Чому люди “горять” на роботі та що із цим вдіяти
Про те, як:
- Причиною вигорання є хронічний стрес на роботі
- Вигорання може призвести до депресії та психологічного колапсу
- Щоб уникнути вигорання, робота має задовольняти ваші потреби
Деталі:
Дослідницький центр Statista підрахував, що 54% американців, що працюють, перебувають у стані постійного стресу. Дуже часто це обумовлюється тим, що люди настільки багато часу витрачають на роботу, що вона і стає їхнім життям. Наскільки та чим це може бути небезпечно – дізнаємось з нового матеріалу Nikomu.
Що таке “вигорання” та як воно виникає
За визначенням ВООЗ, вигорання – це “синдром, котрий виникає у результаті хронічного стресу на робочому місці, з котрим людина не може впоратися.” Його ознаками є почуття виснаження, зниження результативності праці та появою великої ментальної дистанції між працівником та роботою.
До вигорання призводять, здавалося б, банальні та очевидні речі: все, що заважає нам працювати та все, що нас не влаштовує. Нас дратує величезна кількість завдань, котрі треба виконати і котрих ніколи не меншає, дратує самотність, котра виникає через відсутність дружніх колективних стосунків на роботі.
Окрім цього, до вигорання призводять високі вимоги від керівників або відсутність будь-яких вимог взагалі. Під потенційною загрозою вигорання перебувають люди, котрі займають відповідальні посади, а також люди, від котрих завжди очікують ідеального виконання роботи – наприклад, лікарі та медичні працівники. На жаль, у гонитві за грошима багато хто забув, що робота – продовження улюбленої справи, від котрої треба отримувати задоволення.
До чого може призвести емоційна перевтома?
Відомі психологи Герберт Фрейденбергер та Гейл Норт визначили, що синдром вигорання має 12 стадій:
#1 Надмірне збудження
Люди, які починають нову роботу або беруться за нове завданням, можуть занадто ангажуватися у це занадто великі амбіції можуть призвести до вигорання. Загортаючись у роботу сильніше, ви підштовхуєте себе до більших обсягів роботи, а тому – до більшого виснаження, відноситися після котрого не вистачить вихідних. Порівняти це можна із вживанням кави: якщо одна філіжанка підбадьорить вас, то три навпаки заблокують усю енергію та лише пригнічуватимуть.
#2 Завеликі амбіції
Людина може накладати на себе великі плани, амбіції, а тому – обов’язки. Людині може здатися, що таким чином вона мотивує себе, однак всі ці цілі накладаються величезним тягарем та викликає страх перед цією горою.
#3 Нехтування власними потребами
Заради роботи людина починає жертвувати доглядом за собою, сном, фізичними вправами та повноцінним харчуванням.
#4 Перекладення відповідальності
Замість того, щоб визнати, що ти людина сама наполягає на максимальній ефективності, вона звинувачує свого начальника, умови роботи або колег у своїх клопотах.
#5 Робота поглинає весь час
Працівник починає дистанціюватися від сім’ї та друзів. Соціальні запрошення на вечірки, фільми та вечері починають здаватися обтяжливими і неприємними.
#6 Заперечення
Згодом виникає нетерпіння до всього оточення. Замість того, щоб брати відповідальність за свою поведінку, людина звинувачує інших, сприймає їх, як некомпетентних, ледачих та нездатних.
#7 Ізолювання
Означає це дистанціювання від сім’ї та друзів. Соціальні запрошення на вечірки, фільми та дати вечері починають відчувати себе обтяжливими, а не приємними.
#8 Зміни в характері
Ті, хто на шляху до вигорання, можуть стати більш агресивними і займати близьких людей без жодної причини.
#9 Деперсоналізація
Відчуття відстороненості від свого життя та здатності контролювати своє життя.
#10 Внутрішня порожнеча або тривога
Почуття порожнього або тривожного. Ви можете перетворитись на трепет, що шукає поведінки, щоб впоратися з цією емоцією, як-от вживання наркотиків, азартні ігри чи переїдання.
#11 Депресія
Тут проблеми стають хронічними. Життя втрачає сенс, і ви починаєте відчувати себе безнадійно.
#12 Психічний або фізичний колапс
На цьому етапі людина втрачає будь-який інтерес до роботи і навіть життя. У результаті людина може звертатися до шкідливих звичок та серйозно собі нашкодити. В такому випадку допомогти може лише психологічна терапія або навіть медична допомога.
Що робити з вигоранням та як його попередити
Трапляється, що єдиним виходом з такого стану може бути лише звільнення – добровільне або примусове. Натомість є це лише тимчасовим заходом, котрий лікуватиме лише симптоми, адже це обов’язково повториться на наступній роботі. Як це можна змінити положення?
По-перше, необхідно розібратися із причинами, котрі зазвичай мають внутрішнє походження. Варто визначити, чого ви хочете від роботи, чого вона хоче від вас і наскільки це поєднувано. Журнал Harvard Business Review визначив 6 пунктів, котрі визначають роботу мрії:
- Можливість буття самим собою;
- Інформування працівника про актуальну ситуацію в компанії;
- Постійний розвиток позитивних якостей людини;
- Компанія виступає за щось значуще;
- Щоденна робота приносить користь;
- Відсутність “дурних” правил.
Окрім цього, варто обговорити умови роботи з працедавцем. Якщо ви дійсно фахівець та цінний співробітник, він буде зацікавлений у тому, щоб ви залишилися у компанії, навіть за умови коригування графіку роботи на умовах компромісу.
Варто пам’ятати, що навіть якщо робота приносить задоволення, варто обмежувати себе у ній і переносити увагу на інші сфери активності – це сприятиме кращому розумінню себе, власних потреб та бажань. На будь-якій стадії не завадить звернутися до психолога – навіть дві-три консультації допоможуть пролити світло на проблему та уявити необхідні кроки до змін.
МОЗ України також радить слідкувати за станом здоров’я і займатися спортом, дотримуватися дієти, тобто культури харчування і, звісно ж, не обмежувати себе 7 годинами сну. Робота – це не тільки гроші, це ще один спосіб зробити світ кращим завдяки своїм знанням.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: