Ashburn, United States
+15°
Субота, 23 жовтня 2021,

Чому люди “горять” на роботі та що із цим вдіяти

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Причиною вигорання є хронічний стрес на роботі
  • Вигорання може призвести до депресії та психологічного колапсу
  • Щоб уникнути вигорання, робота має задовольняти ваші потреби

Деталі:

Дослідницький центр Statista підрахував, що 54% американців, що працюють, перебувають у стані постійного стресу. Дуже часто це обумовлюється тим, що люди настільки багато часу витрачають на роботу, що вона і стає їхнім життям. Наскільки та чим це може бути небезпечно – дізнаємось з нового матеріалу Nikomu.

Що таке “вигорання” та як воно виникає

За визначенням ВООЗ, вигорання – це “синдром, котрий виникає у результаті хронічного стресу на робочому місці, з котрим людина не може впоратися.” Його ознаками є почуття виснаження, зниження результативності праці та появою великої ментальної дистанції між працівником та роботою.

До вигорання призводять, здавалося б, банальні та очевидні речі: все, що заважає нам працювати та все, що нас не влаштовує. Нас дратує величезна кількість завдань, котрі треба виконати і котрих ніколи не меншає, дратує самотність, котра виникає через відсутність дружніх колективних стосунків на роботі. 

Окрім цього, до вигорання призводять високі вимоги від керівників або відсутність будь-яких вимог взагалі. Під потенційною загрозою вигорання перебувають люди, котрі займають відповідальні посади, а також люди, від котрих завжди очікують ідеального виконання роботи – наприклад, лікарі та медичні працівники. На жаль, у гонитві за грошима багато хто забув, що робота – продовження улюбленої справи, від котрої треба отримувати задоволення.

До чого може призвести емоційна перевтома?

Відомі психологи Герберт Фрейденбергер та Гейл Норт визначили, що синдром вигорання має 12 стадій: 

#1 Надмірне збудження

Люди, які починають нову роботу або беруться за нове завданням, можуть занадто ангажуватися у це занадто великі амбіції можуть призвести до вигорання. Загортаючись у роботу сильніше, ви підштовхуєте себе до більших обсягів роботи, а тому – до більшого виснаження, відноситися після котрого не вистачить вихідних. Порівняти це можна із вживанням кави: якщо одна філіжанка підбадьорить вас, то три навпаки заблокують усю енергію та лише пригнічуватимуть.

#2 Завеликі амбіції

Людина може накладати на себе великі плани, амбіції, а тому – обов’язки. Людині може здатися, що таким чином вона мотивує себе, однак всі ці цілі накладаються величезним тягарем та викликає страх перед цією горою.

#3 Нехтування власними потребами 

Заради роботи людина починає жертвувати доглядом за собою, сном, фізичними вправами та повноцінним харчуванням.

#4 Перекладення відповідальності

Замість того, щоб визнати, що ти людина сама наполягає на максимальній ефективності, вона звинувачує свого начальника, умови роботи або колег у своїх клопотах.

#5 Робота поглинає весь час 

Працівник починає дистанціюватися від сім’ї та друзів. Соціальні запрошення на вечірки, фільми та вечері починають здаватися обтяжливими і неприємними.

#6 Заперечення 

Згодом виникає нетерпіння до всього оточення. Замість того, щоб брати відповідальність за свою поведінку, людина звинувачує інших, сприймає їх, як некомпетентних, ледачих та нездатних.

#7 Ізолювання 

Означає це дистанціювання від сім’ї та друзів. Соціальні запрошення на вечірки, фільми та дати вечері починають відчувати себе обтяжливими, а не приємними.

#8 Зміни в характері

Ті, хто на шляху до вигорання, можуть стати більш агресивними і займати близьких людей без жодної причини.

#9 Деперсоналізація 

Відчуття відстороненості від свого життя та здатності контролювати своє життя.

#10 Внутрішня порожнеча або тривога 

Почуття порожнього або тривожного. Ви можете перетворитись на трепет, що шукає поведінки, щоб впоратися з цією емоцією, як-от вживання наркотиків, азартні ігри чи переїдання.

#11 Депресія

Тут проблеми стають хронічними. Життя втрачає сенс, і ви починаєте відчувати себе безнадійно.

#12 Психічний або фізичний колапс 

На цьому етапі людина втрачає будь-який інтерес до роботи і навіть життя. У результаті людина може звертатися до шкідливих звичок та серйозно собі нашкодити. В такому випадку допомогти може лише психологічна терапія або навіть медична допомога.

Що робити з вигоранням та як його попередити

Трапляється, що єдиним виходом з такого стану може бути лише звільнення – добровільне або примусове. Натомість є це лише тимчасовим заходом, котрий лікуватиме лише симптоми, адже це обов’язково повториться на наступній роботі. Як це можна змінити положення?

По-перше, необхідно розібратися із причинами, котрі зазвичай мають внутрішнє походження. Варто визначити, чого ви хочете від роботи, чого вона хоче від вас і наскільки це поєднувано. Журнал Harvard Business Review визначив 6 пунктів, котрі визначають роботу мрії: 

  1. Можливість буття самим собою;
  2. Інформування працівника про актуальну ситуацію в компанії;
  3. Постійний розвиток позитивних якостей людини;
  4. Компанія виступає за щось значуще;
  5. Щоденна робота приносить користь;
  6. Відсутність “дурних” правил.

Окрім цього, варто обговорити умови роботи з працедавцем. Якщо ви дійсно фахівець та цінний співробітник, він буде зацікавлений у тому, щоб ви залишилися у компанії, навіть за умови коригування графіку роботи на умовах компромісу.

Варто пам’ятати, що навіть якщо робота приносить задоволення, варто обмежувати себе у ній і переносити увагу на інші сфери активності – це сприятиме кращому розумінню себе, власних потреб та бажань. На будь-якій стадії не завадить звернутися до психолога – навіть дві-три консультації допоможуть пролити світло на проблему та уявити необхідні кроки до змін.

МОЗ України також радить слідкувати за станом здоров’я і займатися спортом, дотримуватися дієти, тобто культури харчування і, звісно ж, не обмежувати себе 7 годинами сну. Робота – це не тільки гроші, це ще один спосіб зробити світ кращим завдяки своїм знанням.

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: