті науковці дійшли до прогресивних технологічних методів модифікування живих організмів. Законодавство Америки не забороняє патентувати видозмінені організми. Науковці можуть це зробити абсолютно легально. 

Тобто те ж саме яблуко не можна запатентувати, а от його модифікацію без проблем. Патенти на генетично модифіковану їжу почали набирати популярності десятки років тому. 

Так званий золотий рис сьогодні є модифікацією, яка здатна синтезувати бета-каротин. У приготовленому вигляді у ньому міститься вітамін А. За даними ЮНІСЕФ кожного року від дефіциту цього елементу помирає до 2 млн людей. 

Насіння рису є дешеве та просте у культивації. Сьогодні золотий рис особливо популяризований в країнах, що розвиваються. Він буквально рятує мільйони людей. Проте створення та продаж цього рису не є бізнесом, який приносить захмарні прибутки, адже поширюють його у країни, в яких немає грошей платити за нього велику суму. 

Власники таких патентів можуть самі визначати розподіл насіння. Наприклад, безкоштовно давати його фермерам і заробляти після цього на урожаї.

Модифікована кукурудза: на будь-який смак

93% кукурудзи в США модифіковані. У більшості постачальником є транснаціональна корпорація біотехнології рослин “Монсанто”. Проте фірма сіє та культивує урожай у співпраці із іншими фірмами. 

От види цієї кукурудзи:

SmartStax Rip — менш сприятлива до різних комах 

Roudup Ready — містить гербіциди, які вбивають буряни

DroughGard — може витримувати посушливу погоду

Якщо фермер хоче придбати те чи інше насіння, він просто замовляє його у місцевого дилера Монсанто. 

За офіційним патентом Монсанто, фірма дозволяє фермерам один раз використати насіння придбаної у них кукурудзи: посадити, виростити, продати. Не можна передавати іншим фермерах чи залишати насіння та сіяти його наступного року. Фермери підписують угоду з компанією. Якщо вони підуть проти правил — їх чекатиме позов до суду. Діє право власності. 

Так само, коли ти купуєш підписку на Netflix. Ти не можеш поширювати чи давати комусь іншому доступ до матеріалів сайту. Але як у випадку з Netflix, так само із кукурудзою: зовсім не складно схитрувати та безкоштовно зробити комусь користь. 

Це правила вільного ринку. Фермери можуть і не купувати насіння від Монсанто. Але їм вигідно: вони купують модифіковане запатентоване насіння, тому що після збору урожаю отримують значно більше грошей. Це проста математика. 

Ти їси модифікованих тварин 

У 1980 році у Вищому суді Штатів прийняли рішення, що тварини можуть бути запатентовані, якщо їхніх генетичний код зазнав модифікацій, аналогічний приклад з рисом та кукурудзою, тільки тут тварини. Європейський суд теж пристав на це рішення. 

Модифікованих тварин купують, до прикладу, власники супермаркетів. І ти можеш навіть не знати, що сьогодні на обід  зїв модифіковану тварину. 

Американська компанія AquaBounty Technologies створила 16 різновидів лосося. Ці генетично виведені різновиди вони запатентували. Кодова назва лосося — AquAdvantage Salmon.

У 2016 році цей лосось відправили на прилавки супермаркетів Канади. Дослідники подбали про безпеку споживання такої риби, але звичайно, її властивості відрізняються від природного представника цього виду. 

Під час експерименту видозмінених лососів випустили у вільне плавання. Виявилось, що вони виграють у своїх створених природою конкурентів частота народжуваності у них більша. 

Модифікації: за і проти

Настає ера модифікованих людей. Від того чи дозволятимуть на законних підставах створювати патенти на гени залежить дослідження та можливі модифікації цих генів. Поки Myriad Genetics Вищий суд не дозволив патентувати людські гени, які вони дослідили, але водночас патентують нові види модифікованих тварин. Ми не яблука і не тварини, але світ рухається з такою шаленою швидкістю, що в майбутньому може трапитись, що завгодно. 

Неоднозначність поглядів на редагування генів побутує і серед науковців. Нещодавно в Америці винайшли CRISPR біологічна система для внесення змін до ДНК. Професор молекулярної біології Дженніфер Дудна, одна з винахідниць, розповідає BBC Україна: “Після того, як чотири роки тому ми опублікували нашу роботу, лабораторії по всьому світу почали застосовувати цю технологію на тваринах, рослинах, людях, грибах і бактеріях — фактично на всіх видах організмів, які вони вивчають”.

У Сан-Франциско 52-річному волонтеру Мету Чапелу, який прожив з ВІЛ більшу частину життя, змінили гени в клітинах імунної системи. Уже два роки чоловік не приймає жодних антиретровірусних ліків. 

Проте інші науковці побоюються некоректного використання такого генетичного редагування, яке може спричинити генетичну нерівність. 

Що науковці робитимуть наступне десятиріччя залежить від результатів нещодавніх експериментів, фінансування від зацікавлених комерційних структур та, власне, від уряду кожної індивідуальної країни.

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: