Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

Китайський уряд інвестує у швидкісні залізниці по всій країні 

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Китай швидко вибудував мережу швидкісних залізниць
  • Влада використовує залізниці у соціальних питаннях
  • Наскільки китайські потяги дешевші від європейських
  • Не усі китайці радіють модернізації колій

Де це?

  • Китай
  • Пекін
  • Каліфорнія

Деталі:

Потягом з Києва до Лісабону можна було б дістатись за 9 годин. З Парижа до Афін чи з Південної до Західної Австралії за той самий час. Але це за умови, що на цих маршрутах були б китайські залізниці. Зараз же на подолання цих відстаней знадобиться 37, 41 та 44 години.

 Шокуюча швидкість китайських поїздів 

У вересні 2018 року Китай презентував нову модель швидкісного потягу з Гонконгу до Пекіна. Відстань між містами така сама, як і між вищезгаданими. Але тут її долають всього за 8 годин 56 хвилин. Вражає й те, що лише 11 років тому під час Літніх олімпійських ігор в Пекіні (2008 р.) залізничне сполучення виглядало набагато примітивніше. Розширення мереж почалось з 19-тимильного потяга Маглева, який працює на магніті і під час руху не торкається поверхні рейки. Сьогодні ця мережа покриває майже всю країну. 

Залізничних шляхів в Китаї у 8 разів більше, ніж у Франції, у 10 разів,  ніж в Японії, у 20 разів, ніж у Британії та на цілих 500, ніж у Штатах. Загалом Піднебесна має більше сполучень, ніж ці країни разом узяті. Цей грандіозний прогресивний стрибок трапився доволі швидко. 

Практичніше обрати потяг 

Природньо, коли швидкісні сполучення функціонують у маленьких країнах із високим доходом, таких як: Німеччина, Франція, Японія. Причина у вартості квитка на швидкісний потяг — вона доволі висока. Найдешевший квиток на швидкісний потяг з Берліна до німецького містечка Кассель коштує 59,90 €. Відстань між містами — 409 кілометрів. 

В той же час найдешевший квиток із Пекіна до Шантая коштує 81$. При тому, що тут відстань сягає 1965 кілометрів. 

Китай просто гігантський і населення там не таке заможне, як німецьке. Поки там присутня бідність, країна вважається середньою за достатком, аналогічно Мексиці, Таїланду та Бразилії. Але вартість на квитки тут доволі бюджетна. 

Китай не найбагатша країна світу, проте залізниці у них найшвидші. 

Густота населення тут дуже щільна, особливо на Сході країни. Так як великі міста в Китаї розташовані доволі близько одне від одного, то більш доцільно користуватись поїздами, ніж літаками. 

З міста Гуанчжоу до Шанші всього 350 миль. Дорога літаком займає 1 годину, поїздом 2,20 хвилин. Якщо врахувати час на перевірку в аеропорті, зрозуміло, що практичніше скористатись потягом. Тим паче, що це значно дешевше. 

Чому потягом в Китаї зручніше їздити на довгі відстані, ніж у інших країнах

Потягом з Пекіна до Шанхая 1050 кілометрів. З Барселони до Парижу 805. Проте в Європі лише двічі на день їздять швидкісні потяги, натомість є 20 авіарейсів. З Пекіну до Шанхая протягом дня є 50 вильотів і 41 залізничний рейс. Один потяг перевозить між цими великими містами 1200 пасажирів. Логічно, що китайці частіше обирають саме швидкісний наземний маршрут. 

З Пекіна до Шанхая потрібно їхати 4,28 годин, а з Барселони до Парижа, незважаючи що дистанція менша, 6,25. До того ж, ефективні європейські авіалінії підкуповують пасажирів своєю низькою ціною. З Барселони до Парижу часами можна долетіти за 12 доларів, а от найдешевший авіарейс з Пекіна до Шанхая обійдеться у 74 долари. 

Повітряне сполучення в Китаї має суттєвий недолік. China Southern, China Eastern, Air China три найбільші китайські авіалінії, які часто працюють із порушенням графіку і не прилітають вчасно до місця призначення. 

Причина у тому, що у небі немає достатньо місця. Більшість китайського простору контрольоване військами, а це означає, що звичайні громадяни можуть літати лише у 30% китайських небес. Саме така затримка літаків між Шанхаєм та Пекіном зробила поїзди успішною альтернативою. 

Залізничні сполучення, які здаються недоцільними

У 2014 році почав функціонувати новий напрям швидкісних поїздів з Ланьчжоу до Урумчі, відстань між якими приблизно 1600 кілометрів. В перспективі Китаю ці міста є маленькими. У кожному населення по 3,5 мільйони. Між містами немає великих населених пунктів. Для чого ж тоді у цьому регіоні швидкісне сполучення? 

Їхати потягом 11 годин, летіти 2,5. Побудова цієї лінії коштувала 20 мільярдів доларів. За підрахунками, щоб за 30 років повернути цю суму, потрібно, щоб кожне місце у кожному потягу коштувало 400$. В середньому вартість квитка орієнтовно 80$, тому цей залізничний шлях аж ніяк не можна назвати прибутковим. Квитки навіть витрати на електрику не покривають, що вже говорити про будівництво та інші операційні витрати. 

Чи теоретичний дохід в майбутньому може бути вагомою підставою таких витрат? 

Якщо ми поглянемо десятиріччя назад, то чи мали сенс швидкісні сполучення до малих міст? Бажаючи зробити зєднання між великими містами, робили зупинки у малих містах, але за кілька миль від центру. Наприклад, від залізниці міста Хенян 45 хвилин їзди до центру. 

Є надія, що розвиток цієї галузі щось покращить, адже сам факт, що до і після потягу потрібно добиратись довше, ставить під сумнів економію часу під час самої їзди. 

То в чому ж справа?

Вся справа в політиці

Урумчі основне місто Сіньцзян-Уйгурського автономного району. Коли 92% всього населення Китаю це корінні китайці, то саме в цьому районі живе інша національність уйгури. Влада весь час намагається перевиховати меншину, відправляє людей у концтабори, здійснює релігійне та ідеологічне насильство. Свобода слова та власності там сумнівна. Можливо саме тому створено ці нові швидкісні сполучення, які привозитимуть до регіону все більше “центрального” населення. Такий собі “рейковий контроль”. 

Уряд відверто декларує те, що всі швидкісні поїзди та нові сполучення мають на меті етнічну єдність. І цю ідею використовують не вперше. 

Політичне швидкісне сполучення для Тибету

Тибетці відомі своїм бажанням до незалежності, яке є закономірним для існування під контролем китайського уряду, який ще попахує контролем часів Мао Цзедуна. Вони довгий час не мали власного залізничного сполучення через малу кількість населення та хитромудрий рельєф. Уряд, маривши бажанням наблизити Тибет до себе, зробив це завдяки залізниці. 

Сполучення Пекін Лхаса тривалістю 47 годин є найвисокогірнішою рейсовою лінією, її ще називають “залізницею на дах світу”. Поїзд курсує на висоті 16 640 футів вгорі, пасажири змушені використовувати кисневе забезпечення.

Аналогічна схема для Гонконгу

Навіть Гонконг, який є особливим адміністративним регіоном, уряд країни все одно хоче максимально інтегрувати до себе. Велика кількість швидкісних потягів до Гонконгу є виправданою, але місцеві не надто привітно ставляться до такого сервісу, оскільки вважають це порушенням автономії, яка гарантується основним локальним законом. 

Людей хвилює не сам факт існування швидкісних потягів, а те, що на вокзалі Гонконгу, як у всіх вокзалах “основного” Китаю, є пункт перевірки.

Виходить, що політична мета цих швидкісних потягів полягає в обєднанні, стягуванні усіх людей, навіть якщо вони цього не хочуть. 

Переможців не судять 

Не важливо, які мотиви були в Китаю, але він збудував найбільш ефективні швидкісні залізниці в усьому світі.

Для порівняння візьмемо Каліфорнійське швидкісне сполучення з Сан-Франциско до Лос-Анджелеса, яке тільки но почали будувати. Відкриття відбудеться у 2029 році. Цю лінію можна порівняти з китайською, але основне питання в ціні. 

Каліфорнійська мережа коштуватиме 77 мільярдів і простягатиметься майже на 520 миль. Тобто кожна миля вартує 148 мільйонів доларів. Китайська залізнична миля коштувала 30 мільйонів доларів. 

Звичайно, робоча сила в Китаї значно дешевша, ніж в Америці, і там більше сільської місцевості, де дешевше зводити оснащення. Але особливість у тому, що китайці побудували конструкцію таким чином, що її можна змінювати, і масово добудовувати навіть найдорожчі елементи, такі як, віадуки чи тунелі. 

Китайці знайшли спосіб, як здешевити залізниці. Суттєва різниця між Китаєм та іншими Західними державами у тому, що вони роблять швидкісні сполучення пріоритетом державної важливості. Уряд отримує свою користь від цього. 

Китайська залізниця працює для людей 

Швидкісні потяги не такі вигідні, як наприклад літаки, але у випадку китайців вони є безсумнівною перевагою та приносять непоганий прибуток. 

Дослідження показало, що каліфорнійські швидкісні залізничні сполучення принесуть соціальні вигоди у вигляді зменшення викидів вуглецю в атмосферу, забезпечення робочих місць та уникнення нещасних випадків на дорогах. 

Китайська залізнична корпорація є державною. І хоча китайська залізниця має багато боргів, держава підтримує її субсидіями. 

Користь та вигоду для самого населення важко переоцінити. Люди можуть працювати у таких економічно розвинених та дорогих для проживання містах, як Шантай, Пекін, Гуанчжоу, і добиратись на швидкісному потязі додому, у менше та дешевше місто. Залізниці, які зєднують найдовші міста Сходу країни, є найбільш прибутковими у світі.

У той час, коли Німеччина, Франція та Іспанія уже не перше десятиліття користуються швидкісними потягами, Китай відносно недавно став розбудовувати новітні залізниці. Велика кількість сполучень, завдяки яким пересуватись країною можна відносно бюджетно, швидко та з краєвидами за вікном, сприяють розвитку туризму. За даними Всесвітньої туристичної організації очікують, що у 2020 році Китай стане найбільш відвідуваною країною світу. Та й зараз там туристів не бракує. 

Думки різних представників уряду стосовно окупності залізниці в майбутньому різняться. Депутатка Гонконгу Таня Чан у коментарі для видання CNBC зазначила, що люди заплатили за цю залізницю ціну, яка вірогідно не окупиться. А нам залишається спостерігати за індустріальним розвитком китайців та дивуватись їхнім умінням створювати щось унікальне. 

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: