Ashburn, United States
-0°
П’ятниця, 28 січня 2022,

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Українська економіка дуже залежна від зовнішніх подразників
  • На кризу 2015 головним чином вплинули активні бойові дії та втрата частини територій
  • Українці вважають себе біднішими, ніж вони є

Де це?

  • Україна

Деталі:

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид – чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до дійсності? Сьогодні Nikomu спробує розібратися у тому, чи насправді українці перебувають у тотальній бідності та коли вони жили найбідніше.

Співзалежність ВВП та рівня життя населення

Задля визначення вже історичних меж, ми порівняємо показники найглибших падінь української економіки та розглянемо їхні причини. В першу чергу у своєму аналізі ми посилатимемося на дані Світового банку та показники реального валового внутрішнього продукту – саме за ним економісти розраховують кількість вироблених товарів та послуг за рік, а завдяки цьому – добробут населення та зріст реальних заробітних плат. 

Маріанські западини українського ВВП

Отож, розберемося по черзі у даних економіки тих часів і визначимо їхні особливості. Два найбільші падіння української економіки було зафіксовано у періоди 2008/09 та 2014/15. 

За даними Світового банку, найнижчий український показник ВВП на душу населення зафіксовано у 2009 році – тоді річний валовий внутрішній продукт впав до -14.3% і складало це $2,542.997 на душу населення. Окрім цього, тоді був зафіксований один з найвищих показників інфляції: 28%, а рівень безробіття становив 9.6% (майже кожен десятий активного населення). Так само впав реальний розмір заробітних плат – майже -10%. 

Що нокаутувало економіку у 2008/09?

Що ж відбувалося у 2009 році, що економіка так похитнулася, що мало не впала? Повернімося на 10 років назад. У 2008 році почалась глобальна світова криза, котра охопила і Україну. Найголовнішими її причинами були скорочення попиту, а згодом і обвал цін на сировинну продукцію. Нагадаймо, що саме вона складала 50% ВВП України, що досить середньовічно для європейської країни, де зазвичай продається продукція, а не сировина. Так само країна була серйозно залежна від зовнішніх факторів, тобто імпорту. 

Що цікаво, українська економіка переживала піднесення у 2004 році – за рахунок зростання вартості сировини на світовому ринку – це вчергове підтверджує те, що українська економіка у 2009 році все ще була більш ніж просто залежна від міжнародних коливань. 

2015: впасти, але підвестися

У 2015 році у зв’язку з активними бойовими діями та втратою українських територій відбулося друге падіння української економіки. Світовий банк інформує, що тоді український ВВП на душу населення скоротився до -9.4% і зайняв позначку у $2,124.663. Рівень самооцінки бідності (менше за $5.5 на день) склав 7.8%, а безробіття становило 1.5%. Рівень інфляції, тобто загальне зростання цін, значно перевищило показник 2009 року і склало 38%. Згідно зі статистикою, експорт великої кількості товарів Донецького регіону впав утричі. Коштом війни втричі впав видобуток вугілля, харчування та торгівлі, що не могло не вплинути на долю економіки країни.

Отже, порівняймо показники:

Показники 2009 2015
ВВП на душу населення: -14.3% 

($2,542.997 на душу населення)

-9.4% 

($2,124.663 на душу населення)

Інфляція (ріст цін) : 28% 38%
Бідність (самооцінка) : 21% 7.8%
Безробіття: 9.6% 1.5%

Врешті-решт, спираючись на показники міжнародних та українських експертів, можна ствердити: 2009 рік був найбіднішим для українців – була це каденція Ющенка та панування Партії Регіонів у парламенті. 

У 2015 році натомість українці зіткнулися з найвищими цінами, однак загальний рівень розвитку товарів, послуг, а тому і доходів, допомогли дати собі ради з тимчасовими труднощами. Варто зазначити, що зараз українська економіка продовжує стабільний рух вгору.

Що у сухому залишку: Українці не розуміють, коли стан речей покращується? 

Досить цікавим, з огляду на схильність українців прибіднятися, є показники самооцінки громадян стосовно бідності. Важливо не стільки побачити їх, скільки порівняти з реальними показниками розвитку української економіки. У 1998 році 52% українців вважали себе бідними, натомість показник ВВП складав -1%, а інфляція – 20%, що було поступовим виходом з кризи 1994-го.

Парадоксально, але у 2009 році вже 21% вважали себе бідними – це за умови величезної економічної кризи, до котрої Україна була абсолютно не готова. Цікаво, що подібний показник (20%) бідності було зафіксовано і у 2004 році, коли зростання ВВП було найбільшим – 12,9% річних. Отже, коли економіка йде вгору, самооцінка українців, зазвичай, невпинно падає.

Один коментар

  • Bogdan

    Справа не ВВП і не в кризі. А в внутрішньоціновій політиці і контролю цін продуктів послуг зарплатні і платежів комуналок.

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Порожні полички в аптеках та магазинах: коронавірус та психологія паніки

Джерело: BBC У межах світу коронавірус так і не став (принаймні поки що) смертельною епідемією, проте медійна популярність цього явища...
Влада
Гроші
Звичаї
Психологія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: