Ashburn, United States
+17°
Субота, 23 жовтня 2021,

Made in China: успіх виробництва Піднебесної 

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • ВВП Китаю зросло із 4% світового до 15%
  • Китай налагодив транспортування по всьому світу так, що експорт - це левова частка прибутку до державної казни
  • У 1978 році Ден Сяопін став правити державою та ввів у моду зовнішньополітичні відносини, які зробили Китай успішним
  • У Шеньчжені розміщені виробництва найвідоміших брендів, таких як: Apple, Samsung, Microsoft, Canon, Sony
  • Яким чином відбувається оптимізація виробництв
  • Китай виграє у своїй технологічній продуктивності та програє у маркетингу
  • Технологічний прорив створив робочі місця для середнього класу і чи найближчим майбутнім роботи на заводах замінять людей

Де це?

  • Китай

Деталі:

Китай наприкінці першого тисячоліття, 1000 р.н.е., був увічнений як найбільш могутня країна у світі. Більше ніж третина населення нашої планети жила саме там. Китай подарував світові такі винаходи, як компас, папір шовк та багато іншого. Тодішнє ВВП країни становило 50% світового.

Захід тоді не міг конкурувати з Китаєм. Та після темних часів Європейський колоніалізм підкорив світ. Сьогодні ж Китай повертає собі колишню могутність. 

Мануфактури вивели Китай з безодні  

У 1978 році ВВП Китаю становив $200 мільярдів (4% світового). Сьогодні цей показник зріс до $11 трильйонів і складає 15% від світового ВВП. 

Економічний ренесанс, крізь який зараз проходить Китай, відбувається завдяки потужному розвитку виробництва. Інколи це виглядає навіть кумедно, коли усвідомлюємо, скільки всього виготовляється у Китаї: одяг, техніка, косметика, тощо. Але справа не лише у тому, що Китай продукує практично все на світі. 

У XX столітті товари зазвичай продавали там, де їх виготовили, бо транспортувати щось за кордон не завжди було вигідною справою. Америка продукувала все необхідне для американців, Європа для європейців. Пройшли десятиліття, але зовнішня торгівля і досі не є простою справою. То ж чому Китай, відправляючи свої вантажні кораблі до інших країн, виграє? 

Як країна стала виробничим гігантом 

У 1978 році Ден Сяопін почав правити Китаєм. Він одразу відвідав близьких сусідів: Бангкок, Сінгапур тощо. Сяопін усвідомив: щоб досягти успіху, Китаєві потрібно стати відкритим до інших країн. Але перш за все гарантувати таку відкритість у себе вдома. 

Він дав можливість людям керувати своїми  фермами, приватизовувати бізнес, і найважливіше, дозволив інвестування ззовні.

Ден Сяопін налагодив функціонування чотирьох особливих економічних зон, використовуючи лояльну систему оподаткування. Він акцентував на зовнішніх вкладеннях та торговельній активності Китаю. 

Шеньчжень епіцентр зовнішньої торгівлі

Місто Шеньчжень, провінція Гуандун, є виробничою меккою Китаю, окрім того, чимало відомих західних компаній перенесли сюди свої фабрики.

Перед тим, як стати особливою економічною зоною, у 1980-тих роках Шеньчжень був маленьким містом з 30 000 жителів. Тепер тут проживає 18 мільйонів людей. 

Кожна з чотирьох особливих економічних зон має конкретне призначення, а Шеньчжень є різностороннім технологічним партнером багатьох країн. Це без перебільшення світова столиця електронного виробництва. 

Шеньчжень відомий у світі з двох причини:

  • потужність електронного виробництва, особливо користувацького;
  • це місто є точкою, де зосереджена чи не найбільша кількість  талановитих та креативних інженерів-розробників. 

Apple, Samsung, Microsoft, Canon, Sony ці всі виробництва тут. 90% світової електроніки, принаймні частково, створюють у Шеньчжені. 

Виробляти в Китаї вигідно

Коли в Америці працівникам платять мінімум $10-15 за годину, то в Китаї працівники раді отримувати $3-4 долари.

На $80 тут можна тут можна повноцінно прожити 4 дні і ще й залишиться. Таксі, яке в дорозі 30 хвилин, коштує близько $7. Комплексний обід до $3. 

Але для самих китайців країна не є дешевою. Китай потерпає від інфляції. У 2005 році китайський уряд узгодив, що $1 коштуватиме 8,27 юанів. У 2008 році вони опустили її до 6.83. Політика Китаю здійснювала такі валютні варювання, щоб експорт до країни був більш привабливим протягом фінансової кризи. Це сприяє тому, що західні компанії можуть купити більше за меншу суму. 

Сьогодні співвідношення юанів до долара коливається в межах 2%. 

Раніше Китай не встановлював податки на експорт, так само як США не встановлював на імпорт. Тобто, наприклад, в Америці, покупець планшету Panаsonic не платив жодного податку: ні внутрішнього, ні зовнішнього. Проте сьогодні між цими двома великими державами точиться торгівельна війна. 

Оптимізація виробництв 

Електронна компанія Anker виготовляє користувацьку техніку. Оскільки тут, у Шеньчжені, лінії виробництва розміщені зовсім близько до інженерних офісів, виробничий процес відбувається значно швидше, ніж в інших країнах. 

На ринках Шеньчженю можна купити все, що завгодно, фабрики готові виконати замовлення за день, інженери працюють в режимі нон-стоп. Розвиток мануфактур тут відбувається продуктивніше, ніж в інших країнах.

Американці можуть і у себе зробити такі китайські фабрики, але різниця у відстані буде грати не на користь швидкості виробництва. І до того ж, з Шеньчженю світовий товар до інших країн рухається швидше, ніж деінде. 

Anker були першою компанією на ринку, яка почала працювати з системою PowerIQ, яка миттєво заряджає девайси. Інженер з Anker пояснив, що тут вони обігнали американців тому, що їхнє виробництво налагоджене до високого рівня оперативності.

Бренди, яких ми не знаємо

У Шеньчжені продукцію виготовляють краще і швидше. Проте не тільки це є перевагою. Важливе значення має створення власного впізнаваного бренду на ринку техніки, або будь-якого іншого продукту. 

Уміння створювати бренди не сильна сторона виробничого Шеньчженю. 

Компанія Anker є відомою в Китаї завдяки мудрому PR та продуманому маркетингу, але так не з усіма фірмами. 

Прибутковий західний покупець хоче, щоб бренд був зрозумілий для нього та міг стати рідним, якщо не сімейним. Географічні та культурні відмінності дуже часто стають на перешкоді створення бренду, який приймуть та полюблять. Потрібно враховувати менталітет та побутові особливості тієї країни, для якої виготовляють продукт. 

Наприклад, зарядні бокси від Anker. Вони є повсюду в Китаї, але їхній дизайн не знайшов своїх поціновувачів в Америці: тестування продукту в Сієтлі потерпіло невдачу.

У Шеньчжень багато компаній, які виробляють техніку, не мають свого бренду. Їх називають “компанії чистого аркушу”. Такі компанії, наприклад, виготовляють навушники, продають західним брендам, а ті просто наносять на продукт свій лейб. 

Китай утвердив середній клас 

До того, як мануфактури не розвинулись у Китаї, це була бідна країна сільських фермерів. Проте зараз тут сформувався стійкий середній клас і жити тут навіть дорого. 

Раніше люди їхали сюди з сіл, провінцій, щоб заробити гроші для своїх сімей і повертались назад. Сьогодні вже багато людей переїздить сюди, щоб залишитись назавжди і жити своїм стабільним міським життям. 

Середня ціна оренди нерухомості в центрі Шеньчженя – $1.200 за квадратний метр. Це навіть вище, ніж у Сан-Франциско чи Нью-Йорку. 

Підвищення зарплат періодично необхідне, бо навіть, якщо ти живеш не в центрі міста, все одно житло коштує дорого і комунальні послуги теж. 

Роботи замість дешевих робітників?

Китайці працюють над роботами, які можуть стати замінниками людської праці. Це дешевше і прибутковіше. 

У 2005 році Китай заявив про намір витрачати сотні мільярдів кожного року на вдосконалення та автоматизацію фабрик. 

Це може спричинити те, що іноземні компанії переїдуть назад додому. Адже використання роботів і в Китаї і, до прикладу, в Штатах коштує однаково. Те, що американські компанії будуть у себе на батьківщині, добре їх зарекламує і вони не витрачатимуть коштів на транспортування. Тому дешева робоча сила, яку пропонує Китай, уже не буде такою дешевою. 

Країни, які розвиваються, Вєтнам, Бангладеш, Індія, візьмуть на себе цю роль. 

Китай сам стає спроможним відкривати власні фабрики по всьому світу: від Африки до Штатів. 

Настав час китайського підприємництва. Можливо завдяки стрімкому розвитку технологій та інфраструктури, Піднебесна знову стане тією могутньою цивілізацією, якою була 1000 років тому. 

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: