Ashburn, United States
+18°
П’ятниця, 22 жовтня 2021,

3 роки прощань - чому Велика Британія все ж йде з ЄС?

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Вихід Великої Британії з ЄС спричинений небажанням вирішувати проблеми інших країн
  • Через рішення про вихід з ЄС Британія втрачає мільярди фунтів
  • Багатоетапність виходу з ЄС та негативне рішення парламенту досі утримують Велику Британію в ЄС

Де це?

  • Велика Британія
  • Брюссель, Бельгія

Деталі:

Партія “Брекзит” у Великій Британії стала найпопулярнішою в країні. Згідно з останніми опитуваннями, її підтримує 35% британців. Лідер партії, Найджел Фарадж, заявив, що його партія виступає “проти кумівства, корупції, великих грошей бізнесу і глобалістів, котрі хочуть знищити наші національні держави.” Чи насправді такі загрози існують для Британії і як взагалі з’явилася ідея виходу з ЄС?

Популізм чи реальна шкода?

Економічна криза

Перші причини бажання виходу з ЄС з’явилися у 2008 році – саме тоді економіка унії почала сповільнюватися. Це було пов’язано з високим рівнем безробіття у Південній Європі, котре сягало 20%. Британці аргументують це тим, що прив’язаність до економіки ЄС гальмує розвиток власної економіки і змушує оплачувати дірки в бюджеті інших.

У питанні економічної складової багато політиків маніпулюють числами. Популярний британський політик Борис Джонсон, котрого вважають фаворитом у боротьбі за крісло керівника Консервативної партії та прем’єр-міністра, заявив, що щотижня Британія втрачає через ЄС 350 млн фунтів стерлінгів. Цю фразу Джонсон зробив гаслом своєї агітаційної кампанії за вихід з ЄС та розміщував її де тільки міг. Звідки Джонсон взяв це число – відомо лише Джонсонові, адже ні документів, ні статистики на рахунок цього немає.

Передбачалося, що вихід Великої Британії з унії спричинить її економічну катастрофу. Спочатку ці прогнози збувалися, адже наступного дня після референдуму фунт впав на 10% у стосунку до долара. Всього за рік після початку “виходу з ЄС” рівень інвестицій у бізнесі впав на 10% у порівнянні до країн “Великої сімки”, 5-річного максимуму сягнула й інфляція. Але згодом показники дещо вирівнялися. 

Економіст Банку Англії Гертян Вліге підрахував, що від часу референдуму у 2016, тобто від початку руху з ЄС, Британія щотижня втрачає 800 млн фунтів. Варто враховувати той факт, що королівство надалі є членом ЄС і всі торгівельні відносини підтримуються на тому ж рівні.

Державна самостійність

Насправді, ідея виходу з унії не є чимось новим – питання підіймалося у 1975 (коли ще існувала Європейська економічна спільнота) та у 2011, коли Європа потерпала від економічної кризи. Кожного разу ідея Брекситу просувалася націоналістичними та консервативними силами – Консервативною партією та згодом Партією незалежності Об’єднаного Королівства. Цікаво зазначити, що саме лідер останньої, Найджел Фарадж, у 2015 закликав нідерландців голосувати проти ратифікації асоціації Україна – ЄС.

Взагалі, в Європі враз зі зростанням націоналізму, шириться тенденція недовіри міжнародним організаціям типу НАТО та МВФ, адже вартощі та цілі цих організацій дещо змінилися. ЄС нерідко опікується проблемами країн з-поза унії більше ніж своїми, а нерідко навіть більше, ніж ці ж країни з-поза унії турбуються про власні труднощі. Навіть у межах об’єднаної Європи націоналісти традиційно турбуються, в першу чергу, про інтереси та добробут своєї країни. Вихід з ЄС, у їхньому розумінні, сприятиме кращому контролю ситуації у власній країні та  втіленню власних інтересів. 

Політичний редактор журналу “The Spectator” Джеймс Форсайт зазначив, що “Брексит – це боротьба за суверенітет нашої нації”. “Проблема полягає в тому, – написав він, – що і членство в ЄС, і референдуми суперечать британській конституційній традиції. Обидва з них не пасують добре нашій системі управління.”

Дуже часто тезу про контроль над державою пов’язують із міграційною кризою в ЄС, адже наплив біженців безперечно впливає на економіку та соціальне життя країни. Керівництво об’єднаної Європи вважає своїм моральним обов’язком приймати всіх знедолених та змучених війною. 

Однак британцям йдеться радше про трудову міграцію. Відомо, що громадянство країни-члена ЄС дає право жити та працювати будь-де у межах унії. З огляду на це, у Західній Європі працює дуже багато румунів, поляків та, наприклад, литовців. Британський журналіст та прихильник Брекситу Дуглас Мюррей у розмові з Vox сказав: “Останніми роками сотні тисяч східних європейців приїхали до Британії, щоб працювати – це підірвало місцеве працездатне населення.”   

Отже, причини виходу з ЄС виглядають досить контроверсійно. З одного боку це турбота про незалежність власної економіки, з іншого – створення митних кордонів між Великою Британією та ЄС, що безперечно вплине на товарообіг. З одного боку це бажання абстрагуватися та максимально дистанціюватися від проблем Європи, а з іншого – бажання проводити власну політику та відродити колишню велич.

Чому Британія досі в ЄС?

Як і будь-яка політично-економічна система, Європейський Союз передбачає складну та покрокову систему вступу. Відповідно, щоб вийти, треба пройти через усі вимоги, а таких кілька. Має бути проведено референдум, що вже зроблено, а також країна має посилатися на 50 статтю Лісабонської угоди (право на вихід з ЄС та його процедура). Це Британія також зробила, однак наступні вимоги, такі як проведення переговорів та встановлення умов виходу з ЄС, так і не були виконані. Що важливо, сам парламент Великої Британії так і не схвалив вихід королівства з ЄС, тому подальша робота у цьому напрямку поки призупинена. Ба більше, схвалити це рішення мають принаймні 20 країн-членів ЄС. 

Після проведення референдуму 23 червня 2016, датою виходу було обрано 29 березня 2019. Тепер один із лідерів руху за Брексит Борис Джонсон говорить, що вийти з ЄС Британія має 31 жовтня. Як нещодавно сказав Джонсон, Британія має “вийти або померти”. Окрім цього тепер Джонсон заявляє, що вихід 31 жовтня може бути виходом “без угоди” з ЄС. Цікаво, що ЄС вже прийняв програму угоди виходу та подальший розвиток стосунків і торгівлі з Британією. Однак Джонсон вимагає її скасування і виходу на “нових умовах”.  

Отже, вихід або не вихід Великої Британії з Європейського Союзу – справа часу. Водночас якщо парламент вже вкотре голосує проти виходу, і робить це з великим відривом від прихильників Брекситу, якщо домовленостей з ЄС досі немає, якщо результати референдуму показують неоднозначність ставлення, і якщо заяви таких лідерів руху, як Джонсон – це чистий популізм (хоча б сумнозвісні 350 млн), не варто очікувати ґрунтового просування цього рішення навіть до 31 жовтня. 

Найцікавіше - Гроші

Розвідник Вашингтона мав доступ до найсекретніших документів Путіна

Центральне розвідувальне управління США було дуже близьке до активів Путіна. Шпигун настільки втерся в довіру, що в нього з'явилась можливість...
Влада
Гроші

Як Джеффрі Епштейн приймав найвпливовіших людей у світі на своєму власному педофільському острові

Фінансист Джеффрі Епштейн, який, начебто, покінчив життя самогубством у буцигарні 10 серпня цього року. Там він опинився через обвинувачення у...
Гроші
Детокс

Ілюзія злиднів: коли незалежна Україна жила найбідніше?

Тотальне зубожіння та тарифний геноцид - чи має сенс весь цей популізм та чи має він хоч якесь відношення до...
Гроші
Звичаї
Україна

Україна за ціною брухту продала Китаю свій єдиний авіаносець

Чи знали ви, що Китай придбав свій перший авіаносець у 1999 році і продавцем тоді виступила саме Україна? А чи...
Гроші
Україна

Великі гроші та геополітика: навіщо Туреччині війна в Сирії?

Чим є війна для зовнішніх гравців: великою стурбованістю, обов’язком виконування гуманітарних місій чи можливістю втілити свої геополітичні інтереси? Війна в...
Влада
Гроші

Повзуча стратегія домінації Китаю: що це і чим це світить світові?

10% ВВП щороку, понад 500 мільйонів витягнутих з бідності громадян та почесне звання “новий економічний ідол”  - все це про...
Влада
Гроші
Наука та Технології

Грецький антикапіталізм: як за шість років убити економіку

Капіталізм - далеко не ідеальна і не завжди справедлива система розвитку і будування економіки. Проте чи маємо ми щось краще?...
Влада
Гроші
Звичаї

Чи впливає гендерна рівність на вибір професії?

Вважається, що в країнах з високим рівнем гендерної нерівності жінки фактично не мають доступу до роботи в престижних і високооплачуваних...
Гроші
Звичаї

Український середній клас - багатії чи біднота?

Середній клас з економічної та соціальної точки зору - гарантія стабільності держави та її розвитку. За різними підрахунками, середній клас...
Влада
Гроші
Україна

Коко Шанель — шпигунка Гітлера

Хто не знає Коко Шанель? Її життя, як і її мода, було вільне, незалежне та непердачуване. У 2009 році Франція...
Влада
Гроші
Звичаї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: